liqeni poezi nga petrit qose l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
LIQENI Poezi Nga Petrit Qose PowerPoint Presentation
Download Presentation
LIQENI Poezi Nga Petrit Qose

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 206

LIQENI Poezi Nga Petrit Qose - PowerPoint PPT Presentation


 • 237 Views
 • Uploaded on

LIQENI Poezi Nga Petrit Qose. Pasqyra e Lendes. 1- Kur pra ne do te ndryshojm? 2- Perse keshtu? 3- Ty po te pyes! 4- Ne dhjet vitet e fundi te shekullit 20. 5- O moj e vertete. 6- Protesta e liqenit

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'LIQENI Poezi Nga Petrit Qose' - dalila


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
pasqyra e lendes
Pasqyra e Lendes
 • 1- Kur pra ne do te ndryshojm?
 • 2- Perse keshtu?
 • 3- Ty po te pyes!
 • 4- Ne dhjet vitet e fundi te shekullit 20.
 • 5- O moj e vertete.
 • 6- Protesta e liqenit
 • 7- Cdo dite qe vjen me e keqe behet
slide3
--1--
 • Dhuna sot kudo sundon,
 • Ne gjith boten ekziston.
 • Ka dhunues an e mban,
 • Te dhunuar me shume jan.
slide4
--2--
 • Sa e ashper jeta sot,
 • Shum e zymt s’mer frym dot.
 • Kudo dhun … padrejtesi,
 • Me intrig … me ligesi.
slide5
--3--
 • Esht e drejt kjo qe po ndoth?
 • Poshtersia nuk u lodh?
 • Valle kur do marre fund,
 • Ligesi mos ket gjekund?
slide6
--4--
 • Te gjith ne po e shikojm,
 • Ne c’ambient sot po jetojm.
 • Cdo njeri flet pa pushim,
 • Qe te gjith japin mesim.
slide7
--5--
 • Kjo qe ndoth ne vendin tim,
 • Sa ndodh gjetke nuk e dim.
 • Te gjith qahen pa pushim,
 • Per cdo gje japin mendim.
slide8
--6--
 • Si te jet shoqeria,
 • Ku calon drejtesia.
 • Cilat gjera ti ndryshojm,
 • Edhe cilat ti permisojm.
slide9
--7--
 • Seminare mbahen plot,
 • Prishen paret kot me kot.
 • Pushtetaret te mesojn,
 • Kete popull ta drejtojn.
slide10
--8--
 • Thua ktu s’ka askend,
 • Ta drejtoje kete vend.
 • Vetem keta qe jane sot,…
 • E kane koken plot per plot.
slide11
--9--
 • Ka shum vjet qe po jetojm,
 • Qe te gjith po e shikojm.
 • Se si shtet s’po bejme dot,
 • Gjith programet shkuan kot.
slide12
--10--
 • Kush ka faj per gjith keto?
 • Politika…domosdo.
 • Ne si popull skemi faj,
 • Qe tja hedhim kaq kollaj.
slide13
--11--
 • Faji jone s’eshte pak,
 • Qeverit i kemi hak.
 • Heshtja jon stimulon,
 • Dit per dite korrupsion.
slide14
--12--
 • Politika na mashtron,
 • Sa bukur na shfrytezon.
 • Hasm’u beme per partit,
 • Shoku shokut i zem prit.
slide15
--13--
 • Kacafytemi kudo,
 • Per partit domosdo.
 • Cdo njeri ka halle plot,
 • Me te cilat s’meret dot.
slide16
--14--
 • Eshte koha te ndryshojm,
 • Dhe keshtu te mos vazhdojm.
 • Se esht turp mos bejme shtet,
 • Per kete faj kemi vet.
slide17
--15--
 • Nuk jane pak qe deshirojn,
 • Atdheun ta lulezojn.
 • Dhe shume pak jane qe pengojn,
 • Korrupsionin e ushtrojn.
slide18
--16--
 • Heshtja jon te rrevolton,
 • Sa her shohim korrupsion.
 • N’politik qeveri,
 • Dhe durojm perseri.
slide19
--17--
 • Hapur vidhet sot kudo,
 • Jo nga njerez dosido.
 • Por nga njerez me pushtet,
 • Qe s’bejn pun pa t’marr rryshfet.
slide20
--18--
 • Drejtesia shum lengon,
 • Dhe aty ka korupsion.
 • S’e pyet kush ligjin cfar thot,
 • Me te drejt s’fiton dot.
slide21
--19--
 • Dokuentat zyrtare,
 • Ndryshohen kollaj fare.
 • Mjafton qe te paguash,
 • Ti bejne si te duash.
slide22
--20--
 • Te ankohesh s’ke ku shkon,
 • Se askush nuk te degjon.
 • Cdokush ka mik me pushtet,
 • Sa te ket askush se nget.
slide23
--21--
 • Me tarafe, me klane,
 • Ky shtet ka ber shum plane.
