Major Henryk Sucharski
Download
1 / 13

Major Henryk Sucharski - PowerPoint PPT Presentation


  • 121 Views
  • Uploaded on

Major Henryk Sucharski. Życiorys. Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie koło Tarnowa 12 listopada 1898. Jego rodzicami byli: Stanisław (szewc) oraz Agnieszka z domu Bojko. Miał pięciu braci i trzy siostry. Sucharskiego:. Edukacja.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Major Henryk Sucharski' - altessa


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Życiorys

Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie koło Tarnowa 12 listopada 1898. Jego rodzicami byli: Stanisław (szewc) oraz Agnieszka z domu Bojko. Miał pięciu braci i trzy siostry.


Sucharskiego:

Edukacja

Naukę w szkole powszechnej w Gręboszowie rozpoczął w roku 1904. Trwała ona do 1909 r. Od początku Henryk dał się poznać jako zdolny i pilny uczeń.


Edukacja

Sucharskiego:

Kolejnym etapem w nauce Henryka było tarnowskie gimnazjum, do którego wstąpił w 1909 roku za namową ks. Halaka.


Służba Wojskowa

Wybuch I wojny światowej pokrzyżował życiowe plany Henrykowi. 13 lutego 1917 roku zostaje powołany do służby w wojsku austriackim jako słuchacz rezerwowej szkoły oficerskiej w Opawie.


Sucharski zdaje maturę w dniu 17 października 1917. Kilka miesięcy po tym zostaje oddelegowany na front włoski. Tutaj zachorował na malarię.Do tworzącego się Wojska Polskiego wstępuje 7 lutego 1919. W 1920 roku został mianowany na stopień podporucznika.


Sucharski w latach 1919- 1920 w szeregach 6 Dywizji Piechoty brał udział w wojnie polsko- radzieckiej. To właśnie po tej wojnie zostaje odznaczony orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wojsku Polskim jako zawodowy oficer.Po kilku latach zostaje mianowany dowódcą Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte- obszaru który 1 września 1939 roku przechodzi do historii jako pierwsze pole bitwy II wojny światowej. Do ataku pancernika Schleswig- Holstein dochodzi dokładnie o 4.45 rano dnia 1 września 1939. Bohaterska obrona Westerplatte trwała 150 godzin po czym 7 września dowódca podjął decyzję o poddaniu placówki.


Niewola brał udział w wojnie polsko- radzieckiej. To właśnie po tej wojnie zostaje odznaczony orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wojsku Polskim jako zawodowy oficer.

Henryka Sucharskiego

Od 10 września 1939 roku major przebywa w obozie jenieckim Hostein a później w Arnswalde. Po wyzwoleniu z niewoli w 1946 roku udał się do Włoch gdzie został dowódcą 6 batalionu strzelców w II Korpusie Polskim. Był już wówczas bardzo schorowanym człowiekiem. Skierowano go do brytyjskiego szpitala wojskowego w Neapolu. Tam zmarł 30 sierpnia 1946 roku.


Ordery brał udział w wojnie polsko- radzieckiej. To właśnie po tej wojnie zostaje odznaczony orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wojsku Polskim jako zawodowy oficer.

Order Virtuti Militari


Dwukrotny Krzyż Waleczny brał udział w wojnie polsko- radzieckiej. To właśnie po tej wojnie zostaje odznaczony orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wojsku Polskim jako zawodowy oficer.


Śmierć Sucharskiego brał udział w wojnie polsko- radzieckiej. To właśnie po tej wojnie zostaje odznaczony orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wojsku Polskim jako zawodowy oficer.


Miejsce, gdzie pierwszego wrz brał udział w wojnie polsko- radzieckiej. To właśnie po tej wojnie zostaje odznaczony orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wojsku Polskim jako zawodowy oficer.eśnia 1971 roku złożono prochy majora Sucharskiego:


Koniec brał udział w wojnie polsko- radzieckiej. To właśnie po tej wojnie zostaje odznaczony orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wojsku Polskim jako zawodowy oficer.

Prezentacje wykonał: Tomasz Flont z klasy VI