tahakkuk lemler n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
TAHAKKUK İŞLEMLERİ PowerPoint Presentation
Download Presentation
TAHAKKUK İŞLEMLERİ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 21

TAHAKKUK İŞLEMLERİ - PowerPoint PPT Presentation


 • 213 Views
 • Uploaded on

TAHAKKUK İŞLEMLERİ. 11.09.2014. HOŞGELDİNİZ. ADLİ VAKA -TRAFİK KAZASI-İŞ KAZASI PROVİZYONLARI.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'TAHAKKUK İŞLEMLERİ' - benedict-frost


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
tahakkuk lemler

TAHAKKUK İŞLEMLERİ

11.09.2014

HOŞGELDİNİZ

adl vaka traf k kazasi kazasi prov zyonlari
ADLİ VAKA -TRAFİK KAZASI-İŞ KAZASI PROVİZYONLARI
 • Adli Vaka, Trafik Kazası ve İş kazası sonucu hastanemize başvuran hastalara bilgisayar kayıt işlemlerinde türü adli vaka,iş kazası veya trafik kazası olarak belirtildiğinde takip türünü ona göre almaktadır. Bu alınan takiplerden katılım payı alınmamaktadır.
 • Ancak hasta kayıt işlemleri sırasında türü belirtilmediğinde hasta kayıt provizyonu normal olarak alınmaktadır. Türü normal olarak alınan provizyonlardan sgk eczaneler aracılığı ile katılım payı almaktadır. Katılım payı alınan hastaların takiplerinde daha sonra adli vaka, trafik kazası yada iş kazası olarak değişiklik yapılamamaktadır.
kazalarinda alinacak evraklar
İŞ KAZALARINDA ALINACAK EVRAKLAR
 • Hastanemiz Acil Servis ve diğer polikliniklerine başvuran iş kazası sonucu hastanemize başvuran hastalardan eskiden iş kazası olduğunu bildirir vizite kağıdı alınması yeterliydi. Sgk’nın yapmış olduğu yeni düzenlemeler sonrasında bu hastalardan SGK tarafından düzenlenen İŞ KAZASI BİLDİRİM TALEP FORMUNUN SGK’dan getirilmesi gerekmektedir.
sa lik kurulu lemler
SAĞLIK KURULU İŞLEMLERİ
 • Faturası kesilemeyen işlemler incelendiğinde hastanemiz heyet birimine işlem yaptırmak için gelen bir kısım hastaya sgk sistemi üzerinden provizyon alındığı görülmüştür.
 • Özürlü sağlık kurulu, askeri personel sözleşme yenileme vb. raporları 1978 kurum kodlu SAĞLIK KURULU RAPORLARI(ÜCRETİ ALINAMAYANLAR) kurumuna kayıt edilmelidir.
z rl sa lik kurulu raporlari
ÖZÜRLÜ SAĞLIK KURULU RAPORLARI
 • Heyet birimine gelen hastalardan özürlü raporu almak için başvuranları raporu çıkana kadar 1978 kodlu kurumu kaydını alıp akıbetini raporun sonucuna göre ücretini ödedeceğiz yada 1978 kurumuna kayıt edeceğiz.
 • Özürlülük oranı %1 dahi olsa kurum olarak 1978 kodlu kurum kullanılacak
 • Özürlülük oranı %0 ise hastanın işlemi ücretli olarak tanımlanıp heyet bedeli hastaya ödetilecek
 • Özürlülük raporu için heyete başvuran kişi eğer kurum sevk belgesi ile geldiyse sisteme kurum sevk numarası kayıt edilerek sgk ya manuel olarak faturalandırılabilecektir.
sur ye ve irak li si inmacilar
SURİYE ve IRAK’LI SIĞINMACILAR
 • Suriye ve Irak’taki karışıklıklar nedeni ile ülkemizde bulunan mülteciler sıklıkla hastanemize başvurmaktadır. Bu kişiler hastanemize başvurduğunda ücretsiz muayene ve tedavi görebilmeleri için Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi tarafından düzenlenen YABANCI TANITMA KARTI nın ibrazı gerekmektedir. Eğer Tanıtma Kartı var ise Tanıtma kartının fotokopisi alınarak tahakkuk birimine ulaştırılması gerekmektedir.
 • Bu hastaların kayıt işlemleri oluşturulurken uyruk kısmı mutlaka doğru olarak girilmelidir.
slide8

98 ile başlayan şahıs numarası sadece Suriye ve Iraklı mültecilere verilmektedir

slide9

Hasta Suriye deki karışıklıklar nedeniyle ülkemizde bulunan mültecilerden ise ve yabancı tanıtma kartı varsa fotokopisinin alınıp 1979 kodlu Çanakkale Valiliği (Afad Suriyeliler) adlı kuruma kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi yeterlidir.

