Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011
Download
1 / 68

- PowerPoint PPT Presentation


 • 253 Views
 • Uploaded on

ÇERKEŞ KAYMAKAMLIĞI İLÇE BRİFİNGİ EYLÜL-2011. I - İlçenin Genel Olarak Tanıtılması II - Mahalli İdarelerin Durumu III - Asayiş ve Güvenlik Durumu IV - İlçenin Genel Sorunları. Takdim Planı. 1-Tarihi,Coğrafi Yapısı ve Nüfus Durumu 2-İdari Durum 3-Sosyal Durum

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - cecilia-hess


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

ÇERKEŞ KAYMAKAMLIĞI

İLÇE BRİFİNGİ

EYLÜL-2011


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

I - İlçenin Genel Olarak Tanıtılması

II - Mahalli İdarelerin Durumu

III - Asayiş ve Güvenlik Durumu

IV - İlçenin Genel Sorunları

Takdim Planı


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

1-Tarihi,Coğrafi Yapısı ve Nüfus Durumu

2-İdari Durum

3-Sosyal Durum

4-Eğitim ve Kültür Durumu

5-Ekonomik Durum

I - İlçenin Genel Olarak Tanıtılması


1 tarihi co rafi yap s ve n fus durumu
1 - Tarihi, Coğrafi Yapısı ve Nüfus Durumu

 • TARİHİ

 • M.Ö. 1000'li yıllarda önce Friglilerin, M.Ö. 700 yılının ilk çeyreğinde Kimmerler' in, M.Ö. 600 yılının ikinci yarısından sonra ise Persler'in istila ve nüfusu altına giren Çankırı, M.Ö. 330 yılında Büyük İskender'in Anadolu'yu fethetmesi ile Perslerin hakimiyetinden çıkmıştır. itibaren Anadolu'nun Roma hakimiyetine geçmesi ile birlikte Çankırı'da GerM.Ö. 1. yüzyıldan menikopolis ismi ile önemli bir merkez kurulmuş, Ilgaz (Olgassys), Çerkeş (Antinopolis) de önemli yerleşim merkezleri arasında yer almıştır. Çerkeş'in, büyük olasılıkla M.Ö. 41-32 tarihlerinde Roma Generallerinden Antonios tarafından, Antonipolis adı ile kurulduğu ve ilk kuruluş yerinin Aydınlar (Kızıllar) köyü olduğu sanılmaktadır.

 • Malazgirt Zaferi'nden üç yıl gibi kısa bir süre sonra Danişment Beyliği Komutanlarından Emir Karatekin; bu yörenin fethi için görevlendirilmiş ve 1074'de Çankırı'yı fethederek Türk topraklarına katmıştır. Anadolu'ya ilk Türkmen akınlarının başladığı bu yıllarda Çerkeş'in Türk boylarınca yerleşim alanı olarak seçildiği, günümüzde Çerkeş'e bağlı Kınık, Bedil, Bayındır, Eymür, Avşar ve Dodurga gibi köylerin adlarından da anlaşılmaktadır. Çankırı bölgesi Fatih Sultan Mehmet'in 1461'de gerçekleştirdiği Trabzon Seferi'nden sonra tümüyle Osmanlı yönetimine girmiş ve Çankırı, Kastamonu Vilayetine bağlı Sancak Merkezi olmuştur. Çankırı Sancağına Çankırı Merkez, Çerkeş ve İskilip kazaları bağlanmıştır. Osmanlı döneminde kayıtlara geçen, Çerkeş hakkında en önemli yazılı kaynaklardan üç tanesi Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi, 1894 Kastamonu Salnamesi ve Şemseddin Sami'nin Kamus-ul Âlâm'ıdır. Bağdat seferine çıkan IV. Murat güzergah üzerinde bulunan Çerkeş'te bir ordugah kurarak, ordunun burada dinlenmesini emretmiştir. 1878 yılında Belediye olan Çerkeş, Cumhuriyet döneminde Çankırı iline bağlı ilçe merkezi olmuştur.


1 tarihi co rafi yap s ve n fus durumu1
1 - Tarihi, Coğrafi Yapısı ve Nüfus Durumu

 • COĞRAFİ KONUMU

 • Çerkeş, Çankırı iline bağlı, güneyinde bulunan Ulusu Çayı'nın aktığı ovada kurulmuş bir ilçedir. Yüz ölçümü 990 km2 olan ilçe, kuzeyde Ovacık, kuzeydoğuda Bayramören, doğuda Atkaracalar, güneydoğuda Orta ilçeleri, batıda Bolu (Gerede) ve Karabük (Eskipazar) ili, güneyde ise Ankara (Kızılcahamam) ili ile çevrilidir.

 • İlçe merkezinin rakımı 1140 metredir. Belli başlı yükseltileri, güneyde 2015 m yükseltili Işık Dağı, güneydoğuda Dumanlı Dağı, güneybatıda 1875 m yükseltili Karataş ve Kütüklü Dağları, kuzeyde 1432 m yükseltili Çal Yaylası, kuzeydoğuda ise 1760 m yükseltili Derviş Tepe ve Kocadağ'dır. Ağca Köyü sınırlarında Akhasan Baraj Gölü, Bozoğlu köyü sulama göleti ve Merkez Göletler mevkinde LÖSEV mülkiyetinde 4 adet yapay gölet bulunmaktadır.

 • İlçe merkezinden Zonguldak-Ankara demiryolu geçmektedir. Ayrıca ilçe merkezinin hemen kuzeyinden geçen İstanbul-Samsun devlet karayolu ve güneyde Işık Dağı geçidini (1620 m) aşarak Kızılcahamam’da Ankara-İstanbul devlet karayoluna çıkan il yolu, ilçeyi Ankara, İstanbul ve diğer şehirlerimize bağlayan başlıca yollardır. Çerkeş ilçesi il merkezi Çankırı’ya 85 km, Başkent Ankara’ya ise 108 km uzaklıktadır.


1 tarihi co rafi yap s ve n fus durumu2
1 - Tarihi, Coğrafi Yapısı ve Nüfus Durumu

 • İKLİMİ VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

 • Çerkeş, Batı Karadeniz bölgesinin güneyi ile İç Anadolu bölgesinin kuzeyinde yer alması nedeni ile her iki bölgenin iklim özelliklerini taşımaktadır. Bu iki bölge iklimi arasında bir geçiş özelliği göstermekte ve bu nedenle devamlı hava akımına maruz kalmaktadır. Yükseltisinin fazla olması nedeni ile Karasal İklim hüküm sürmektedir. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise kuraktır. Bölgede doğal bitki örtüsü üst florasını karaçam, sarıçam, ardıç, meşe, ladin ve köknar gibi orman ağaçları ile ahlat, kızılcık gibi meyve ağaçları teşkil eder. Alt florada ise hububat, yemlik ve yemeklik baklagiller ile deve dikeni, yumak, ayrık otu gibi bitkiler bulunur. İlçe yüzölçümünün yüzde 45'i orman arazisidir. Yağışın büyük bölümünün kış aylarında düşmesi, yaz ayların da ise yok denecek kadar az olması tarımsal sulamayı gerekli kılmaktadır. İlçede kışın sıcaklık -30 lara kadar inmekte olup, ortalama yılın üç ayı kar yerde kalmaktadır.


1 tarihi co rafi yap s ve n fus durumu3
1 - Tarihi, Coğrafi Yapısı ve Nüfus Durumu

 • NUFUSU

 • TUIK tarafından Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Ulusal Adres Veri Tabanına göre yerleşim yerine yönelik yapılan 31.12.2010 tarihi itibariyle nufus sayımı sonuçlarına göre ilçemiz toplam nufusu 15.405 olup, bu nufusun 8.658’i ilçe merkezinde, 2.033’ü Saçak Beldesinde, 4.714’ü Köylerde yaşamaktadır.


1 tarihi co rafi yap s ve n fus durumu4
1 - Tarihi, Coğrafi Yapısı ve Nüfus Durumu

ULAŞTIRMA ALTYAPI DURUMU VE YER ALTI KAYNAKLARI

İlçemizin Ankara iline 108km, Karabük iline 80km, İstanbul iline 360km mesafede olup, İstanbul ve Karabük illerine ulaşım direk olarak sıcak asfalt duble yollardan sağlanmaktadır. İlçemiz içinden geçen Zonguldak-Ankara demiryolu mevcuttur.

İlçemizdeki tüm yerleşim birimlerinde elektrik, telefon, içme suyu hizmetleri verilmektedir. İlçe Merkez ve Saçak Beldesinde kanalizasyon mevcut olup köylerimizin de %40 ında kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır .Susuz yerleşim alanı bulunmamaktadır.

