i oriniai informacijos kaupimo renginiai n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Išoriniai informacijos kaupimo įrenginiai PowerPoint Presentation
Download Presentation
Išoriniai informacijos kaupimo įrenginiai

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 43

Išoriniai informacijos kaupimo įrenginiai - PowerPoint PPT Presentation


 • 170 Views
 • Uploaded on

Išoriniai informacijos kaupimo įrenginiai. Įvairovė.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Išoriniai informacijos kaupimo įrenginiai' - barnard


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
vairov
Įvairovė

Dideliems informacijos kiekiams kaupti ir saugoti PK plačiausiai naudojami magnetiniai disketinai ir diskiniai kaupikliai, taip pat optiniai diskiniai kaupikliai ir elektroniniais diskais vadinamos labai talpios puslaidininkinės atmintys, išlaikančios į jas įrašytą informaciją ir išjungus maitinimą.

Įvairovė:

·Disketiniai kaupikliai

·Diskiniai kaupikliai

·Optiniai kaupikliai

·DVD (Digital Video Disc) optiniai kaupikliai.

·Vieną kartą įrašomi optiniai diskeliai (WORM (Write Once- Read Many))

·Perrašomieji optiniai diskeliai (WMRA (Write Many- Read Always))

disk eti nio kaupiklio veikimas
Disketinio kaupiklio veikimas

Nuliniame disketės takelyje yra OS naudoti skirta informacija. Takelio nuliniame sektoriuje yra disketiniam kaupikliui normaliai veikti būtina informacija (Boot Area), kituose sektoriuose - failų išdėstymo disketėje lentelė (FAT - File Allocation Table). Ja naudodamasis kaupiklis randa reikiamą informaciją.

Dvejetainė informacija į disketę įrašoma keičiant feromagnetinių dalelių įmagnetinimo kryptis, įrašant 1 ir 0. 

Disketinio kaupiklio našumas nusakomas kreipimosi trukme- laiku per kurį kaupiklis suranda informaciją arba informacijos perdavimo greičiu.

disketiniai kaupikliai
Disketiniai kaupikliai

Buvo vartojami tokie diskelių formatai:

5.25

· dvi pusės, 40 takelių po 9 sektorius 360 Kb (IBM standartas)

· viena pusė, 80 takelių po 15 sektorių 360 Kb (Iskra 1030.11)

· dvi pusės, 80 takelių po 9 sektorius 720 Kb (EC 1840)

· dvi pusės, 80 takelių po 15 sektorių 1.2 Mb (didelio tankio)

3.5

· dvi pusės, 40 takelių po 18 sektorių 720 Kb (paprasto tankio)

·dvi pusės, 80 takelių po 18 sektorių 1.44 Mb (didelio tankio)

diskinis kaupiklis
Diskinis kaupiklis

Diskiniai kaupikliai ne tik talpesni, bet ir daug greitesni už disketinius, jų informacijos perdavimo greitis gali būti didesnis kaip 10 Mbaitų/s, o vidutinė kreipimosi trukmė gali būti trumpesnė nei 2 ms.

Informacija į diskinį kaupiklį įrašoma panašiai kaip ir į disketinį. Diską sudaro keli vienodi diskeliai, turintys bendrą ašį, todėl takeliai vadinami cilindrais.Kaupiklyje yra kelios galvutės. Pagal prijungimą ir duomenų perdavimo magistralę kietieji diskai gali būti skirstomi į IDE ir SCSI. Pigesniuose PK naudojami IDE (Interface Drive Electronics), o galinguose – SCSI (Small Computer System Interface) tipo valdikliai.

pk naudojami i tip valdikliai
PK naudojami šių tipų valdikliai:
 • IDE (Interface Drive Electronics),
 • E-IDE (Enhanced IDE),
 • SCSI (Small Computer System Interface),
 • ESDI (Enhanced Small Device Interface).
trumpas s saj apib dinimas
Trumpas sąsajų apibūdinimas

Dvi pagrindinės sąsajos yra ATA (paprastai vadinama IDE arba EIDE) ir SCSI. Kiekviena jų jungia kompiuterį su diskiniu kaupikliu ir kontroliuoja duomenų srautus tarp jų.

