Irlandia i jej
Download
1 / 30

Irlandia i jej tajemnice - PowerPoint PPT Presentation


 • 152 Views
 • Uploaded on

Irlandia i jej tajemnice. Wstęp. Irlandia ( Éire , Ireland) Informacje ogólne powierzchnia: 70 273 km² liczba ludności: 4,6 mln gęstość zaludnienia: 63 osób/ km² waluta: euro języki urzędowe: irlandzki, angielski stolica: Dublin ustrój polityczny: republika, demokracja

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Irlandia i jej tajemnice' - dolph


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Irlandia i jej

tajemnice


Wst p
Wstęp

Irlandia (Éire, Ireland)

Informacje ogólne

 • powierzchnia: 70 273 km²

 • liczba ludności: 4,6 mln

 • gęstość zaludnienia: 63 osób/km²

 • waluta: euro

 • języki urzędowe: irlandzki, angielski

 • stolica: Dublin

 • ustrój polityczny: republika, demokracja

  parlamentarna

flaga i godło

Źródło: http://pl.wikipedia.org


Lokacja irlandii
Lokacja Irlandii

Źródło: http://pl.wikipedia.org


Co warto zobaczy zwiedzaj c irlandi
Co warto zobaczyć zwiedzając Irlandię?

 • Klify Moheru

 • Wyspy Aran

 • Park Narodowy Killarney

 • Grobla Olbrzyma

 • Półwysep Dingle

 • Dolina Dwóch Jezior Glendalough

 • Grobowiec Newgrange

 • Miasto Dublin

 • Zamek Blarney

 • Loftus Hall – Dom Diabła,

 • Pierścień Kerry.


Klify moheru
Klify Moheru

To znajdujący się w zachodniej Irlandii i ciągnący się na długości około 8 km odcinek stromego i malowniczego klifowego wybrzeża. W najwyższych miejscach urwiska wznoszą się na przeszło 200 metrów nad taflę oceanu.Moherowe Klify uważane są za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Irlandii. Każdego roku odwiedzane są one przez ponad milion turystów. .

W związku z wiejącymi silnymi wiatrami dla zwiedzających wytyczone zostały tu specjalne bezpieczne szlaki, ponieważ zdarzały się już tu przypadki zdmuchnięcia nierozważnych turystów do oceanu. Przy dobrej widoczności z klifów zobaczyć można majaczące w oddali wyspy Aran.

Źródło: http://navtur.pl


 • Źródła:

 • www.fotoirlandia.com,

 • www.wrobels.pl

 • www.arekgmurczyk.pl


Wyspy aran
Wyspy Aran

Arany to grupa trzech malowniczych wysp (Inishmore, Inishmaan i Inisheer) położonych w Zatoce Galway na zachodnim wybrzeżu Irlandii. Jest to jeden z regionów gdzie mieszkańcy używają rodzimego języka a także kultywują zapomniane w innych rejonach tradycje. Zobaczyć tu możemy więc Irlandię, jaka była przed laty. Dlatego też wyspy nazywane bywają także często określane "żywą skamieliną dawnej Irlandii".

Najcenniejszym i najstarszymi pamiątkami archipelagu są znajdujące się na wyspie Inishmore, powstałe w epoce późnego brązu dwa kamienne forty - DúnAengus (wizytówka wyspy) i DúnDúchathai. Oprócz tego natrafić tu możemy także na ruiny budowli warownych a także licznych wczesnochrześcijańskich świątyń. Najciekawszą z nich jest pochodzący z V wieku i uważany za jeden z najmniejszych kościołów na świecie - TeampallBheanainChurch.

Źródło: http://navtur.pl


Źródło: http://mikasia.wordpress.com


Park narodowy killarney
Park Narodowy Killarney

Park narodowy położony w pobliżu miasta Killarney,w Irlandii. Został założony w 1932, a w 1981 uznano go za rezerwat biosferyUNESCO.

