Teatr
Download
1 / 21

TEATR - PowerPoint PPT Presentation


 • 753 Views
 • Uploaded on

TEATR. W starożytnej Grecji. Narodziny teatru.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'TEATR' - corbin


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Teatr

TEATR

W starożytnej Grecji


Narodziny teatru
Narodziny teatru

Teatr narodził się w antycznej Grecji poprzez odbywanie się dwa razy do roku wielkich Dionizji, ku czci boga zabawy i wina Dionizosa. Pierwsze początki teatru są notowane w VI w. p.n.e. (534 r. p.n.e.). Budynek teatru na otwartym powietrzu nazywamy amfiteatrem.


Dionizje
Dionizje

Dionizje Wielkie

Odprawiane wiosną w miastach.

Dionizje Małe

Odprawiane jesienią na wsiach.

Dytyramby

-Dialog koryfeusz z chórem

-wprowadzenie przez Tespisa pierwszego aktora

-wprowadzenie przez Ajschylosa drugiego aktora

-wprowadzenie przez Sofoklesa trzeciego aktora

= TRAGEDIA = KOMEDIA


G wne stadia rozwoju teatru
Główne stadia rozwoju teatru

Teatr objazdowy (wóz Tespisa), - VI w. p.n.e., Klasyczny teatr ateński - V–IV w. p.n.e., Teatr hellenistyczny - III w. p.n.e. (gł. poza Grecją)Najlepiej zachowanym teatrem greckim jest zbudowany około 330 r. p.n.e. teatr w Epidauros. Widownia, rozmieszczona w 52 rzędach mogła pomieścić około 14 000 widzów.


Aktorzy
Aktorzy 330 r. p.n.e. teatr

W sztuce występował chór złożony z dwunastu lub piętnastu młodych ludzi i trzech aktorów. Grali oni często więcej niż jedną rolę. Aktorzy byli profesjonalistami, chórzystów natomiast wybierano spośród ateńskiej młodzieży. W chórze i na scenie występować mogli tylko mężczyźni ; kłócono się nawet o to, czy kobiety mogły zasiadać wśród publiczności.


Stroje aktor w
Stroje aktorów 330 r. p.n.e. teatr

Dla przedstawień teatralnych szyto specjalne stroje, oraz sporządzano obuwie na grubych podeszwach (koturny). Aktorzy i chórzyści nosili maski, które pokazywały gesty twarzy i peruki (onkos). Maski wykonywano z usztywnianego płótna. Były one ściśle związane z określoną rolą i sygnalizowały widzom kim jest postać pojawiająca się na scenie.


MASKI 330 r. p.n.e. teatr

MASKI

KOTURNY

RZEŹBY MASEK


Wielcy dramaturdzy v w p n e
Wielcy dramaturdzy V w p.n.e. 330 r. p.n.e. teatr

Ajschylos (525-456r. p.n.e.) - uczestnik walk pod Salaminą i Platejami. Spośród ponad 90 jego dramatów do naszych czasów zachowało się tylko 7. Jego sztuki kilka razy wygrywały konkurs ku czci Dionizosa.

 • "Persowie"; "Oresteia"; "Prometeusz"


Sofokles 330 r. p.n.e. teatr (496-404r. p.n.e.) - kapłan Asklepiosa, po śmierci był czczony jako heros. Wygrywał 18 lub 24 razy konkurs teatralny, spośród jego 124 sztuk do naszych czasów zachowało się 7. Wprowadził on ważną innowację w sztuce teatralnej.

 • "Antygona"; "Edyp król"; "Elektra"


Eurypides 330 r. p.n.e. teatr (480-406) – o jego życiu wiemy najmniej. Zwyciężał 5 razy w konkursie, spośród kilkudziesięciu jego sztuk do naszych czasów zachowało się 17.

 • "Medea"; "Cyklop"; "Hipolit".


Wa ne poj cia
Ważne pojęcia 330 r. p.n.e. teatr

 • Parodos, Dytyramby

 • Exodos

 • Kommos

 • Katharsis

 • Stasimon

 • Epeisodion


Koloseum w Rzymie; 330 r. p.n.e. teatr ruiny wielkiego amfiteatru z końca I w. n.e.Teatr w Segesta zbudowany w połowie (Włochy) III w. p.n.e. (Włochy)


Koniec

KONIEC (Włochy)