technologie wsp czesnego wiata n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Technologie Współczesnego Świata PowerPoint Presentation
Download Presentation
Technologie Współczesnego Świata

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 26

Technologie Współczesnego Świata - PowerPoint PPT Presentation


  • 130 Views
  • Uploaded on

Technologie Współczesnego Świata. Twórcy: Maciej Słowiak Kuba Ślusarczyk Paweł Gawlewicz Adam Orłowski. Cel projektu. COFNIJ. Cel projektu.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Technologie Współczesnego Świata' - bill


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
technologie wsp czesnego wiata

Technologie Współczesnego Świata

Twórcy:

Maciej Słowiak

Kuba Ślusarczyk

Paweł Gawlewicz

Adam Orłowski

Cel projektu

slide2

COFNIJ

Cel projektu

Co jest celem naszego projektu? Hmm… Chcemy przekazać ciekawostki na temat technologii oraz mamy zamiar uświadomić wam, co daje nam postęp różnych dziedzin nauki w dzisiejszym świecie.

Naszym najważniejszym zadaniem było nie zanudzenie przy prezentacji. Cóż… nie udało się. Niestety projektów nie tworzy się dla zabawy, tylko dla zdobycia wiedzy. A więc przejdźmy do naszego Menu.

Menu

slide3

COFNIJ

Samochody

Muzyka

Wykorzystanie

Bibliografia

Technologie

KONIEC

Teleportacja

Kosmos

Transport

slide4

COFNIJ

Wykorzystanie

Technologii

Polska jak każdy kraj jest państwem rozwijającym się, ale czy możemy wykorzystywać najnowocześniejsze środki nauczania oraz sprzęt w pracy. Obecnie jedyną barierą, która blokuje nam do nich dostęp to finanse. Często pracodawcy oraz szkoły nie posiadają pieniędzy i ich po prostu nie stać. Dlatego powinniśmy przymknąć oko na naszą szkołę, bo i tak jest ona bardzo dobrze rozwinięta w porównaniu do innych.

Omówmy więc jak technologie pomagają lub będą nam pomagać w przyszłości we wspomnianych instytucjach.

Menu

Dalej

slide5

COFNIJ

Wykorzystanie

Technologii

SZKOŁa

Pierwszą z nich są oczywiście Internet, Laptopy oraz projektory. Wraz z kolegami pamiętamy lekcje oraz ankiety (np. spotkania wobec projektu szkoły 2.0), na których każdy pisał co chciałby mieć w szkole. Ogromna ilość odpowiedzi była słowem: „tablety”. I chcielibyśmy, abyście się zastanowili co byłoby lepsze obecne tablety czy laptopy.

Myślę, że za 3-4 lata nasza grupa sama zagłosowałaby na tablety. Ale obecnie nie posiadają one wydajności i łatwości użytkowania, której potrzebujemy w szkole. Ponadto część osób w szkole musiałoby się przystosować do ekranu dotykowego, a niektórym nie jest łatwo. Pozostaje nam jeszcze cena. Szkoła za obecnie istniejący tablet musiałaby zapłacić około 2000 złoty za sztukę. Niestety jest to obecnie nierealne.

Menu

Dalej

slide6

COFNIJ

Wykorzystanie

Technologii

Firmy

Dobrze… jak jest z technologią w szkole już wiemy, lecz zastanówmy się jak ją wykorzystują właściciele firm. Jeśli mają oni dobry pomysł na inwestycję to w Internecie w kilka miesięcy znajdą tysiące nabywców na swój produkt. Wystarczy założyć stronę internetową i tzw. „fanpage’a”.

Ale nie zapominajmy o urządzeniach, które wykorzystują. Nie chodzi mi tylko o smartfony, komputery, nowinki elektroniczne. Przecież obecnie możemy kupić maszynę rolniczą, która zbiera praktycznie wszystko ( Od marchewek po kartofle ). Tak samo jest z właścicielami firm transportowych oraz budowlanych.

Menu

Dalej

slide7

COFNIJ

Chmura

Wykorzystanie

Technologii

Będąc przy technologiach użytkowych możemy omówić tzw. „chmurę”. Czym ona jest? Miejscem, w którym możemy przechowywać nasze dane. Na jakiej zasadzie działa? Otóż producent oferujący takie miejsce pobiera zazwyczaj za to opłatę, ponieważ te informacje są przechowywane na jego serwerach. Za to my mamy dostęp do nich za pośrednictwem Internetu na smartfonie, tablecie i innych urządzeniach które wspiera producent. Jest wiele zalet tego rozwiązania, lecz wizjonerzy wielkich korporacji postanowili posunąć się nieco dalej.