Jest usytuowany w południowo-zachodniej części kraju, zajmuje ponad 10 tys. ha, w tym obszar jezior Killarney. Najwyżej położone partie są stosunkowo trudno dostępne, stanowią ostoje jelenia europejskiego. Niższe stoki zajmują lasy dębowe – pozostałość puszczy porastającej w przeszłości większość terytorium Irlandii. Najciekawszym zbiorowiskiem roślinnym jest czysty gatunkowo las cisowy, jeden z trzech w Europie. Łagodny klimat sprawia, że występują tu egzotyczne gatunki, wprowadzone do ekosystemu przez człowieka, np. drzewa poziomkowe, charakterystyczne dla regionu śródziemnomorskiego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org


Najciekawsze miejsca w parku
Najciekawsze miejsca w parku

Najciekawsze obiekty na terenie parku:

 • opactwo Muckross (MuckrossAbbey) – franciszkański klasztor z XV w.;

 • rezydencja Muckross (Muckross House) – XIX-wieczna posiadłość w stylu elżbietańskim;

 • tzw. Spotkanie Wód (Meeting of theWaters) – obszar o charakterze ogrodu botanicznego z bogatą subtropikalną roślinnością;

 • wodospad Torc (TorcWaterfall) – o wysokości 18 m;

 • dolina Dunloe (Gap of Dunloe) – wąski, dziki wąwóz górski;

 • zamek Ross (RossCastle) – XIV-wieczna obronna wieża mieszkalna;

 • wyspa Inisfallen – największa z około 30 wysepek na jeziorze Leane, ruiny klasztoru z VII w.

Źródła:

www.globtroter.pl

www.fotoirlandia.com

www.wrobels.p


opactwo Muckross

rezydencja Muckross

wodospad Torc

zamek Ross


Grobla olbrzyma
Grobla Olbrzyma

Giant’sCauseway, czyli Grobla Olbrzyma w  Północnej Irlandii jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO a jej teren znajduje się w obszarze Parku Narodowego. Grobla Olbrzyma to niespotykana oryginalna formacja skalna składająca się z około 40 tys. sześciokątnych kolumn bazaltowych. Powstały one około 60 milionów lat temu gdy lawa wulkaniczna szybko zastygła na wskutek zetknięcia się z zimną wodą oceaniczną. Groblą można się przejść wzdłuż wybrzeża podziwiając z oddali widoki bądź też za niewielką opłatą podjechać mniej więcej do jednej czwartej długości grobli shuttle busem.

Źródło: http://mikasia.wordpress.com


Źródła: http://mikasia.wordpress.com

http://www.panoramio.com


Legenda o olbrzymie

Dawno temu króla Irlandii rezydującego na wzgórzu Tara ochraniała Fianna, czyli grupa najlepszych wojowników. Jej przywódcą był olbrzym Finn Mac Cool. Finn był dobrym przywódcą, lecz pewnego dnia zapragnął większej władzy. Postanowił pokonać swego szkockiego rywala Benandonnera. Wybudował więc groblę z bazaltu, aby suchą stopą przejść do Szkocji. Jednak gdy dotarł na miejsce, przeraził się na widok szkockiego olbrzyma, który był dużo większej postury niż Finn. W panice uciekł z powrotem do Irlandii. A ponieważ bał się, że rywal podąży za nim, przy pomocy swej żony przebrał się za dziecko. I rzeczywiście Benandonner przybył do Irlandii w poszukiwaniu Finna. Jednak gdy zobaczył "dziecko", ogarnął go strach. - "Skoro tak duże jest dziecko, jak wielki musi być dorosły olbrzym?" - myślał, czym prędzej wracając do Szkocji. Zatrzymał się jeszcze i porąbał bazaltową groblę, aby Finn nie mógł już ruszyć za nim w pogoń. Grobla przetrwała do dziś, a na pamiątkę tamtych wydarzeń nazwano ją Groblą Olbrzyma. Często też można spotkać się z określeniem Droga Olbrzymów.