İlçe yeraltı kaynakları bakımından çok zengin değildir. Varolan kaynaklar işletmeye elverişli ve ekonomik olmadığından değerlendirilememektedir. En önemli kaynaklar, Killidere mevkiinde iyi kalitede 45.000 ton civarında rezervi bulunan Bentonit ile Akhasan köyü civarında bulunan 3 milyon ton rezervli iyi kalitede Diyatomit ocaklarıdır.


2 dar durum
2 - İDARİ DURUM

Çerkeş İlçesi, İlçe Merkezinde

(1) Belediye ve (10) Mahalle Muhtarlığı ( Bunlar Karalar, Okçular, Kurtlar, İdris ,Karamuklu, Yenikent, İstasyon, Yenimahalle, Ulusu ve Cumhuriyet Mahalleleridir.)

Saçak Beldesinde

(1) Belediye ve (2) Mahalle Muhtarlığı ( YeniMahalle ve Kayabaşı Mahallesi)

ve (51) Köy Muhtarlığı ve bunlara bağlı 47 mahalleden oluşmaktadır.


2 dar durum1
2 - İDARİ DURUM

İlçe merkezinde ilçe teşkilatı bulunan resmi kurum ve kuruluşlara ek olarak Adliye Teşkilatı,Orman İşletme Müdürlüğü, Kadastro İlçe Temsilciliği, DDY İstasyon Şefliği, Meteoroliji İstasyon Müdürlüğü,İş Bankası, Halk Bankası ve Ziraat Bankası bulunmaktadır. 2011 yılı itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu müdür ataması yapıldığı bildirilmiş ancak henüz teşkilatı kurulamamıştır.

Askerlik Şube Başkanlığı 30.07.2004 tarihinde ilçemizden Atkaracalar İlçesine taşınarak hizmetine devam etmektedir.


3 sosyal durum
3 - SOSYAL DURUM

– Genel Olarak

İlçemizde sinema, tiyatro bulunmamakta olup, gençlerimizin istifade edebilecekleri İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait 1 adet futbol sahası( sentetik çim ), kapalı spor sahası, okullarımıza ait voleybol, basketbol, hentbol sahaları ile belediyeye ait 1 adet halı saha bulunmaktadır. Ayrıca göletler mevkiinde ve Işık Dağı mevkiinde piknik yapılabilecek mesire alanları ile Doğdu mevkiinden geçen Melen Çayında balık tutulabilecek alanlar mevcuttur.

İlçemizde Ankara yolu üzerinde bulunan Fişek Ali Konağının İl Özel İdaresince restorasyon çalışması tamamlanmış olup gelen misafirlere cafe restoran tarzında hizmet sunmaktadır. Gezinti ve piknik yeri olarak da fidanlık bölgesinde 4 adet göletimiz bulunmaktadır. Ayrıca Işık Dağı Mesire yerinde piknik yapmak için çok elverişlidir. Işık dağı zirvesinden yamaç paraşütü için uygun alanlar mevcut olup 2011 dünya kupası Türkiye ayağı uçuşları buradan gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda ilçemiz dahilindeki ormanlık alanlarda yürüyüş parkurları mevcuttur. İlçe merkezinde işletmesi belediyeye ait olan 1 adet düğün salonu ve 1 adet sosyal tesis mevcut olup düğünler genelde bu yerlerde yapılmaktadır. Şeyh Mustafa Çerkeşi Türbesi inanç turizmi açısından önem arzetmektedir. Tarihi tursitik yerler olarak uluçay üzerinde kurulu kemer köprü, melen çayı üzerindeki Akbaş köprüsü ve ahşap köprü, Örenköy Mağraları, Çakmak köyündeki yedi kardeşler ağacı iç turizmin ilgisini çeken yerlerdendir.

İlçe merkezinde 2 adet dinlenme parkı, 4 adet çocuk parkı 1 adet spor parkı mevcuttur. 2 adet pastane, 4 adet lokanta ve 4 adet internet kafe hizmet sunmaktadır. Ramazan ayı boyunca Çerkeş Belediyesince geleneksel olarak düzenlenen feshane şenlikleri halkın büyük ilgisini çekmektedir.


3 sosyal durum1
3 - SOSYAL DURUM

SAĞLIK HİZMETLERİ

Ülke genelinde Pilot bölgelerle başlayan Aile Hekimliğine İlimiz 15.10.2008 tarihi itibariyle geçilmiştir.Aile hekimliği sistemine geçilmesi nedeniyle Sağlık Ocağı Tabipliği İlçe Toplum Sağlığı Merkezine dönüştürülmüştür.Binanın büyük bir kısmı 4 (Dört)bölgeden oluşan Aile Hekimleri tarafından kullanılmaktadır. Çerkeş Toplum Sağlığı Merkezinde 1 hizmet aracı bulunmaktadır


3 sosyal durum2
3 - SOSYAL DURUM

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

İlçemiz Toplum Sağlığı Merkezi kendisine bağlı 4 Aile Sağlığı Merkezi ile beraber 52 köye Sağlık hizmeti vermektedir.Çerkeş Toplum Sağlığı Merkezinde Tabip bulunmamaktadır.Sorumlu Tabip olarak İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi aynı zamanda İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi olarak görev yapmaktadır.

Toplum Sağlığı Merkezimiz koruyucu sağlık hizmetleri, ana-çocuk sağlığı, labaratuvar, adli tabiblik ve çevre sağlığı birimlerinden oluşmaktadır.


3 sosyal durum3
3 - SOSYAL DURUM

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

Toplum Sağlığı Merkezinde 1 Sağlık Memuru, 2 Çevre Sağlığı Teknisyeni, 1 Ebe,2 hizmetli görev yapmaktadır.Hizmet araçını şoför olmadığından Kaymakamlık oluru ile Tıbbı Sekreter kullanmaktadır.

18.03.01 NoluASM’de 1 sözleşmeli doktor,1 geçici görevli ebe

18.03.02 NoluASM’de 1 sözleşmeli doktor,1 geçici görevli ebe.

18.03.03 NoluASM’de 1 sözleşmeli doktor,1 sözleşmeli hemşire

18.03.04 NoluASM’de 1 sözleşmeli doktor,1 sözleşmeli hemşire


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

3 - SOSYAL DURUM

AİLE HEKİMLİĞİ BÖLGELERİ


3 sosyal durum4
3 - SOSYAL DURUM

 • DEVLET HASTANESİ

 • TARİHÇE 2002-2011

 • 2002 Yılına kadar farklı bir binada Sağlık Merkezi olarak hizmet veren hastanemiz 2002 yılında yeni binasına taşınarak Devlet Hastanesi ismini almış ve hizmet vermeye başlamıştır.

 • Açılışında 30 yatak kapasiteli olarak hizmet vermeye başlayan hastanemiz 2009 yılında fiili yatak sayısı 25 yatak olarak yeniden düzenlenmiştir.

 • 2009 yılında yapılan gruplandırmada

 • D Grubu Devlet Hastanesi olarak seviyelendirilmiştir.

 • Halen 25 yatak kapasitesi ile hizmet vermeye devam etmektedir.


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

3 - SOSYAL DURUM

DEVLET HASTANESİ

Hastanemizde 1 Dahiliye, 1 Aile Hekimliği Polikliniği ve Acil Servis ile

Hastalarımıza ayakta ve yatarak tedavi hizmetleri,

Aynı zamanda Hastanemiz bünyesinde bulunan B tipi 112 İstasyonu ile 112 Acil Sağlık hizmetleri,

2010 Yılında hizmete açılan Diş Protez Merkezimiz ile protez ve diş tedavi

Hizmetleri,

Hastanemiz Laboratuvarında Biyokimya, Hormon ve Hematoloji, TİT, Neonatal Bilurubinmetre, Alkol ölçüm hizmetleri,

2011 yılında ülke genelinde başlanılan ve ilimizde de merkez ve çerkeş olmak üzere 2 yerde kurulan Evde Sağlık Bakım hizmetleri hastanemiz bünyesinde Çerkeş, Atkaracalar, Bayramören, Orta, Kurşunlu, Ilgaz ilçelerinde evde bakıma ihtiyacı olan hastalara hizmet verilmektedir.


