aparat fotograficzny n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
APARAT FOTOGRAFICZNY PowerPoint Presentation
Download Presentation
APARAT FOTOGRAFICZNY

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

APARAT FOTOGRAFICZNY - PowerPoint PPT Presentation


  • 363 Views
  • Uploaded on

APARAT FOTOGRAFICZNY. Zuzanna Knopek Dominika Smusz. SPIS TREŚCI:. Co to jest aparat fotograficzny? Historia aparatu Budowa współczesnego aparatu Podział aparatów Według technologii Według budowy Według wielkości klatki filmu. Co to jest aparat fotograficzny?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'APARAT FOTOGRAFICZNY' - andra


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
aparat fotograficzny
APARAT FOTOGRAFICZNY

Zuzanna Knopek

Dominika Smusz

spis tre ci
SPIS TREŚCI:
  • Co to jest aparat fotograficzny?
  • Historia aparatu
  • Budowa współczesnego aparatu
  • Podział aparatów
  • Według technologii
  • Według budowy
  • Według wielkości klatki filmu
co to jest aparat fotograficzny
Co to jest aparat fotograficzny?

Aparat fotograficzny to w najprostszych możliwych słowach pudełko z otworem, przez który wpada światło tworzące obraz na tylnej ściance. Wbrew pozorom, ta podstawowa budowa nie zmieniła się od czasów pierwszych konstrukcji.

historia aparatu
HISTORIA APARATU

W dobie Renesansu urządzenie to było chętnie używane przez artystów, gdyż pomagało im odwzorować perspektywę. Aparat otworkowy jest również używany dzisiaj w fotografii artystycznej do uzyskiwania niezwykle "miękkich" zdjęć.

Historia aparatu fotograficznego sięga czasów starożytnej Grecji. Na samym początku była camera obscura, zwana także kamerą otworkową. Obserwacje prowadzone z użyciem tego prostego instrumentu optycznego były także prowadzone przez starożytnych Greków, Chińczyków i Arabów. Jednak pierwszy opis naukowy ciemni optycznej znajduje się w rękopisach arabskiego matematyka Alhazena (Hasana) z Basry.

slide5
Zdjęcie wykonane kamerą otworkową (camera obcsura)

Zdjęcie wykonane aparatem z obiektywem soczewkowym

slide6

W 1855 roku Clark Maxwell odkrył zasady fotografii barwnej tworząc tym samym fundamenty do powstania i rozwoju takiej fotografii. W 1888 roku zakłady George Eastmana rozpoczęły produkcję pierwszego na świecie seryjnego aparatu sprzedawanego pod nazwą Kodak. Pierwsza dwuobiektywowa lustrzanka powstała w 1928 roku, jednoobiektywowa natomiast w 1933. W 1981 roku znana już firma Kodak wprowadza do sprzedaży pierwszy film barwny. Firma Sony w 1981 roku wprowadziła na rynek pierwszy elektroniczny aparat do powszechnego użytku.

Pierwszy aparat cyfrowy stworzony przez firmę Kodak

budowa wsp czesnego aparatu fotograficznego
BUDOWA WSPÓŁCZESNEGO APARATU FOTOGRAFICZNEGO

1. Zewnętrzna soczewka obiektywu –

pochłania promieniowanie UV.

2. Soczewki korygujące - razem

z soczewką zewnętrzną tworzą 

zespół ruchomy, którym można

oddalać i przybliżać

od aparatu za pomocą pierścienia.

3. Przesłona (migawka) – reguluje ilość

światła wpadającą z zewnątrz do aparatu.

4. Mechanizm spustowy  - ustala czas

naświetlania kliszy lub matrycy.

5. Rolka z kliszą fotograficzną – w aparatach cyfrowych

w tym miejscu zazwyczaj umieszczane są baterie zasilające oraz karty pamięci.

6. Uszy- służą do przypięcia paska potrzebnego do noszenia aparatu.

slide8
7. Przycisk uruchamiający

mechanizm spustowy – w różnych

aparatach występuje on w różnych

miejscach, ale zwykle znajduje

się w górnej, prawej części aparatu.

8. Pokrętło podstawowych 

nastawówaparatu.

9. Wyświetlacz parametrów pracy aparatu

(w wielu aparatach go nie ma).

10. Wizjer przez który można obserwować kadr.

11.Tzw. gorąca stopka – złącze umożliwiające przyłączenie do aparatu zewnętrznej lampy błyskowej lub mechanizmu zdalnego wyzwalania.

12. Pierścień regulacyjny obiektywu – tu zmienia się wartość przysłony lub dokonuje się ręcznego ostrzenia kadru. W skomputeryzowanych obiektywach typu zoom umożliwia zmianę ogniskowej.

podzia aparat w wed ug technologii
Podział aparatów według technologii:

APARAT KLASYCZNY:

APARAT CYFROWY:

podzia aparat w wed ug budowy
Podział aparatów według budowy:
  • Aparat przeziernikowy– aparat fotograficzny, w którym wybór kadru odbywa się poprzez przeziernik (celownik), a ustawienie ostrości odbywa się poprzez wybranie odległości na podziałce obiektywu.
slide11

Aparat skrzynkowy- tego rodzaju aparat ma bardzo prosty obiektyw, często w formie jednej soczewki. Zazwyczaj nie posiada układu ogniskującego, ani nie można ustawić czasu otwarcia migawki. Z tego względu możliwe jest jedynie fotografowanie w pełnym świetle słonecznym.

slide12

Aparat mieszkowy-rodzaj aparat fotograficznego, w którego konstrukcji występuje elastyczny mieszek w postaci harmonijki, łączący obudowę obiektywu z korpusem aparatu.

slide13

Aparat dalmierzowy – jest to rodzaj aparatu fotograficznego z wbudowanym dalmierzem (odległościomierzem). Ustawianie ostrości w takim aparacie polega na ręcznym spasowaniu podwójnego obrazu, uzyskanego ze stereoskopowego układu celowniczego.

lustrzanka
Lustrzanka

LUSTRZANKA JEDNOOBIEKTYWOWA

LUSTRZANKA DWUOBIEKTYWOWA

slide15

Aparat studyjny – aparat fotograficzny o konstrukcji najbardziej zbliżonej do pierwszych aparatów konstruowanych w XIX wieku. Z takiego rodzaju aparatów korzystają obecnie głównie artyści i fotografowie reklamowi.

podzia aparat w wed ug wielko ci klatki filmu
Podział aparatów według wielkości klatki filmu

Aparat mołoobrazkowy-  aparat fotograficzny, w którym materiałem światłoczułym jest perforowany na brzegach film o szerokości 35 mm - taki jak w przemyśle filmowym. Pierwszym aparatem małoobrazkowym była Leica skonstruowana przez Oskara Barnacka w 1914 roku.

slide17

Aparat średnioformatowy – aparat fotograficzny na błony zwojowe o szerokości 60 mm. Wśród aparatów średnioformatowych spotyka się zarówno aparaty analogowe jak i cyfrowe. Jedno- lub dwuobiektywowe lustrzanki jak też aparaty dalmierzowe.

slide18

Aparat wielkoformatowy - to aparat fotograficzny o formacie większym niż format średni, czyli wymiary kadru większe niż 6x7 cm. Większość aparatów wielkoformatowych jest wyposażona w urządzenia pozwalające na modyfikację geometrii układu optycznego w oparciu oregułęScheimpfluga.