Životní podmínky organizmů
Download
1 / 8

Životní podmínky organizmů - PowerPoint PPT Presentation


  • 99 Views
  • Uploaded on

Životní podmínky organizmů. Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_Přv-Z 4.,6.01 Vzdělávací oblast: Přírodověda - životní podmínky organizmů Autor: Mgr. Aleš Hruzík Jazyk: český Očekávaný výstup: žák správně definuje základní probírané pojmy a jejich vzájemné vztahy

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Životní podmínky organizmů' - diza


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Životní podmínky organizmů

Anotace:

Kód: VY_52_INOVACE_Přv-Z 4.,6.01

Vzdělávací oblast: Přírodověda - životní podmínky organizmů

Autor: Mgr. Aleš Hruzík

Jazyk: český

Očekávaný výstup: žák správně definuje základní probírané pojmy a jejich vzájemné vztahy

Druh učebního materiálu: prezentace

Cílová skupina: žák

Stupeň a typ vzdělávání: první stupeň, základní škola

Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: školní rok 2011-2012

Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen: 4. ročník základní školy


Ivotn podm nky organism

Životní podmínky organismů

Životní podmínky jsou podmínky, které umožnily vznik a

vývoj organismů na Zemi. Země je zatím jediná nám známá planeta, na které existuje život, zatímco zbytek Sluneční soustavy podle současných poznatků není osídlen organizmy. Uvedeme si ty hlavní podmínky.

Co vše by jste do souboru těchto

podmínek zařadili a proč?


Voda vzduch slunce p da

VODA

VZDUCH

SLUNCE

PŮDA


VODA

Voda je nezbytná pro funkci organismu. Bez pití bychom vydrželi pouze 3 dny. Voda je životním prostředím pro mnohé organizmy a dobrým rozpouštědlem (mořská voda obsahuje mnoho rozpuštěných látek, proto je slaná). Hmotnost lidského těla je tvořena z 2/3 vodou! Zásoby pitné vody se zmenšují a v budoucnosti může dojít k jejímu nedostatku.Voda je předpokladem pro výskyt rozmanitých druhů organizmů,

na vyprahlých pouštích život téměř neexistuje. Má 3 skupenství.

[cit. 2011-15-07]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Water_droplet_blue_bg05.jpg>


Vzduch

VZDUCH

Vzduch je plynný obal Země - vytváří tzv. atmosféru. Umožňuje organismům dýchat, protože obsahuje volný kyslík. Se vzrůstající nadmořskou výškou rychle řídne, ve vysoké výšce už člověk ztěžka dýchá. Také izoluje škodlivé sluneční záření přicházející z vesmíru, chrání zemi před menšími asteroidy a zajišťuje stálou teplotu. Měsíc atmosféru nemá, proto se krátery na jeho povrchu nerozpadají a povrch má nestálou teplotu. Místa osvětlená Sluncem dosahují teploty 100°C, zatímco místa ve stínu mají až - 200°C.

Vzduch se skládá z různých plynů, převážně z dusíku a dýchatelného kyslíku. Obsahuje také oxid uhličitý, prachové částice a vzácné plyny.


Slunce

SLUNCE

Sluneční záření ohřívá Zemi - vytváří vhodné teplotní podmínky pro život. Bez Slunce by rostliny nemohly vytvářet nezbytné sloučeniny pro svou výživu. Rostliny jsou základním článkem potravního řetězce, proto je téměř vše živé na planetě na slunečním svitu závislé. Atmosféra a magnetosféra Země chrání organizmy na povrchu planety před škodlivým kosmickým zářením.

Sami porovnejte rozdíly mezi létem a zimou v teplotách a délky dne (slunečního svitu).

[cit. 2011-15-07]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sun_in_X-Ray.png>


PŮDA

Půda vzniká zvětráváním hornin vlivem větru, vody, mrazu a horka. Horniny jsou rozrušovány také aktivitou organizmů. Rozkladem odumřelých rostlin a živočichů vzniká úrodná složka půdy ( humus).

Humus obohacuje půdu o potřebné látky, zvyšuje kvalitu půdy

pro rostliny. Písčité půdy téměř neobsahují humus, proto jsou neúrodné. Opakem je černozem, vysoce úrodný půdní typ s silnou vrstvou humusu - poskytuje cenný zdroj živin pro růst náročných rostlin. Pod půdou se nachází nezvětralá hornina.

Uveď příklad půdních živočichů!


Rozmanitost

ROZMANITOST

Budete-li cestovat od vyprahlých pouští až k polárním oblastem, poznáte vzácnou měnící se podobu krajiny a ekosystémů. Změna vlhkosti, nadmořské výšky, teploty a intenzity slunečního svitu způsobila vznik odlišných přírodních celků (stepi, lesy mírného pásu, tajga, tundra a dalších), a také nových druhů rostlin a živočichů obývajících tato prostředí.

Jaké je tvé oblíbené zvíře a kde žije? Vyber si libovolné místo a popiš jej (např. poušť, deštný prales, lesy v ČR…)


ad