I w ten sposób możemy grać za pośrednictwem „chmury”. Wystarczy, że posiadamy Internet i urządzenie, na którym możemy zagrać. Obecnie możemy dzięki takiemu rozwiązaniu otworzyć system operacyjny Windows na urządzeniu z Androidem. Nie wiemy jaka będzie przyszłość tego rozwiązania, ale według nas technologia ta zastąpi komputery oraz konsole w najbliższej przyszłości.

Menu

slide8

COFNIJ

Technologia

w Samochodach

Omówimy teraz krótko zastosowanie technologii w samochodach. Będą to banalnie proste przykłady, ale w ten sposób zrozumiecie, że temat ten nie jest tylko związany z rewolucjami na rynku.

Pierwszą z nich jest prosty tempo mat. Jest przeważnie montowany w autach z manualną skrzynią biegów. Działa on na zasadzie, że można sobie ustawić jak szybko ma jechać auto. Hamowanie nie wpływa na zepsucie systemu, ponieważ nawet, jak się zahamuje to auto i tak znowu się rozpędzi do tej samej prędkości. Jednak istnieje ogromna wada. Tempo mat powoduje szybsze spalanie paliwa.

Menu

Dalej

slide9

COFNIJ

Technologia

w Samochodach

Inną technologią, a właściwie rozwiązaniem jest automatyczne hamowanie. Bardzo przydatne w ówczesnych czasach, bowiem jak kierowca zaśnie albo sie zagapi i prawie wjedzie w słup, auto automatycznie zahamuje, dzięki czujnikowi który jest montowany pod zderzakiem. Proste 

I ostatnia ważna rzecz, czyli automatyczna jazda. Polega ona na bardzo trudnej technologii montowanej do samochodów. Auto pilnuje pasa ruchu, którym jedzie i sprawdza czy nikt za nim, przed nim i obok niego nie jedzie, nawet jeśli inny uczestnik ruchu wykona szybki zjazd na pas ruchu, którym się porusza, to auto przyhamuje i nie spowoduje kolizji.

CIEKAWE

Unia pracuje nad pewnym projektem. Chodzi o wmontowanie do wszystkich aut technologię, która pomoże policji zatrzymać auto które przed nią ucieka. Złodzieje będą narażeni na zatrzymanie przez policje auta i próba np.: kradzieży w sklepie im się nie uda.

Menu

slide10

COFNIJ

Technologia

w Muzyce

We współczesnym świecie znacznie zmienił się odbiór muzyki w Internecie. Dzięki serwisom streamingowym użytkownik ma możliwość odsłuchiwania ogromnej liczby nagrań krajowych i zagranicznych. Dzięki tym serwisom Polacy mogą słuchać swych ulubionych utworów będąc w zgodzie z obowiązującym prawem. Również rozwój portali społecznościowych sprawił, że można dzisiaj tanio kupować muzykę w legalny sposób. Uważa się, że 90% ludzi słucha obecnie muzyki na komputerze.

A więc gdzie w tym wszystkim znajduje się dzisiaj omawiana technologia?

Menu

Dalej

slide11

COFNIJ

Technologia

w Muzyce

ogólnie

Aby ją odnaleźć popatrz wokół siebie. Jest wszędzie. W pchełkach, które niektórzy używają na lekcjach, w głośnikach, w laptopach, samochodach i wielu innych rzeczach. Ciekawszy przykład? Dobrze.

Jak wiemy głośnik jest to przedmiot działający dzięki drganiom membrany. Istnieje urządzenie nazywające się głośnikiem wibracyjnym. Ma ono rozmiar odtwarzacza mp3 i specjalną klejącą powierzchnię, która przykleja się np. do drewna i drga. W ten sposób stół też zaczyna drgać i słyszymy muzykę. Troszkę prymitywny przedmiot, ponieważ „nie powala” dźwiękiem ;)