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

 • Blok Sayısı : 1

 • Açılış Tarihi : 2002

 • Arsa Alanı: 5.088 M²

 • Kapalı Alan: 2.952 M²

 • Oturum Alanı : 984 M²

 • Otopark Kapasitesi :40 Araç

 • YatakSayısı /Nitelikli Yatak Sayısı : 25 /

 • Yatak İşgal Oranı : %48

 • Yatak başına düşen kapalı alan : 118 M²

 • Ameliyathane Oda Sayısı/Masa Sayısı : 2/1

 • Aylık Ameliyat Sayısı : 0

 • PoliklinikOda Sayısı : 4

 • Günlük Poliklinik Sayısı : 160

 • Acil Servis Oda Sayısı/Yatak Sayısı : 4/7

 • Yoğun Bakım Oda Sayısı/Yatak Sayısı : -/-

 • Diyaliz Kapalı Alan (m2)/ Cihaz Sayısı : -/-

 • Yanık Merkezi Oda Sayısı/ Yatak Sayısı : -/-

 • Küvöz Oda Sayısı/ Küvöz Yatak Sayısı : -/-

 • Deprem Güçlendirme Tetkiki Yapıldı mı :EVET

 • Güçlendirmeye Gerek Görüldü mü :EVET

 • Güçlendirme Yapıldı mı : HAYIR

 • Büyük Onarım Yapıldı mı : HAYIR


3 sosyal durum devlet hastanes personel durumu akt f
3- SOSYAL DURUMDEVLET HASTANESİPERSONEL DURUMU (AKTİF)


3 sosyal durum dev let hastanes stat st k
3- SOSYAL DURUMDEV LET HASTANESİİSTATİSTİK


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

Hastanemizde 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

2007 FORD TRANSİT

2009 WOLSVAGEN


3 sosyal durum5
3 - SOSYAL DURUM 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI

Genel Durum

 • İlçemiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığının aylık periyodik payı 20.000,00 TL ’dir. Vakfımıza yoksul, ekonomik durumları zayıf 1096 aile kayıtlıdır. İlçemizde mevcut 550 kişi Yeşil Kart’dan yararlanmaktadır. 2022 sayılı yasadan yararlanıp ta kendisine muhtaçlık maaşı bağlanan kişi sayısı 281’dir.

 • Vakfımıza üç norm kadro tahsis edilmiş olup, Vakıf hizmetleri 1 Müdür 1 Muhasip,1 Vakıf Memuru, 2 yardımcı personel tarafından yürütülmektedir.

 • Vakfımız Mütevelli Heyet toplantıları ayın 1. ve 3. haftaları olmak üzere ayda 2 sefer Salı günleri saat 10:30’da yapılmaktadır.


3 sosyal durum6
3 - SOSYAL DURUM 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI

2010 yılı Ağustos Ayı sonu itibarıyla;

 • 2011 yılı Ağustos ayı sonu itibariyle 1084 vatandaşımıza 133.553,05 TL nakdi yardım(gıda-eğitim-sağlık) yardımı yapılmıştır.

 • Konut yardımı olarak Karamustafa Köyünde ikamet eden Salih ÇİGDEM isimli bir vatandaşımıza ev tamiri için 1500TL nakdi yardım yapılmıştır. Belkavak Köyünde ikamet eden Ali ASAR adlı vatandaşımızın evi tamamen yandığından dolayı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Müdürlüğünden ev yapımı için 20.000 TL tahsis edilmiştir.

 • Kışlık yakacak gereksinimleri için 2010 yılında 750 ton kömür gelmiş olup 500 aileye 1500’er kg kömür yardımı şeklinde toplamda 750 ton kömürün dağıtımı yapılmıştır. 2010-2011 yılında 500 Ton kömür ihtiyacı talebimiz Valilik aracılığı ile Genel Müdürlüğe bildirilmiş olup, 500 aileye 1000’er Kg kömür yardımı şeklinde toplamda; 500 ton kömürün dağıtımı Vakfımız ve köy ve mahalle muhtarlarımız aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

 • ŞNT yardımı olarak 2011 yılında 87 Eğitim şntsi ve 3 sağlık şntsinden faydalanan vatandaşımız bulunmaktadır. 25.08.2011 tarihi itibariyle Genel Müdürlüğümüzce ŞNT yardımları sistemden tekrar açılana kadar kapatılmıştır.

 • Vakıf personelimizce her türlü ilan ve bilgilendirmeye rağmen genel olarak sosyal güvenceden yoksun çalışabilir nitelikte genç nufüsün Vakfımıza başvurusunun olmaması sebebiyle Vakfımız aracılığı ile yürütülen Gelir getirici, istihdam sağlayıcı, bireysel iş kurma projeleri bulunmamaktadır. Bireysel iş kurma projesi olarak 1 vatandaşımızın projesi Genel Müdürlüğe sunulmuş olup bekleme aşamasındadır.

 • Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki katılım öncesi mali yardım aracı (IPA)’nın İnsan Kaynakları Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliğinin desteğiyle finanse edilen 140.000 EURO bütçesi olan “Çerkeş Kadın İstihdamını Destekleme Projesi” adlı ve TR07H1.02-001/746 numaralı projemizin uygulanması çerçevesinde 80 kadına toplamda 1050 saat Bilgisayarlı Muhasebe ve Konfeksiyon kursu verilmiş olup 63 kişi başarılı bir şekilde mezun edilerek proje tamamlanmıştır.


3 sosyal durum7
3 - SOSYAL DURUM 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Sosyal Market

Vakfımız kanalıyla yürütülen sosyal market uygulaması ilçemizde bulunmamaktadır. Ancak İlçemizde Pursaklar Belediye Başkanlığı ve hayırsever vatandaşlarca kurulan dernek yönetimi tarafından açılan Tebessüm Evine Vakfımız tarafından yardım alan fakir ve yardıma muhtaç vatandaşlar tespit edilerek yönlendirme yapılmaktadır. Aynı zamanda büyükşehirlerde yaşayan Çerkeşli hayır sever işadamlarımız özellikle ramazan ayında yapacakları yardımları (gıda ve giyecek) Kaymakamlığımız koordinesinde ihtiyaç sahiplerine ulaşımında SYDV yardımcı olmaktadır.


4 e itim ve k lt r durumu
4 – Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • RESMİ OKUL VE KURUMLAR

 • 1 Anaokulu

 • 5 İlköğretim Okulu (Namık Kemal, Atatürk, Gazi Osman Paşa, 80.Yıl Cumhuriyet, Güzelyurt Köyü İÖO.)

 • 2 Lise ( Çerkeş Anadolu Lisesi, 19 Mayıs ÇPL.)

 • 1 Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu;

 • Olmak zere 9 resmi okul ve kurum bulunmaktadır.

 • ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI

 • 1-Dershane

 • 1 Motorlu Taşıt Sürücü Kursu

 • 1 Özel Orta Öğretim Kız Yurdu

 • 1 Özel Orta Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu;

 • Olmak üzere 4 özel öğretim kurumu bulunmaktadır.


4 e itim ve k lt r durumu1
4 – Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • Öğrenci Sayıları

 • Okul Öncesi Öğrenci Sayısı……: 153

 • İlköğretim Öğrenci Sayısı……...:1563

 • Ortaöğretim Öğrenci Sayısı…….: 522

 • Toplam Öğrenci Sayısı…………..:2238


4 e itim ve k lt r durumu2
4 – Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

 • İlçemizde 2005 doğumlu toplam 229 öğrenci bulunmakta olup bunların 153 tanesi Anaokulu ve Anasınıflarına devam etmektedirler.Buna göre Okul Öncesi Oranımız % 66.81’dir.

 • DEVAMI SAĞLANAMAYAN 78 ÖĞRENCİNİN ;

 • 40 öğrenci köyde yaşamaktadır

 • 19 öğrenciyi velisi göndermemektedir

 • 2 öğrenci sağlık sorunu olduğundan

 • 8 öğrenci ulaşım

 • 7 öğrenciye ulaşılamadığından dolayı kayıtları yapılamamıştır.

 • Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı 19 ‘dur.


4 e itim ve k lt r durumu3
4 – Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • İLKÖĞRETİM DURUMU

 • İlçemizde ilköğretim okullarında toplam 1563 öğrenci eğitim görmekte olup;

 • Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı 26’dır.

 • İlköğretimde Okullaşma Oranı % 100’dür.


4 e itim ve k lt r durumu4
4 – Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • ORTA ÖĞRETİM

 • İlçemizde orta öğretimde toplam 522 öğrenci eğitim görmekte olup;

 • Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı 16’dır.

 • Ortaöğretimde Okullaşma Oranı

 • % 91’dir.

 • Mesleki Eğitim % 42.21

 • Genel Lise % 58.89


4 e itim ve k lt r durumu5
4 – Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • TAŞIMALI EĞİTİM

 • İlçemize bağlı 39 köyden toplam 320 öğrenci ilçe merkezimizde bulunan 4 ilköğretim okuluna 21 hat olarak taşınmaktadır.

 • Yıllık maliyet :363.258 TL.

 • Ayrıca bu öğrencilerimize sıcak yemek verilmektedir.

 • yıllık maliyet:133.650 TL.


4 e itim ve k lt r durumu6
4 – Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • AÇIK ÖĞRETİM

 • İlçemizde 2010 yılı itibariyle açık öğretime devam eden öğrenci sayısı 63 ‘tür.6 öğrenci ise kayıtlarını dondurmuştur.


