Wszystko o komputerze
Download
1 / 15

Wszystko o komputerze - PowerPoint PPT Presentation


 • 125 Views
 • Uploaded on

Wszystko o komputerze. Co to jest komputer?. Co to jest komputer?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Wszystko o komputerze' - draco


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Co to jest komputer
Co to jest komputer?

Co to jest komputer?

Komputer jest to uniwersalny system cyfrowy zdolny do wykonywania pewnego zbioru rozkazów (różnorodnych operacji elementarnych), w którym użytkownik może określić sekwencję wykonywanych rozkazów koniecznych do realizacji postanowionego zadania. Głównymi częściami składowymi komputera są: procesor, pamięć operacyjna, w której jest zapisany program określający sekwencję wykonywanych operacji oraz dane do przetworzenia oraz układy wejścia – wyjścia, do których są przyłączone urządzenia zewnętrzne umożliwiające kontakt komputera z otoczeniem i użytkownikiem. Istotną cechą komputera, odróżniającą go od innych systemów cyfrowych, jest możliwość zupełnej zmiany realizowanych przez niego funkcji jedynie przez zmianę programu w jego pamięci.

.


Historia komputera
Historia komputera

Historia komputera

 • Gdy myślimy o komputerze, zwykle wyobrażamy sobie dużą szarą skrzynkę, wypełnioną elementami elektronicznymi. Na skrzynce znajduje się najczęściej monitor, a gdzieś obok drukarka i paczka papieru. Zanim pojawiły się bowiem pierwsze komputery, człowiek wymyślał wiele różnych mechanicznych urządzeń, które miały mu pomagać w liczeniu. Pierwsze komputery zbudowano z lamp elektronowych, jakie niektórzy pamiętają jeszcze ze starych odbiorników telewizyjnych. Lampy te miały jednak bardzo ważną wadę: wymagały do pracy wysokiego napięcia, a tym samym powodowały duże zużycie energii elektrycznej. Poza tym nawet najmniejsze z nich rozmiarami znacznie przewyższały nowoczesne układy elektroniczne.

 • Natomiast pierwsze komputery osobiste (PC – personal computer) zostały opracowane przez IBM. Ponieważ na rynku pojawiło się coraz więcej produktów, zaczęto pisać programy dla tego typu komputerów. Producenci sprzętu odpowiedzieli na to kolejną falą unowocześnionych komputerów typu IBM – PC. Proces ten rozwijał się na zasadzie lawiny: komputery, nowe komponenty i oprogramowanie są obecnie tworzone przez setki najróżniejszych producentów. Tym sposobem PC stał się najbardziej rozpowszechnionym typem komputera na świecie.


Komputer w xix wieku
Komputer w XIX wieku

 • W XIX wieku, na długo przed nastaniem ery elektroniki, Anglik Charles Babbage doszedł tak blisko do rozwiązań stosowanych w komputerach, że dziś znany jest jako "ojciec" komputerów. Pierwsze urządzenie - maszyna różnicowa, zbudowane według jego projektu technicznego napędzane było przez silnik parowy. Obliczała ona tablice logarytmów metodą różnic skończonych i zapisywała wynik na metalowej blaszce.

  ARR - analizator równań różniczkowych

  ARR - analizator równań różniczkowych

  Pierwszym polskim elektronicznym komputerem analogowym był ARR (Analizator Równań Różniczkowych) Leona


Zastosowanie komputer w
Zastosowanie komputerów

 • Zastosowanie komputerów: biblioteka, szkoła, sterowanie uliczną sygnalizacją świetlną, produkty sprzedawane w sklepach (kod paskowy), bank, obsługa depozytów bankowych, weksli i innych transakcji finansowych, kierowanie startami i lądowaniem na lotniskach, komputerowy system rezerwacji linii lotniczych - CRS, przy budowie samochodów, przy prowadzeniu domu, obliczają korektę torów lotu rakiet wynoszących satelity na orbitę.

 • Komputery to również źródło rozrywki (gry komputerowe), powstało wiele zawodów związanych tylko i wyłącznie z komputerami (programista, koder, grafik komputerowy, informatyk itd..). Komputery usprawniły pracę biur, urzędów, projektantów. Komputery wykorzystywane są w każdej dziedzinie naszego życia. Jakie były początki? Jak wyglądał pierwszy komputer, jaka jest historia komputerów? Czy ktoś spodziewał się takiego rozwoju technologii komputerowej?


Do czego u ywany jest komputer
Do czego używany jest komputer?

