slide1 l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ARNOLD SCHOENBERG PowerPoint Presentation
Download Presentation
ARNOLD SCHOENBERG

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 43

ARNOLD SCHOENBERG - PowerPoint PPT Presentation


  • 243 Views
  • Uploaded on

מצגות קלריטה ואפרים. ARNOLD SCHOENBERG. החשיפה לציוריו של מייסד מוסיקה קלאסית מודרנית הייתה הפתעה: שנברג צייר אמנם תקופה קצרה בחייו, אך ציוריו ראויים בהחלט לבחינה ותשומת לב. אנו מקדישים מצגת זו לעבודתו כצייר וכמלחין.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ARNOLD SCHOENBERG' - dima


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

מצגות

קלריטה ואפרים

ARNOLD SCHOENBERG

slide2

החשיפה לציוריו של מייסד מוסיקה קלאסית מודרנית הייתה הפתעה:

שנברג צייר אמנם תקופה קצרה בחייו,

אך ציוריו ראויים בהחלט לבחינה ותשומת לב. אנו מקדישים מצגת זו לעבודתו כצייר וכמלחין.

slide3

המלחין והצייר היהודי ארנולד שנברג (1951-1874), דמות מרכזית בעיצוב דרכה של המוסיקה במאה העשרים, שהצליח לשנות את המוסכמות בתחום ההרמוניה הטונלית המסורתית. שנברג הרבה להזכיר בכתביו את עיקרון חופש היצירה ואי ההשתעבדות לשום דוקטרינה. הוא הצטרף כחבר לקבוצת "הפרש הכחול", היה חבר קרוב של הצייר ואסילי קנדינסקי, ולקח חלק ביצירת אמנות מופשטת המשוחררת מכבלי הייצוג של המציאות. חלק ניכר ביצירתו של שנברג עסק גם הוא בציורי פנים תוך דגש על המבט. ביניהם ציורי דיוקנאות  עצמיים, דיוקנאות של חבריו, דיוקנאות עלומים שנוצרו באמצעות משיחות מכחול אחדות, לצד דיוקנאות קריקטוריסטים.

1912

slide4

כפי שכתב שנברג ב-1938: "מעולם לא ראיתי פנים, אך כיוון שהבטתי בעיני האנשים, [ראיתי] רק את מבטם. זאת הסיבה שאני יכול לחקות מבטו של אדם. צייר, בכל אופן, תופס במבט אחד את האדם בכללותו; אני, רק את נשמתו."

slide5

חייו ומשפחתו

שנברג נולד בווינה בשנת 1874 כבנם של פאולינה, מורה לפסנתר ושל שמואל, בעל חנות נעליים. בראשית דרכו ניגן בצ'לו ובויולה.

שנברג נישא למתילדה לבית זמלינסקי. לשניים נולדו שני ילדים, גרטרוד ב-1902 וג'ורג' ב-1906. מתילדה עזבה אותו לחודשים מספר ב-1908 לטובת צייר אוסטרי צעיר, שהתאבד כאשר חזרה לבעלה וילדיה. מתילדה נפטרה ב-1923

Mathilde Schönberg, 1910

slide6

Gertrud Schoenberg, 1930

לאחר זמן מה נישא שנברג לגרטרוד ברתה לבית קאליש, ולשניים נולדו נוריה דורותיאה ב-1932, רודולף (רולנד) ב-1937 ולורנס (לארי) ב-1941. עם עליית הנאצים היגר שנברג עם משפחתו לארצות הברית.

Gertrud Schoenberg, 1925

slide10

יצירתו המוסיקלית

את ידיעותיו רכש שנברג בעצמו. לתקופה קצרה הודרך ברזי ההלחנה בידי אלכסנדר פון זמלינסקי, אך דבר זה נעשה יותר כשיחות ידידותיות מאשר כשיעורים. יצירתו החשובה הראשונה - "ליל הוד", פואמה סימפונית חריגה בתיזמורה לשישיית כלי-מיתר, נכתבה ב-1899 .ב-1917 לתזמורת כלי-מיתר .היצירה מושפעת מאוד מוואגנר, וכוללת מוזיקה מלודית מופלאה. בתקופה זו של חייו כתב יצירות נוספות בניב הטונאלי, ובהן "פליאס ומליסנדה" - פואמה סימפונית בעקבות מחזה הנושא שם זה, פרי עטו של המחזאי והמשורר הבלגי מוריס מטרלינק, "שירי גורה" - מחזור שירים ענק לתזמורת אדירה בממדיה, ורביעיית מיתרים ראשונה, אשר התקבלה בשריקות בוז. כל היצירות שהוזכרו לעיל כתובות בסולם רה-מינור.

