Kraje skandynawskie
Download
1 / 13

KRAJE SKANDYNAWSKIE - PowerPoint PPT Presentation


 • 217 Views
 • Uploaded on

KRAJE SKANDYNAWSKIE. Szwecja. Położenie. Szwecja jest jednym z krajów skandynawskich. Państwo to położone jest w Europie Północnej, na Półwyspie Skandynawskim, nad Morzem Bałtyckim i cieśninami: Sund, Kattegat, Skagerrak. Do Szwecji należą również wyspy, m.in. Gotlandia i Olandia.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'KRAJE SKANDYNAWSKIE' - brede


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Po o enie
Położenie

Szwecja jest jednym z krajów skandynawskich. Państwo to położone jest w Europie Północnej, na Półwyspie Skandynawskim, nad Morzem Bałtyckim i cieśninami: Sund, Kattegat, Skagerrak. Do Szwecji należą również wyspy, m.in. Gotlandia i Olandia.


Szwecja w pigu ce
Szwecja w pigułce

Powierzchnia:449 964 km2

Ludność: 8 735 000 (przyrost naturalny 0,5%)

Gęstość zaludnienia: 19 os/km 2

Stolica: Sztokholm

Hymn narodowy: Du gamla, Du fria

Głowa państwa: król Karol XVI Gustaw

Ustrój: dziedziczna monarchia konstytucyjna

Główne miasta: Sztokholm, Göteborg, Malmö, Uppsala,

Język: szwedzki

Waluta: korona szwedzka (skr)

PKB: 39 000 USD/os.

Religia: protestantyzm, katolicyzm

Analfabetyzm: poniżej 5%

Flaga Szwecji

Herb Szwecji

Hymn Szwecji


Podzia administracyjny
Podział administracyjny

Szwecja podzielona jest na 21 regionów terytorialnych, tzw. län (odpowiednik polskiego województwa).

11. Skåne

12. Stockholm

13. Södermanland

14. Uppsala

15. Värmland

16. Västerbotten

17. Västernorrland

18. Västmanland

19. Västra Götaland

20. Örebro

21. Östergötlands

1. Blekinge

2. Dalarna

3. Gotland

4. Gävleborg

5. Halland

6. Jämtland

7. Jönköping

8. Kalmar

9. Kronoberg

10. Norrbotten


Warunki naturalne
Warunki naturalne

Powierzchnia Szwecji jest w przeważającej części wyżynno-górzysta. Na północnym zachodzie, wzdłuż granicy z Norwegią, biegną Góry Skandynawskie z najwyższym szczytem kraju Kebnekaise (2117 m n.p.m.) z rozległymi płaskowyżami zwanymi fiedlami, które przechodzą na wschodzie w Wyżynę Północnoszwedzką.

Do największych jezior Szewcji można zaliczyć jeziora: Wener, Wetter, Melar, Hjalmar.


Klimat
Klimat

Ze względu na dużą rozciągłość południkową w Szwecji spotykamy zróżnicowany klimat. Na południu przeważa klimat umiarkowany ciepły, na północy i w centrum kraju- chłodny. Na południowym-zachodnie regionu oddziałuje ciepły Prąd Północnoatlantycki, dlatego też zimy są tam wilgotne i łagodne, a lata chłodne.

Zatoka Botnicka, nad którą położona jest Szwecja, ze względu na wpływ zimnych mas powietrza znad Syberii, zamarza prawie na całą zimę, a w Górach Skandynawskich ok. ośmiu miesięcy utrzymuje się stała pokrywa śnieżna.


Flora
Flora

Szwecja ze względu na dużą rozciągłość południkową leży na granicy dwóch stref roślinnych. Na południu spotkać można lasy mieszane, a w środkowej i północnej części kraju- tajgę. Południowa część Szwecji jest porośnięta lasami liściastymi, gdzie w Skanii przeważają buki i dęby. Rozległe obszary Szwecji zajmują lasy szpilkowe czyli tajga. Lasy te pokrywają około 2/3 powierzchni kraju sięgając jej północnych granic. Rosną tam sosny i świerki. Wyżynne i górskie regiony porastają też lasy brzozowe. Duży udział w roślinności mają bagna i torfowiska, które zajmują 11% powierzchni kraju.