 • Militantet sitemon,
 • Nemer pun i rregullon.
slide24
--22--
 • Militanti duhet shume,
 • Per mitingje ben shum pun.
 • Thashethemin perhap shpejt,
 • Edhe kur s’eshte e vertet.
slide25
--23--
 • Mjafton vetem ti premtosh,
 • “N’pun te mire do ta cosh”.
 • Ai ben cfar ti thuash,
 • “Zjarr” i ve kujt te duash.
slide26
--24--
 • Ai njeri qe ben shtet,
 • Sot me tezg banane shet.
 • Militanti s’e lejon,
 • Te zer pune…e pengon.
slide27
--25--
 • Per keto faj cil ka?
 • Politika me gjithcka!
 • Por me shum faj kemi vet,
 • Cfar kerkuam na u gjet.
slide28
--26--
 • Por keshtu do te vazhdojm?
 • Kur do fillojm te ndryshojm?
 • Menjeher dhe sa më shpejt,
 • Se kjo pun më nuk pret.
slide29
--27--
 • Ajo pjes e njerezis
 • Shtres e thjesht e shoqeris,
 • Qe tek ligji prap besojn,
 • Dhe moralin admirojn.
slide30
--28--
 • Humanizmin e lakmojn,
 • Vlera t’larta rrezatojn,
 • Indiferencen po t’luftojn,
 • Kete popull e shpetojn.
slide31
--29--
 • Ambient mbytes kur krijojn,
 • Ndaj atij qe abuzojn,
 • Pisk e ke vet pot e jesh,
 • Se belane do te gjesh.
slide32
--30--
 • Sepse do te te akuzojn,
 • Do t’bejn shpifje tet’poshterojn,
 • Do bejn cmos te t’detyrojn,
 • T’mos pengosh per ate t’largojn.
slide33
--31--
 • Ambient mbytes k’ta krijojn
 • Qe te drejtet ti pengojn,
 • Te rrin urt’te mos guxojn,
 • Qe te ngrihen t’protestojn.
slide34
--32--
 • Kur qendrojm indifferent,
 • Bejme krimin prepotent.
 • -Te gjithe cohuni ne kemb
 • Ne luft me krimin dhemb per dhemb!
slide35
--33--
 • Shoqeri e zhvilluar’
 • S’pranon t’inkriminuar.
 • As popull indiferent,
 • Dhe as pushtet prepotent.
slide36
--34--
 • Ne t’thashethemen shoqeri,
 • S’do guxonte asnjeri,
 • Qe te bente poshtersi,
 • Qoft edhe ne drejtesi.
slide37
--35--
 • Ne t’sigurten shoqeri,
 • Esht I mbrojtur c’do njeri.
 • Se askush nik do guxoj,
 • Individin ta cenoj.
slide38
--36--
 • Kur pra ne do ta nfertojm,
 • Shtetin ton qe enderojm?
 • Gjith kta vjet po shkaterojm,
 • Dhe asgje nuk po ndertojm.
slide39
--37--
 • Sa parti ka ketu sot,
 • Asgjekundi s’ka ne bot.
 • Te gjitha jane fantasma,
 • Ju duhet vene kasma.
slide40
--38--
 • Ky popull do shpetoje,
 • Vetem kur a kuptoje.
 • Sa shume eshe mashtruar,
 • E sa shume qe ka duruar.
slide41
--39--
 • “o burr ate shkaterrojme,
 • Dhe te tjera te ndertojme.
 • E kush eshte me i forti,
 • Do te jete edhe me i zoti”.
slide42
--40--
 • “te shkaterrojm ekonomin,
 • Vith pe shtetit bej shtepin.
 • Kta qe jane nuk bejne dot shtet,
 • Me te mire do ta bejme vet”.
slide43
--41--
 • Cdo parti eshte provuar,
 • Qe vetem ka mashtruar.
 • Fjal te bukura sa shum thon,
 • Lum kush votat I fiton.
slide44
--42--
 • Po ky popull c’far fiton?
 • Kakaq vjet qe po voton.
 • Partiak me shume para,
 • Dhe per vete fukara.
slide45
--43--
 • Po keshtu a bejm dot shtet?
 • Eshte turp dhe s’ka lezet.
 • Politika na terbon,
 • Varferia na huton.
slide46
--44--
 • Shum shoqata tek ne mbin,
 • C’qellim kane as vet s’e din.
 • Kerkojn fonde an e mban,
 • Pa trokitur dere s’lan.
slide47
--45--
 • Kte shoqata aq sa jan,
 • U shperndane ne cdo an.
 • Por si s’ka asje per bes,
 • Te ndikoj te bejm kthes?
slide48
--46--
 • Keto shoqata qe ekzistojn,
 • Pa para falimentojn.
 • Por si mundet qe ekzistojn,
 • Kur per c’punojn asgje “s’fitojn”?
slide49
--47--
 • Parti, shoqat kush krijon,
 • Ka mashtrimin profesion.