Įdiegti EIDE kaupiklį yra nesunku, nes dauguma pagrindinių plokščių turi vieną ar du EIDE valdiklius. Pakanka įjungti kabelį iš diskinio kaupiklio į pagrindinės plokštės lizdą. Iš kiekvieno lizdo galima pasiekti du prie to paties kabelio prijungtus įrenginius - pagrindinį (master) ir pagalbinį (slave) kaupiklius.

scsi renginiai
SCSI įrenginiai

Daugumoje pagrindinių plokščių nėra SCSI valdiklių. Norėdami įdiegti SCSI kaupiklį, prieš tai turėsite įsigyti ir įdiegti SCSI valdiklio plokštę. Yra trys oficialūs SCSI standartai: SCSI-1, SCSI-2, SCSI-3 ir daug tarpinių variantų.

diskinio kaupiklio schrakteristikos
Diskinio kaupiklio schrakteristikos

Kaupiklį charakterizuoja

 • Talpa
 • Diskų skaičius
 • Galvučių skaičius
 • Disko sukimosi greitis
 • Vidutinė informacijos paieškos ir perdavimo trukmė
 • Informacijos perdavimo iš kaupiklio į operatyviąją atmintinę ir iš jos į kaupiklį sparta
slide12

IBM Ultrastar 72LZX 10000RPM, SCSI

IC35L073UCD210/07N6310

Kaina 4.180,88

73GB Ultra160 80pin, 10000 rpm, 4MB cache, 4,9ms seek,

690 Mbits/sec, 5 years

 • Seagate Barracuda 40GB RPM 7200/SEEK 8.9MS/BUF 2MB/ULTRA ATA100 ATA IV

Maxtor 80GB Ultra ATA/100, 8.5ms, 2MB cache, 7200 RPM, 456Mbit/sec

HDD - SCSI

kaip i anksto pasteb ti galim gedim
Kaip iš anksto pastebėti galimą gedimą?
 • Įtartini garsai

Krebždantis, zyziantis, stuksintis, kaukiantis kietasis diskas - tai mirštantis diskas. Jeigu darbo metu išgirdote kažką įtartino ir nesate visiškai įsitikinę, jog birbia ne maitinimo bloko ar procesoriaus ventiliatorius, tolesni veiksmai priklauso nuo diske esančių duomenų svarbumo ir paties garso.

Jeigu šis garsas yra ištisinis (zyzimas, švilpimas, nuolatinis barškesys) - geriau neišjunginėkite kompiuterio, kol nepersirašysite į disketes ar kitus tinklo kompiuterius svarbiausios jame esančios informacijos.

Jeigu garsas pasigirsta tik kreipiantis į diską (krebždėjimas, stuksėjimas) - gali būti pažeista disko magnetinė galvutė, kuri tolesnio darbo metu gali sugadinti visus likusius duomenis.

Blogi sektoriai

 • Kitas galimo disko gedimo požymis - blogų sektorių atsiradimas jame. Blogas disko sektorius - tai vieta disko paviršiuje, į kurią nebeįmanoma įrašyti informacijos bei jos sėkmingai nuskaityti. Jis gali atsirasti kad ir nuo stuktelėjimo.
 • Norėdami aptikti blogus sektorius, retkarčiais paleiskite kietojo disko paviršių tikrinančias programas.
slide14