Fauna
Fauna

Fauna Szwecji jest jedną z najlepiej zachowanych w Europie. Poza gatunkami typowymi dla każdej ze stref roślinnych spotkać tu można m.in. renifery, które obecnie hodowane są przez człowieka. W lasach żyją dziki, jelenie i sarny, dalej na północy w tajdze występują niedźwiedzie brunatne, rysie i wilki. Na wybrzeżach spotkać można foki. Świat ptaków reprezentują żurawie, rybitwy, głuszczce i edredony oraz wiele innych gatunków spotykanych w Polsce i innych krajach Europy. Z ptaków drapieżnych na uwagę zasługuje orzeł przedni. Wody obfitują w wiele gatunków ryb


Gospodarka
Gospodarka

Szwecja jest wysoko rozwiniętym krajem przemysłowym. Największym bogactwem mineralnym są wysokoprocentowe rudy żelaza. Wydobywa się także rudy cynku, ołowiu, miedzi, wolframu, uranu, tytanu. Główne gałęzie przemysłu przetwórczego to: hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych, przemysł maszynowy, metalowy (obrabiarki, maszyny górnicze), środków transportu (samochodowy, lotniczy), elektrotechniczny. W Szwecji lasy zajmują 67% powierzchni i stanowią podstawę przemysłu celulozowo – papierniczego i drzewnego. Istotną rolę w gospodarce Szwecji odgrywa również rybołówstwo.


Zwyczaje
Zwyczaje

 • W okresie Wielkanocy dzieci podobnie jak w Halloween chodzą po domach w przebraniach, składają życzenia i zbierają pieniądze lub słodycze. Częstymi przebraniami dziecięcymi są piegowate czarownice.

 • Jednym z największych świąt obchodzonych typowo po szwedzku jest Midsomar czyli 24 czerwca Dzień świętego Jana.

 • Święto Kwaszonego śledzia obchodzone jest w trzeciej dekadzie sierpnia a wiąże się z tradycjami rybackimi i handlowymi.

 • W południowych regionach Szwecji obchodzi się Święto Raka (sierpień), czyli żegnanie krótkiego szwedzkiego lata, obchodzone nocą w świetle księżyca.

 • Pieczona gęś i svartsoppa przy okazji Dnia świętego Marcina 10 października

 • Jednym z najbardziej znanych i rozpowszechnionych świąt w Szwecji jest Dzień Świętej Łucji obchodzony 13 grudnia

 • Tradycją jest również obdarowywanie się ręcznie struganą i malowaną figurką konika z drewna sosnowego. Wytwarzana jest ona w miejscowości Nusnäs, w gminie Mora, region Dalarna w centralnej części Szwecji. Konik z Dalarna, jest jednym z najbardziej rozpoznawanym na świecie, symbolem Szwecji.


Zabytki
Zabytki

Sztokholm obfituje w liczne atrakcje i zabytki. Do najatrakcyjniejszych pod względem historycznym miejsc należą przede wszystkim: w Sztokholmie- pozostałości twierdzy z XIII wieku, kościół Franciszkanów z XIII w., pałac królewski, dawny ratusz i bank z XVII wieku, Muzeum Narodowe m.in. ze zbiorami sztuki szwedzkiej z XVII-XX wieku oraz malarstwem europejskim i chińskim, a także Muzeum Nordyckie.

W Uppsali warto zwiedzić katedrę gotycką, kościół Świętej Trójcy z XII wieku, Gustavianum- średniowieczny pałac biskupi oraz park etnograficzny Disagarden i kurhany grobowe w Gamla.

Ciekawa może okazać się również wizyta w Krainie Laponii, wpisanej do światowej listy UNESCO.

Muzeum Narodowe w Sztokholmie

Gustavianum w Uppsali


Ciekawostki
Ciekawostki

 • Ze Szwecji pochodzi określenie stół- szwedzki - sposób serwowania posiłków .

 • Do ciekawych potraw szwedzkich należą zapiekane w mleku lub śmietanie ziemniaki, cebula oraz anchois (Janssonsfrestelse)

 • Ze Szwecji pochodzi: Anders Celsius, wynalazca skali Celsjusza; ABBA-kultowy zespół muzyczny; Astrid Lindgren autorka Dzieci z Bullerbyn i Pippipończoszanki

 • Ciekawszymi szwedzkimi wynalazkami są: klucz francuski i kształt butelki coca-coli.

 • W Szwecji urodził się Alfred Bhernard Nobel, przemysłowiec i naukowiec szwedzki, wynalazca dynamitu, fundator Nagrody Nobla.

 • W języku szwedzkim nie istnieje słowo „proszę”. W zamian stosuje się przy każdej okazji słowo „dziękuję”. Jest ono używane wręcz nagminnie.

 • W Szwecji wszyscy mówią do siebie na „ty”. Jest to rzadko spotykany przejaw równości społecznej, z której sami Szwedzi są bardzo dumni.


Przygotowa a
Przygotowała:

Sara Nowak klasa II a