 • Kjo ndoth vetem ktu tek ne,
 • Se gjetke askush s’ka nge.
slide50
--48--
 • Dhe sa kohe do te vazhdojm,
 • Shtetin tone mos e ndertojm?
 • Sa te jet keshtu do t’jet?
 • Shqiperia s’do te ket shtet?
slide51
--49--
 • Ligje vazhdimisht hartojm,
 • Shpejt e shpejt i miratojm.
 • Pastaj prap i kontestojm,
 • Vetem keshtu do vazhdojm?
slide52
--50--
 • Kush ne krye do te jet,
 • I ben ligjet si do vet.
 • Pala tjeter s’i pranon,
 • Dhe fillon i kundershton.
slide53
--51--
 • Keshtu ligjin se pranojm,
 • Sa dem bejme s’e kuptojm?
 • Por keshtu do te vazhdojm?
 • S’kemi turp sip o vazhdojm?
slide54
--52--
 • Vin te huajt na mesojn,
 • Mundohen te na pajtojn.
 • Por me shume na ngaterojn,
 • Sepse mbrojn ke preferojn.
slide55
--53--
 • Qe te duam… do mesojm?
 • Po urrejtjen… do largojm?
 • Se gje tjeter s’na pengon,
 • Qe nga bota na largon.
slide56
--54--
 • Cdo kush thot “di vetem un”
 • Se si behen keto pun.
 • “Gjith te tjeret jan pa tru,
 • Prandaj flasin kuturru”.
slide57
--55--
 • Kete mandje ka cdo kush,
 • Sapo ky behet dikush.
 • Me keto mendje bejm dot shtet?
 • Mjer ky popull cfar po pret.
slide58
--56--
 • Me kanun pesqindvjecar,
 • Kemi djegur, kemi vrar.
 • Edhe sot porsi ather,
 • Do vazhdojm keshtu perher?
slide59
--57--
 • Ky kanuni mesjetar,
 • Po na mban popull barbar.
 • Nuk na le te bejme shtet,
 • Sepse ligjet na i vret.
slide60
--58--
 • Pushka jon cfar ka vrar,
 • M’shum armiq apo shqiptar?
 • Eshte turp te bejm hesap’
 • Na ndjek krimi ne cdo hap.
slide61
--59--
 • Keshtu komb nuk bejme dot,
 • Dhe te duam eshte e kot.
 • Dje EPIR dhe ILIRI,
 • Sot me kaqke shqiperi.
slide62
--60--
 • Per nje keng me cifteli,
 • Jeten ton e bejm fli.
 • Por per komb, per Shqiperi,
 • S’bejme dot kanun te ri.
slide63
--61--
 • Por kush esht qe na pengon.
 • Cfar na shtyn? C’na detyron?
 • Kur ne qajme kush gezon?
 • Kur shkaterojme kush fiton?
slide64
--62--
 • Shekuj ka qe ndoth keshtu,
 • Asgjekundi si ketu.
 • Mir…vet s’dim sit e jetojm,
 • Por nga bota nuk mesojm?
slide65
--63--
 • Qe te heshtim kemi hak,
 • T’protestojm nuk kemi shkak.
 • Por dhe sa do te durojm,
 • Vetem keshtu do te jetojm?
slide66
--64--
 • Pedofile, perdhunus,
 • Si dhe vrases dhe mashtrus.
 • Me kurajo demostrojn,
 • Profesionin qe ushtrojn.
slide67
--65--
 • Shoqeria ben sehir,
 • Edhe pse nuk i vjen mir.
 • Pse keshtu do te vazhdojm?
 • Vetem heshtje? Do durojm?
slide68
--66--
 • Sot demtohesh vetem ti,
 • Neser un apo ai.
 • Dhe keshtu po e pesojm,
 • Qe te gjith si po durojm.
slide69
--67--
 • Fidanishtja e krimit,
 • Eshte heshtja e njerzimit.
 • Te gjith duhet te luftojm,
 • Cdo lloj krimi ta shkaterrojm.
slide70
--68--
 • Po te duam te tregojm,
 • Pra nje krim ta denoncojm.
 • Menjeher do ta pesojm,
 • Si spiun do na trajtojn.
slide71
--69--
 • Popujt qe kane kulture,
 • Kete gje sebejne kurre.
 • Kane guximin qytetar,
 • Ta ndeshkojne cdo barbar.
slide72
--70--
 • Krimin kur e denoncon,
 • Shoqerine e shpeton.
 • Por tek ne askush s’te mbron,
 • Ti peson…krimi lulezon.
slide73
--71--
 • Cdo gje keq do ta trajtojm?
 • Pa kurajo do jetojm?
 • Kemi frik te luftojm,
 • Se mos ndoshta s’do fitojm?
slide74
--72--
 • Eshte koha te ndryshojm,
 • Se keshtu dot nuk jetojm.
 • Me abuzim seksual,
 • Dhe trafikun illegal.
slide75
--73--
 • Dhe me vjedhje, korrupsion,
 • Me vrasje prostitucion.
