historie a v voj pr varov ho bodov ho sva ov n n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Historie a vývoj průvarového bodového svařování.

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

Historie a vývoj průvarového bodového svařování. - PowerPoint PPT Presentation


  • 195 Views
  • Uploaded on

Historie a vývoj průvarového bodového svařování. Průvarové bodové svařování je technologie spojování plechů vzájemně nebo k libovolně tlustému ocelovému dílci bodově, z jedné strany propálením a zatavením elektrodou v jednom cyklu.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Historie a vývoj průvarového bodového svařování.' - asabi


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
historie a v voj pr varov ho bodov ho sva ov n

Historie a vývoj průvarového bodového svařování.

Průvarové bodové svařování je technologie spojování plechů vzájemně nebo k libovolně tlustému ocelovému dílci bodově, z jedné strany propálením a zatavením elektrodou v jednom cyklu.

slide2

První informace se objevují o svařovaní průvarem v literatuře z roku 1955, kde jde o svařování v ochranné atmosféře a pak v roce 1958 svařováním pod tavidlem. S obalovanou elektrodou rutilovou, se svařováním zabýval ing. Müncner, z VÚZ Bratislava, s použitím ruční obloukové bodové svářečky ROB-3, v roce 1959. Jeho výsledky byly neuspokojivé pro praktické využití.

slide5

Průvarová bodovací pistole

IVEBA-DSG 2005

přivezena v roce1977 do Žiliny na výstavu SYMPOMECH firmou HILTI z Lichtenštejnska. Byla nakoupena k Vítkovickým stavbám Ostrava v roce 1978. Do Československa bylo dovezeno celkem 100ks pistolí. Pro technologii svařování průvarem byly vyvinuty speciální elektrody v ŽAZ Vamberk, panem Morávkem, pod označením E-R921 v roce 1978.

Pistole IVEBA, stejně jako předcházející pistole nesplňovala zaručenou opakovatelnost svaru. Funkce byla závislá na citlivosti práce obsluhy a časové regulaci průběhu svařování.

slide6

V roce 1981 byla vyvinuta průvarová bodovací pistole s podáním vynálezu autorů ing. Miroslava Štíhla a ing. Vincence Fojtíka. Předmětem vynálezu bylo použití pružiny k posuvu elektrody a vypínání svařovacího procesu měřením napětí na oblouku komparátorem.

Vynález vznikl při řešení vývojového úkolu Vítkovických staveb Ostrava a při spolupráci s MEZ Brumov-výrobcem svařovacích agregátů.

Funkční model

slide7

S novou průvarovou pistolí vybavenou pružinou a komparátorem byly prováděny zkoušky při použití elektrod E-R921 ø2 a 2,5mm. Makrovýbrusy, mikrovýbrusy a trhací zkoušky svarů byly prováděny ve VÚHŽ Dobrá. Také byly provedeny srovnávací zkoušky mezi spojem šroubu TEX, vstřelovacím hřebem HILTI a průvarem, v chemické komoře při simulaci 20 let na Ostravsku. Průvarový spoj zůstal beze změn pevnosti. Spoje šroubu ani vstřelovacího hřebu nevyhověly.

slide8

První prototyp průvarové pistole STIFO (Štíhel- Fojtík), byl vystaven a předváděn na výstavě „Země živitelka“ v Českých Budějovicích roku 1983.

prototyp

slide9

V roce 1983 byla zahájena výroba průvarových pistolí v JZD Javorník, Štítná nad Vláří

  • STIFO 100 pro řízený usměrňovač WTU 315.3
  • STIFO 100.1 pro svařovací usměrňovač UTA 200
  • STIFO 100.2 pro středofrekvenční svařovací usměrňovač SMA 250-1
  • STIFO 900 pro svařovací transformátor RTB – 3

Vyráběné pistole nešlo používat k jiným zdrojům než bylo určeno výrobcem a jejich elektronika byla přizpůsobena jen ke svařovacím agregátům MEZ Brumov.

Do roku 1990 bylo vyrobeno asi 8000 ks pistolí. Nekvalitní výroba, špatná informační činnost (nevhodný návod k obsluze) a přiřazení pistolí ke konkrétním agregátům, způsobilo její negativní reklamu.

slide10

V roce 1984 byla vyrobena průvarová pistole PBP 100 s autorským osvědčením vynálezu a byla předváděna také na výstavě Construma 86 v Budapešti.

K sériové výrobě nedošlo.

slide11

Pro průvarovou pistoli PBP 100 vyřešil ing. Thér komparátory a elektronické ovládání na která dostal autorské osvědčení vynálezu.

Vyrobená zařízení umožňovala používat pistoli PBP100 pro všechny svařovací agregáty MEZ Brumov, které byly určeny pro různé průvarové pistole STIFO.

slide12

V roce 1987 byla vyrobena průvarová pistole PP-9, která byla přiřazena jako souprava k jednoúčelovému transformátoru se svařovacím proudem 125A a tím bylo její použití omezeno pouze na elektrody ø2mm s kořenem průvaru 4mm a tloušťkou upevňovaného plechu 2mm. Na trh bylo dodáno několik set kusů pistole.

slide13

V roce 1991 byla vyrobena a v lednu 1992 byla schválena u VÚZ Bratislava, nová průvarová pistole STIME (Štíhel-mechanizace) univerzál, která s dálkovým ovládáním STIME-D je použitelná pro usměrňovací agregáty MEZ Brumov a s adaptérem STIME-A pro všechny svařovací transformátory. Při použití redukcí je pistole bez komparátoru použitelná také ke svařovacím agregátům MIG-MAG. Elektrodou E-R921 ø2mm, lze přivařit plech tl.2mm, s kořenem svaru ø4mm a elektrodou ø2,5mm, lze přivařit plech tl.3mm, s kořenem svaru ø6mm. Svařovat lze plechy také pozinkované, lakované nebo povlakované.

slide14

Souběžně s pistolí STIME – univerzál, byla schválena pistole STIME – M, která je určena přímo ke svařovacím agregátům MIG-MAG s koncovkou EURO pro připojovací kabel.

Ke správnému a bezpečnému používání průvarových pistolí, byl zpracováván kromě návodu, materiál pro kurz průvarového bodového svařování s označením D-E9, který byl u VÚZ Bratislava schválen.

slide15

V roce 2009 byla vyrobena nová pistole STIME-091.

Při průvarovém bodovém svařování pistolí STIME není nutno používat ochranné prostředky před ozářením elektrickým obloukem. Pro svařování se používají speciální elektrody ø2,5 a 2mm včetně nerezových. S použitím koncovky EURO lze pistoli STIME připojit ke klasickým svařovacím zdrojům MIG-MAG od 250 A výše.Svařovací invertory MIG-MAG lze používat jen výjimečně po odzkoušení.