Bladet
Download
1 / 4

7 December 2007 - PowerPoint PPT Presentation


 • 111 Views
 • Uploaded on

bladet. Redaktör: Daniel Ljungberg i 123:an, 08-7172814 [email protected] Sunnan. Snön kommer… HSB:s tekniska förvaltning har fått förnyat förtroende för vår snöröjning på uppfarten, vändplanen och parkeringen.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' 7 December 2007' - darcie


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

bladet

Redaktör: Daniel Ljungbergi 123:an, 08-7172814

[email protected]

Sunnan

Snön kommer…

HSB:s tekniska förvaltning har fått förnyat förtroende för vår snöröjning på uppfarten, vändplanen och parkeringen.

När det gäller innergårdarna har vi alla ett ansvar att hålla området utanför våra lägenheter snö- och isfria. Detta gäller även de som bor övre plan. Kom överens med grannarna hur ni ska hjälpas åt. Tänk även på hur ni kan hjälpa de äldre med skottningen.

Föreningens traktor kommer att ploga innergårdarna med jämna mellanrum. Vänta dock inte på att traktorn skall komma och ploga och sanda gångvägarna. De medlemmar som kör traktorn gör detta på sin fritid och det är inte säkert att denna fritid sammanfaller med snöfallet.

7

December

2007


Styrelsenför brf Sunnan

Barbro Biberg, ordförandeekonomi, nya medlemmarBhv 105, 715 95 11

Lennart Billström, suppleantparkering, VVS, undercentralBhv 113, 715 14 46

Lars-Åke Edenfeldt, ledamotupphandling, ekonomi Bhv 131, 715 77 91

Kari Heikkilä, sekreterarefastighet, verktygsförrådBhv 227, 715 46 81

Ingrid Lilja, ledamotmiljöBhv 207, 448 93 46

Daniel Ljungberg, ledamotinformation, hemsidaBhv 123, 717 28 14

Margareta Mastberg, ledamotlokalens skötselBhv 219, 715 73 09

Björn Norman, suppleantBvh 223, 715 71 69

Lars Nystedt, ledamotfastighet, el, nycklar, snörröjningBhv 199, 715 42 22

Ansvariga utanför styrelsen

Monika FreszalslokalutlåningBvh 165, 715 27 45

Heidi HansdotterträdBhv 121, 667 73 81

Ann-Marie JanssonträdgårdBhv 115, 715 61 23

Katter i Sunnan

Styrelsen har den senaste tiden fått in flera klagomål som gäller katterna i Sunnan. Det luktar kattkiss på vissa platser, det finns kattbajs i sandlådorna och i vissa rabatter där katterna tydligen föredrar att bajsa är plantor och lökar upprivna. Om man har ytterdörren öppen händer det att katter går in. 

I skriften Sunnan A–Ö står det under rubriken Husdjur

I lagen står det att "hundar och katter ska hållas under sådan tillsyn som med hänsyn till deras natur och övriga omständigheter behövs för att förebygga att de orsakar skador eller avsevärda olägenheter".

Djurägaren ska alltså i möjligaste mån se till att husdjuret inte skadar eller förorenar inne på gårdarna, främst gäller det sanden som barnen leker i.

Styrelsen uppmanar alla att fundera över hur vi kan lösa problemet så att alla blir nöjda. Har du något förslag så kan du lämna det i föreningens brevlåda.

Styrelsen

Mötesplan

för våren

Informations-möte 5 dec

 • Under våren sammanträderstyrelsen följande datum:

 • 9:e januari

 • 13:e februari

 • 12:e mars

 • 9:e april

 • 7:e maj

 • 11:e juni

  Informationsmöte kommer att hållas den 19 mars.

  Vårens städ- och fixardag blir den 19:e april och den 17:e maj har vi målardag och vårfest.

  Årsmötet äger rum den 14:e maj.

Välkoma till informationsmöte onsdagen den 5 december klockan 19:00. Styrelsen finns på plats för att svara på frågor och informera om vad som är på gång.

Glögg och kaffe med dopp serveras.

Avgiftshöjning från årsskiftet

På styrelsens oktobermöte fastställdes budgeten för 2008 och det beslöts att höja månadsavgiften med 2,5% från 1:a januari 2008. Skälet till höjningen är ökade underhållskostnader, ökade räntekostnader och den allmänna inflationen.

Sunnanbladet7 • 2007 - 2


Nya medlemmar

Eva Lillie har flyttat in i 225:an och Anna Bystedt har flyttat in i 171:an

Välkomna till Sunnan!

Målning av ytterdörr

Sand itorktumlarna

Skriften Sunnan A - Ö

Styrelsen har tidigare informerat om den kommande målningen av våra ytterdörrar. Arbetet påbörjas i maj 2008. Färgprover har visats i tvättstugan under ett par månader men bara tio av sextiofem hushåll har valt färg hittills.

De flesta kanske vill fundera tills det är dags. Färgproverna kommer att tas ner inom kort och anslås igen i mars.

Styrelsen

Under hösten har det varit problem med sand i våra torktumlare. Torktumlarna slits onödigt snabbt och kan gå sönder. Styrelsen vill därför uppmärksamma alla på att tömma kläder och fickor från sand innan tvätt och tumling påbörjas.

Sunnans informationsskrift håller på att ses över och en uppdaterad version kommer att färdigställas inom kort.

Styrelsen

Ny maskini tvättstugan

Påminnelse om kyl & frys

Vi har köpt in en ny stor maskin i november. Den gamla hade gjort sitt och det lönade sig inte att laga den längre.

Styrelsen vill på nytt informera alla om att det endast är kyl och frys som får placeras utanför sopförrådet. När detta sker är det ditt eget ansvar att kontakta Kovik för avgiftsfri hämtning. Telefonnummer 08 - 519 033 305

Telefonlista

Nu är det dags att uppdatera vår gemensamma telefonlista. Leta rätt på den gamla listan och kontrollera dina uppgifter. Stämmer inte informationen, eller finns du inte alls med på listan, så ber vi dig fylla i bifogad telefonlapp. Lägg den i Sunnans brevlåda innan nyår. En ny lista kommer att finnas klar under januari.

www.hsb.se/stockholm/sunnan

Har du nyligen flyttat in eller var det länge sedan du besökte Sunnans hemsida?

Under hösten har det skett kontinuerliga uppdateringar, bland annat har samtliga utkomna Sunnanblad lagts upp.

Saknar du någon information? Kontakta Daniel Ljungberg i 123:an via e-mail ([email protected]) eller lägg en lapp i brevlådan.

Sunnanbladet7 • 2007 - 3


Underlag till Sunnans telefonlista

Lägenhet. nr:

Namn 1:

Telefon bostad:

Telefon arbete:

Telefon mobil:

e-post:

Namn 2:

Telefon bostad:

Telefon arbete:

Telefon mobil:

e-post:

Underlag till Sunnans telefonlista

Lägenhet. nr:

Namn 1:

Telefon bostad:

Telefon arbete:

Telefon mobil:

e-post:

Namn 2:

Telefon bostad:

Telefon arbete:

Telefon mobil:

e-post:

Underlag till Sunnans telefonlista

Lägenhet. nr:

Namn 1:

Telefon bostad:

Telefon arbete:

Telefon mobil:

e-post:

Namn 2:

Telefon bostad:

Telefon arbete:

Telefon mobil:

e-post:


ad