4 e itim ve k lt r durumu7
4 – Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • HALK EĞİTİM

 • Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüzce 2011 yılı içersinde Mesleki eğitim kursları olarak(Bilgisayar, Kuaförlük, Kalorifer Ateşciliği) toplam 5 kurs açılmış 46 bayan 39 erkek kursiyer olmak üzere toplam 85 kursiyerimize sertifikaları verilmiştir. Açılan 2 adet okuma yazma kursu ile toplam 7 erkek kursiyerimize okur-yazar belgesi verilmiştir. Sosyal ve Kültürel Kurs olarak( veloybol, bağlama, makine nakışı, arıcılık, bilgisayar işletmenliği, hızlı okuma, avcı eğitimi) toplam 39 kurs açılmış, 428 kadın 407 erkek olmak üzere toplam 835 kursiyerimiz bu hizmetten yararlanmıştır.


4 e itim ve k lt r durumu8
4 – Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

PERSONEL DURUMU

Kurumlarımızda 105 kadrolu , 9 ücretli toplam 114 öğretmen, 15 idareci, 2 Şef, 3 memur, 16 hizmetli görev yapmaktadır.

 • Kadrolu Öğretmen Sayısı…...:105

 • Ücretli Öğretmen Sayısı……..:9

 • İdareci…………………………..:15

 • Şef……………………………….:2

 • Memur…………………………..:3

 • Hizmetli…………………………:16

 • Toplam Personel Sayısı……..:150


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

4– Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • İlköğretim Başarı Durumu

 • Fen Lisesi Kazanan Öğrenci Sayısı………………………:2

 • Anadolu Öğretmen Lisesini Kazanan Öğrenci Sayısı..:13

 • Anadolu Lisesini Kazanan Öğrenci sayısı…………….:49

 • Anadolu Teknik Lisesini Kazanan Öğrenci Sayısı……:4

 • Sağlık Meslek Lisesini Kazanan Öğrenci Sayısı………:6

 • Diğer Liseleri Kazanan Öğrenci Sayısı …………….:12

 • 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı 8.Sınıflardan 163 Öğrencimiz SBS Sınava Girmiş olup,bu öğrencilerimizin 86 tanesi Sınavla Bir Orta Öğretim Kurumuna Yerleşmiştir.(% 53)


4 e itim ve k lt r durumu9
4– Eğitim ve Kültür Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • Orta Öğretim Başarı Durumu

 • 2010-2011 eğitim ve öğretim yılı ilçemizde bulunan iki lisemizden toplam 97 öğrenci ösym girmiş bunlardan ;

 • ANADOLU LİSESİ: 22 Öğrenci sınava girmiş olup, 16 Lisans, 1 Ön lisans Programına yerleşmiştir.Başarı oranı % 77.3’dir.

 • 19 MAYIS Ç.P.L : 75 Öğrenci sınava girmiş olup,14 Lisans, 35 Ön lisans Programına yerleşmiştir. Başarı Oranı % 65.3’tür.


5 ekonomik durum
5– Ekonomik Durum 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

İlçe halkından (677) kişi tarım ve hayvancılık ile, (339) kişi esnaflık ile uğraşmakta olup, ilçemiz genç nüfusun çoğu Aytaç Et Entegre Tesislerinde (600) ve Hey Tekstil Örme Sanayisinde (330) işçi olarak geçimini sağlamaktadır. Hey Tekstil fabrikasının faaliyetini sonlandırması nedeniyle burada çalışan işçilerimizden yaklaşık 120 işçi Kurşunlu Seramik Fabrikasının açılmasıyla orada istihdam olanağı bulmuştur.İlçemizde 2011 yılı sonu itibariyle (166) basit usule tabi, (209) gerçek usule tabi ve (46) kurumlar vergisine tabi olmak üzere (770) vergi mükellefi bulunmaktadır. 847 kişi de kamu kurumlarında memur ve işçi olarak çalışmaktadır.


5 ekonomik durum1
5– Ekonomik Durum 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

SANAYİ

 • İlçede 34 işyeri kapasiteli Çerkeş Küçük Sanayi Sitesi mevcut olup daha çok inşaat sektörü ve araç tamir bakımı ve yedek parçasına yönelik esnaflarımız faaliyetlerini sürdürmektedirler. Organize Sanayi Bölgesi 2005 yılı itibariyle kurulmuş, tüm altyapı uygulama projeleri tamamlanmış, enerji müsadesi de alınarak 91 adet sanayi parseli satışa çıkarılarak toplam 5 firma çalışmalarına başlamıştır. İşletmelerin kuruluşlarını tamamlayıp üretime geçmelerinden sonra yaklaşık 1000 kişi istihdam olanağı bulacaktır. İlçemiz yatırım teşviki açısından kalkınmada öncelikli yerler arasındadır. 1992 yılında Aytaç Entegre Et Tesislerinin faaliyete geçmesi ile birlikte, ekonomik ve sosyal yaşama büyük bir hareketlilik gelmiştir. Bu hareketlilik sonucu, ilçemizde yaklaşık 240 bin kapasiteli tavuk kümesleri oluşmuştur. İlçemizde HEY textil firması yaklaşık 400 kişi istihdam ederek çalışmasını devam ettirirken 2011 yılı içerisinde faaliyetini sonlandırmış olup kısa süreli işten çıkarılan vatandaşlarımız işsizlik sorunu yaşamışlardır. Kurşunlu seramik fabrikasının açılmasıyla birlikte istihdam imkanı sağlanmış Çerkeş ilçesinden de yaklaşık 120 kişi iş imkanı bulmuştur. Aynı zamanda ilçemizde 20 kişi istihdamlı Yem fabrikası ve küçük istihdam kapasiteli mobilya, kemik tozu ve traktör montaj fabrikaları ilçemizde istihdam olanakları sağlamaktadır.


5 ekonomik durum2
5– Ekonomik Durum 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

TARIM

 • İlçe Tarım Müdürlüğümüz, 1 Müdür, 8 Veteriner Hekim, 5 Mühendis, 3 Teknisyen, 2 Tekniker ve 4 İşçi ile toplam 23 personel ile kendisine ait bağımsız hizmet binasında hizmet vermektedir.

 • İlçe halkının geçim kaynaklarının başında bitkisel üretim ve hayvancılık gelmektedir.Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçi sayımız 677’dir. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, kışın ahırlarda yazın ise mera ve yaylalarda yapılmaktadır. Son yıllarda özellikle Aytaç Entegre Et Tesislerinin kurulmasından sonra, kapalı ve modern ahırlarda hayvan yetiştiriciliği gelişmiştir. Aynı zamanda 1 adedi yumurta olmak üzere toplam 5 işletme ile 240 bin kapasiteli tavukçuluk sektörü oluşumunda aytaç entegre tesislerinin büyük katkısı olmuştur. Et tavukçuluğu yetiştiriciliği gelişmeye en müsait ticari alandır.

 • Bitkisel üretimde iklim şartları etkili olmaktadır. Kışlar soğuk, yazlar serin geçtiği için bitkisel üretim kısıtlı miktarda yapılabilmekte ve genel olarak Üretilen zirai ürünlerin başında Arpa,buğday ve yem bitkileri gelmektedir. İlçemizde merkez ve köylerde sadece yonca ve sebze ekili alanlarda çiftçilerimiz kendi imkanları ile oluşturdukları sistemlerle sulama yapmaktadır. Bunların dışında sulu tarım yapılmamaktadır.

 • İlçede arıcılık faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Çerkeş balı kendine has özelliklerinden dolayı tüm Türkiye'de tercih edilen bir üründür. Toplam 14.000 adet arılı kovan bulunmaktadır.100 kişi hobi olarak, 200 kişi 30 kovan ve üzeri ticari olarak arıcılık yapmaktadır.Üretilen balları kendi imkanları ile satmaktadırlar.İlçemiz de 50 kişi Çankırı Arı Yetiştiricileri Birliğine üyedir.


5 ekonomik durum3
5– Ekonomik Durum 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

TARIM

İlçemizdeki arazilerin dağılımı şöyledir (Yaklaşık Olarak ) :

TARIM ARAZİSİ 19.615 Hektar % 20

ÇAYIR/MERA 44.793 Hektar % 45

ORMAN ARAZİSİ 31.547 Hektar % 32

TARIM DIŞI Mesken 2.645 Hektar % 3

TOPLAM 98.600 Hektar

Tarım arazilerinin kullanımına göre dağılımı şöyledir :

TARLA ARAZİSİ 19.533 Hektar % 99,58

MEYVE VE BAĞ ALA 42 Hektar % 0,2

SEBZECİLİK 4 Hektar % 0,02

KULLANILMAYAN ARAZİ 36 Hektar % 0,2

TOPLAM 19.615 Hektar


5 ekonomik durum4
5– Ekonomik Durum 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

HAYVANCILIK

İlçemizdeki hayvan varlığı yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir.