Fdisk kietąjį diską suskaido į kelis loginius diskus, nurodyti reikia pagrindinį diskinį kaupiklį C vadinamas “Master”, o pagalbinis – “Slave”

slide15
FAT
 • Failų išdėstymo lentelė (FAT) iš tikrųjų tėra paprasčiausias vienmatis masyvas (arba kitaip - vieno stulpelio lentelė), kurio kiekvienas elementas (arba eilutė, jei įsivaizduojate lentelę) apibūdina konkretų klasterį t.y. jis nusako ar klasteris yra užimtas, ar jis yra fiziškai pažeistoje disko vietoje (Bad), ar jame įrašyta failo pradžia/pabaiga/vidurys ir pan. FAT12, FAT16 ir FAT32 pavadinimai kilę nuo bitų kiekio, skirtų vienam FAT įrašui.
 • Panaudojamų klasterių yra tiek, kiek yra laukų FAT lentelėje. Skirtingų rūšių FAT lentelių laukams skiriami skirtingi bitų kiekiai: FAT12 laukeliui skiriami 12 bitų, FAT16 - 16 bitų, FAT32 - 28 bitai (4 bitus Microsoft laiko rezervuotais, todėl vietoje 32 bitų FAT lentelės laukeliui skiriami 28 bitai). Taip FAT12 failų sistema gali aprašyti 2^12 = 4096 klasterių, FAT16 - 2^16 = 65536 klasterių, o FAT32 - 2^28 = 268435456 klasterių (visi skaičiai yra mažesni nei skaičiuojant teoriškai, nes dalis jų laikomi rezervuotais pačiai failų sistemai).
 • FAT failų sistemų trūkumas - jei duomenų srityje yra daugiau klasterių nei gali aprašyti FAT lentelė, operacinė sistema tų likusių klasterių "nemato", o tai reiškia, kad dalis diskinės erdvės yra neprieinama naudojimui. Klasterių kiekis priklauso ne tik nuo disko talpos, bet ir nuo klasterio dydžio (o be to, niekas nematuoja disko talpos klasteriais).
slide16

FAT12

FAT16

FAT32

FAT įrašo dydis

12 bitų

16 bitų

28 bitai

Maksimalus klasteriųkiekis

4 086

65 526

~268 435 456

Klasterio dydis

0,5KB - 4KB

2KB - 32KB

4KB - 32KB

Maksimalus skirstinio(partition) dydis

~16MB

~2GB

~2TB

slide17

Pirmoji blokų grupė

Antroji blokų grupė

………

N-oji blokų grupė

Second Extended failų sistemaSecond Extended (ext2) yra labai atspari, saugi ir sparti failų sistema. Ext2 de-facto pripažįstama standartine Linux OS failų sistema.Pagrindinis ext2 vienetas yra blokų grupė, todėl pačią failų sistemos struktūrą galima būtų pavaizduoti šitaip:

blok grup

Super blokas

Failų sistemos aprašymas

Inodų lentelė

Duomenų blokai

Blokų grupė:
ntfs fail sistemos ypatyb s ir strukt ra
NTFS failų sistemos ypatybės ir struktūra. 
 • NTFS planuoja naujų failų įrašus taip: sukuriamas naujas failas tačiau paliekama tuščios vietos tarp jau egzistuojančio failo ir naujo. Ši vieta skiriama būsimam failo didėjimui. Tokiu būdu failų grandinėlės mažiau išmėtytos kietajame diske bei padidėja failo paieškos sparta.
 • NTFS garantuoja greitą duomenų suradimą- technologija B-tree. Ši sistema daug greitesnė už FAT sistemoje naudojamą linijinę sistemą. Tačiau tokia sistema gera tik kietiems diskams iki 2 Gb ir kai vieno klasterio dydis 512 baitų. Su didesniais kietaisiais diskais dirbama lėčiau.
 • NTFS failų sistema-tai kombinacija sistemų FAT ir HPFS. NTFS sukurta dėl greito standartinių failinių operacijų, tipo skaitymo, įrašymo ir paieškos. NTFS taip turi failų apsaugas skirtas serveriams bei kompiuterių tinklams.
 • Kiekvienas failas NTFS sistemoje yra įrašytas specialiame faile vadinamoje pagrindinėje failų lentelėje (MTF-master file table). NTFS rezervuoja pirmus 16 įrašų specialiai informacijai. Pirmas įrašas šioje lentelėje aprašo pagrindinę failų lentelę. Sekantis įrašas vadinamas veidrodiniu (mirror record) MFT. Jei sugadintas pirmas įrašas, tada NTFS skaito antrajį bandydama surasti MFT kopiją. MFT ir veidrodinis MFT yra įrašyti užsikrovimo sektoriuje, o jų kopija laikoma centre loginio disko. Trečias NFT įrašas-failų registrai (log file) ir naudojama failų atstatymui. Įdomi savybė MFT yra ta kad nedidelius failus ji įsirašo į pati NFT, tuo labai pagreitindama jų paiešką, o didelių failų laikomi tik jų keliai.
slide20