Menu

Dalej

slide12

COFNIJ

Technologia

w Muzyce

Aplikacje

  • Chyba każdy we współczesnym świecie wie czym jest aplikacja na smartfona. Postanowiliśmy przedstawić trzy z tysięcy innych. Dlaczego? Ponieważ apki przez nas zaprezentowane mają duży związek z technologią w muzyce.
  • Shazam. Służy do rozpoznawania muzyki np. odtwarzanej w reklamie telewizyjnej.
  • Legalne słuchanie muzyki. Czemu nie? Do tego właśnie służy Deezer. Można stwarzać playlisty oraz dowiedzieć się czego słuchają nasi znajomi. Znajdziemy zarówno wersję na komputer, jak i wersję mobilną.
  • Znalezienie tekstu do piosenki bez komputera jest trudne, lecz TUNEWIKI może nam w tym pomóc. Wyszuka interesujący nas utwór oraz przekaże nam jego treść w 40 różnych językach.
  • Warto zaznaczyć, że obecnie większość użytecznych aplikacji wymaga Internetu, aby odpowiednio działać.

Menu

slide13

COFNIJ

Teleportacja

Każdy z nas chyba słyszał kiedyś słowo „teleportacja”. Wiemy, że istnieją sposoby szybkiego przenoszenia informacji. Przykładem jest sieć Wi-Fi. Wykorzystuje ona do transportu danych fale radiowe, których my nie widzimy.

Ale teleportacja jest czymś innym. Jest to przenoszenie materii, (czyli możliwie wszystkiego co się wokół nas znajduje) ale ta materia nie musi się poruszać (jak np. samochód), a jedynie znika i pojawia się w innym miejscu. Obecnie wymyślono tylko teleportację kwantową. Można w niej przemieścić cząsteczkę, lecz nadal nie jest to natychmiastowe i musi mieć, nazwijmy to przewodnik (np. światłowody).

Menu

Dalej

slide14

COFNIJ

Teleportacja

A gdyby…

Przyjmijmy, że wymyśliliśmy sposób teleportacji człowieka. Wszystko wspaniale, ale przecież z tego co powiedzieliśmy wynikałoby, że teleportowanie człowieka znaczyłoby tyle samo co zabicie go, a następnie odtworzeniem z w innym miejscu!!!

Dla ludzkiego umysłu jest to niepojęte, lecz może tak właśnie jest…

Menu

Dalej

slide15

COFNIJ

Teleportacja

Tajne? 1/2

Przejdźmy dalej. Co na to rząd i siły zbrojne państw? Taka technologia mogłaby zadecydować o wyniku wojny. Może jakieś państwo wymyśliło już sposób na teleportację.

Odpowiedzią na nasze pytanie może być Eksperyment Filadelfijski. O co w nim chodziło? Otóż był on objęty tajemnicą, w raportach nosił nazwę „Projekt Tęcza”. Prawdopodobnie przeprowadzała go Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wraz z fizykiem, który odegrał bardzo dużą rolę w naszym OBECNYM życiu. Chodzi mi tu o Alberta Einsteina. Według dokumentów był on konsultantem naukowym Biura Uzbrojenia. Na czym polegał eksperyment?

Menu

Dalej

slide16

COFNIJ

Teleportacja

Tajne? 2/2

Doświadczenie miało za zadanie sprawdzić nowy sposób na ochronę przed radarami i niewykrywalność. Z początku wszystko szło dobrze, ponieważ statek zniknął z radarów, lecz jak mówią świadkowie okręt zniknął im też z przed oczu.

Pojawił się on po kilku godzinach. Był mocno uszkodzony. Członkowie załogi byli psychicznie chorzy, a ci zdrowi mówili, że przenieśli się do roku 1983. Zaś sam eksperyment był przeprowadzany w 1943 roku!!

Może to być prawdą, może też fikcją. Ale w tym przypadku zauważamy jak wielkie niebezpieczeństwo mogłaby nieść teleportacja.

Menu

Dalej

slide17

COFNIJ

Teleportacja

Przyszłość

Kiedy uzyskamy możliwość teleportacji? Najprawdopodobniej dość szybko, aczkolwiek nie jest to na pewno rok czy dwa.

Najprędzej będziemy mogli spotkać się z komputerami kwantowymi wykorzystującymi teleportację kwantową, dzięki czemu otrzymamy większą moc obliczeniową przyszłych komputerów, tabletów i smartfonów.

Co takie komputery by nam dały? A ot tak włamalibyśmy się na konto bankowe jakiegoś milionera w pół minuty…

Menu

slide18

COFNIJ

Transport

Transport jest ściśle powiązany z technologią. Obie dziedziny się od siebie uzależniają. Nie ma transportu, nie ma wymiany towarów, natomiast jeśli nie ma technologii, to nie ma pojazdów transportujących.