Źródło: www.bajkowyzakatek.eu


P wysep dingle
Półwysep Dingle

Niewielki półwysep, będący najdalej na zachód wysuniętą częścią Zielonej Wyspy. Głównymi atrakcjami półwyspu są zabytki po dawnych mieszkańcach z okresu prehistorycznego oraz wczesnego średniowiecza, jak choćby kamienne Oratorium Gallarus. Na tym niewielkim półwyspie znajduje się także pasmo górskie, którego najwyższy szczyt – Mount Brandon – liczy sobie 951 mn.p.m. Jedynym ośrodkiem na półwyspie, od którego zresztą wziął on swoją nazwę, jest miasto Dingle .

Źródło: http://www.irlandia.info.pl


Źródło: http://pendragon.blog.onet.pl


Dolina dw ch jezior glendalough
Dolina Dwóch Jezior - Glendalough

W górach Wicklow, około godziny drogi od Dublina znajduje się kompleks klasztorny  Glendalough. W VI wieku Glendalough zostało wybrane przez św. Kevina na jego pustelnię i klasztor. Nazwa oznacza dolinę dwóch jezior. Klasztor malowniczo położony jest wśród stromych zboczy z charakterystyczną górą i rosnącymi na niej drzewami a dwa jeziora to Górne i Dolne.

Źródło: pl.wikipedia.org


Źródło: http://mikasia.wordpress.com


Grobowiec newgrange
Grobowiec Newgrange

Newgrange to grobowiec wybudowany ok. 3200 roku p.n.e. i jest starszy od piramid a nawet Stonehenge. Grobowiec przetrwał do dziś nienaruszony wewnątrz. Jego konstrukcja zapewniła, że przez tysiące lat do wewnątrz nie dostała się wilgoć (niezły wyczyn jak na możliwości irlandzkiej pogody). Jednak to co najciekawsze w tej budowli to jej lokalizacja względem gwiazd … w tym słońca. W grudniu podczas zimowego przesilenia promienie słońca wpadają do samego środka grobowca. Pozostałą część roku w grobowcu panują zupełne ciemności (poza sztucznym światłem dla wycieczek oczywiście ). Dla turystów prezentowana jest symulacja świateł z grudniowego przesilenia.

Źródło: http://www.fotoirlandia.com


Źródło: http://wyzwolony.pl


Miasto dublin
Miasto Dublin

Dublin to stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

Miasto jest położone na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Rzeka dzieli miasto na dwie części o zdecydowanie odmiennym charakterze: Northside oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną Southside. Dublin jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i przemysłowym kraju. Miasto posiada port morski połączony kanałami z rzeką Shannon oraz port lotniczy Dublin. Jest też ośrodkiem turystycznym.

Źródło: http://pl.wikipedia.org

herb miasta


Źródło: http://pl.wikipedia.org


Zamek blarney
Zamek Blarney

Zamek pozostawał w rękach rodu McCarthych aż do 1690 roku, kiedy to po zwycięstwie wojsk Wilhelma III Orańskiego nad irlandzkimi katolikami w Bitwie nad Boyne zmuszeni zostali opuścić warownię.Z zamkiem związana jest legenda dotycząca wmurowanego w jego mury obronne przywiezionego przez proroka Jeremiasza mitycznego wapiennego kamienia, zwanego potocznie Kamieniem Elokwencji(Stone of Eloquence). Głosi ona, że każdy kto go pocałuje uzyska dar elokwencji i przekonywania oraz łatwość wypowiedzi oraz konwersacji.Swoją sławę kamień zawdzięcza lordowi CormacowiMacCarthy, który na początku XVII wieku w okresie okupacji angielskiej zmuszony do wydania zamku królowej Elżbiecie I wykazał się niebywałymi wręcz umiejętnościami negocjacyjnymi zachowując prawa własności swojej rodowej siedziby. Umiejętności te posiadł całując przed każdym spotkaniem z królową owy kamień.

