Download
zesp szk nr 1 im g morcinka w tychach n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Zespół Szkół nr 1 im. G. Morcinka w Tychach PowerPoint Presentation
Download Presentation
Zespół Szkół nr 1 im. G. Morcinka w Tychach

Zespół Szkół nr 1 im. G. Morcinka w Tychach

163 Views Download Presentation
Download Presentation

Zespół Szkół nr 1 im. G. Morcinka w Tychach

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Zespół Szkół nr 1 im. G. Morcinka w Tychach Tychy – nasze miasto w ostatnich 20-tu latach.

 2. Dział tyskiego samorządu zajmujący się inwestycjami dysponuje rocznym budżetem w wysokości ok. 200 mln zł. Większość tej sumy jest przeznaczana na mniejsze inwestycje (np. remonty szkół) niż na duże, prestiżowe inwestycje takie jak budowa Tyskich Hal Targowych. Samorząd Złożyć wniosek o inwestycje może każdy mieszkaniec Tychów niezależnie od wieku. Nie jest określona liczba podpisów potrzebna do rozpatrzenia wniosku. Może go zgłosić nawet jedna osoba. Większość inwestycji w Tychach jest finansowana w większości przez budżet miasta.

 3. Projekt „Gospodarka Ściekowa w Tychach”(program „Czyste Tychy”) Projekt „Gospodarka Ściekowa w Tychach” rozpoczął się w roku 2005 i jej koniec nie jest jeszcze przewidziany. To największa tyska inwestycja w obecnym czasie i zarazem jedyna na Śląsku, a także jedna z dwóch największych w Polsce. Projekt obejmuje odnowienie i/lub wybudowanie kanalizacji w dzielnicach na obrzeżach naszego miasta np. Wilkowyje, Wartogłowiec, Czułów, Mąkołowiec i inne.

 4. W rozmowie z pracownikiem Urzędu Miejskiego poruszyliśmy temat wysokości budżetu, problemów związanych z projektem, obiektów, które powstaną lub zostaną zmodernizowane w wyniku projektu itp. Inwestycja jest bardzo kosztowna, ponieważ szacunkowo będzie ona warta 551 mln 224 tys złotych.„Czyste Tychy” uzyskały unijne dofinansowanie, które wynosi 75.093.900€, co przy obecnym kursie wynosi około 306 mln 180 tys złotych. Planowane jest wybudowanie 322,2 km sieci kanalizacyjnej, 24 pompowni ścieków oraz powstanie dróg asfaltowych w wyniku rozkopów pod utworzenie kanalizacji. Projekt obejmował także remonoczyszczalni ścieków w dzielnicy Urbanowice od stycznia 2007 roku do czerwca 2009 roku. Wykonano 2 nowe komory fermentacyjne o łącznej pojemności 11000 m3. Zakupiono agregat prądotwórczy i nowe urządzenia zagęszczające.

 5. Fontanna na Rynku Fontanna, wraz z zaprojektowanymi przez Wojciecha Klasę mosiężnymi wydrami, ma nawiązywać do stawów, które były niegdyś w miejscu tyskiego rynku. Z biegiem lat osuszono je, a rynek stał się miejscem handlu.  Budowa kosztowała ponadmilion sto sześćdziesiąt dziewięć tysięcy czterysta dziewięćdziesiąt złotych i dziewięćdziesiąt groszy.

 6. Plac Baczyńskiego Na placu Baczyńskiego do dnia dzisiejszego wybudowano fontannę, wyremontowano chodniki oraz odnowionoelewacje budynków. W planach jest jeszcze budowa pomnika Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i odnowienie niegdyś istniejącego kina „Andromeda” na kompleks gastronomiczno-rozrywkowy.