Do czego używany jest komputer

 • Na początku komputery były tworzone przez potencjalnych producentów oprogramowania, niemniej niektórzy wyłamali się i podążali własną drogą, aby stworzyć coś własnego. Dawniej komputery służyły jedynie do pracy, wypełniało się na różnych aplikacjach dane, które się zapisywało. Z biegiem czasu na komputery pojawiły się:

  a) gry

  b) oprogramowanie

  c) możliwość drukowania, skanowania, słuchania płyt

  d) Internet – komunikowanie się z ludźmi z całego świata

  e) SS listów, pocztówek, oraz wszelkich wiadomości


Urz dzenia wewn trzne komputera
Urządzenia wewnętrzne komputera

Urządzenia wewnętrzne komputera:

- płyta główna

Jest to podstawowy podzespół komputera klasy IBM PC, dzięki któremu możliwa jest fizyczna integracja innych podzespołów elektronicznych w komputerze. Wszystkie elementy elektroniczne komputera umieszczone są na płycie głównej. Zarządza nią układ scalony tzw. chip – set.

- mikroprocesor

Jest to mikroukład krzemowy, zawierający jednostkę centralną komputera. Zadaniem mikroprocesora jest wykonywanie zadań na podstawie instrukcji otrzymanych od programu. Podstawowym parametrem mikroprocesora jest zegar. Częstotliwość zegara jest podawana w MHz. Największym producentem procesorów jest Intel. Jego produkty to: 8088/86 XT, 80286 AT, 80386+procesor numeryczny, 80486 SX, 80486 DX, Pentium, Pentium Pro, Pentium Celeron, Pentium II, Pentium III.

- magistrala

Jest to łącze pomiędzy układami w komputerze. Służy do komunikowania się procesora z innymi urządzeniami płyty głównej, z kartami rozszerzeń, a także portami zewnętrznymi oraz dyskami twardymi. Najważniejszą cechą magistrali jest ilość bitów danych, jaką można przesłać jednorazowo, czyli szerokość szyny danych. Najbardziej rozpowszechnione typy magistral to:

- ISA (16-bitowa magistrala danych, pracuje z częstotliwością 8 MHz)

- EISA (32-bitowa magistrala danych, częstotliwość: 10 MHz)

- VESA (32-bitowa, 40-50 MHz)

- PCI (32- bitowa, częstotliwość: 33 lub 66 MHz)


Urz dzenia wewn trzne komputera1
Urządzenia wewnętrzne komputera

- port

Jest to złącze w komputerze umożliwiające podłączenie urządzeń zewnętrznych. W przypadku komputerów klasy IBM PC rozróżniamy porty szeregowe (COM1, COM2 itd.) i równoległe (LPT1, LPT2 itd.).

- pamięć ROM

Nazywana jest pamięcią nieulotną. Zachowuje ona swoją zawartość także w czasie wyłączenia komputera.

- pamięć RAM

Nazywana jest pamięcią o dostępie swobodnym lub pamięcią operacyjną. Jest one niezbędna w komputerze do szybkiej wymiany danych. Pamięć RAM jest także określana jako pamięć ulotna, ponieważ jej zawartość nie jest stała.

- kontrolery dysków twardych i napędów dysków

- EIDE (kontrolery dwukanałowe, za pomocą odpowiedniej taśmy łączącej do jednego kanału kontrolera możemy podłączyć dwa urządzenia: dysk twardy, napęd CD-ROM, napęd dyskietek typu LS-120, itd.)

- SCSI (w przeciwieństwie do kontrolerów EIDE, są one rzadko montowane bezpośrednio na płytach głównych, z jednym kontrolerem typu SCSI możemy podłączyć 15 urządzeń).

- dysk twardy

Jest to główny nośnik danych w komputerze. Napęd dysku twardego jest oznaczany skrótem HDD (Hard Dysk Drive)

- dyskietka

Jest to wymienny dysk magnetyczny w postaci obustronnie zapisywanego talerza. Średnica talerza wynosi 3,5 cala. Dyskietkę oznacza się symbolem HD (High Density – duża gęstość)


Urz dzenia wewn trzne komputera2
Urządzenia wewnętrzne komputera

- płyta CD-ROM

Jest to nośnik danych, z którego dane odczytywane są za pomocą promienia lasera. Dane na CD-ROM można zapisać tylko jeden raz, ale ich odczyt może się odbywać wielokrotnie.

- płyta DVD

Jest to optyczny dysk do odczytu, posiadający rozmiar klasycznego dysku CD-ROM. Jest on o wiele bardziej pojemniejszy niż dysk CD-ROM.

karty rozszerzeń:

-karta graficzna

-karta dźwiękowa

-modemy

-obudowy

(a) Desktop (obudowa komputera, która charakteryzuje się poziomym ustawieniem)

(b) Tower (obudowa komputera, która charakteryzuje się pionowym ustawieniem. W zależności od jej rozmiaru rozróżniamy obudowy: minitower, miditower, bigtower)


Urz dzenia zewn trzne komputera
Urządzenia zewnętrzne komputera

Urządzenia zewnętrzne komputera:

- monitor

Jest to urządzenie pozwalające na bezpośrednią kontrolę nad przebiegiem pracy programu. Wyświetla on obraz tworzony przez kartę grafiki.

