stavebn fyzika 1 sv tlo a zvuk 1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Stavební fyzika 1 (světlo a zvuk 1) PowerPoint Presentation
Download Presentation
Stavební fyzika 1 (světlo a zvuk 1)

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12
burke-garner

Stavební fyzika 1 (světlo a zvuk 1) - PowerPoint PPT Presentation

73 Views
Download Presentation
Stavební fyzika 1 (světlo a zvuk 1)
An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Stavební fyzika 1 (světlo a zvuk 1) 2. Sluneční záření

 2. Oslunění Proslunění

 3. Stavební světelná technika • OSLUNĚNÍ= přímý dopad slunečních paprsků. • DENNÍ OSVĚTLENÍ= osvětlení interiérů denním světlem, na kterém se účastní jak přímé sluneční záření, tak sluneční světlo rozptýlené v atmosféře.

 4. Sluneční záření

 5. Sluneční záření

 6. Sluneční záření

 7. Sluneční záření

 8. Proč je obloha modrá a slunce při západu červené

 9. Ultrafialové záření 100 – 380 nm • akutní účinek– solárnízánět kůže následným ochranným zesílením svrchní vrstvy kůže a pigmentací • chronický účinek degenerativní změny kůže včetně tvorby zhoubných nádorů. • UV záření neproniká až k sítnici oka a ne-může ji poškodit. • metabolismus kalcia:UV záření je nezbytné pro tvorbu vitamínu D v lidském organismu. Nedostatek tohoto vitamínu se může projevit onemocněním kostí.

 10. Ultrafialové záření 100 – 380 nm Baktericidní působení – likviduje choroboplodné zárodky (viry a baktérie). Desinfikuje interiér. Průchodem přes zasklené okno se tento účinek zeslabuje až 100 x. Přesto v interiéru toto působení neztrácí svůj význam. Chemické změny materiálů a povrchů (umělé hmoty, nátěry, potraviny, chemikálie…)

 11. Viditelné záření = světlo380 - 770 nm Přímé i rozptýlené v atmosféře je zdrojem denního světla pro interiér. Má příznivý vliv na psychiku uživatelů. Přímé záření může být příčinou zhoršení zrakové pohody protože způsobuje vysoký kontrast jasů mezi ozářenými a neozáře-nými plochami a oslňuje odrazem od lesklých ploch.

 12. Infračervené záření 770 – 1400 nm Člověk je vnímá převážně povrchem těla jako působení tepla. V chladných obdobích roku, je zdrojem energetických zisků a může přispívat k vytápění budovy. Naopak v letních mě-sících může být příčinou nadměrného vzestupu teploty ve vnitřním prostoru budovy.