Kraje niemiecko j zyczne
Download
1 / 15

KRAJE NIEMIECKO J?ZYCZNE - PowerPoint PPT Presentation


  • 117 Views
  • Uploaded on

KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE. Niemcy Austria Szwajcaria Lichtenstein. Niemcy.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'KRAJE NIEMIECKO J?ZYCZNE' - gad


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Kraje niemiecko j zyczne

Niemcy Austria

Szwajcaria Lichtenstein


Niemcy
Niemcy

Niemcy (niem.: Deutschland ) to  państwo federacyjne położone Europie, będące członkiem Unii Europejskiej, G8, ONZ oraz NATO. Stolicą Niemiec jest Berlin (przed połączeniem z NRD było nią Bonn, obecnie noszące tytuł miasta federalnego). Językiem oficjalnym jest język niemiecki. Niemcy leżą między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy, Alpami na południu, rzeką Ren na zachodzie i Odrą na wschodzie. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską i Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie zFrancją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych (landów).


Najwa niejsze miasta
Najważniejsze miasta

Frankfurt nad Menem Monachium

Berlin Hamburg


Zabytki
Zabytki

Brama Brandenburska- Berlin

Klasycystyczna brama stanowi zamknięcie od strony zachodniej słynnej aleiUnter den Linden. Przed zjednoczeniem Niemiec stała na granicy między Berlinem Wschodnim (stolicą NRD)a Berlinem Zachodnim.

Zwinger- Drezno

Późnobarokowy zespół budowli w Dreźnie, założony na planie prostokąta.Mieści się tu słynna galeria obrazów.

Cecilienhof- Poczdam

Zbudowany w stylu angielskiej rezydencji wiejskiej. Na przełomie lipca i sierpnia1945 r. odbyła się tu Konferencja Poczdamska.


Austria
Austria

Austria, Republika Austrii (Österreich) – państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych (landów).

Stolica Austrii – Wiedeń – znajduje się na wschodzie kraju. Austria nie ma dostępu do morza. Graniczy z: Niemcami, Czechami, Włochami, Węgrami, Słowenią, Szwajcarią, Słowacją i Lichtensteinem. Najdłuższa rzeka to Dunaj, największe jezioro to Jezioro Bodeńskie, a najwyższy szczyt to Grossglockner.


Najwa niejsze miasta1

Wiedeń

Graz

Innsburck

Salzburg

Najważniejsze miasta


Zabytki1
Zabytki

Parlament- Wiedeń

Parlament i wiele innych zabytków Wiednia (ratusz, opera państwowa, uniwersytet, kościoły, muzea, pomniki, parki i inne) znajdują się przy wielkiej reprezentacyjnej obwodnicy Ring.

Panorama miasta- Salzburg

Powyżej miasta znajduje się symbol miasta - twierdza Hohensalzburg. Jest największą budowlą zamkową z XI w. w Europie. W Salzburgu urodził się W.A.Mozart. Organizowane są tu festiwale muzyczne.

Panorama miasta- Innsburck

Stolica Tyrolu położona nad rzeką Inn. Jest znanym alpejskim ośrodkiem turystycznym i sportowym.


Szwajcaria
Szwajcaria

Szwajcaria (Schweiz,) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

Nie jest częścią Unii Europejskiej, ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach (np. Układ z Schengen) oraz dopłaca do budżetu unijnego. Szwajcaria formalnie nie ma stolicy, jej funkcję de facto pełni jednak Berno, będące siedzibą rządu.


Najwa niejsze miasta2
Najważniejsze miasta

Zurych Genewa

Berno Bazylea


Zabytki2
Zabytki

Ratusz- Thun

Thun to stare miasto w środkowej Szwajcarii. Obecnie jest ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tu średniowieczny zamek i fabryka zegarków.

Stare miasto- Berno

Chociaż jest najważniejszym miastem w Szwajcarii, niczym nie przypomina innych europejskich stolic. Jest urokliwe i prowincjonalne. Jego wspaniałe średniowieczne stare miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Katedra St. Pierre- Genewa

Genewa jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych (m.in. Europejskiego Biura ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża) oraz miejscem ważnych międzynarodowych zjazdów i konferencji.


Lichtenstein
Lichtenstein

  • Liechtenstein, Księstwo Liechtensteinu (niem. Fürstentum Liechtenstein) – małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Liechtenstein jest krajem podwójnie śródlądowym. Nie należy do Unii Europejskiej, za to należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Najwa niejsze miasta3
Najważniejsze miasta

Vaduz

Schellenberg


Zabytki3
Zabytki

Zamek- Vaduz

Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) góruje nad miastem i co prawda nie jest otwarty dla turystów (mieszka w nim rodzina książęca), ale można jednak wspiąć się na wzgórze, aby przyjrzeć się twierdzy z bliska. Ze szczytu roztaczają się widoki na miasto i góry. Rozchodzi się stąd kilka znakowanych szlaków pieszych.

Muzeum sztuki Lichtensteinu- Vaduz

Kunstmuseum Liechtenstein znajduje się naprzeciwko Galerii Sztuki (przy ulicy Städtle 32 w Vaduz) i oprócz wspaniałych historycznych ekspozycji prezentuje również prace współczesne wielu znanych międzynarodowych oraz regionalnych autorów.