W tej kategorii podam tylko jeden przykład,

ponieważ nie chcieliśmy zbyt przedłużać,

a mam za zadanie jeszcze

omówić temat

związany z kosmosem.

Menu

Dalej

slide19

COFNIJ

Transport

Oasis of theseas

Żegluga jest to forma transportu różnych rzeczy, od samochodów, po ludzi. Najczęściej używana w formie biznesowej np:

-transport samochodów

-transport broni lub innych ładunków

Największym statkiem pasażerskim jest "Oasis of theSeas".

Jego koszt wyniósł 1,5 miliarda dolarów, a w statku znajduje się 2700 kajut. Ponadto posiada on 16 pokładów, na których znajdują się lodowiska, kasyno, amfiteatr, Aquapark i wiele innych. Bez umiejętności inżynierów i wykorzystywanej technologii, nie stworzylibyśmy takiego monstrum. Według nas jest to niesamowite. Nic dodać nic ująć.

Menu

Dalej

slide20

COFNIJ

kosmos

Zastanawiało was kiedyś jak żyją ludzie w kosmosie? Nas zawsze, ale musieliśmy to jakoś połączyć z naszym projektem. A więc technologia w kosmosie…

Zacznijmy od tego, że bez umiejętności konserwacji żywności, specjalnych maszyn do robienia opakowań i jedzenia w proszku nie polecielibyśmy w kosmos, ponieważ jest to niezbędny czynnik potrzebny do życia.

A jak jest z kupką i siku? Otóż siusiamy w osobisty lejek podłączony do rury. Następnie dzięki filtrom i technologii z moczu pozyskuje się wodę, a z wody tlen.

Z Qpą jest natomiast problem. Aby wydalić kał należy mocno przypiąć się do sedesu. Odpady lądują w specjalnym bezzałogowym statku, który zapełniony spala się w górnej warstwie atmosfery ziemskiej.

Menu

Dalej

slide21

COFNIJ

KOsmos

skafander

Skafander kosmonauty jest to strój używany w przestrzeni kosmicznej. Zewnętrzna powłoka tego skafandra chroni kosmonautę od promieniowania. Środkowa warstwa kostiumu jest nadmuchana. Ostatnia warstwa skafandra są to rurki z wodą, aby ogrzewały lub chłodziły ciało astronauty. W swoim kostiumie ma jeszcze plecak dostarczający mu tlen, który wystarczy na 7 godzin oddychania.

I znowu ciekawostka z siusianiem. Skafander posiada rurkę do dostarczania napoju i do oddawania moczu.

Niestety koszt skafandra wynosi kilkanaście milionów dolarów. Zabawki dla dorosłych kosztują ;)

Menu

slide22

Bibliografia

zdjęcia

http://www.quorrischarmyn.com/wp-content/uploads/2013/01/nod32robot.png - robot na pierwszym slajdzie.

http://static.polskieradio.pl/3e6caa58-59be-4ae9-b64e-c071b1fbe0c9.file - kosmonauta na pierwszym slajdzie.

http://www.v10.pl/archiwum/serwis_informacyjny/aktualnosci/mercedes/klasa_s_2013/coupe/1/mercedes_s_coupe__10.jpg - samochód na pierwszym slajdzie.

http://m.ocdn.eu/_m/b8fac0395c25df9cb9abada6ef29626e,62,37.jpg - spongebob - "Cel Projektu"

http://st.gdefon.com/wallpapers_original/wallpapers/401134_robot_belyj_ni_1920x1200_%28www.GdeFon.ru%29.jpg - robot - "Cel projektu"

http://www.gim4.sanok.biz/szkola/szkola.jpg - szkoła - "Wykorzystanie technologii"

http://www.gimnazjum131ursus.waw.pl/images/nauczyciel2.gif - nauczyciel - "Wykorzystanie technologii - Szkoła"

http://www.retrotraktor.pl/artykuly/modelc45/1.jpg - traktor - "Wykorzystanie technologii - firmy"

http://1.bp.blogspot.com/-EB-oka3aEtg/UAa5WF8KYRI/AAAAAAAABOM/1laYVRmBkyI/s1600/cloudgaming.jpg - chmura - "Wykorzystanie technologii - Chmura"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Tempomat.svg/516px-Tempomat.svg.png - tempo mat - "Technologia w samochodach"