 • As me drog’e me rryshfet,
 • Mjaft! Se me s’na ka lezet.
slide76
--74--
 • Erresira na sundon,
 • Mendjen tone dhe s’e leshon.
 • Eshte urrejtja qe pengon,
 • Tolerancen s’e afron.
slide77
--75--
 • Prandaj nuk bejm dot shtet,
 • Se fajtore jemi vet.
 • Kjo urrejtja nga buron?
 • Vet-vetiu na gufon.
slide78
--76--
 • Si do bejm te shpetojm,
 • Prej urrejtjes mos lengojm?
 • Si armik do ta trajtojm,
 • Njeri tjetrin sa t’jetojm?
slide79
--77--
 • Cdo njeri qe esht me mend,
 • Do t’largohet nga ky vend.
 • Dhe cudi se kudo shkon,
 • Vlera t’larta reflekton.
slide80
--78--
 • Te gjithe pra paskemi mend,
 • Pse s’shkelqejme ne ket vend?
 • Gjith bota na akuzon,
 • S’jemi shtet-formus na thon.
slide81
--79--
 • Ku pra esht e keqja jon?
 • Cfar na ndan dhe s’na bashkon?
 • Njeri-tjetrin pse pengojm?
 • Per progress nuk e lejojm.
slide82
--80--
 • Pra keshtu sa do vazhdojm?
 • S’na vjen turp si po jetojm?
 • Kur do kemi dhe ne shtet?
 • Se keshtu s’na ka lezet.
slide83
--81--
 • Sa e duam…respektojm,
 • Sa e ruajm dhe nderojm,
 • Dinjitetin njerezor,
 • Ne aspektin shoqeror.
slide84
--82--
 • Dhe shum ego…krenari,
 • Ka ketu ne shqiperi.
 • Deri ne absurditet,
 • Edhe kjo s’na ka lezet.
slide85
--83--
 • Sepse syt na i verbon,
 • Edhe zemrat na i grshton.
 • Matan hundes nikshikojm,
 • Prandaj shtet dot nuk krijojm.
slide86
--84--
 • Mendja jon sa na pelqen,
 • Si ajo gjekundi s’gjen.
 • “C’far them un esht e vertet,
 • Vetem un kam te drejt.”
slide87
--85--
 • “Gjithsecili kot mendon,
 • Askujt truri s’i punon.
 • Cfar te dua do bej un,
 • Askush mos me prshi pun.”
slide88
--86--
 • Dhe urrejtja na kaplon
 • Mendjen ton e erreson.
 • Llogjiken na turbullon,
 • Keshtu djalli na sundon.
slide89
--87--
 • Vall keshtu do ta nencmojm,
 • Njeri-tjetrin sa t’jetojm?
 • Kur do fillojm te mesojm,
 • Njeri-tjetrin t’respektojm?
slide90
--88--
 • Askush dot nuk e kupton,
 • Cdo te thot institucion.
 • Me individ e ngaterojm,
 • Dhe fillojm e shkaterrojm.
slide91
--89--
 • Sa fillojm te ndertojm,
 • Prap fillojm e shkaterrojm.
 • Se cdokush qe sot sundon,
 • Zbret kur fronin ja shkaterron.
slide92
--90--
 • Vetem keshtu do vazhdojm,
 • Cfar ndertojm do shkaterojm?
 • C’behet keshtu mor aman!
 • Ne gjith boten pop o lem nam.
slide93
--91--
 • Vetem pushtet per te mar,
 • Shqiperise i veme zjarr.
 • Dhe aspak nuk mendojm,
 • Qe prap ne do ta ndertojm.
slide94
--92--
 • Per jet njerzish prap s’mendojm,
 • Jet’n e tyre s’e vlersojm.
 • Po pse vall keshtu mendon,
 • Kush puahtetin e kerkon?
slide95
--93--
 • Kush pushtetin e zapton,
 • Privilegje siguron.
 • Per familje, per krushqin,
 • Farefisin, shoqerin.
slide96
--94--
 • “Gjit jeten ke qen rrogoz,
 • Brenda nates behesh boss.
 • Gjat gjith jetes jargaman,
 • Pernjeher politikan.”
slide97
--95--
 • Ligjin me nuk e zbaton,
 • Se askush ty s’te denon.
 • Dhe partia ty te mbron,
 • Kur vota i siguron.
slide98
--9--
 • Sundimtaret partiak,
 • Ligjin s’e zbatojn aspak.
 • Pra ligji kercenohet,
 • Se s’ka prej kujt te mbrohet.
slide99
--97--
 • C’eshte ky komunitet,
 • Qe qendron indiferent?
 • S’e shikon se cfar po ndodh,
 • Me padrejtesi nuk u lodh?
slide100
--98--
 • Populli s’ka deputet,
 • As dhe nje parlament.
 • Se te gjith jan partiak,
 • Me komandant si ushtriak.
slide101
--99--
 • Kryetari i parties,
 • Komandant i ushtris.