Atributo tipas

Aprašymas

Standart infomacion

Turi visus kelius ir kitokia informacija

Atribute List

Išvardina visus atributus (tik didelių failų)

Filename

Atributas ilgų ir trumpų failu (iki 255 simbolių)

Security Destriptor

Fiksuoja informacija apie tai kas gali kreiptis į failą ir panašiai

Data

Failo turinys

Index Root

Naudojama darbui su katalogais

Index Allocation

Naudojama darbui su katalogais

Volume Information

Naudojam tik sisteminiuose failuose ir saugo failo versija

Bitmap

Tai informacija apie naudojamus įrašus MFT arba katalaguose

Extendet Attributes

Naudojama failų serverių kurie surišti su sistema OS/2. Tas atributas Windows NT nenaudojamas

Extendet

Attributes Information

Naudojama failų serverių kurie surišti su sistema OS/2. Tas atributas Windows NT nenaudojamas

fat hpfs ir ntfs palyginimas

Charakteristika

FAT

HPFS

NTFS

Filename

8 +3 praplėtimui

254

255

File size

2-32 baitai

2-32 baitai

2-64 baitai

Partition

2-32 baitai

2-32 baitai

2-64 baitai

Maximum path length

64

neribojama

neribojama

Atributes

Keli vienbitiniai atributai

Vienbičiai atributai plius 64 Kb praplėstos informacijos

Visa informacija laikoma atributų pavidalu

Directories

nsirušiuoja

B-tree

B-tree

Philisophy

paprastumas

Efektyvumas dideliuose diskuose

Greitis ir saugumas

Built-in-security features

Ne

Ne

Taip

FAT HPFS ir NTFS palyginimas
optiniai kaupikliai
Optiniai kaupikliai

Informacijai saugoti taip pat naudojami optiniai kaupikliai, sutrumpintai vadinami CD (Compact Disc).

Yra kelios optinių kaupiklių sistemos:

· Audio-CD - buitniai skaitmeninių garso įrašų grotuvai;

· CD-ROM (Compact Disc - Read Only Memory) - kaupikliai darbui su PK. Jų diskeliuose būna įrašyti programos ir duomenys;

· Photo-CD kaupikliai, kurių diskeliuose yra fotogrfijos kokybės paveikslėliai;

· CD-I (Compact Disc Interactive) - tiesiog prie TV jungiami buitiniai kaupikliai. Jie turi savo mikroprocesorių ir OS;

· Video-CD - buitiniai skaitmeninių vaizdo įrašų grotuvai, suderinami su CD-I sistema;

slide23
CD
 • Kompaktinių diskų tipai yra trys: štampuojami gamykliniu būdu (CD-ROM); vienkartinio įrašymo (CD-R); daugkartinio įrašymo (CD-RW).
 • CD-ROM diskai yra gaminami iš aliuminio, todėl jų vidinis paviršius yra sidabro spalvos. CD-R ir CD-RW diskai dažniausiai turi kitos spalvos paviršių - tai priklauso nuo naudotų cheminių medžiagų formuojant įrašomąjį ir atspindintįjį sluoksnį.
 • Bet kurį CD sudaro storas plastmasinis pagrindas, plonytis kelių sluoksnių paviršius su duomenimis ir pastarąjį dengiantis irgi plonas apsauginis sluoksnis.
cd r kompaktiniai diskai
CD-R kompaktiniai diskai