Alexander von Zemlinsky?

slide11

Alexander von Zemlinsky

Klara von Zemlinsky, 1910

slide12

את ששת הקטעים הזעירים שלו לפסנתר (אופוס 19) חיבר ארנולד שנברג בשנת 1911, כשכבר היה שקוע עמוק ביצירה גם כצייר. בשנת 1911 נפטר גוסטב מהלר, ושנברג החליט להקדיש

את הקטע האחרון לזכרו.

שפתו של שנברג בשנים אלה היא אקספרסיוניסטית , רווייה בג'סטות קיצוניות והבעה רבה. ניסיונו להתנער ממוסיקה טונלית "רומנטית" הביא אותו בהמשך לכתיבת שפה מוסיקלית חדשה ולסריאליזם טהור.

Gustav Mahler, 1910

slide13

"באמנות, כמו גם בתחומים אחרים של התרבות, המונח "מודרניזם" מתייחס להתפתחותם של זרמים אמנותיים הנוטים להתבוננות עצמית בחלקה האחרון של המאה ה-19. [...]היצירות האימפרסיוניסטיות מערערות על מוסכמות האמנות הריאליסטית ועניינו של הצייר מופנה מן הנושא של הציור אל תהליך הציור עצמו (כפי שציין המלחין שנברג, ציירים אינם מציירים עצים, הם מציירים ציורים)."

Hands, 1910

slide14

שנברג חידש בתחום המוסיקה וזעזע את המוסיקה הטונלית המסורתית ביצירותיו המתייחסות בצורה שונה למושג הרמוניה ולשילובי התווים. קנדינסקי התקדם לעבר האמנות המופשטת, המשוחררת מכבלי היצוג המציאותי. שניהם ניסו להעביר את ראשוניות ניסיונם וחוויתם, בעזרת אמצעים צורניים חדשניים ורדיקליים. שנברג אף ניסה להעביר דרך ציור את הדברים אותם

לא יכול היה לבטא דרך המוסיקה.

בין שנברג וקנדינסקי מורגשת השפעה הדדית, חלק מציוריו של שנברג הוצגו בתערוכה הראשונה של "הפרש הכחול", בה הוצגו גם יצירות מוסיקליות חדשות. שנברג השתתף בכתיבה ב"אלמנך הפרש הכחול"-ביטאון הקבוצה.

כחבר בתנועת "הפרש הכחול" שיתף שנברג פעולה עם ציירים והיה קרוב אליהם אף יותר מאשר למוסיקאים. 

Arnold Schoenberg in his study, some of his paintings behind him, before 1911

slide15

בינואר 1911 האזין ואסילי קנדינסקי במינכן, לקונצרט של ארנולד שנברג המהפכני. את חוויותיו הנציח ביצירה בשם "התרשמות 3 (קונצרט). בהרגישו קשר עז ודימיון בין עבודותיו הציוריות והמוסיקה האטונלית של המלחין, החליט לכתוב אליו,כך החלה חליפת המכתבים בין שני האמנים ותחילת הקשר ההדוק בין שנברג וקנדינסקי ואמני "הפרש הכחול".

למוזיקה הייתה השפעה חשובה על הולדת האמנות המופשטת - המוזיקה אינה מנסה לייצג באופן נאמן את המציאות החיצונית, אלא בעיקר לבטא תחושות אנושיות נפשיות באופן מיידי ובלתי אמצעי.

Wassily Kandinsky.

Impression III (Concert). 1911

slide16

השפעה הדדית בין שנברג וקנדינסקי

ציוריו של קנדינסקי בתקופה זו מאופינים במשטחי צבע אקספרסיביים שאינם מוגבלים על ידי קווים וצורות, מכסים משטחי ציור באופן חופשי למדי, ויוצרים ציור בעל עוצמה רבה.

למוזיקה הייתה השפעה חשובה על הולדת האמנות המופשטת, המוזיקה אינה מנסה לייצג באופן נאמן את המציאות החיצונית, אלא לבטא בעיקר תחושות אנושיות נפשיות באופן מיידי ובלתי אמצעי. קנדינסקי השתמש לעיתים במונחים מעולם המוזיקה כדי להגדיר את יצירותיו. הוא קרא, לדוגמה, לעבודותיו הספונטניות "אימפרוביזציות", ולעבודותיו המושקעות והמתוכננות יותר "קומפוזיציות", מונחים הלקוחים מתחום המוזיקה.