 • Büyükbaş Hayvan Sayısı : 17.596 Adet

 • Küçükbaş Hayvan Sayısı : 4.114 Adet

 • Tek Tırnaklı Hayvan Sayısı : 635 Adet

 • Kanatlı Hayvan Sayısı : 246.000 Adet

 • Arıcılık : 14.000 Kovan


5 ekonomik durum5
5– Ekonomik Durum 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

HAYVANCILIK

İlçemizde meraların fazla olması önemli bir hayvancılık potansiyeli oluşumuna katkı sağlaması açısından önem arz etmektedir. Ancak hayvansal yem üretimine yönelik tarımcılığın yeterli olmaması ve mevcut meralarımızda mutlaka ıslah çalışmaları yapılması gerekliliği bu potansiyeli daraltmaktadır. Daha çok büyükbaş besi ve süt inekçiliği ile küçükbaş koyunculuk hayvancılık potansiyelini belirlemektedir. Hemen hemen bütün köylerimizde süt toplama tankları mevcut olup, günlük süt üretim miktarı 34.000 litre civarındadır.

İlçemizde Büyük Besi İşletmesi olarak 4 Adet (Aytaç Gıda Yatırım San. A.Ş. Hayvancılık, Ofis Acay Hayvancılık, Hasanpaşa Hayvancılık, Çerkeş Yem Besi Hayvancılık) firma faaliyet göstermektedir.Şahıs bazında 30 işletme 50 baş ve üzeri besicilik yapmaktadır.

Ayrıca haftada bir Çarşamba günleri kurulan Hayvan Pazarı bölgenin en büyük pazarlarındandır.

Aynı zamanda Angus Yetiştiriciliği yapmak üzere İlçemizde hazine arazilerine yatırımcılar tarafından başvurular gerçekleştirilmiştir. Yapımına 2011 yılında başlanılmış olan Filiz grubuna ait et ve süt işleme tesisleri ilçemiz tarım potansiyeline büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir.


5 ekonomik durum6
5– Ekonomik Durum 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

ORMANCILIK

İlçemiz Merkezinde faaliyet gösteren Çerkeş Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk bölgesi ve mülki hudutlar içerisindeki orman arazisinin genişliği 39.098,9 Ha.’dır.Bunun 25.697,5 Ha.’ı verimli orman, kalan 13.401,4 Ha.’ı ise bozuk orman alanıdır.

51 köyümüzden 44 tanesi orman köyü niteliğinde olup, geçmiş yıllarda ORKÖY kapsamında güneş enerjisi sisteminden yararlandırılmıştır. 2010 da başlayıp 2011 yılında da devam ede gelen Bedil, Kiremitçi, Yalıözü, Kadıköy köylerimizde toplam 321 Ha. Alan ağaçlandırma işleri Çerkeş Fidanlık Mühendisliğince gerçekleştirilmiştir. Kaymakamlığımızca Kadıköy, Kadıözü ve Yalnızca Mahallelerinde toplam 80 Ha. Alan İl Özel İdaresi adına orman alanı olarak tahsis edilerek ağaçlandırılması ve çevre tel örgü koruması ile birlikte tamamlanmıştır. Çerkeş Fidanlık Mühendisliğince Akhasan barajı etrafında 12 Ha. Alan ağaçlandırma sahası olarak tespit edilmiş ve ağaçlandırılmaya başlanılacaktır. Saçak Beldesinde toplam 50 Ha. Alan ağaçlandırması Belediye tarafından yapılan ağaç dikim kampanyaları ile ağaçlandırılmıştır. Doğdu dağının yamaçları ağaçlandırma çalışmaları her yıl devam etmektedir.


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

 • II - Mahalli İdarelerin Durumu 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • 1-İlçe Özel İdare Müd.

 • 2-Belediyeler

 • 3-Köyler

 • 4-K.H.G.B.


1 l e zel dare m d rl
1 - İlçe Özel İdare Müdürlüğü 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

İlçe Özel İdare Müdürlüğü Vali Erdal AKSU Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün 3.katında bir odada 1 Müdür Vekili 2 V.H.K.İ. ile hizmet vermektedir. İlçemiz Özel İdare Müdürlüğünün gelir getirici mülk olarak, İl Özel İdaresi adına ruhsatlı Diatomit Madeninden 19.080,00 TL, yine İl Özel İdaresi adına ruhsatlı kum ocağından yıllık 7.868,00 TL ve Fişek Ali Konağı 22.11.2010 tarihinde kiraya verilerek aylık 500.00 TL gelir elde edilmektedir.

2011 yılı itibari ile İlçemizde bulunan İlköğretim okulları ödeneği olarak, İl Özel İdaresi tarafından, Öğrenci taşıma gideri 204.831,68 TL, Yakacak alımı, telefon, su, elektrik, kırtasiye giderleri için 49.958,88 TL, YIBO Onarım İnşaatı için 1.055.0362,54 TL, İlköğretim okulları onarımı için 15.410,63 TL, Köy içmesuyu depo bakım ve onarımı için 30.000,00 TL, Köy kanalizasyon ve parke taşı kaplama işi için 185.000,00 TL, KHGB kanalıyla çeşitli köy altyapı yardım işleri için 33.000,00 TL ödenek gönderilmiş ve harcama yapılmak suretiyle ihtiyaçlar karşılanmıştır.


2 belediyeler
2- Belediyeler 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

ÇERKEŞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Çerkeş Belediyesi 1870 yılında kurulmuştur. Belediye sınırları 8100 hektar olup, İmar alanı 1300 hektardır. İlçe merkezinde 10 mahalle kuruludur.

2011 yılı bütçesi 8.500.000 TL dir. Su abone sayısı 3990 dır.

Belediye hizmetlerini 17 Memur, 106 İşçi ve 1 Sözleşmeli Personel olmak üzere toplam 124 personel ile yürütmektedir.

6111 sayılı kanun kapsamında yaklaşık 61 adet işçi kadrosundaki personel diğer resmi kurum ve kuruluşlara geçmek üzere kadro fazlası olarak Valiliğimizde oluşturulan komisyona bildirilmiştir.


2 belediyeler1
2- Belediyeler 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

ÇERKEŞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

 • Belediyemizin idari hizmet binası yanında kendi mülkiyetinde olan aşağıda yazılı binaları bulunmaktadır.

 • Belediye Hizmet Binası- Pasaj, Belediye İş Hanı – Otel – Sinema Salonu, 3. Sınıf Mezbaha, 2 Adet Ana Su Deposu , Belediye Hamamı, Sebze ve Meyve Pazarı ile 11 Adet Depo, İtfaiye Hizmet Binası, Kadastro Binası, 3 Adet Lojman Binası 12 Konutluk ( Sobalı ), Hayvan Pazarı ve Veterinerlik Hizmet Binası, Gasilhane, Soğuk Hava Deposu , Belediye Dükkânları ( Kirada ), Sosyal Tesis Binası , Halı Saha ( 1 Adet )

 • Mevcut kanalizasyon şebekesi TOKİ Konutları ve yeni yapılan binaların hattıyla birlikte yaklaşık 65 km’ye ulaşmıştır. İller Bankası aracılığı ile ilçenin kanalizasyon ve atık su alt yapısının yenilenmesi projesi hazırlanmış olup ihale edilmesi beklenilmektedir.

 • Belediye hizmetleri 4 adet hizmet aracı, 3 damperli kamyon, 1 kepçe, 3 adet itfaiye aracı, 1 adet vidanjör, 1 adet cenaze yıkama aracı, 1 adet cenaze nakil aracı, 3 adet temizlik traktörü, 1 adet et nakil aracı ile yürütülmektedir.

 • Belediyemizin önemli ihtiyaçları olarak; Duble yol çalışmaları devam eden İlçemiz E-80 Karayolunun trafik açısından şehir girişi, kavşak düzenleme ve aydınlatılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. İlçemizin yapılmış olan imar planı çalışmalarında Devlet Su İşlerinden alınan görüşler doğrultusunda taşkın olarak gösterilen Ulu Çayı, Boya Dere Kanalı, Örenköy Çayı, Kil Dere’si ve diğer dere yataklarının Devlet Su İşleri Tarafından ıslah çalışmaları ve taşkın koruma tesisi yapılarak mevcut yapılaşmaların korunması sağlanmalıdır.


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

2- Belediyeler 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

SAÇAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

1992 yılında kurulan Saçak Belediyesinin 20 memur kadrosu mevcut olup, bunun 2 adedi dolu, 18 adedi boş durumdadır. Memur kadrosu dışında 7 daimi işçisi olmak üzere toplam 9 personeli ile hizmetlerini sürdürmektedir. 2 adet mahallesi vardır.


2 belediyeler2
2- Belediyeler 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

SAÇAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

 • Belediyenin 2011 yılı bütçesi 787.500 TL.’dir.

 • Beldenin tüm arazisi 20.247 dekardır. Beldenin imar planı 2025 hektardır. Beldemizin %90 kanalizasyonu tamamlanmıştır. Belediye sınırları içinde 3 adet çocuk bahçesi ve parkı bulunmaktadır.