 • Gjith ushtaret n’parlament,
 • I fut...i nxjer…si do vet.
slide102
--100--
 • Populli k’ta si zgjedh dot,
 • Se s’i pyetet asnje vot.
 • Por partia ke cakton,
 • Deutet e emerton.
slide103
--101--
 • Politikan, sharlatan,
 • Pa parime sa shum jan.
 • Dhe epshor qe enderojn,
 • Privilegje te zbatojn.
slide104
--102--
 • Ne moral dhe dinjitet,
 • Politika na godet.
 • Te perulu jane sot,
 • Gjith shqiptaret neper bot.
slide105
--103--
 • Por si mundet qe durojm,
 • Rrim te heshtur dhe veshtrojm?
 • Pse s’ngrihemi t’protestojm,
 • Dinjitetin ta kerkojm?
slide106
--104--
 • Pse keshtu do vazhdojm,
 • Te perbuzur do jetojm?
 • Pa dinjitet, pa moral,
 • Si nje popull i perdal?
slide107
--105--
 • Politika te ndryshoj,
 • Dhe keshtu te mos vazhdoj.
 • K’te qe kemi duan “fre”,
 • Se na duhet politik e re.
slide108
--106--
 • Per keta politikan,
 • Asgjekundi respect skan.
 • Si ktu Brenda edhe jasht,
 • Kane ngelur si “dopjo gjasht”
slide109
--107--
 • Askush nga k’ta se kupton,
 • Pse shumkush i bojkoton.
 • Jan pa vler kudo qe shkojn,
 • Se pa vler jan ku qendrojn.
slide110
--108--
 • S’kan te drejt te perfaqsojn,
 • Popullin ton kudo qe shkojn.
 • Dhe aty ku ata jan,
 • Neverisin gjith dynjan.
slide111
--109--
 • Po k’ta vet spo e kuptojn,
 • Peng na mbajn s’e shikojn?
 • Po ne vet sip o durojm,
 • Si s’po dalim t’protestojm?
slide112
--110--
 • Kur asgje s’perfaqsojn,
 • N’politik pse qendrojn?
 • Faj keta nuk kan aspak,
 • Heshtja jone ju le shkak.
slide113
--111--
 • Sa poshte na kan rrezuar,
 • Sa dem na kan shkaktuar.
 • Na goditen n’dinjitet,
 • Dhe sot jemi per ibret.
slide114
--112--
 • Na goditen ne moral,
 • Aq sa ngjajm te perdal.
 • Ehde ne psikologji,
 • Na ben komb pa strategji.
slide115
--113--
 • Na prishen ekonomin,
 • Na e dogjen shqiperin.
 • Shpirtin po na torturojn,
 • Gjith k’ta njerez se shikojn?
slide116
--114--
 • Krenaria e perbaltur,
 • Dhe nderi neperkembur.
 • Pse gjith kjo pasiguri,
 • Se…s’ka shtet ne Shqiperi.
slide117
--115--
 • Ka te ndershem ne kte vend?
 • Ka, si s’ka, kjo s’do shum mend.
 • Te ndershem n’administrat?
 • Edhe ktu…perse e sgjat?
slide118
--116--
 • Po perse duken kesisoj,
 • Sikur te gjith jan njesoj?
 • Pra te ndershmit ku gabojn,
 • Qe te ligj dhe kta ngjasojn?
slide119
--117--
 • Deshperimi po na kap,
 • Kudo na ndjek ne cdo hap.
 • Duket sikur mori fund,
 • S’ka ket popull kush e shkund.
slide120
--118--
 • Edhe “virusi” korrupsion,
 • Shum perhapet kudo shkon.
 • Sidomos kur gjen terren,
 • Heshtja me shum i pelqen.
slide121
--119--
 • “Zer nje vesh dhe mbyll nje sy,
 • Vodha un se te pash ty.”
 • “Mos fol ti mos flas dhe un,
 • Keshtu behen keto pun”.
slide122
--120--
 • “Njeri tjetrin do ta mbrojm,
 • S’kemi pse te spiunojm”.
 • “Pra se bashku te fitojm,
 • Ku ka heshtje te sundojm”.
slide123
--121--
 • Por shyqyr kta jan pakic,
 • Dhe te ndershmit jan shumic.
 • Por te porshtrit duken shum,
 • Se shumica po fle gjum.
slide124
--122--
 • Shum shpejt duhet vepruar,
 • Te ndershmit per ti zgjuar.
 • Qe krimin ta luftojne,
 • Keshtu do te shpetojne.
slide125
--123--
 • Eshte koha te ndryshojm,
 • T’gjith se bashku t’protestojm.
 • Prej mocalit te shpetojm,
 • Se keshtu smund te vazhdojm.
slide126
--124--
 • Pra e keqja qe sundon,
 • Dhe kaq shum po na mundon.
 • Eshte vetem heshtja jon,
 • Qe ky popull shtet s’nderton.
slide127
--125--
 • Bashkfajtor ne korrupsion,
 • Je kur hesht dhe s’proteston.
