به نام خالق هستی
Download
1 / 25

???? - PowerPoint PPT Presentation


  • 260 Views
  • Uploaded on

به نام خالق هستی. ورود. تحقیق درباره حیوانات شبیه سازی شده. تهیه کننده. مطالب. گالری تصاویر. مطالب. خرو ج. شبیه سازی چیست؟.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '????' - berne


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

4921954
تحقیق درباره حیوانات شبیه سازی شده

تهیه کننده

مطالب

گالری تصاویر

مطالب

خروج


4921954

شبیه سازی چیست؟ شده

عموما" هنگامي که خبرگزاري ها و رسانه ها خبرهاي جنجالي شبيه سازي را منتشر ميکنند عموما" منظورشان شبيه سازي به حالت تولد طبيعي مي باشد. با اين وجود بايد اضافه کرد که امروزه انواع مختلف تکنولوژيهاي شبيه سازي مطرح مي باشد که توسط آنها - از لحاظ تئوريک - مي توان به دوقلوي ژنتيکي يک موجود زنده يا هر ارگانيسم ديگري دست پيدا کرد. در اين ارتباط درک اوليه از انواع روشهاي شبيه سازي کمک بسياري خواهد کرد تا بتوانيم در مقابل اين اخبار تصميم گيري کنيم که ايا اين اعمال مخالف مسائل اخلاقي هست يا خير.


4921954

شبيه سازي شده DNA

اين روش که در اصطلاح علمي DNA Cloning يا Molecular Cloning و يا Gene Cloning گفته مي شود عبارت است از مجموعه عملياتي که توسط آن قسمتي از DNA موجود مورد علاقه که قرار است شبيه سازي شود، به يکي از انواع موجودات ارگانيکي خود تکثير منتقل مي شود. معمولا" از باکتري هاي خود تکثير يا Bacterial Plasmid ها براي اينکار استفاده مي شود.

طي اين شرايط DNA مورد علاقه توسط يک ميزبان پردازش و تکثير مي شود. اين تکنولوژي تقريبا" از سال 1970 استفاده مي شود و از معمولترين فعاليت ها در آزمايشگاه هاي زيست شناسي مي باشد. در اين روش، دانشمندان معمولا" از ژن هاي خاصي براي کپي از يک ژن خاص استفاده مي کنند.


4921954

اولین موجود شبیه سازی شده شده

ايده اصلي و منشا تفکر راجع به شبيه سازي انسان (human cloning) هنگامي شکل گرفت که يک دانشمند اسکاتلندي توانست گوسفندي بنامDolly را در سال 1997شبيه سازي کند. پخش خبر اين واقعه مهم توجه محافل پزشکي، مذهبي، سياسي و... را در جهان به خود جلب کرد بگونه اي از اين واقعه علمي اغلب بعنوان نقطه عطف علم در سال 1997 ياد مي شود.

Dolly اولين موجود شبيه سازي شده به دست انسان در سال 1997


4921954

آیا ممکن است روزی انسان شبیه سازی شود

بسياري از محافل سياسي، مذهبي و حتي دانشمندان با فشارهايي که به کنگره آمريکا وارد کرده اند در صدد تصويب لايحه اي هستند که هرگونه تحقيق و فعاليت در اين زمينه را ممنوع کند. اما جداي اين مسائل با توجه به هزينه بسيار بالا و درصد کم موفقيت در شبيه سازي حيوانات (بين يک تا دو درصد) که به علت دانش کم در باره روش "شبيه سازي از طريق تولد" مي باشد هر گونه تلاش براي توليد انسان از اين روش در حال حاضر با شکست روبروه خواهد شد. بخصوص که پس از تولد حيوانات شبيه سازي شده، حدود 30% از اين حيوانات که زنده بدنيا مي ايند، داراي ناتواني هاي بارز جسمي و مشکلات جدي پس از تولد مي باشند. دانشمندان عوارض مشابهي را براي شبيه سازي انسان از اين روش پيش بيني مي کنند.