 • Beldenin kanalizasyonu yüzde 90 olarak tamamlanmıştır. İçmesuyu cazibeli ve şebekeli olup yeterlidir.

 • Belediye hizmetlerini, 1 kamyon, 1 kepçe, 1 tarktör, 2 binek hizmet aracı, 1 itfaiye, 1 vidanjör,1 cenaze yıkama aracı ile sürdürmektedir.


3 k yler
3- Köyler 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

Çerkeş İlçesine bağlı 51 köy ve bu köylere bağlı 47 mahalle mevcuttur. Köylerimizde yaşayan toplam nufüs 4329 dur. 44 köyümüzde 150 den az nufüs mevcuttur. Nüfus yogunluğu en fazla olan köylerimiz Güzelyurt, Hacılar, Göynükçukur, Şıhdoğan, Saraycık,Yeniköy, Örenköy Köyleridir. Köylerimizden sadece Güzelyurt köyünde fiilen açık İlköğretim Okulu mevcuttur. Meydan köyü, Bayındır Köyü ve Ağca Köyünde kapalı vaziyette sağlık ocağı bulunmaktadır. Köylerimiz yerleşim yerleri olarak genelde Ankara-Kızılcahamam yol güzergahı üzerinde, İstanbul-Samsun yol güzergahı üzerinde ve Doğdu dağı arkasındaki Melen Vadisinde kümelenmiş durumdadırlar. Melen vadisinde kümelenen köylerimizin nufüs yoğunluğu çok düşük olup altyapı durumlarıda buna bağlı olarak fazla gelişmemiştir. Köylerimiz arasında elektiriksiz köy bulunmamakta olup Bedil Köyünün trafo gücünün artırılması gerekmektedir. Tüm köylerimizde otomatik santaralli telefon hizmeti sunulmaktadır.


3 k yler1
3- Köyler 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • ALTYAPI DURUMU

 • YOL DURUMU: Köylerimizin İl özel İdaresi sorumluluk alanında toplam yol ağı 422 km olup, 129 km'si asfalt, 233 km'si satbilize, 60 km'si tesfiye ve 0 km'si ham yoldur.

 • İÇMESUYU DURUMU: 51 Köyümüz ile 45 Mahallemizde şebekeli içme suyu mevcut olup 2 Mahallede ise Mahalle Çeşmeli üniteden ibaret olup 7 Köyde ise E.N.H. ile şebekeye su verilerek sağlıklı bir şekilde su kullanılmakta olup 2 mahallede şebekeli içme suyu mevcut değildir. Susuz köy ve mahallemiz yoktur. 12 köyümüz içme suyu deposuna KHGB’ce otomatik güneş enerjili klorlama cihazı taktırılmış olup, 16 köyümüzün içme suyu deposu fayans kaplaması yapılmıştır.

 • KANALİZASYON DURUMU: Köylerimizden 27 adet, Mahallelerinden 11 adet olmak üzere toplam 38 yerleşim alanının kanalizasyon altyapısı yapılmıştır.

 • KİLİTLİ PARKE DURUMU: 5 adet köyümüzün köy içi yolları ve meydanı kilitli parke taşı ile kaplanmıştır.


4 k ylere hizmet g t rme birli i
4 - Köylere Hizmet Götürme Birliği 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • Çerkeş Köylere Hizmet Götürme Birliği Bakanlar Kurulunun 25.12.2009 tarih ve 2009/15749 sayılı kararıyla Birlik Tüzüğünün onaylanması ile kurulmuştur. Hesap İş ve İşlemleri ile Genel İş ve İşlemleri Birlik Tüzüğü, Mahalli İdare Birlikleri Kanunu ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri Harcama Yönetmeliğine göre yürütülmektedir. Birliğimiz herhangi bir Mahalli İdareler Üst Birliğine üye olmayıp herhangi bir şirket ortaklığı da yoktur. İlçemize bağlı 51 köy muhtarlığı birliğimize üyedir. Hizmet götürme birliğimizin gelirleri proje ödenekleri, il özel idaresi yardımları, bağışlar ve üye aidatlarından ibarettir.

 • 2011 Yılı Bütçesi: 12.000.000.00 TL olarak tahmin edilmiştir.

 • 2010 Yılı Kesin Hesabı ;

 • Gelir : 18.796.118,05 TL Gider : 15.800.159.62TL olarak gerçekleşmiştir.


4 k ylere hizmet g t rme birli i1
4- Köylere Hizmet Götürme Birliği 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİNCE YÜRÜTÜLEN YATIRIMLAR

 • KÖYDES

 • YILLAR İTİBARİYLE TAHSİS EDİLEN KÖYDES ÖDENEKLERİ

 • 2006 YILI ÖDENEĞİ: 1.745.838.00

 • 2007 YILI ÖDENEĞİ: 1.584.000.00

 • 2008 YILI ÖDENEĞİ: 393.050.00

 • 2009 YILI ÖDENEĞİ: 270.500.00

 • 2010 YILI ÖDENEĞİ: 762.000.00

 • 2011 YILI ÖDENEĞİ: 990.000.00 TL + 184.022.01 TL(GEÇMİŞ YILLARDAN DEVİR)


4 k ylere hizmet g t rme birli i2
4- Köylere Hizmet Götürme Birliği 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • KÖYDES 2011 YILI YATIRIM ÇALIŞMALARI

 • 2011 YILI İÇMESUYU PROĞRAMI:

 • S.No :Projenin Adı :Ödeneği :Keşif Bedeli :İhale Bedeli : %18KDVÖdenen

 • 1Dağçukurören Köyü 35.000.00 48.178.39 29.931.00 5.387.58

 • 2 Yıprak Köyü Kirenözü Mah 20.000.00 20.617.09 16.225.00 2.920.50

 • 3 Beymelik Köyü Göçük Mah. 15.000.00 11.304.92 13.404.00 2.412.72

 • ________ ________ ________ ________

 • TOPLAM 70.000.00 80.100.40 59.560.00 10.720.80

 • 2011 Yılı Köydes İçme suları Programı dahilinde üç adet işimiz bulunmakta olup 70.000.00-TL ödeneği ve 80.100.40-TL Keşif bedeli ile ihalesi birliğimizce yapılmış, 59.560.00-TL ihale bedeli ile işin yer teslimi yapılarak işin yapımına başlanılmıştır. İşlerimiz %100 olarak bitirilmiştir.


4 k ylere hizmet g t rme birli i3
4- Köylere Hizmet Götürme Birliği 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • 2011 EK İÇME SUYU PROGRAMI

 • S.NO KÖYÜN ADI ÖDENEĞİKEŞİF BEDELİİHALE BED.KDV % 18 ÖDENEN

 • 1 – Saraycık Köyü 31.884.51 31.959.00 5.752.62

 • 2 – Karga Köyü 49.995.11 48.192.00 8.674.56

 • 3- Hacılar Köyü Depo Yapımı 10.000.00

 • 2011 Yılı Köydes içme suyu Ek Programı için yukarıdaki yazılı olan Köylerin isale hattı kazısı ve dolgusu için ek programa alınması için İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü İçme suyu Şubesi teknik personellerince Yaklaşık Maliyet Dosyaları hazırlanmış, Birliğimizce İhalesi yapılarak sözleşmesi ve yer teslimi yapılmış olup, yüklenici firma kazı işine başlamıştır. Çalışmaları devam etmektedir. Hacılar köyü içmesuyu deposu köylülerce yapılacak olup 10.000.00 TL yardım talebinde bulunmuşlardır. Artan ödeneğimizden 10.000.00 TL köye katkı sağlamak için Valilik onayına teklif edilmiştir.