 • Pra padashje stimulon,
 • Dit per dit korrupsion.
slide128
--126--
 • Sot kombi po na theret,
 • Gjith te ndershmit po i pret.
 • Qe te ngrihemi te luftojn,
 • Kunder krimit te fitojn.
slide129
--127--
 • Kur te arthmen ta ndertojm,
 • Dinjitetin do ta mbrojm.
 • Neperkembje s’do te ket,
 • Por siguri te vertet.
slide130
--128--
 • Ne emer te dashuris,
 • Jo t’urrejtjes dhe te zis.
 • Qe kombi mos braktiset,
 • Me pune te stoliset.
slide131
--129--
 • Pushtetar, politikan,
 • Te paskrupuj me shum jan.
 • Pa te drejt kan zaptuar,
 • Kete vend per ta shkatrruar.
slide132
--130--
 • C’ishin dje, c’jan edhe sot,
 • Nga te gjith te vjen ndot.
 • Se djallin dashuruan,
 • Dhe me te u trasheguan.
slide133
--131--
 • Nga te dy qe jan dhe sot,
 • “Klysha djalli” linden plot.
 • Ca te qendres, ca te majt,
 • Liberal dhe te djatht.
slide134
--132--
 • Emra t’bukur ka c’dokush,
 • Ne program s’ndryshon askush.
 • Jan njesoj ne ligesi,
 • Qelben era poshtersi.
slide135
--133--
 • Keshtu gjoja shoqatat,
 • Dhe gjoja sindikatat.
 • I mbajn syt nga dy partit,
 • Ku pijn sise dit per dit.
slide136
--134--
 • Bindjen duhet ta krijojm,
 • Qe si popull t’protestojm.
 • Ndaj cdo krimi te luftojm,
 • Dhe kaq shum te mos durojm.
slide137
--135--
 • Kto qe ndodhin ktu tek ne,
 • S’bejn vak gjekund mbi dhe.
 • Ka shum vjet qe tolerojm,
 • Shkelen ligjet s’kundershtojm.
slide138
--136--
 • Me nanrki… me kaos,
 • Gjith kta vjet i bem llomos.
 • Asnje ligj s’po e zbatojm,
 • Vetem shpifim, akuzojm.
slide139
--137--
 • Me “liri-demokraci”,
 • Vetem fjal dhe pertaci.
 • “Bej c’te duash ms u step,
 • Cek te bardhe bota na jep”.
slide140
--138--
 • “Sot te drejta kem plot,
 • Sa askush s’na kalon dot.
 • Dhe te shpifim,te abuzojm,
 • Prap asgje te mos pesojm”.
slide141
--139--
 • Dhe keshtu…nuk bejm dot shtet,
 • Por bejme mafje qe na vret.
 • Shum u zgjat ky gjumi jon,
 • Prandaj krimi lulezon.
slide142
--140--
 • Duhet krimin ta denoncojm,
 • Edhe ligjet ti zbatojm.
 • Keshtu te poshtrit vrim sdo gjejn,
 • Kur te ndershmit gjum mos flejn.
slide143
--141--
 • Perse vall keshtu gjithmon,
 • Historia na denon?
 • Cfar te kqiash zoterrojm,
 • Qe keshtu po e pesojm?
slide144
--142--
 • Levdaten shum e pelqejm,
 • Por kritiken e urrejm.
 • Madheshtor t’jemi kudo,
 • Pa rivale domosdo.
slide145
--143--
 • Keshu eshte cdokush nga ne,
 • Gjith shqiptaret permbi dhe.
 • Kush guxon na e kalon,
 • S’vonon shum dhe e peson.
slide146
--144--
 • Sa per autokritik,
 • Askush s’ben e them pa frik.
 • Se gabimet s’i pranojm,
 • Fajin gjetke e kerkojm.
slide147
--145--
 • Veten tone e mashtrojm,
 • Sy hapur endra shikojm.
 • Qe te gjith keshtu veprojm,
 • Ne realitet nuk jetojm.
slide148
--146--
 • Te sinqerte s’jemi aspak,
 • Se mashtrojme dhe pa shkak.
 • Keshtu me veten dhe te tjere,
 • Dhe me historin perhere.
slide149
--147--
 • Historin pot a shikojm,
 • Kete gje do vertetojm.
 • Gjithmon kemi pesuar,
 • Dhe prap s’kemi mesuar.
slide150
--148--
 • Shum kokfort jemi vertet,
 • Deri ne absurditet.
 • Prej kesaj gjithmon pesojm,
 • Prej kesaj prap nuk mesojm.
slide151
--149--
 • Kok e fort,dem i te zot,
 • Por tek ne keshtu ka plot.
 • Prandaj vetem e pesojm,
 • Edhe kurre s’perparojm.
slide152
--150--
 • Rrojm me ideale,
 • Shum larg botes reale.
 • Nuk shikojm posht hundes ton,
 • Sesi bota perparon.
slide153
--151--
 • Njeri-tjetrin e luftojm,
 • Vlerat qe ka ja mohojm.
