marii goeppert mayer n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
DZIA ŁALNOŚĆ HUMANITARNA PowerPoint Presentation
Download Presentation
DZIA ŁALNOŚĆ HUMANITARNA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 9

DZIA ŁALNOŚĆ HUMANITARNA - PowerPoint PPT Presentation


  • 165 Views
  • Uploaded on

MARII GOEPPERT MAYER. DZIA ŁALNOŚĆ HUMANITARNA. Prawie całe życie Marii Goeppert - Mayer zajmowała intensywna praca naukowa. Nie miała więc zbyt wiele czasu na inną działalność, ale dramatyczne czasy w jakich żyła doprowadziły do zmian i na tym polu.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'DZIA ŁALNOŚĆ HUMANITARNA' - conan


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Prawie całe życie Marii Goeppert - Mayer zajmowała intensywna praca naukowa. Nie miała więc zbyt wiele czasu na inną działalność, ale dramatyczne czasy w jakich żyła doprowadziły do zmian i na tym polu.
slide3
Potrzebę działalności humanitarnej, pomocy innym ludziom wyniosła uczona z domu rodzinnego. Jej ojciec Fryderyk Goeppert nie tylko miał wielki wpływ na wykształcenie i naukowe zainteresowania córki, ale także dał jej przykład jak swoją działalnością pomagać potrzebującym. Po zamieszkaniu w Katowicach otworzył tu praktykę lekarską o specjalizacji pediatrycznej. Jako znany i ceniony lekarz położył wielkie zasługi na polu zwalczania epidemii zapalenia opon mózgowych wśród dzieci jaka wybuchła w zimie 1905 r. w Katowicach i okolicznych miejscowościach.
slide4
Praktyka lekarska połączona z badaniami naukowymi doprowadziły do powołania ojca późniejszej noblistki na stanowisko profesora katedry pediatrii uniwersytetu w Getyndze. W tym uniwersyteckim mieście Maria spędzi lata studiów i rozpocznie swą karierę naukową.
slide5

Spokojne, pracowite życie Goeppertów związane z elitą intelektualną uniwersytetu Georgia-Augusta, a zwłaszcza zamknięty świat badań naukowych, które Maria prowadziła po przeprowadzce do USA zaczęły zmieniać się dramatycznie, gdy do władzy w Niemczech doszli naziści. Reżim hitlerowski doprowadził do masowej emigracji z Niemiec naukowców żydowskiego pochodzenia. Represje dotknęły setki uczonych – kwiat niemieckiej nauki. Wśród prześladowanych znaleźli się także przyjaciele Marii Goeppert Max Born i James Franck.

slide6

Źródła głębokiego zaangażowania się Marii w akcję pomocy emigrującym z hitlerowskich Niemiec naukowcom to jej solidarność ze światem naukowym i osobista przyjaźń z wieloma prześladowanymi, ale także poczucie wspólnoty losów z ludźmi tak jak ona mającymi żydowskie pochodzenie. Pomoc emigrującym niemieckim naukowcom była udzielana przez szerokie grono uczonych amerykańskich, a szczególnie przez wychowanków i stypendystów uniwersytetu Georgia-Augusta.

Powołano do życia specjalne komitety pomocy, na czele których stanęli tak słynni naukowcy jak Niels Bohr i Ernest Rutheford. Pomoc była konieczna, gdyż strumień emigrantów przybywających z Europy natrafił na czasy skutków wielkiego kryzysu ekonomicznego. Jednakże Ameryka nigdy nie żałowała przyjęcia setek wygnanych uczonych, a oni zbudowali w zamian naukową i ekonomiczną potęgę USA.

slide7
Po raz kolejny Maria Mayer musiała włączyć się w działalność publiczną, kiedy rozgorzała dyskusja dotycząca ewentualnego użycia wyprodukowanej właśnie bomby atomowej w czasie działań kończącej się II wojny światowej. Znając niszczycielską moc broni atomowej, która ujawniła się w czasie prób na pustyni w Nowym Meksyku, Maria Mayer opowiedziała się po stronie tych naukowców, którzy przestrzegali administrację waszyngtońską przed nieprzewidywalnymi skutkami użycia śmiercionośnej broni. Podobnie jak ona protestowali tak sławni naukowcy, jak Einstein, Szilard, jej przyjaciele Franck i Born, a także Pauling, który za swą antynuklearną postawę został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.
slide8
Mimo, że Maria Goeppert Mayer większość życia spędziła w Stanach Zjednoczonych, a czasy szkolne i uniwersyteckie w Niemczech, nie zapomniała o problemach ziemi, na której się urodziła. Po II wojnie światowej organizowała pomoc humanitarną dla uchodźców ze Śląska. W latach późniejszych wspierała swym autorytetem utworzoną w 1964 r. w Pensylwanii organizację Górnoślązaków - World Association of Upper Silesians. Program tego związku zawierał coraz lepiej dziś rozumiany postulat wspólnoty losów Ślązaków polskiego i niemieckiego pochodzenia.
bibliografia piotr greiner maria goeppert mayer katowicka laureatka nagrody nobla katowice 1992
Bibliografia:Piotr Greiner, “Maria Goeppert – Mayer Katowicka laureatka Nagrody Nobla”, Katowice 1992.

Wykonanie:Anna MolenckaMarta JóskowiakDanuta Kubiak