 • Hasta Irak’taki karışıklıklar nedeni ile ülkemizde bulunan mültecilerden ise ve yabancı tanıtma kartı varsa fotokopisinin alınıp 199799 kodlu Çanakkale Valililği AFAD (Iraklı Mülteciler) adlı kuruma kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi yeterlidir.
d er m ltec ler ve si inmacilar
DİĞER MÜLTECİLER VE SIĞINMACILAR
 • Ülkemizde çeşitli ülkelerden gelen ve sığınmacı pozisyonunda bulunan hastaların kayıt işlemleri sırasında Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Yabancılar şubesince düzenlenen Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesi’nin ibrazı gerekmektedir. Bu hastaları 19514 kodlu Yabancı Uyruklu Olup Sigortalı Olanlar(Vatansız ve Sığınmacılar) kurumuna kayıt edilip medula sistemi provizyon alınabilmektedir. Eğer provizyon alınamıyor ise kimlik belgesinin fotokopisi alınarak kimlikteki ikamet no alanındaki bilgiler ile Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Yabancılar şubesi ile irtibata geçilip sağlık güvencesi açtırılabilmektedir.
 • Bu hastaların kayıt işlemleri oluşturulurken uyruk kısmı mutlaka doğru olarak girilmelidir.
slide13

Provizyon alınamayan hastalar için Eksik alınan kısım bu alanın mutlaka fotokopisi alınacak

sa lik tur zm ve tur st n sa li i kapsamindak ler
SAĞLIK TURİZMİ ve TURİSTİN SAĞLIĞI KAPSAMINDAKİLER
 • Bu kapsamda hastanemize başvuran hastaları 111 kodlu TURİSTİN SAĞLIĞI(Ücretli Hastalar) adlı kuruma kayıt işlemleri gerçekleştirilerek ücretleri mutlaka tahsil edilmelidir. Bu hastalara sağlık kamu fiyat tarifesinin 2 katı fiyat uygulanmaktadır.
 • Bu hastaların kayıt işlemleri oluşturulurken uyruk kısmı mutlaka doğru olarak girilmelidir.
ac l serv s tr aj lemler
ACİL SERVİS TRİAJ İŞLEMLERİ
 • Kamu hastaneleri kurumunca yayınlanan son düzenlemelere göre faturalandırma açısından acil serviste hastaya düzenlenen triaj işlemi önem kazanmıştır. Hasta acil serviste kırmızı alanda tedavi görmüş ise bir çok durumda provizyon alınamasa dahi faturalandırılabilecek
 • 112 ile gelen hastaların bir çoğu kalp rahatsızlıkları, trafik kazası, iş kazası ,kesiler vb. hekim tarafından kırmızı alanda tedavi edilenler kırmızı alan
 • Ayaktan muayene olan hastalar Yeşil Alan
 • Kırmızı alan ve yeşil alan dışında kalan hastalar ise Sarı alan olarak tanımlanmalıdır.
d er ba lica hatalar
DİĞER BAŞLICA HATALAR
 • ESWL,ESWT,FTR,DİYALİZ vb. işlemlerin raporu medula sistemine kayıt edilmeden hasta poliklinik kaydına girilmemesi gerekmektedir.
 • Bu hizmetler için rapor önce kayıt edilmeli seans bilgileri ondan sonra hasta işlemine eklenmelidir.
 • Hastaya eğer onkolojik bir tanı konulmuş ise hastaya alınan provizyonun tedavi tipi’ninde Onkolojik Tedavi olması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda takip tipi Onkolojik değil ise takibin e-reçete gönderilmeden önce silinip yeniden alınması gerekmektedir.
slide17

Acil servis ve diğer polikliniklerden servislere yatırılan hastaların yatış provizyonları mutlaka alınmış olmalı

 • Boğaz komutanlığı ve 116 jandarma dan muayene için gönderilen sevkleri tam ve doğru olmalı
 • Yurtdışı sigortalı hastalarda SGK onaylı müstahaklık belgesi olmalı
 • Sosyal güvencesi olmayan gebe ve yurtdışı sigortalı hastalardan(özellikle ek bina) muayene katılım payı hastanelerce alınmaktadır. Bu hastaları vezneye mutlaka yönlendiriniz.
slide18

Boğaz komutanlığı ve 116 jandarma dan muayene için gönderilen sevkleri tam ve doğru olmalı