Papildomi sluoksniai atlieka mechaninės apsaugos funkciją. Apsauginis sluoksnis - paviršius, saugantis giliau esančius sluoksnius nuo šviesos. Atspindintis sluoksnis - atspindintis lazerio šviesą veidrodinis paviršius, gaminamas iš aukso arba sidabro. Įrašomasis sluoksnis - dažai, kurių pralaidumas keičiasi nuo patekusios į ją įrašančiojo lazerio šviesos.Šio sluoksnio atsparumas šviesai lemia CD-R tipo kompaktinio disko ilgaamžiškumą. Polikarbonatinis diskas - storiausia CD dalis.Liejant pagrindą disko paviršiuje suformuojamas ypač tikslus spiralinis griovelis.

cd rw kompaktiniai diskai
CD-RW kompaktiniai diskai

Papildomi sluoksniai, atliekantys mechaninės ir cheminės apsaugos funkciją arba leidžiantys spausdinti ir rašyti ant CD paviršiaus. Apsauginis sluoksnis - paviršius, saugantis giliau esančius sluoksnius nuo mechaninių pažeidimų ir cheminių medžiagų. Atspindintis sluoksnis - atspindintis lazerio šviesą veidrodinis paviršius. Dielektriniai sluoksniai perima iš įrašomojo sluoksnio perteklinę šilumą įrašymo proceso metu. Įrašomasis sluoksnis - iš kelių medžiagų sudarytas mišinys, kurio būvis priklauso nuo aušimo greičio. Iki tam tikros temperatūros įrašančiojo lazerio spinduliu pakaitinta medžiaga vėsta ir virsta arba sugeriančiu šviesą amorfiniu būviu, arba praleidžiančiu nuskaitančius spindulius kristaliniu būviu.

dvd diskai
DVD diskai

Daugelis diskų yra 4,7 GB talpos, bet yra ir DVD diskų kuriuose talpinama 8,5GB, 9,4GB ir 17GB informacijos.DVD diskų struktūriniai tipai:Single Side/ Single Layer (vienpusis/vienasluoksnis):Tai pati paprasčiausia DVD disko struktūra. Šiame DVD diske galima talpinti iki 4,7 GB informacijos. Tai 7 kartus didesnė talpa nei paprastų CD-ROM diskų.Single Side/ Dual Layer (vienpusis/dvisluoksnis):Tokio tipo diskas informacija talpina 2 sluoksniuose, vienoje pusėje, tokiame diske galima talpinti iki 8,5GB duomenų, tai 3,5GB daugiau negu vienasluoksnyje DVD diske.

Double side/ Single Layer (dvipusis/vienasluoksnis):Tokiame diske telpa 9,4GB duomenų, po 4,7GB kiekvienoje pusėje. Nesunku pastebėti, kad tokio disko talpa yra dvigubai didesnė nei vienasluoksnio/vienpusio DVD disko, tokiame diske duomenys įrašomi į abi puses, todėl reikia apversti diską į kitą pusę norint skaityti duomenis kitoje pusėje, arba įsigyti įrenginį kuris gali nuskaityti DVD diską iš abiejų pusių.

Double Side/ Double Layer (dvipusis/dvisluoksnis):Tokios struktūros diske galima sutalpinti net 17 GB duomenų (po 8,5GB kiekvienoje pusėje).

Priminsime, jog šie dydžiai yra suapvalinti, nes 1KB=1024 baitams, todėl tikslūs duomenys gali būti šiek tiek mažesni.

