WŁOCHY
Download
1 / 21

WŁOCHY - PowerPoint PPT Presentation


 • 224 Views
 • Uploaded on

WŁOCHY. POLSKA. SŁOWACJA. TURCJA. W ł o c h y. Włochy- państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8. W ł o c h y. Z czego słyną Włochy ?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'WŁOCHY' - dea


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 • POLSKA

 • SŁOWACJA

 • TURCJA


Włochy

Włochy- państwo położonew Europie Południowej,na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.:UE, NATO, należącedo ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państwświata – G8.


Włochy

Z czego słyną Włochy ?

ŻYWNOŚĆ


Włochy

Z czego słyną Włochy ?

SPORT


Włochy

Z czego słyną Włochy ?

ZABYTKI


Włochy

ŚWIĘTA NARODOWE

 • 25 kwietnia Święto Wyzwolenia.

2 czerwca święto Republiki.


Włochy

CIEKAWOSTKA

 • najczęściej spotykanym nazwiskiem wśród Włochów jest nazwisko Rossi. Nosi je około 68 tys. rodzin. Jeśli chodzi o imiona, to najbardziej rozpowszechnionymi imionami męskimi są: Giuseppe, Antonio, Francesco. Najdłuższym nazwiskiem jest Tschurtschenthaler, składa się z 18 liter. Najkrótsze nazwiska złożone są jedynie z dwóch liter, na przykład Bo, Pe, Po, Re itd.


SŁOWACJA


S o wac ja
SŁOWACJA

Słowacja stała się niezależnym państwem w styczniu 1993 r. po rozpadzie Czechosłowacji.

Słowacja leży w samym sercu Europy Środkowej, a z sąsiadującymi krajami łączy ją Dunaj. Północną połowę kraju pokrywają Karpaty, w których leżą Wysokie Tatry − jeden z najsłynniejszych parków narodowych na Słowacji i popularny ośrodek narciarski. W tym łańcuchu górskim leży też najwyższy w kraju masyw górski − Gierlach (wys. 2 655 m.n.p.m.). Naddunajskie niziny to żyzny region rolniczy, w którym uprawia się pszenicę, jęczmień, ziemniaki, buraki cukrowe, owoce, tytoń i winogrona.

Słynni Słowacy to między innymi ŠtefanBanič, który w roku 1913 wynalazł spadochron, urodzony w Ameryce znany przedstawiciel pop-artu Andy Warhol, którego rodzice pochodzili ze Wschodniej Słowacji.


S o wac ja1

SŁOWACJA

 • Uzdrowiska i parki wodne


S o wac ja2

SŁOWACJA

 • ZABYTKI- katedra św. Elżbiety, BanskáŠtiavnica, Zabytkowe miasto.


POLSKA


Pol ska
POLSKA

Polska,

Rzeczpospolita Polska – państwow Europie Środkowej,

położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatamina południu, w dorzeczu Wisły i Odry.

Od zachodu graniczy z Niemcami,od południa z Czechami i Słowacją, od wschodu z Ukrainą i Białorusią,od północnego wschodu z Litwąoraz od północy z Rosją


Pol ska1
POLSKA

Polska - ZABYTKI

WAWEL W KRAKOWIE, SUKIENNICE W KRAKOWIE,

KOŚCIÓŁ MARIACKI WGDAŃSKU I KRZYWA WIEŻA W TORUNIU


Pol ska2
POLSKA

Polska – SŁAWNI POLACY

MIKOŁAJ KOPERNIK, KAROL WOJTYŁA,

MARIA SKŁODOWSKA CURIE, ADAM MAŁYSZTur cja

Państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne

TURCJA


Tur cja1

KUCHNIA TURECKA a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne

Turecka kuchnia uchodzi za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Najsłynniejszą potrawą turecką jest dobrze znany kebab.

TURCJA

Warte skosztowania są również inne typowe tureckie dania np.: kofte - pulpeciki z siekanego mięsa.


Tur cja2

ZABYTKI a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne

Błękitny meczet

TURCJA

 • ruiny starożytnego uzdrowiska

 • Hierapolis


Tur cja3

Turcja to słoneczny kraj, sezon wypoczynkowy rozpoczyna się w kwietniu, a kończy na przełomie października i listopada.

Wiosną i jesienią panują najprzyjemniejsze temperatury do zwiedzania starożytnych zabytków i przepięknych krajobrazów ukrytych w głębi kraju.

TURCJA


Dzi kuj za uwag

WYKONANIE: Patrycja Wrzos kl. się w kwietniu, a kończy na przełomie października i listopada. IVc

Dziękuję za uwagę


ad