 • Vetem keshtu po jetojm
 • Prandaj dot nuk perparojm.
slide154
--152--
 • S’ka kufi vuajtja jon,
 • Keshtu do te jet gjithmon?
 • Pra shqiptari sa te jet,
 • S’do ta bej dot shtetin e vet?
slide155
--153--
 • Mos jemi te mallkuar,
 • Prej ZOTIT t’MADHERUAR?
 • Si do bejm te shpetojm,
 • Qe mallkimin a largojm?
slide156
--154--
 • Po mallkimi vall sa zgjat,
 • Apo edhte pa afat?
 • Prej mallkimit ka shpetim,
 • Per kete asgje nuk dim?
slide157
--155--
 • Njezet shekuj te pushtuar,
 • Dhe prap s’kemi mesuar.
 • Te percare kemi qen,
 • Se keshtu ka qen e then?
slide158
--156--
 • Por me pas ne Shqiperi,
 • Pes dekada ne liri.
 • Te percare jemi prap,
 • S’hedhim mire asnje hap.
slide159
--157--
 • Unitetin enderrojm,
 • Por percarjen praktikojm.
 • Si ne kaq te mjeruar,
 • S’ka popull te ket jetuar.
slide160
--158--
 • Por pse jemi keshtu ne,
 • Si askush tjeter permbi dhe?
 • Pra shqiptari nga ndryshon,
 • Historia c’na tregon?
slide161
--159--
 • Lashtesin po ta veshtrojm,
 • Prapersi do konstatojm.
 • Percarja ka sunduar,
 • Atdheun ka pushtuar.
slide162
--160--
 • Kur ne bot kish mbreteri,
 • Por edhe perandori.
 • Ne ciflig edhe bajrak,
 • Thua kaq e kishim hak?
slide163
--161--
 • Pra dhe sot si po shikojm,
 • Shtetin ton dot s’po ndertojm.
 • Si do vej kjo puna jon,
 • Keshtu do te jet gjithmon?
slide164
--162--
 • Ligesin kemi ne gjak,
 • Dhe s’e heqim dotaspak.
 • Po keshtu kemi zilin,
 • Gjith ashtu edhe lakmin.
slide165
--163--
 • Egoist jemi perher,
 • Shum te etur per karier.
 • Lokalist e bajraktar,
 • Pak a shum esht cdo shqiptar.
slide166
--164--
 • Sa her kemi luftuar,
 • Gjithmon jemi tradhtuar.
 • Pra keshtu si jemi ne,
 • A ka popuj t’tjer mbi dhe?
slide167
--165--
 • Individe ka kude,
 • Si te shitur domosdo.
 • Por si popull s’duhet t’ket,
 • Gjysma tradhetat te jet.
slide168
--166--
 • Dhe sa do te vazhdojm,
 • Ne kte gjendje te jetojm?
 • Kjo pun sic e ka vazhduar,
 • Kurre s’ka per te mbaruar?
slide169
--167--
 • Betohemi per moral,
 • Dhe kur jemi te perdal.
 • Dhe shum te keqia kemi,
 • Se bashku t’gjith sa jemi.
slide170
--168--
 • Dyfytyrsha emi shum,
 • Pjesen tjeter qe fle gjum.
 • Nuk e mbajm fjalen e dhen,
 • Sa shum posht kemi ren.
slide171
--169--
 • Kush me shum e kush me pak,
 • Cfar po vua e ka hak.
 • Qe keshtu te mos vazhdojm,
 • Menjehere te ndryshojm.
slide172
--170--
 • Themi jemi n’tranzicion,
 • Por kjo gjendje sa vazhdon?
 • Kur mbaron ky tranzicion,
 • Thua populli shpeton?
slide173
--171--
 • Tranzicioni i vertet,
 • Eshte ne mentalitet.
 • Po te largojm ligesit,
 • Do te na vin miresit.
slide174
--172--
 • Madheshtin ta lufrojm,
 • Thjeshtesin ta perqafojm.
 • Asnjehere mos pergojojm,
 • Ghe me shum e punojm.
slide175
--173--
 • Per karier shesim nderin,
 • She shkelmojm karakterin.
 • Na pelqen te komandojm,
 • S’kemi qef te na qortojn.
slide176
--174--
 • N’vendin ton fjalet moral,
 • Ndershmeri dhe ideal.
 • Sharlatani i perdor,
 • Kur mashtron dhe s’i vjen zor.
slide177
--175--
 • S t’shemtuar e tregojm,
 • Shqiperin si po veprojm.
 • Sikur jan ketu tek ne,
 • Gjith te keqiat permbi dhe.
slide178
--176--
 • Te gjith duhet te ndryshojm,
 • Se keshtu do perparojm.
 • Dhe te fundit permbi dhe,
 • Te mos jemi perhere ne.
slide179
--177--
 • S’eshte aspak zor te ndryshojm,
 • Mjaftoj qe te deshriojm.