4 k ylere hizmet g t rme birli i4
4- Köylere Hizmet Götürme Birliği 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • 2011 YILI ASFALT PROGRAMI:

 • S.No :Projenin Adı :1. Kat2. Kat Keşif BedeliÖdeneği :Ödenen

 • 1 – Ky.İlt.Yeşilören Mahallesi 7 Km 300.000.00 164.610.00

 • 2 – İy.İlt.Bozcaarmut 4 Km 2 Km 240.000.00 811.783.06

 • 3 – İy.İlt.Kısaç 1 Km 3 Km 110.000.00

 • 4 – Dy.İlt.Alizözü Köyü 2 Km 40.000.00

 • 5 – Dy.İlt.Kadıözü 3 Km 40.000.00

 • 6 – Dy.İlt.Aydınlar – Kınak – Akbaş

 • –Tohumlar - Taşanlar 0,5 Km 10.000.00

 • 7 – İy.İlt.Karaköçek – Çömlekçi-Yalnızca 1,5 Km 30.000.00

 • 8 – Dy.İlt.Kadıköy – Dikenli 3 Km 60.000.00

 • 9 - Dy.İlt.Bozoğlu köyü Ky.İlt. 3,5 Km 70.000.00

 • __________ -------------

 • 12 18.5 920.000.00  976.393.06

 • 2011 Yılı Asfalt Programında 12 Km 1. Kat Asfalt ve 18,5 Km 2. Kat Asfalt yapılacağından Asfalt ödeneğinden Birliğimizce 2.150 Ton A. Tipi Mıcır, 2900 Ton B Tipi Mıcır ve 3050 Ton Elek altı Filler Malzeme ve ek olarak 220 ton A-Tipi Mıcır alınmış olup KDV Dahil : 164.610.00-TL ödenmiştir. Alınan alt yapı malzemeleri ile İl Özel İdaresi ile yapılan protokol gereği asfalt işini İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü Yol şube ekiplerince yapılarak tamamlanmıştır. Hakediş dosyası doğrultusunda 811.783.06 TL İl Özel İdaresine ödenmiştir. Bu ödeneğin 56.783.06 TL si geçmiş yıllar ödeneğinden ödenmesi için Valilik onayına teklif edilmiştir.


4 k ylere hizmet g t rme birli i5
4- Köylere Hizmet Götürme Birliği 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • KÖYDES ÖDENEK DURUMU

 • 2011 YILI ÖDENEĞİ: 990.000.00 TL + 184.022.01 TL(GEÇMİŞ YILLARDAN DEVİR) TOPLAM: 1.174.022.01 TL

 • 2011 YILI HARCANAN: 1.170.845.71 TL

 • İçmesuyu : 70.280.80 TL +ek içme suyu 94.578.18 TL: 164.858.98 TL

 • Yol Asfalt: 976.393.06 TL

 • Ek işler için onayla harcanan: 19.593.67 TL(ağca köyü parke işi) + 10.000.00 TL (hacılar içme suyu deposu): 29.593.67 TL

 • DEVİREDEN ÖDENEK: 3.176.30TL


4 k ylere hizmet g t rme birli i6
4-Köylere Hizmet Götürme Birliği 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • İLLER BANKASI KÖY KALKINMA PROGRAMINDAN YARARLANAN PROJELER

 • S.No :Projenin Adı :Ödeneği :Keşif Bedeli :İhale Bedeli %18KDVÖdenen

 • 1 Yeşilöz ve Kuzdere80.000.00 112.751.81 69.921.23 12.585.82 29.540.64

 • Köyü Kanlzsyn İnş.

 • İller Bankası Köy Kalkınma payından proje karşılığı faydalanmak isteyen Köylerimizden Yeşilöz Köyü ve Kuzdere Köyü Kanalizasyon işi ödeneği 80.000.00-TL ayrılmış İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü Altyapı İşleri Şubesince Yaklaşık Maliyet Dosyaları hazırlanarak Birliğimize gönderilmiş, Birliğimizce İhalesi 82.507.05-TL ye yapılıp sözleşme ve yer teslimi yapılarak işe başlanılmıştır. Her iki köyün kanalizasyon işi yüzde yüz olarak tamamlanıp iş bitirilmiştir. Ödenek ile İhale Bedeli arasındaki 2.507.05-TL köy katkısı olarak iki Köy Tüzel kişiliğince karşılanmıştır.


4 k ylere hizmet g t rme birli i7
4-Köylere Hizmet Götürme Birliği 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

 • İL ÖZEL İDARESİ YARDIMLARI

 • S.NO KÖYÜN ADI ÖDENEĞİKEŞİF BED.İHALE BED.%18 KDVÖDENEN

 • 1.G.Çuk. Köyü Yeşil.Mah.185.000.00 51.280.66 45.000.00 8.100.00

 • 2 Akbaş Köyü20.404.66 14.047.74 2.528.59

 • 3 Şıh Köyü ve Eym.Mah.46.700.07 30.602.00 5.508.36

 • 4 Akhasan Köyü35.079.08 24.086.00 4.335.48

 • 5 Ağca Köyü kilitli parke taşı(4 .000 m2) 104.847.37 62.010.00 11.161.80 __________ __________ _________

 • 258.311.84 175.745.74 31.634.23

 • İl Özel İdaresince Birliğimize aktarılan 185.000.00-TL ödenek ile İlçemiz Köylerinden Göynükçukuru Köyü Yeşilören Mahallesi, Şıhdoğan Köyü ve Eymür Mahallesi, Akbaş Köyü ve Akhasan Köyü Kanalizasyon İnşaatı ve Ağca Köyü kilitli parke taşı kaplama işi(4 bin m2) ihalesi yapılarak firmalara yer teslimleri yapılmış olup işler başlatılmıştır. Şıhdoğan Köyü ve Eymür Mahallesi, Akbaş Köyü ve Akhasan Köyü işleri yüzde yüz olarak bitirilip tamamlanmıştır. Göynükçukuru Yeşilören Mahallesi Kanalizasyon İnşaatı ile Ağca Köyü parke taşı kaplama işi çalışmaları devam etmektedir.

 • İl Özel İdaresince Birliğimize 30.000.00-TL Ödenek aktarılmış olup, 14 Köyümüzün İçme suyu deposunun içerisinin Karo Fayans Kaplanması işi için İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü içme suyu şubesi teknik personellerince hazırlanan yaklaşık maliyet dosyası üzerinden 25.273.00-TL ye ihalesi yapılmış, işler yüzde yüz olarak tamamlanmıştır. 


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

IV - İlçenin Genel Sorunları 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

Ve Önemli Yatırımlar


L enin genel sorunlar
İlçenin Genel Sorunları 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

1- Yapımına 2008 yılında başlanılan Hükümet Konağı İnşaatı, yüklenici firmanın taahhüdünde bulunan işleri sözleşme hükümlerine uygun olarak yerine getirememesi ve verilen sürede işi bitirilememesi nedeniyle, Bayındırlık İl Müdürlüğü’nce ilgili firmanın sözleşmesi 12.08.2010 tarih ve 1535 sayılı Olur ile feshedilmiştir. 26.08.2010 tarihinde fesih kabul işlemleri tamamlanarak ikmal kısım hesapları çıkarılmış yeniden ihale edilmesi için Bayındırlık İl Müdürlüğünce Bakanlıktan ihale onayı alınarak 2011 yılı Temmuz ayında ihale süreci tamamlanmıştır. 2011 yılı Aralık ayında teslimi yapılarak hizmete açılabileceği bildirilmiştir. Ancak ikmal ihalesi kapsamında hükümet konağının çevre düzenlemesi işleri dahil edilmemiştir. Hükümet Konağımızın çevre düzenlemesi (resmi tören alanı, otopark ve ihata duvarı) yapılması için mevcut hizmet binası yapım işine ilaveten ek iş artışı niteliğinde değerlendirilmek üzere Bayındırlık İl Müdürlüğüne projelendirilmek ve maliyetlendirilmek üzere teklifi yapılmıştır. İçişleri Bakanlığınca ayrılan ödenek bu hususta yeterlidir. İlçemizin prestij binalarından olan Hükümet konağının çevre düzenlemesiyle bir bütün halinde ilçemize kazandırılması önem arz etmektedir.


L enin genel sorunlar1
İlçenin Genel Sorunları 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

2- İlçe Jandarma Komutanlığı Yeni Yapılan Hükümet Konağı yanında bulunan kendilerine ait binada hizmet vermekte olup, fiziki yapısı, konumu, çevre koşulları ve güvenliği açısından ihtiyaca cevap vermemektedir. İlçe Jandarma Komutanlığı lojmanları yanında bulunan hazine arazisi yeni hizmet binası yapımı için İlçe jandarma Komutanlığına tahsis edilmiştir. Tahsis edilen bu arsa üzerine ihtiyaca cevap verecek nitelikte bir hizmet binasının yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

3- İlçe Emniyet Müdürlüğümüzde görevli personel sayısı ilçemizin sosyal ve ekonomik alanda yerleşiminin büyümesi paralelinde yetersiz kalmaktadır. TOKİ konutlarının yerleşime açılması, OSB alanında yeni yatımların gelmesi ve son yıllarda ilçemizde meydana gelen asayiş olaylarındaki artış sebebiyle devriye hizmetlerinin artırılması nezdinde önleyici güvenlik hizmetlerinin artırılmasına ve personel sayısı yetersiz olan emniyet müdürlüğümüze yeni personellerin takviye edilmesi zaruri olmuş bu durum İl Emniyet Müdürlüğümüz ile görüşülerek personel sayımızda 2011 yılı atamalarında 2 personel artışı sağlanmıştır. Önümüzdeki atama dönemlerinde imkanlar dahilinde bu artışın güvenlik hizmetinin kalitesi açısından devam etmesi önem azetmektedir.


