150 likes | 159 Views
algebra 1<br>system of equations<br>middle and high school math
E N D
greasy food day! 10.24.22 Take out your spiral for a warm-up. Agenda: • Warm-up • Notes: Elimination • Word Problem Practice choose only ONE Calculator, Pencil, Spiral
3 weeks $60. 6 weeks $50. No, their lines are parallel they will never cross they will never have the same amount in their accounts at the same time.
Click here to watch the video on solving systems using Elimination. Systems of Equations - Elimination
Try the word problems from last class using ELIMINATION. #3, #4, #5, & #8
#3 QUESTION: A snack bar sells two sizes of snack packs. A large snack pack is $5, and a small snack pack is $3. In one day, the snack bar sold 60 snack packs for a total of $220. How many of each size snack pack did the snack bar sell?
#3 ANSWER A snack bar sells two sizes of snack packs. A large snack pack is $5, and a small snack pack is $3. In one day, the snack bar sold 60 snack packs for a total of $220. How many of each size snack pack did the snack bar sell?
#4 QUESTION: Adult tickets to a play cost $22. Tickets for children cost $15. Tickets for a group of 11 people cost a total of $228. How many adults and how many children were in the group?
#4 ANSWER Adult tickets to a play cost $22. Tickets for children cost $15. Tickets for a group of 11 people cost a total of $228. How many adults and how many children were in the group?
#5 QUESTION: A school is planning a field trip for 142 people. The trip will use six drivers and two types of vehicles: buses and vans. A bus can seat 51 passengers. A van can seat 10 passengers. How many buses and vans will be needed?
#5 ANSWER A school is planning a field trip for 142 people. The trip will use six drivers and two types of vehicles: buses and vans. A bus can seat 51 passengers. A van can seat 10 passengers. How many buses and vans will be needed?
#8 QUESTION: Alexis purchased 8 T-shirts and 5 pairs of pants for $220. The next day, she purchased 5 T-shirts and 1 pair of pants for $112. How much does each T-shirt and each pair of pants cost?
ANSWER #8 Alexis purchased 8 T-shirts and 5 pairs of pants for $220. The next day, she purchased 5 T-shirts and 1 pair of pants for $112. How much does each T-shirt and each pair of pants cost?