4921954

تولید حیوان شودهای شبیه سازی شده در ایران

پژوهشکده رویان ایران با هدف تولید حیوان‌های شبیه‌سازی شده از سال ۱۳۷۷ کار خود را آغاز کرد در واقع هدف اصلی از تولد این دست حیوانات تزریق دارو و تولید دارو از شیر این حیوانات برای درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج بود، در حال حاضر می‌توان به یقین گفت که پژوهشکده رویان اصفهان با تولید این دست حیوانات به این تکنولوژی دست یافته و یکی از قویترین مراکز و کشورهای دنیا در تولید این دست حیوانات است.


4921954

نخستین گوسفند شودشبیه سازی شده در ایران

تولد نخستین گوسفند شبیه‌سازی شده همه را شگفت زده کرد، این حیوان در ۸ مهر سال ۸۵ متولد شد و بزرگترین جهش علمی کشور در تولید داروهای نوترکیب محسوب می‌شد، رویانا پس از تولد زندگی خود را در لوله‌های آزمایشگاهی سپری کرد و در نهایت پس از هفت روز زندگی آزمایشگاهی به رحم مادر منتقل شد، رویانا با عمل سزارین متولد شد و به رغم شرایط ناپایدار بدو تولد توانست زندگی خود را به صورت یک بره سالم و شاداب آغاز کند. رویانا سومین سال زندگی خود را با دردهای مزمن و نامشخص در ناحیه بطنی آغاز کرد و معاینات مکرر انجام شده توسط تیم دامپزشکی قادر به تبیین عارضه خاصی نشد. با این حال ادامه روند تحلیلاین حیوان به همراه عدم تشخیص یک ضایعه خاص نگرانی‌های موجود در زمینه وجود سندروم مرگ زودرس حیوانات شبیه سازی شده را تشدید می‌کرد.


4921954

آخرین وضعیت رویانا شود، گوسفند شبیه‌سازی شده در ایران

  • سپیده سمایی:

اگر رویانا بتواند تولید مثل کند موفقیت ما کامل است، چون قابلیت تولید مثل یکی از فرآیندهای مهم است.

دکتر نصر اصفهانی رئیس واحد اصفهان پژوهشکده رویان، در گفتگو با همشهری با طبیعی اعلام کردن وضعیت رویانا، گوسفند شبیه سازی شده ایرانی، می‌گوید: «‌ رویانا حدود 7 ماه دارد و در حال حاضر تفاوتی با گوسفندان هم سنش ندارد اما تا بلوغ هنوز حدود 2 ماه زمان دارد و چون هنگامی‌که رویانا بالغ می‌شود ما فصل جفت گیری بهار را از دست داده‌ایم، باید تا پاییز صبر کنیم و آن هنگام برای جفت گیری رویانا از چندین ماده از نژادهای خوب و خالص استفاده می‌کنیم.»


4921954

فرزند رویانا شودکی از راه می رسد؟

مرحله اصلی بلوغ گوسفندان در فاصله 9 تا 11 ماهگی اتفاق می‌افتد. البته در این موجودات تولید مثل وابسته به فصل است و بهار و پاییز فصل جفت گیری گوسفندان به شمار می‌رود. بنابراین پاییز امسال رویانا از نظر سن، جثه و دیگر پارامترهای مرتبط کاملا آماده جفت گیری خواهد بودو اگر همه چیز به خوبی پیش رود فرزندش اواخر زمستان و یا نهایتا اوائل بهار آینده متولد می‌شود.

فرزندی که مسلما در مطالعات آینده پژوهشگران مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته دکتر حسینی توانایی تولید مثل بچه‌هایی که از حیوانات شبیه سازی شده متولد می‌شوند مورد توجه است و معمولا این قابلیت تا چند نسل بررسی می‌شود و برای تکمیل مطالعات از این حیوانات برای تولد حیوانات عادی و شبیه سازی شده دیگر بهره می‌گیرند.