L enin genel sorunlar2
İlçenin Genel Sorunları 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

4- TOKİ tarafından yapımı tamamlanıp 2011 yılı Eylül ayında teslim edilecek olan İlköğretim Okulunun hizmete açılabilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce okul için gerekli kadro ve donanım işinin acilen planlanarak Milli Eğitim Bakanlığından talep edilmesi önem arz etmektedir. Konuya ilişkin yazışmalarımız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından başlatılmıştır.

5- İlçemizde bağımsız ana okulu mevcut olup şuan ki hizmet verdiği bina hizmete müsait konumda değildir. Bu nedenle İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 4 derslikli anaokulu ihalesi yapılarak 2011 yılı Ağustos ayı itibariyle Bağımsız Anaokulu inşaatına başlanılmış olup inşaatın bitimine müteakip ara eğitim öğretim döneminde hizmete açılacağından İl Milli Müdürlüğümüzce gerekli eğitim donanım işlerinin önceden planlanması önem arz etmektedir. Konuya ilişkin yazışmalarımız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından başlatılmıştır.

6- Milli Eğitim Bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde geçmiş yıllarda ilçemiz zorunlu eğitim bölgesi kapsamında iken, 2010 yılı itibariyle bu kapsamdan çıkarılmıştır. İlçemizden ayrılan öğretmenler ile yeni atanan öğretmenler arasında sayısal farklar oluşmuş, eğitim kadromuzda branş ve sınıf öğretmeni açığı oluşmuştur. Eğitim hizmetimizin nicelik ve nitelik açısından iyileştirilmesi için ilçemizin tekrar zorunlu eğitim bölgesi kapsamına alınması büyük önem arz etmektedir.


L enin genel sorunlar3
İlçenin Genel Sorunları 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

7- Yapımına 1994 yılında başlanılmış ve yapım işinin % 90 seviyelerine gelmiş olan YİBO inşaatının yüklenici firmanın sözleşmesinde öngörülen yükümlülükleri yerine getirememesi sebebiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sözleşmesi geçmiş yıllarda fesh edilerek inşaat işi durdurulmuş ve geçmiş yıllardan beri atıl vaziyette bekleyen binanın yeniden elden geçirilip eksik kalan inşaatının tamamlanması yönünde İlçemize yetki verilmiş, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce 09.08.2010 tarihinde ikmal ihalesi çıkarılmış ve ihale kesinleşerek yer teslimi yapılmıştır. İnşaat işleri 2011 yılı sonu itibariyle tamamlanıp bina teslim edilecektir. İnşaat işleri bitirilip binaların teslimine müteakiben bu eğitim kompleksinin Kaymakamlığımızca Çankırı Karatekin Üniversitesine bağlı herhangi bir fakülte veya meslek yüksek okulu açılması için Üniversite Rektörlüğüne teklif edilmiştir. Teklifimiz üniversite tarafından değerlendirilmeye alınmış ancak Üniversite Senatosu henüz karar vermemiştir. Olumsuz karar çıkması halinde bu eğitim kompleksinin milli eğitim alanında Fen Lisesi, Anadolu Lisesi veya Güzel Sanatlar Lisesi olarak hizmette kullanılmasının uygun olacağı düşünülmektedir


L enin genel sorunlar4
İlçenin Genel Sorunları 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

8- Sağlık Bakanlığı talimatı gereği ilçemiz Devlet Hastanesi Baştabipliğince, Devlet Hastanesi hizmet binasının ve lojmanlarının zemin ve bina etütleri yaptırılmış, yaptırılan zemin ve bina etütlerinde Devlet hastanesinin ve lojmanlarının depreme dayanıklı olmadığı yönünde rapor verilmiştir. Devlet Hastanesinin ve lojmanlarının depreme dayanıklı hale getirilmesi için gerekli tadilat projeleri yaptırılmış ve bu tadilat projelerinin binanın yeniden yapım maliyetinin %70 ‘i kadar olduğu tespit edilmiştir. Sağlık Bakanlığının tadilat projelerinin bina maliyetinin %40’ın üzerinde olması durumunda tadilat projelerine onay vermediğinden dolayı yeni bir hastane yapılması için ödenek tahsis edilmiş, yeni hastane yapımı işiyle ilgili olarak yer tespiti istenilmiş ve önerilen arsalara ait yapılan değerlendirme neticesinde İlçemiz Devlet hastanesi yapımı için en uygun yerin yine eski hastanenin bulunduğu yer olduğuna karar verilmiştir. Yenisi yapılana kadar eski hastanenin bir bölümünün yıkılmasına ve geri kalan kısımda sağlık hizmetlerinin devam etmesine karar verilmiştir. İlçemizde yapılması düşünülen yeni hastanenin ilçemizin gelişimi ve D100 karayolu trafik kaza yoğunluğu da nazara alınarak Bölge Hastanesine dönüşüm sağlayacak bir şekilde hizmete daha uygun ve verimli şekilde kullanılmasını sağlayıcı bir kapasitede yapılabilmesi önem arz etmektedir.


L enin genel sorunlar5
İlçenin Genel Sorunları 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

9- İlçemizde Anadolu Lisesi bulunduğundan, farklı illlerden Anadolu lisesini kazanarak gelen kız öğrenciler için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Kız Öğrenci Yurduna ihtiyaç duyulmaktadır. Konuya ilişkin talebimiz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Bakanlığa iletilmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletilmiştir.

10- Sosyal Güvenlik Kurumlarının ilçeler nezdinde teşkilat kurma çalışmaları geçen yıllarda başlanılmış olup ilçelerin büyüklük ve gelişmişlik seviyeleri, istihdam sağlayan firma ve işçi sayıları il merkezine uzaklıkları nazara alınarak İlçemizde de Sosyal Güvenlik Kurumu teşkilatı kurulmasına onay verilmiş, yetkili müdür ataması yapılmış, ancak teşkilatı henüz kurulmamıştır. Yeni Hükümet konağının yapılmasıyla birlikte mülkiyeti belediyeye ait olan Mal Müdürlüğü ve Kadastro Müdürlüğünün boşaltacağı binalarda hizmet sunabilecekleri önerisi Kaymakamlığımızca İl Müdürlüğüne iletilmiştir. İlçemizde Aytaç ve Hey Textil gibi büyük kapasiteli istihdam sağlayan firmalarımız yanında OSB’nin mevcudiyeti ile yeni istihdam sağlayıcı firmalara açık olması SGK İlçe Teşkilatının biran evvel hizmete geçmesini zorunlu kılmaktadır.


L enin genel sorunlar6
İlçenin Genel Sorunları 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

11- Çerkeş OSB 2005 yılında 122 hektarlık alanda kurulmuş olup, 663 bin m2 lik sanayi alanında 9 adet muhtelif büyüklüklerde sanayi parseli alanı bulunmaktadır. Birinci kısmın altyapısı tamamlanmış ikinci kısmın altyapı çalışmalarına henüz başlanılmamıştır. Bu haliyle 2011 yılı sonuna kadar OSB’ye arsa tahsisi için başvuran 5 firmaya bedelli ve bedelsiz arsa tahsisi yapılmış, firmalarla sözleşmeler imzalanmış, 2 firma( Dülger, Yıldızlar) yatırım inşaatlarına başlamıştır. Diğer 3 firma ise (ÖZKA grup) yatırımını projelendirme aşamasında olduğunu bildirmiştir. Firmaların 2013 yılında üretime geçme zorunlulukları vardır. OSB doluluk oranımız %90 civarındadır. Tüm firmalar üretime geçtiklerinde yaklaşık 1000 civarında bir istihdam sağlanması planlanmaktadır. DDY Genel Müdürlüğünce OSB alanına lojistik istasyonunun kurulması yatırımcı firmalar açısından zorunluluk arz etmektedir. OSB sanayi alanımıza Kaymakamlığımız ve Belediye Başkanlığımızca yatırım yapmak üzere işadamları ve sanayicilerle görüşmelerimiz ve davet çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir.

12- Çerkeş Orman İşletme Müdürlüğü yetki alanı içerisinde ve mülkiyeti Orman Genel Müdürlüğü’ne ait olan ilçemize 5km mesafede bulunan toplam 136 hektarlık arazi Orman Genel Müdürlüğünce 2010 yılında bedel tespiti yapılarak ihale yoluyla satışa konulmuş 23.12.2010’da yapılan ihale ile LÖSEV tarafından teklif verilerek mülkiyeti devralınmıştır. Özel sektör eliyle atıl görünümlü bu kompleks alanın sağlık, ekonomik ve sosyal anlamda ilçemize kazandırılmış olacağı umut edilmektedir.


Erke kaymakamli i l e br f ng eyl l 2011

ARZ EDERİM 2009 ve 2005 model olmak üzere 2 Acil Yardım Ambulansı ve Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 1 adet hizmet aracı ile 1 adet Kartal binek hizmet aracı mevcuttur.

Eylül-2011