dvd sandara
DVD sandara
 • Dvigubai sumažinus duomenų griovelių matmenis į DVD takelį telpa apytikriai dvigubai daugiau duomenų nei į kompaktinį diską. Norėdami gauti 600 Kbps duomenų srautą, reikalingą filmui, turime diską sukti sparčiau nei standartinį CD.
 • Kompiuterio duomenų atkūrimui DVD-ROM numatytas dar didesnis pralaidumas. "Pirmasis greitis" numato 1,3 Mbps. Nors 4,7 GB atrodo labai didelė talpa, DVD specifikacija numato dar didesnius informacijos kiekius viename diske. Tarkime, kodėl, užuot klijavus tuščią plokštelę ant DVD plokštelės su duomenimis, neuždėjus kito disko su informacija? Taip sukuriamas dvipusis diskas, į kurį gali tilpti iki 9,4 GB duomenų.
 • Vietoj nepermatomo atspindinčiojo paviršiaus galima naudoti permatomą, po kuriuo yra kitas - nepermatomas - sluoksnis su kitu duomenų įrašu. Dvigubai talpos padidinti negalima, nes antrasis sluoksnis negali būti toks tankus kaip pirmasis, tačiau naudojant šią schemą vienoje dviejų sluoksnių plokštelėje galima įrašyti 8,5 GB duomenų. Taigi naudodamiesi šiuo metodu abiejose dvipusio disko plokštelėse galime sutalpinti net 17 GB informacijos.
dvd ir cd rom palyginimas
DVD ir CD-ROM palyginimas
 • DVD pritaikytas įrašyti visą vaidybinį filmą, kurio trukmė vidutiniškai yra 135 minutės. Po MPEG-2 suspaudimo normaliam filmui reikia apie 3500 kilobitų per sekundę (Kbps) pralaidumo. Pridėkime 5.1 kanalų skaitmeninį apsupties garsą - centro, kairįjį, dešinįjį, kairįjį galinį ir dešinįjį galinį kanalus bei žemų garsų generatorių - ir mums prireiks dar 384 Kbps. Turime pridėti ir papildomos vietos garso takeliams keliomis kalbomis bei subtitrams, tad netrukus pasiekiame 4692 kilobitų kiekvienai 135 minučių trukmės filmo sekundei, o tai yra 586,5 Kbps. Padauginkime ir sužinosime, kad būtinas 4,75 milijonų KB talpos diskas, kuris dažniausiai rinkoje vadinamas 4,75 GB disku.
slide29

MO įrenginiai

Magnetooptinės duomenų saugyklos Lietuvoje nėra itin populiarios. Taip jau tradiciškai susiklostė, kad magnetooptinius diskus daugiausiai naudoja grafikos ir dizaino studijos, leidyklos ir reklamos agentūros. Šiaip verslo biuruose ir pas eilinį vartotoją tokių įrenginių retokai pasitaiko.

MO įrenginių išvaizda:

“FUJITSU”

“MAXOPTIX”

kod l reikia naudoti magneto optinius renginius
Kodėl reikia naudoti magneto-optinius įrenginius
 • 1. Tai didelės talpos duomenų laikmena, kurią galima pakeisti ir pakartotinai įrašinėti.
 • 2. Garantuoja didelį patikimumą: 50 metų MO diskai nesusitrins ir nesusinarplios kaip magnetinės juostos.
 • 3. Užtikrina didelę spartą - tiesioginė prieitis prie duomenų kaip diske, duomenų srauto skaitymas kaip magnetinėje juostoje. Nepamirškite, kad MO turi 10 kartų trumpesnį kreipties laiką už DVD ir 4 kartus greičiau perduoda informaciją.
 • 4. Suderinamas su pasauliniais ISO standartais ir priima senesnių tipų laikmenas.
 • 5. Laikmenos apsaugotos nuo taršalų ir galimybės pažeisti magnetinius laukus. Patogus ir saugus būdas gabenti duomenis.
 • 6. Tvirtas korpusas saugo laikmeną darbo ir gabenimo metu.
 • 7. Galimybė naudoti daug kartų - archyvuoti, kopijuoti ir gabenti.
 • 8. Tiek laikmenos, tiek įrenginio beveik nereikia specialiai prižiūrėti.
 • 9. Lengva prijungti ir naudoti - sistemoje jis atrodo tarsi būtų įprastinis diskas.
 • 10. Galima panaudoti diskų talpyklose (jukebox) automatizuojant kreiptį į duomenis, esančius skirtingose laikmenose.
kada naudotis magneto optiniais kaupikliais
Kada naudotis magneto-optiniais kaupikliais
  • Štai pavyzdžiai, kur efektyviai naudojami magneto-optiniai diskai:
 • 1. finansinių duomenų rezervinis kopijavimas (Barselonos akcijų birža, Ispanija);
 • 2. elektroninių laiškų archyvai (Anglijos telekomas);
 • 3. filmuotos informacijos platinimas (Dolby Laboratories, Anglija);
 • 4. spalvotų vaizdų saugojimas (Dorling Kindersley, Anglija);
 • 5. audio ir video redagavimas (AMS Neve ir Quantel, Anglija);
 • 6. ligonių rentgeno ir kitokių nuotraukų vaizdų ilgalaikis saugojimas (GE Medical Wordwide, Philips Medical, Olandija, Siemens Medical, Vokietija, Holographics Medical Systems Worldwide);
 • 7. mašinos "Formula-1" lenktynių metu stebėjimo duomenų saugojimas (McLaren GP Team);
 • 8. "Shuttle" erdvėlaivio duomenų įrašų saugojimas (NASA, JAV).
mo privalumai prie kitus renginius
MO PRIVALUMAI(prieš kitus įrenginius)
 • Patogumas
 • Neribota talpa
 • Patikimumas
slide33