Obecnie nie jest to zadanie proste, gdyż wmurowany on jest w trudno dostępnym miejscu. Osoba która chce ucałować kamień trzymając się specjalnej barierki musi położyć się na plecach i wychylić mocno głowę w dół. Czynność ta wymaga dodatkowej asekuracji przez inną osobę.


Źródła: forum.nie.com.pl

pl.wikipedia.org

podroze.gazeta.pl


Loftus hall dom diab a
Loftus Hall - Dom Diabła

Położony na półwyspie HookHead, Loftus Hall został wzniesiony w XIX wieku przez barona Loftus. Tak jak w tytule legenda głosi, że miejsce to jest nawiedzone przez diabła. Według niej, pewnego zimowego wieczoru mieszkańcy pałacu zaprosili zbłąkanego przybysza, aby zasiadł z nimi do gry w karty. Podczas rozgrywki po kartę, która upadła, schyliła się jedna z grających i dostrzegła, że przybysz zamiast stóp ma... kopyta. Kobieta krzyknęła z przerażeniem i w tym momencie tajemniczy gość umknął przez sufit w kłębach dymu. Okoliczna wieść niesie, iż przez dziurę w suficie kopytny wysłannik piekieł wciąga ludzi przebywających wewnątrz pałacu w zaświaty. Sam pałacyk można dostrzec z drogi prowadzącej do latarni na HookHead. Jest znany w okolicy zwłaszcza z wielu legend i plotek. Najnowsza dotyczy jego obecnego właściciela. Loftus Hall został sprzedany prywatnemu nabywcy w 2008 roku. Tyle wiadomo oficjalnie.

Źródło: http://www.digart.pl


Źródła: http://korpio.flog.pl

http://www.mojazielonairlandia.com


Pier cie kerry
Pierścień Kerry

Jest to szlak turystyczny w hrabstwie Kerry w południowo-zachodniej Irlandii biegnący dookoła półwyspu Iveragh na zachodnimbrzegu Irlandii, długość ok. 180 km. Bardzo malownicza trasa biegnie przez wioski rybackie, niewielkie góry, wybrzeże Oceanu Atlantyckiego.

Źródło: pl.wikipedia.org


Wybrane ciekawostki 1
Wybrane ciekawostki (1)

 • Z Irlandii wywodzi się święto Halloween. Początkowo nazywało się ono Samhain. W wyniku emigracji do Ameryki święto zostało zaszczepione na amerykańskim gruncie i zmienione powróciło do Europy. W Irlandii obchodzone jest bardzo hucznie.

 • W tańcu irlandzkim ręce zawsze trzymane są blisko ciała. Jest to pozostałość po czasach, kiedy tańce były zabronione i odbywały się w ciasnych pomieszczeniach piwnicznych. Inna przypowieść mówi, że ręce są trzymane na pamiątkę buntu przeciwko najeźdźcom brytyjskim, a symbolizują spętanie.

 • Dzień św. Patryka to najważniejsze święto w Irlandii, odbywają się wtedy koncerty, parady, wszyscy bawią się przy muzyce i tańcu.

Źródło: http://irlandia.lovetotravel.pl


Wybrane ciekawostki 2
Wybrane ciekawostki (2)

 • Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają, brzdąkają na wielu instrumentach. Wieczorem, szczególnie w pubach, gdzie grają na żywo zespoły , irlandzkie puby to już swoista tradycja.

 • Irlandia jest największym konsumentem piwa na świecie.

 • Pierwsze trzy dni kwietnia, nazywają się "BorrowedDays" i są tradycyjnie związane ze złą pogodą.

Źródło: http://irlandia.lovetotravel.pl

http://mikasia.wordpress.com


Wykonały :

Anna Sawczyszyn

Anna Wojtoń

Muzyka:

 • Hymn Irlandii

 • The Irish Connection - Le Cercle Circassien


ad