Composition VI. 1913

Improvisation 26. 1912

slide18

השפעתו המוזיקלית

החל משנת 1920 גיבש שנברג שיטה המכונה כיום דוֹדֶקָפוֹניה (שהיא השיטה הראשונה מסוגת הסריאליזם, סדרתיות). בשיטה זו נקבעת סדרה של שנים-עשר טונים, שעל המלחין להשתמש בהם בסדר עוקב ביצירה, תוך וריאציות שונות על הסדרה. שנברג ייסד את האסכולה הווינאית השנייה,

בה נכללים מלבד שנברג שני תלמידיו העיקריים, אלבן ברג ואנטון וברן . יצירותיהם, שנכתבו בניב הדודקפוני, סייעו רבות לפיתוח השיטה ולהפצתה.

Alban Berg

slide19

עם עליית הנאצים היגר שנברג לפריז ומשם לבוסטון. באמריקה כתב יצירות נוספות בניב הדודקפוני, ובהן הקונצ'רטו לכינור שלו (1934, קדם לזה של ברג). לאחר השואה חזר אל מקורותיו היהודיים. זעזועו מהשואה מצא את ביטויו ביצירתו "הפליט מוורשה" - הכוללת את תפילת "שמע ישראל". יצירתו הכוראלית "כל נדרי" נכתבה כחודשיים לפני ליל הבדולח בגרמניה (1938) ואינה דודקפונית, בסימן אמונתו הדתית. שנברג מעולם לא עזב לחלוטין את עולם המוזיקה הטונאלית. לצד יצירות טונאליות לחלוטין שנכתבו בארצות הברית, ניתן למצוא כבר בשנות העשרים, שימוש באמצעים טונאליים שונים. בארצות הברית נשאר עד מותו ב-1951 בלוס אנג'לס.

ראו מצגת :אמנות מנוונת":

אמנות מנוונת

slide20

"I have at last learned the lesson that has been forced upon me during this year, and I shall not ever forget it. It is that I am not a German, not a European, indeed perhaps scarcely a human being (at least the Europeans prefer the worst of their race to me) but I am a Jew."-

Arnold Schoenberg

בשנת 1937 שמו נכלל בין שמות האמנים שיצירותיהם נחשבו על ידי השלטון הנאצי "יוצרי אמנות מנוונת".

Cover of the exhibition program: Degenerate music exhibition, Düsseldorf, 1938

slide21

Arnold Schoenberg: Self Portraits

ארנולד שנברג צייר כ-60 דיוקנות עצמיים

Arnold Schoenberg

slide23

ARNOLD SCHOENBERG 1910

Vision rouge

Munich

slide24

Caricature : Bruno Usher, 1935

Caricature: Paul Stefan

slide32

The profile on the left may or may not be Schoenberg, but it looks enough like him for me to see it as a self-portrait. His gaze is anything but blue as it probes straight ahead, and his breath fills the space, much as his thought and music filled much of the century.

slide36

Coalition chess

Black paint on paperboard (4 pieces); red, black, yellow and green paint on papier-machet (36 pieces)

slide38

Paint on paperboard (52 cards)

Arnold Schönberg, 21.3.1909

slide40

Playing Cards for Whist/Bridge

(Two Versions)Watercolor and gouache on cardboard

slide41

Playing card (queen of clubs)

Playing card (jack of hearts) In sketchbook

slide42

שנברג, כפי שצויר ע"י חברו מקבוצת הפרש הכחול, אגון שילה.

slide43

מקורות:

http://www.schoenberg.at/index.php?lang=en

Arnold Schoenberg

http://www.usc.edu/libraries/archives/schoenberg/painting/painting.htm

http://www.musicacademyonline.com/composer/biographies.php?bid=83

http://www.schoenberg.at/index.php? article&id=364&Itemid=531&lang=en

http://www.schoenberg.at/index.php? =339&lang=en

http://thehighhat.com/PopsClicks/007/schoenberg_hicken.html

http://web.macam.ac.il/~tamarli/finegoldorit/i.htm

http://siv30.wordpress.com/2009/10/19/358/

קלריטה ואפרים

הנכם מוזמנים להיכנס לאתר שלנו:

www.clarita-efraim.com

נשמח לתגובות