Maxoptix 640se

Disko dydis: 3,5 colioTalpa: 640 MBJungtis: SCSI 2Įrenginio tipas: išorinisDuomenų perdavimas: 10 MB/sDuomenų paieškos trukmė: 29 msKaina: 2690 Lt su PVM

Pliusai: Duomenų saugumas, paplitę Lietuvoje, gera įrenginio konstrukcija ir mechanizmasMinusai: "Zip" ir "Jazz" diskai daug sparčiau veikia

Maxoptix T5-2600

Disko dydis: 5,25 colioTalpa: 2,6 GBJungtis: SCSI 2Įrenginio tipas: vidinisDuomenų perdavimas: 4,35 MB/sDuomenų paieškos trukmė: 19 msKaina: 6131 Lt su PVM

Pliusai: Sparti duomenų paieška, duomenų saugumasMinusai: Didelė kaina, mažesnė duomenų perdavimo sparta

slide34

Fujitsu MCD3130AP

Disko dydis: 3,5 colio

Talpa: 1,3 GB

Jungtis: IDE

Įrenginio tipas: vidinis

Duomenų srautas: iki 5,9 MB/s

Duomenų ieškos trukmė: 28 ms

Kaina: 2113 Lt su PVM

Fujitsu MCD3130SS

Disko dydis: 3,5 colio

Talpa: 1,3 GB

Jungtis: Fast SCSI-2

Įrenginio tipas: vidinis

Duomenų srautas: iki 5,9 MB/s

Duomenų ieškos trukmė: 28 ms

Kaina: 2179 Lt su PVM

Fujitsu MCE3064SS

Disko dydis: 3,5 colio

Talpa: 640 MB

Jungtis: SCSI-2

Įrenginio tipas: vidinis

Duomenų srautas: iki 3,9 MB/s

Duomenų ieškos trukmė: 28 ms

Kaina: 1332 Lt su PVM

slide36

Rezervinio kopijavimo įrenginių rinkoje dominuoja penkios pagrindinės įrenginių rūšys, dirbančios su magnetinėm juostom: 4mm (DAT/DDS), 8mm (Exabyte/Mamonth), QIC, AIT ir DLT. Juos galima padalinti į tris klases, priklausomai nuo naudojamo įrašymo formato:

 • Įrenginiai, naudojantys Helican scan technologiją (4mm, 8mm, AIT)
 • Įrenginiai, naudojantys Linear technologiją (QIC/SLR/MLR)
 • Įrenginiai, naudojantys Linear-Serpentine arba Parallel tracking technologiją (DLT)
slide37

Helican scan technologija

Tokio tipo įrenginiuose juosta lėtai juda kartu su būgnu ant kurio yra skaitymo/rašymo galvutės, o būgnas sukasi dideliu greičiu. Tokio tipo technologija yra naudojama buitiniuose vaizdo magnetofonuose. Įrenginiuose, kaip taisyklė, yra keletas skaitymo/rašymo galvučių. Šios technologijos didžiausias trūkumas - tai skaitymo/rašymo galvutės kontaktuoja su juostos paviršiumi.