- drukarka

Jest to urządzenie, które pobiera dane z komputera i drukuje je na papierze lub folii. Trzy najpopularniejsze typy drukarek to:

1. igłowa

2. atramentowa

3. laserowa


Urz dzenia zewn trzne komputera1
Urządzenia zewnętrzne komputera

- ploter

Jest to urządzenie umożliwiające sporządzenie rysunków technicznych oraz innego rodzaju grafiki przy wykorzystaniu sterowanych elektronicznie pisaków lub dysz z atramentem.

- skaner

Jest to urządzenie umożliwiające wprowadzenie do komputera grafiki i tekstu. Dzięki zamianie skanowanej płaszczyzny na postać cyfrową może ona zostać wyświetlona na ekranie monitora i zapisana na dysku w odpowiednim formacie.

- klawiatura

Jest to urządzenie pozwalające użytkownikowi komputera na przekazywanie do komputera poleceń i informacji.

- mysz

Jest to urządzenie połączone z komputerem za pomocą kabla lub fal radiowych. Za pomocą myszy możemy obsługiwać odpowiednią grupę programów.

- zasilacz podtrzymujący

Zasilacz podtrzymujący umożliwia zabezpieczenie komputera przed spadkiem napięcia zasilającego lub przed jego całkowitym zanikiem


Wirusy komputerowe
Wirusy komputerowe

Wirusy komputerowe

Wraz z pojawieniem się komputerów zaczęto wymyślać przeróżne wirusy niszczące pliki, katalogi, dokumenty itd. U schyłku XX w. zyskały one niespotykalne dotychczas możliwości rozprzestrzeniania się jak np. przez Internet. Cechą komputerowego wirusa jest powielanie niewielkiego programu, który pasożytuje na innych zbiorach danych: ukrywa się w nich, przenosi się wraz z nimi, dokonuje zmian, często niszczy.

Są bowiem programy, które nie potrafią się mnożyć w komputerze. W przenoszeniu się musi im pomóc człowiek, np. otwierając bez zastanowienia nieznany załącznik do poczty elektronicznej. A w nim może czyhać robak – program, który przy najbliższej okazji wyśle listy do naszych znajomych i oczywiście dołączy do nich swą kopię. Tak właśnie działa znany już Happy99 czy niszczycielski Explore.Zip.

Ale pojawiają się też mikroby, które trudno zakwalifikować. Złowrogie Melissa czy LoveLetter (odpowiedzialne za sparaliżowanie łączności e-mailowej w wielu firmach) łączyły w sobie cechy wirusa i robaka.

Wirusy najczęściej roznoszone są przez Internet. Raz, że jego użytkowników przybywa w imponującym tempie – a każdy nowy internauta to nowy komputer do zakażenia. Dwa, że rośnie prędkość, z jaką łączymy się z siecią. Jeśli mamy łącze stałe albo dostęp przez telewizję kablową, to nawet nie zauważymy, gdy wraz z pocztą do komputera wskoczy nawet duży, złośliwy program. Najczęściej wirusem możemy się zarazić przez:

I. dyskietkę (wirusy mogą się ukrywać w programach, dokumentach, ale też w tzw. „bootsektorze”, gdzie „gołym okiem” ich nie da się zobaczyć).

II. Załącznik do e-maila (jeśli to program, to najczęściej zawiera robaka; jeśli dokument to może zawierać wirusy makro)

III. Pirackie oprogramowanie

IV. Darmowe CD-ROM-y

V. Programy shareware ściągnięte z Internetu.


Komputer ekologiczny
Komputer ekologiczny

Komputer ekologiczny

Obecnie wszyscy producenci komputerów starają się w jak najmniejszym stopniu obciążać swymi wyrobami środowisko naturalne. Wielu z nich zapewnia nas, że wszystkie opakowania ich produktów, a także części z tworzyw sztucznych, nadają się do ponownego wykorzystania. W cyklu produkcyjnym całkowicie rezygnuje się ze stosowania szkodliwych związków chemicznych zatruwających atmosferę. Jeżeli na obudowie swojego komputera dostrzegasz znaczek „green” będzie to oznaczało, że został on wykonany według wymienionych założeń. Dość istotny jest też sposób w jaki pracuje nasz komputer, czyli sprzęt. Ekologiczne komputery i monitory powinny być wyposażone w:

? mechanizm automatycznego regulowania zużycia energii,

? specjalne filtry instalowane dla całkowitego bezpieczeństwa

Czasem zdarza się, że monitory komputerowe, podobnie jak kineskopy normalnych odbiorników telewizyjnych emitują pewne dawki promieniowania. Nie należy się specjalnie tym przejmować, gdyż ilości te są bardzo małe.


Jak powinno wygl da nasze stanowisko pracy
Jak powinno wyglądać naszestanowisko pracy

Jak powinno wyglądać nasze stanowisko pracy?

Trzeba zachować prawidłową postawę podczas korzystania z komputera:

-odpowiednie ustawienie monitora

-luźne ułożenie rąk

- regulowany fotel

-podpórka pod stopy

- dużo wolnego miejsca na nogiad