Download
1 / 35

KARL KÖPRÜSÜ - PowerPoint PPT Presentation


 • 235 Views
 • Uploaded on

Prag (Çekçe Praha ) Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehri. Geçmişte Çekoslovakya'nın da başkentiydi. Orta Bohemya'da Vltava Nehri'nin üzerinde yer alır.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' KARL KÖPRÜSÜ' - edda


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Prag (Çekçe Praha) Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehri. Geçmişte Çekoslovakya'nın da başkentiydi. Orta Bohemya'da Vltava Nehri'nin üzerinde yer alır.

Prag, geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir. Prag "Altın Şehir", "Doksanların Sol Bankası", "Masal Şehri", "Şehirlerin Anası" ve "Avrupa'nın Kalbi« gibi isimlerle de anılır.

Prag'ın bir özelliği de II. Dünya Savaşı'nda pek zarar görmemiş olmasıdır. Bu sayede birçok tarihi ev ve mekanı barındırır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır. Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir.


Karl k pr s
KARL KÖPRÜSÜ

Kral IV. Karl tarafından yaptırılan köprünün mimarı Peter Parler’dir. Yapımı 1357-1400 yılları arasında tamamlanmıştır. 516 m uzunluğunda, 10 m genişliğindeki köprü, günümüzde yaya trafiğine açıktır ve şehrin turistler tarafından en çok ilgi gören yeridir.


Prag astronom k saat
PRAG ASTRONOMİK SAAT

 • Astronomik Saat, Prag OldTown Meydanı’nda yer alan orta çağdan kalma bir saattir. Saat üstündeki 12 saat dilimini 12 burcun sembolleri göstermektedir. Bu özelliği saatin turist çekmesini sağlamaktadır.

İnanışa göre 15. yüzyılda Jan Ruze, Saat Ustası Hanus tarafından yapılmıştır. Saate hayran olan birçok insan olmasına rağmen saatin planları Hanur tarafından kimseye gösterilmemiştir. Prag şehir yöneticileri Hanus’un bu saatten daha güzelini inşa edeceğini öğrenince bunu önlemek için Hanus’un gözlerini kör etmiştir. Sonrasında Hanus öç almak için Astronomik Saate zarar vermiştir ve bu zarar hiçbir zaman tamir edilememiştir.


Lennon duvari
LENNON DUVARI

 • The Beatles grubunun efsanevi üyesi John Lennon'ın 1980 yılında vurulmasının ve hayatını kaybetmesinin ardından, o günden beri Lennon'ın anısına graffiti ve şiirlerle anıtlaştırılan bu duvar barış ve sevgi'yi temsil etmektedir.


Wenceslas meydani
WENCESLAS MEYDANI

 • Gösteri, kutlama ve diğer kamu toplantıları için popüler bir adrestir.

 • Prag’ın tarihi kısımlarından biri olan Wenceslas Meydanı, UNESCO dünya tarih mirası listesindedir.


Vysehrad kales
VYSEHRAD KALESİ

 • Vysehrad önemli bir yerdir, bu önemi sadece Çek prenslerinin, Libuse’nin ve Premysl hanedanının ilk üyelerinin en eski ikametgahı olmasından değil, aynı zamanda ulusun önemli kişiliklerinin de burada gömülü bulunmasından da kaynaklanmaktadır.


Dans eden ev
DANS EDEN EV

Dans Eden Ev Prag’da yer alan bir ofis binasıdır.

Dancing House dans eden iki tane insan figürü şeklinde yapılmış bir binadır. Ünlü dansçı çift Fred ve Ginger’in tasvir edilerek yapıldığı bina Kadife Devrimi’nden sonra edilen dansı da temsil etmektedir.Petrin kules
PETRIN KULESİ

 • Çek Cumhuriyeti'nin görülecek yerleri arasında olan Petrin Kulesi, 1891 yılında yapılmıştır ve o dönemde gözlem-yayın kulesi olarak kullanılırdı.

 • Şimdi ise turistlerin en çok ziyaret ettiği Petrin Kulesi'nin yoğun bir ziyaretçi potansiyeli vardır. Aslında Eyfel Kulesi ile çok benzer bu kule; fakat uzunluğu 60 metredir ve Eyfel Kulesi'nden oldukça küçüktür. Petrin Tepesi'nin üzerine yapıldığı için kulenin tepe noktası Eyfel Kulesi'nden daha yüksektir.


Prag ulusal m zes
PRAG ULUSAL MÜZESİ

 • Günümüzde NationalMuseum’da doğal tarih, tarih, sanat, müzik ve kütüphanecilik ile ilgili yaklaşık 14 milyon tane nesne çeşitli bölümlerde sergilenmektedir.


Kaynak a
KAYNAKÇA

 • www.wikipedia.com

 • www.time.com

 • www.myczechrepublic.com

 • www.pragueexperience.com

 • www.ratestogo.com

 • www.livingprague.com

İpek AY 12-08


ad