150 likes | 384 Views
Rešpektovanie dôstojnosti druhého človeka. Mgr. Ladislav Sabay. Téma patrí :. Do tematického celku: Zodpovednosť Ročník: štvrtý – 8-ročné štúdium gymnázia podľa ŠkVP na GSR v Bratislave. Ciele hodiny:. Kognitívny cieľ:
E N D
Rešpektovanie dôstojnosti druhého človeka Mgr. Ladislav Sabay
Téma patrí : • Do tematického celku: • Zodpovednosť • Ročník: • štvrtý – 8-ročné štúdium gymnázia • podľa ŠkVP na GSR v Bratislave
Ciele hodiny: • Kognitívny cieľ: - klásť si otázky o príčinách a zmysle ľudskej dôstojnosti a hodnoty človeka v kontexte s Desatorom • Afektívny cieľ: - vnímať nebezpečenstvo intolerancie, odsudzovania a posudzovania človeka • Psychomotorický cieľ: - formovať návyk rešpektovania cti druhého človeka - odmietnuť zosmiešňovanie, ohováranie, osočovanie
Kľúčové kompetencie: komunikačné kompetencie - rozumie vnútornej komunikácii, kladie si otázky o hodnote človeka - uvedomiť si dosah toho, čo poviem v prítomnosti druhého človeka (ľudí) - byť si vedomý účinku vtipov na nás ako aj na tých, ktorých sa týkajú kompetencia k riešeniu problémov - uplatňuje pri riešení problémov vhodné metódy založené na analyticko -kritickom a tvorivom myslení, - poznáva pri jednotlivých riešeniach ich klady i zápory a uvedomuje si aj potrebu zvažovať úrovne ich rizika
Kľúčové kompetencie: kultúrne kompetencie - správa sa kultivovane, primerane okolnostiam, situáciám, - je tolerantný a empatický k ľuďom inej farby pleti, cudzincom a handicapovaným kompetencie občianske - dokáže si uvedomiť svoju hodnotu a hodnotu iných ľudí - je otvorený kultúrnej a etnickej rôznorodosti kompetencia k celoživotnému učeniu sa - odhaliť základy, korene nášho humoru - je otvorený pre tvorivé myslenie - dokáže kriticky zhodnotiť informácie a ich zdroj, tvorivo ich spracovať a prakticky využívať
Pomôcky • zbierka vtipov. Obsahovo sa môžu týkať napríklad: • ľudí ako sú vegetariáni, boháči, Židia, postihnutí • politikov, celebrít, cudzincov, homosexuálov ... • tém, ktoré sú tabu • slovné hračky • triky a chytáky voči členom skupiny, ktorí to nepoznajú • kreslené vtipy • klobúk • tabuľa a krieda na zapisovanie skóre
Priebeh vyučovacej hodiny • Obrázok – kreslený vtip – umiestniť na tabuľu • Úloha: popíšte, čo vidíte • Humor v živote môže byť zdrojom zábavy, ale môže človeka aj hlboko zraniť. Spoločne skúsime prehodnotiť niekoľko vtipov.
Hlavná časť hodiny • 1. časť: • Napíšte vtipy na kúsky papiera a vložte ich do klobúka. • Posaďte sa do kruhu a nechajte klobúk kolovať. Každý postupne vylosuje a prečíta alebo zahrá jeden z vtipov na papierikoch. • Každý člen skupiny má vzápätí oceniť daný vtip maximálne desiatimi bodmi. • Na pokyn vedúceho alebo po napočítaní do 3, každý na prstoch ukáže zvolené skóre. • Zaznačte celkové skóre na tabuľu.
Hlavná časť hodiny • Prediskutujeme, ako sa účastníci cítili počas tejto aktivity a pokračueme úvahami o týchto otázkach: • Ktorý vtip vyhral a prečo ? • Ktorý získal najmenej bodov a prečo asi ? • Ako ste sa cítili, ak sa vtip týkal práve vás alebo niečoho, čo sa vás silne dotýka? • Aký typ vtipov je najlepší ? • Čo robí vtip neprijateľným ? • Aké nebezpečenstvo vyplýva z hovorenia sexistických alebo rasistických vtipov ? • Ako sa zachováte, ak niekto povie urážlivý, útočný vtip: • Zdvorilo sa usmejem. • Rehocem sa, lebo to robia aj ostatní. • Poviem hovoriacemu, že si myslím, že to nie je v poriadku. • Opustím skupinu bez toho, že by som čokoľvek povedal
Hlavná časť hodiny • 2. časť: • Ktorý príkaz z Desatora chráni česť človeka? • Prečo má každý človeka právo na dobré meno? • Ako môžem poškodiť dobré meno iného človeka? • Aké škody môžem spôsobiť, keď poškodím dobré meno iného človeka? • Aké sú možnosti nápravy, keď nevhodným vtipom poškodím česť iného človeka?
Záver • spoločné vytvorenie nástenky v triede k téme Boh a ľudská dôstojnosť s heslami, napr: • Všetko v sebe skúmajte a čo je dobré, toho sa držte! • Daj mi srdce pozorné, aby som vedel rozlišovať medzi dobrým a zlým. • Ja nezabudnem na teba, do dlaní som si ťa vryl.
Domáca úloha - predsavzatie • najbližší týždeň budem si dávať pozor, aby som nevhodným vyjadrovaním neurazil spolužiaka
Medzipredmetové vzťahy • občianska výchova • slovenský jazyk a literatúra • výchova umením