اما از حدود 2 ماه دیگر که رویانا بالغ می‌شود تا پاییز که فصل جفت گیری شروع شود، متخصصان پژوهشکده رویان بی کار نمی‌نشینند: «وقتی رویانا بالغ شود و بتوانیم نمونه‌های اسپرمش را در اختیار بگیریم آزمایش‌های سلولی- مولکولی را آغاز می‌کنیم. آزمایش‌هایی چون سنجش تعدادو تحرک اسپرم‌ها، توانایی باروری و


4921954

به گفته دکتر حسینی این داده‌ها به غنی سازی اطلاعات موجود در مورد یک حیوان کلون شده می‌انجامد و کارشناسان را قادر می‌سازد تا این اطلاعات را با داده‌های مربوط به یک بره طبیعی همسان و از همان نژاد مقایسه کنند.

اما بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که در جفت گیری حیوانات شبیه سازی شده، خالص بودن نژاد جفت و شناخته شده بودن خصوصیاتش مهم ترین نکته‌ای است که مورد توجه کارشناسان قرار دارد.

نکته‌ای که از نظر دانشمندان ایرانی هم دور نمانده است: «خوب جفت مورد استفاده باید از یک نژاد خالص باشد که خصوصیات آن برایمان کاملا شناخته شده باشد تا در مورد بچه بدانیم چه خصوصیاتی را از مادر و چه خصوصیاتی را از رویانا به ارث برده است. در مورد رویانا هم اول از یک ماده خالص افشاری که هم نژاد خود رویاناست استفاده می‌کنیم. ضمن اینکه برای بررسی آمیختگی ژن‌ها می‌توانیم از ماده‌هایی از نژادهای دیگر چون بختیاری خالص، مغانی خالص و غیره نیز بهره گیریم.»


4921954

(حنا) نخستین بز به غنی سازی اطلاعات موجود در مورد یک حیوان کلون شده می‌انجامد و کارشناسان را قادر می‌سازد تا این اطلاعات را با داده‌های مربوط به یک بره طبیعی همسان و از همان نژاد مقایسه کنندشبیه سازی شده در ایران

نخستین بز شبیه‌سازی‌شده ایران به نام “حنا” ساعت ۱:۳۰ بامداد ۲۶ فروردین ۱۳۸۸ در پایگاه تحقیقاتی علوم سلولی اصفهان پژوهشکده رویان متولد شد. نخستین بزغاله ایران و خاورمیانه بعد از رویانا (گوسفند شبیه‌سازی شده‌) در پژوهشکده رویان اصفهان متولد شد. مسئول پایگاه تحقیقات علوم سلولی اصفهان خاطرنشان کرد: اکثر بزغاله‌های موجود در گله‌ها به رنگ سیاه و خاکستری هستند اما به دلیل ماده بودن برغاله شبیه‌سازی شده این بزغاله به رنگ سفید و حنایی است و نام وی را حنا گذاشته‌ایم. وی اضافه کرد: به منظور تولد بزغاله فراریخت، فیبروپلاست گوش بز شبیه‌سازی شده را دستکاری ژنتیکی می‌کنیم و ایران به تکنولوژی تولید این سلول‌ها دست یافته است . دکتر نصر اصفهانی، رییس پایگاه اصفهان پژوهشکده رویان گفت: با تولد این بزغاله که «حنا» نامگذاری شده، ایران پنجمین کشور پس از آمریکا، کانادا، انگلستان و چین است که موفق به تولید بز شبیه‌سازی شده، گردیده است.


4921954

(بنیانا) اولین گوساله به غنی سازی اطلاعات موجود در مورد یک حیوان کلون شده می‌انجامد و کارشناسان را قادر می‌سازد تا این اطلاعات را با داده‌های مربوط به یک بره طبیعی همسان و از همان نژاد مقایسه کنندشبیه سازی شده در ایران