slide38

Linear technologija

Šiuo atveju informacija į juostą įrašoma kaip lygiagretūs takeliai. Tokiuose įrenginiuose juosta juda dideliu greičiu, o skaitymo/rašymo galvutės stovi vietoje. Kai juosta prasukama iki galo, įrenginys atsuka ją į pradžią ir tęsia darbą. Tokie įrenginiai yra žymiai patikimesni, bet brangesni už helican scan technologiją.

slide39

Linear-Serpentine arba Parallel tracking technologija

Šiuo atveju informacija į juostą įrašoma kaip lygiagretūs takeliai, analogiškai Linear technologijai. Juosta taip pat juda dideliu greičiu, o skaitymo/rašymo galvutės stovi vietoje. Pagrindinis šios technologijos skirtumas nuo Linear – kai juosta prasukama iki galo, įrenginys pradeda juostos judėjimą į kitą pusę. Šios technologijos privalumas – tai žymiai greitesnė įrašų juostoje paieška.

slide40
Praktiškai visi įrenginiai gali naudoti duomenųkompresiją įrašant informaciją į juostą (išskyrus QIC). Priklausomai nuo duomenų tipo
 • dirbant su paprastais duomenimis (pvz. tekstiniai failai) darbo su juostą greitis ir saugomų duomenų apimtis gali padidėti kelis kartus,
 • tačiau duomenų kompresijakartais netgi sumažina įrenginio darbo greitį su sudėtingesniais duomenimis (pvz. multimedia failais).

Todėl rekomenduojama naudoti kompresija tikkraštutiniais atvejais.

magnetiniai juostlaikiai
Magnetiniai juostlaikiai
 • Panašūs į kasetes įtaisai, kuriuose juosta daug tiksliau fiksuota. 1/2 colio juostlaikiuose būna 600 pėdų juostos, galinčios sukaupti 60 - 1500 MB informacijos. Duomenų skaitymo ir rašymo greitis 2.5 MB/s ¼ colio juostolaikiai turi 1000 pėdų juostos, galinčios kaupti 250MB informacijos. O 8 mm juostlaikiai talpina iki 10 GB informacijos
 •      Naudojamos kišeniniuose kompiuteriuose vietoje disketinio ar diskinio kaupiklio. Jos daug mažesnes, vartoja mažiau energijos. Naudojamos 5-3 mm storio korteles, kuriose yra talpi statine operatyvioji atmintis (SRAM). 
 •         Talpesnės yra vadinamosios “Flash” tipo atmintys. Jose informacija išlieka ir išjungus maitinimą. Šios atmintys yra labai patikimos, atsparios vibracijoms.
kieto k no kaupimo renginiai
Kieto kūno kaupimo įrenginiai
 • Stacionarūs (be judesio) kaupikliai. Jų informacijos pasiekimo sparta yra mažesnė nei RAM ir ROM ir todėl jie netinka pagreitintai atminčiai. Jie brangūs. Šiuo metu kaip išoriniai kaupikliai naudojamos magnetinių burbuliukų (bubble) atmintys ir CCD (Charged Coupled Devices) - krūvių porų įrenginiai, pagaminti pagal MOP technologija. CCD yra spartesni už burbuliukų atmintis, bet jie yra ištrinami išjungus maitinimą atminčių tipas, o burbuliukų - neištrinamo tipo atmintys
masin s informacijos kaupimo renginiai
Masinės informacijos kaupimo įrenginiai
 • Tai automatizuotos diskų ir juostlaikių tipo bibliotekos. Jų talpos - šimtai ir tūkstančiai Gbaitų. 
 •         Fiziniai ypatumai: Voliumas(volume) - fizinė kaupimo terpė, kur gali būti informacija įrašoma ar nuskaitoma.(pvz.:fiksuoti kieti diskai, diskų paketai, lankstūs diskai, CD-ROM, disklaikiai (disk catridge), juostlaikiai (tape catridge).