http://i638.photobucket.com/albums/uu110/z-Traxx/Numark-NS6-4-canali-controller-mixer-DJ-Serato-ITCH.jpg - djmixer - "Technologia w muzyce"

http://gizmotrends.pl/wp-content/uploads/2012/02/g%C5%82o%C5%9Bnik-wibracyjny-snab-vibe-fioletowy2-gizmo.jpg - głośnik wibracyjny - "Technologia w muzyce - ogólnie"

http://blog.appliedis.com/wp-content/uploads/2013/11/android1.png - android - "Technologie w muzyce - aplikacje"

http://dcs-188-64-85-1.atmcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p3/i/512c5cad6c37edb98ae91c8a76c3a291/ffad71bc-a3ff-11e3-b886-0025b511229e.jpg?type=1&quality=85&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=800&srch=600&dstw=800&dsth=600 +

http://s.cdaction.pl/obrazki/portal-2-delayed_4b59.jpg - człowiek w portalu - "Teleportacja"

DALEJ

slide23

Bibliografia

zdjęcia

http://www.dla-dzieci.com.pl/pliki/kolorowanka/malowanki/kolorowanka_ludzie-czlowiek.jpg - edycja - człowiek i teleportacja - "Teleportacja - a gdyby..."

http://bractworowerowe.blox.pl/resource/teleport.jpg - punkt telepotracyjny - "Teleportacja - a gdyby..."

http://www.magixl.com/caric./globe/einstein.gif - Einstein - "Teleportacja - tajne? 1/2"

http://img30.otofotki.pl/obrazki/um535_1.jpg - statek - "Teleportacja - tajne? 2/2"

http://www.komputerswiat.pl/media/1132546/google.jpg - future - "Teleportacja - przyszłość"

http://www.machnik.com.pl/foto/10-morski-machnik.JPG - kontener - "Transport"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/43/Oasis_of_the_Seas%2C_October_30_2009.jpg - Oasis - "Transport - Oasis of theseas"

http://bi.gazeta.pl/im/0/8807/z8807370Q.jpg - kupa - "Kosmos"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d0/Wisoff_on_the_Arm_-_GPN-2000-001069.jpg - skafander - "Kosmos - skafander"

DALEJ

slide24

Bibliografia

informacje

Kosmos:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skafander_kosmiczny

http://www.scienceinschool.org/print/657

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skafander_kosmiczny

Muzyka:

http://translate.google.pl/translate?sl=en&tl=pl&js=n&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fen-de.sennheiser.com%2Fmusic-headphones-portable&act=url

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fen-de.sennheiser.com%2Fstudio-headphones

http://translate.google.pl/translate?sl=en&tl=pl&js=n&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.ultrasone-headphones.com%2Fen%2Ftechnology%2Fslogic-plus

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fwww.ultrasone-headphones.com%2Fen%2Ftechnology%2Fs-logic-ex

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/913111,hity-z-komputera-jak-nowe-technologie-zmienily-muzyke,id,t.html?cookie=1

http://mobirank.pl/2013/07/03/top-15-aplikacji-muzycznych/

DALEJ

slide25

Bibliografia

informacje

Tleportacja:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Teleportacja - „Zmodyfikowano o 13:11, 11 paź 2013.”

http://strefatajemnic.onet.pl/teorie-spiskowe/nieslawny-eksperyment-filadelfia/9penm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Filadelfia

Samochody:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tempomat

http://pl.wikipedia.org/wiki/ABS_(motoryzacja)

Transport:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Transport_kolejowy, modyfikacja 13 stycznia 2014 roku o godzinie 18:04 ;

http://pl.wikipedia.org/wiki/Shinkansen, modyfikacja 15 sierpnia 2013 roku o godzinie 23:59 ;

http://pl.wikipedia.org/wiki/Żegluga, modyfikacja 27 czerwca 2013 roku o godzinie 01:27 ;

http://pl.wikipedia.org/wiki/MS_Oasis_of_the_Seas, modyfikacja 29 grudnia 2013 roku o godzinie 23:28 ;

http://pl.wikipedia.org/wiki/An-225_Mrija, modyfikacja 13 stycznia 2014 roku o godzinie 12:12 ;

KONIEC

slide26

Reasumując, sądzimy, że przekazaliśmy choć odrobinkę wiedzy na temat dzisiejszego świata i mamy nadzieję, iż docenicie otaczającą nas technologię, bo to przez nią zmienia się nasze życie.

Kliknij gdziekolwiek