برای نخستین بار در خاورمیانه؛ , «بنیانا» ۲۰ تیر ۸۸ اولین گوساله شبیه‌سازی شده در کشور متولد شد , دکترمحمد حسین نصر اصفهانی مدیر پایگاه تحقیقاتی رویان اصفهان گفت: تولد این گوساله به دنبال یک رشته تحقیقات دامنه‌دار از سال ۱۳۸۲ و حصول موفقیت‌های چشمگیر در تولید انواع حیوانات مزرعه‌ای حاصل از IVF ، کلونینگ و مهندسی ژنتیک بود که منجر به تولد گوسفند شبیه سازی‌شده «رویانا» شد. وی افزود: با این وجود انجام شبیه سازی موفق در گاو، تبلور اصلی بلوغ دانش بیوتکنولوژی کشور است. چرا که انجام شبیه‌سازی این حیوان به لحاظ خصوصیات ویژه فیزیولوژیکی، تولیدمثلی و نیز اهمیت بالقوه این حیوان در علوم بیوتکنولوژی دارویی از پیچیدگی ها و ظرافت های خاصی برخوردار است. نصر اصفهانی با بیان این که این مرکز، آمادگی خود را برای حفظ گونه‌های در حال انقراض کشور از طریق تکنولوژی شبیه سازی اعلام کرده است، تصریح کرد: تا کنون چندین کشور دنیا از جمله نیوزلند، انگلیس، آمریکا، ایتالیا گونه های جانوری در حال انقراض خود را از طریق تکنولوژی شبیه سازی احیاء کرده‌اند. وی با اشاره به این که گوساله «بنیانا» در ساعت ۱۵:۰۵ شنبه (بیستم تیرماه ) و پس از گذراندن ۲۷۰ روز کامل حاملگی با انجام عمل سزارین در مجتمع دامپروری نصر متولد شد، اظهار کرد: محققان پژوهشکده رویان امیدوارند که پس از تولد بنیانا، ظرف چند روز آینده تولد دومین گوساله شبیه سازی شده را نیز در مجتمع دامپروری فکا وابسته به تامین اجتماعی اعلام کنند.


4921954

(تامینا) دومین گوساله به غنی سازی اطلاعات موجود در مورد یک حیوان کلون شده می‌انجامد و کارشناسان را قادر می‌سازد تا این اطلاعات را با داده‌های مربوط به یک بره طبیعی همسان و از همان نژاد مقایسه کنندشبیه سازی شده در ایران

دومین گوساله شبیه سازی شده ایران به نام “تامینا” ، چند روز پس از مرگ اولین گوساله شبیه‌سازی شده ایران یعنی ” بنیانا ” ، به ‌دنیا آمد. این گوساله که مانند نمونه اول، کمی سنگین‌تر از نمونه‌های عادی بود، این گوساله پس از طی مراحل انتقال جنین سالم و (IVF) از سوی پژوهشکده تحقیقاتی رویان اصفهان و شرکت “فکا” وابسته به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در اصفهان متولد شد. دکتر”محمدحسین نصراصفهانی” افزود: نام این گوساله نر به دلیل همکاری سازمان تامین اجتماعی با پژوهشکده رویان”تامینا” نامیده شده است. وی اظهار داشت:این دومین گوساله شبیه سازی شده است که پس از زایمانزنده مانده است . “تامینا” با هدف تکثیر دام های با ارزش ژنتیکی بالا به دنیا آمد. مدیرعامل شرکت کشت و دامداری “فکا” گفت:گوساله شبیه سازی شده “تامینا” با هدف تکثیر دام‌های با ارزش ژنتیکی بالا و تولید موجودات “تراریخت” روز شنبه در محل دامپروری این شرکت به دنیا آمد. 


4921954

امیر حسین دادگر به غنی سازی اطلاعات موجود در مورد یک حیوان کلون شده می‌انجامد و کارشناسان را قادر می‌سازد تا این اطلاعات را با داده‌های مربوط به یک بره طبیعی همسان و از همان نژاد مقایسه کنند

تهیه کننده:

پروژه:

تحقیق درباره حیوانات شبیه سازی شده

درس:

علوم تجربی

پایه:

هفتم ( دوره متوسطه اول )

کلاس:

هفتم (شیهد مدنی)

دبیرستان نمونه دولتی (شهید فراست)


ad