 • T’porshtrat vese ti luftojm,
 • Njeri-tjetrit ti ndihmojme.
slide180
--178--
 • Veten ton e poshterojm,
 • As kene nud e shikojm?
 • Po te ecim te perparojm,
 • As kete s’e deshirojm?
slide181
--179--
 • Mos jemi popull vandal,
 • Se pranon askush kte fjal.
 • Por perse nuk perparojm,
 • Jeten ton ta zbukurojm?
slide182
--180--
 • Popujt e zhvilluar,
 • Pa te meta jan krijuar?
 • Oj...?Kete s’e ha askush,
 • Kane plot e di gjithkush.
slide183
--181--
 • Ku calon pra puna jon,
 • Qe ky popull s’perparon?
 • Ne jemi t’rraskapitur...
 • Te zhgenjyer..te drobitur.
slide184
--182--
 • Prape ne faj kemi vet,
 • Qe s’e bejm dot kete shtet.
 • Emocioni na sundon,
 • Ky difekt nuk na lejon
slide185
--183--
 • Individit i besojm,
 • Dhe si qorra pas i shkojm.
 • Te urrejm dhe dashurojm,
 • Prap atij do ti besojm.
slide186
--184--
 • Objektiv s’jemi aspak,
 • Por emocional pa shkak.
 • Pra dhe ky nje shkak do jet,
 • Gjith kta vjet s’po bejme shtet.
slide187
--185--
 • Shum te mira mbi te tjer,
 • Kemi pasur ne perher.
 • Heroik dhe qenderstar,
 • Dhe mikprites dhe bujar.
slide188
--186--
 • Sa shum na kan luftuar,
 • Per te na gjunjezuar.
 • Por kemi mbijetuar,
 • S’jemi asimiluar.
slide189
--187--
 • Vital e te paepur,
 • Asnjeher s’jemi stepur.
 • Kjo na ben vertet krenar,
 • Pra s’jemi popull barbar.
slide190
--188--
 • Asnjeher keq nga ne,
 • S’ka par popull permbi dhe.
 • Si shperblim ata perher,
 • Na kan bere vec qeder.
slide191
--189--
 • Komshinjt qe kemi sot,
 • Nje te mire s’pame dot.
 • Kete thote vet historia,
 • Ja pse vuan shqiperia.
slide192
--190--
 • Shum te meta qe u than,
 • Dhe te tjera gjith sa jan.
 • Na pengojn ne te vertet,
 • Te ndertojm kete shtet.
slide193
--191--
 • Te gjith duhet te ndryshojm,
 • Si gjith bota t’perparojm.
 • T’metat tona po ti luftojm,
 • Shum perpara do te shkojm.
slide194
--192--
 • T’vetdijshem te jemi,
 • Por kete komb qe kemi.
 • Vetem ne mund ta ndertojm,
 • Tek te tjeret mos shpresojm.
slide195
--193--
 • Kete klas politike,
 • Pjell te keqe satanike.
 • Sa me par te bojkotojm,
 • Shqiperine ta shpetojm.
slide196
--194--
 • Parti bandash keta jan,
 • Me rrugac e sharlatan.
 • Vetem prishin shkaterojn,
 • Jan vampire vec gjak kerkojn.
slide197
--195--
 • Llumi i kombit na sundon,
 • Na heq zvarr, na keqtrajton.
 • Dhe s’ju behet aspak von,
 • Heshtja jon i trimeron.
slide198
--196--
 • Parlamentin kor veshtron,
 • Te vjen ndot per c’far degjon.
 • Sa fjalor te pist qe kan,
 • Se gjysma rrugace jan.
slide199
--197--
 • A ka popull permbi dhe,
 • Te duroj keshtu si ne?
 • Mjaft pra! C’presim...pse durojm,
 • Kur pra ne do protestojm?
slide200
--198--
 • Pse kaq shun te neperkembur,
 • Te prosvardhur, te perbaltur.
 • Ku te shkojm? Ku te trokasim?
 • Si durojm? Si s’pelcasim?
slide201
--199--
 • Kur pra ne do bejme shtet?
 • Sepse mafja po na vret.
 • Na mjeron...na varferon,
 • Lakun n’fyt na i shterngon.
slide202
--200--
 • Eshte koha te ndryshojm,
 • T’gjith se bashku t’protestojm.
 • Prej mocalit te shpetojm,
 • Se keshtu s’mund te vazhdojm.
slide203
--201--
 • Eshte koha te ndryshojm,
 • Dhe keshtu te mos vazhdojm.
 • Heshtja jon te revolton,
 • Sa her shohim korupsion.
slide204
--202--
 • Eshte koha te ndryshojm,
 • Te sigurte te jetojm.
 • Mos lejojm t’na mashtjojn,
 • Keto parti qe ekzistojn.
slide205
--203--
 • Eshte koha te ndryshojm,
 • Drejt te ardhmes te veshtrojm.
 • Nga e para te fillojm,
 • Shtetin tone te ndertojm.