 7. Szacunkowy koszt projektu wynosi 6 470 847 zł. Planowany termin realizacji projektu to 2013 rok.

 8. Tyskie Hale Targowe 7 kwietnia 2003 roku zostało otwarte Centrum Tyskie Hale Targowe. W obiekcie znajduje się 476 miejsc handlowych. Centrum powstało na bazie niewykorzystanej hali warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Samochodowych. Koszt budowy wyniósł 21mln 395 tys. 780zł i 5gr Hale projektowało biuro Al-com z Bielska Białej

 9. Budowa skatepark’u w parku Jaworek Pomysł wybudowania skatepark’u został zgłoszony przez tyską młodzież. Niestety początkowo nie było funduszy na tą inwestycję. W 2007 roku zaczęły się prace związane z budową. Pod koniec lipca 2008 roku prace zostały zakończone i możliwe było korzystanie ze skatepark’u. W 2009 roku zostały dostawione tam wygodne ławeczki i obszar wokół skatepark’u został wyłożony kostką. Projektantem była firma Ann-Archigroup. Samorząd miasta Tychy przeznaczył na ten cel 763.665zł 63gr. Skatepark nie traci na popularności. Rozwijają się tam młode talenty deskorolkowe, rowerowe i rolkowe.

 10. Tyski Obszar Rekreacyjno Turystyczny (TORT) Budowa Hali Widowiskowo - Sportowej przy Zespole Szkół Municypalnych Tyska hala sportowa przy ul. Piłsudskiego powstawała w latach 2005-2008, by 25 maja 2008r. pokazać prawie 1100 m2 boiska wielofunkcyjnego z widownia na 652 miejsca siedzące oraz zespół szatniowo-natryskowy i zespół treningowych sal gimnastycznych. Boisko jest udostępniana na mecze tyskich drużyn sportowych w tym także KKS Tychy. Realizatorem inwestycji było Tyskie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe CONCRET, a projekt był sporządzony przez Atelier Loegler z Krakowa. Budżet obejemujący hale sportową, drogi dojazdowe, parking i zagospodarowanie terenu wynosił 32.418.201zł 72gr. Obiekt był dofinansowany przez Ministerstwo Sportu w kwocie 6 mln. 250 tys. zł. Hala jest zarządzana przezMOSiR Tychy. Naszym zdaniem budowa hali widowiskowo-sportowej była strzałem w dziesiątkę.

 11. Modernizacja stadionu zimowego (lodowiska) Przy ulicy ul. de Gaulle’a 2 znajduje się lodowisko, którego odnowienie, po 39 latach od oddania go do użytku, rozpoczęło się w 2007 roku i trwało do grudnia 2008 roku. Modernizacja obejmowała m.in. wzmocnienie konstrukcji dachu, przebudowa płyty lodowiska wraz z technologią mrożeniową. Lodowisko pomieści około 2,5 tys. osób. Remont lodowiska wyniósł 28.329.143zł 8gr, projekt autorstwa Zofii Haczek. Wszystko dla GKS’u Tychy i naszych wspaniałych tyskich kibiców!

 12. Balbina Centrum Balbina Centrum jest to kompleks usługowo-handlowy. Jest to miejsce, gdzie ludzie mogą załatwić wiele różnych spraw, znajduje też się tam również restauracja, w której można się posilić Nazwę tą wybrano spośród 140 nadesłanych propozycji - w budynku mieszczą się siedziby firm i biura Budowla kosztowała 19.153.854,72 zł Centrum zaprojektował śp. Wojciech Michalski

 13. W Balbina Centrum mają siedzibę, miedzy innymi: - Salon obuwia włoskiego TUTTI TIPI - Galeria Sztuki Użytkowej PABLO - Meble KOMANDOR - Kwiaciarnia DZIKA RÓŻA - Restauracja ZIELONY SMOK - Nowoczesne Solarium SPACE SUN - Agencja Modelek i Modelingu oraz Fotografii VERACRUZ

 14. Koniecdziękujemy za obejrzenie Dziękujemy tyskim samorządowcom za udzielone wywiady. • Źródła: • http://www.techramps.com/News,k5/Skatepark_w_Tychach,a456 • http://www.umtychy.pl/www_4.0/aktualnosci.php?k=&p=&a=131 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Zimowy_w_Tychach • http://archiwum.tychy.net.pl/lodowisko.pdf

 15. W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Filip Brożyna Michał Kulisz Jakub Orszulak Bartłomiej Warchoł Gimnazjum nr 10w Zespole Szkół nr 1wTychach. Nauczyciel:Bernadeta Najdzińska-Skupnike – mail: bernadeta.n_s@interia.eu