Pary stolic francji
Download
1 / 60

Paryż stolicą Francji - PowerPoint PPT Presentation


 • 133 Views
 • Uploaded on

Paryż stolicą Francji. Paryż -stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną.Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Hymnem Francji jest Marsylianka.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Paryż stolicą Francji' - aideen


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 • Paryż-stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną.Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju.

 • Hymnem Francji jest Marsylianka.


Miasto w światowej kulturze zajmuje miejsce szczególne, nie ze względu na to , że jest stolicą Francji i jednym z największych miast Europy i świata. Właśnie tu działają najbardziej znane domy mody takie jak :

Herb Paryża


Paryż także jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Kolumna wielkiej armii
Kolumna Wielkiej Armii wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Kolumna Wielkiej Armii wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak : - obelisk w formie kolumny wzniesiony na placu Vendôme w Paryżu.

Inspiracją dla kolumny była antyczna Kolumna Trajana oraz kilka pomników zaprojektowanych i nigdy nie zrealizowanych w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Cesarz Napoleon poświęcił chwale Wielkiej Armii tę kolumnę, pomnik wzniesiony z dział zdobytych na przeciwniku w wojnie z Niemcami w 1805 roku.


Luwr wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Luwr wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :– największe muzeum sztuki na świecie, stworzone pod koniec XVII w. W latach 80. XX w. na dziedzińcu Luwru wybudowano wielką, szklaną piramidę, wpuszczającą światło do podziemnej hali wejściowej, z której rozchodzą się wejścia do sal muzealnych. Wśród najcenniejszych eksponatów w muzeum znajdują się: Wenus z Milo, Mona Liza.


Conciergerie
Conciergerie wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Conciergerie wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :-budowla o charakterze obronnym, która znajduje się na wyspie Cité - w centrum starego Paryża. Współcześnie jest jednym ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości.

Swoją najbardziej znaną funkcję obiekt otrzymał w 1391 r. Stanowił więzienie ogólne, bez podziału na osadzonych politycznie i kryminalnie. Traktowanie więźniów było ściśle uzależnione od ich możliwości finansowych. Bogatsi opłacali lepsze cele,w których znajdowały się łóżko,biórko i coś do pisania , natomiast biedniejsi byli trzymani w celach zbiorowych w niehigienicznych warunkach.


Pante o n w pa ry u
Pante wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :on w Paryżu


Panteon - wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :budowla w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Wzniesiona w XVIII wieku jako kościół

św. Genowefy,od czasów Rewolucji w 1791 Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: wynalazcy pisma dla niewidomych: Louisa Braille'a ; fizyków : Paula Langevina, Piotra Curie ; uczonej 

Marii Skłodowskiej-Curie i wielu innych.

Dwukrotnie próbowano przywrócić funkcję religijną Panteonowi, lecz od 1885 roku ostatecznie przeznaczono go na mauzoleum.


Les invalides
Les Invalides wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Les Invalides- wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :wybudowany został z inicjatywy Ludwika XIV w latach 1670-1676.Od samego początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych.W swoich salach mógł pomieścić około czterech tysięcy chorych i rannych żołnierzy. Obecnie jest także miejscem spoczynku wielu bohaterów francuskich, m.in. Napoleona Bonaparte.


Katedra notre dame
Katedra Notre-Dame wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Katedra Notre-Dame wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :- Jedna z najbardziej znanych katedr wstylu gotyckim na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.Jej nazwe tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej.Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).


Kino la geode
Kino La Geode wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Kino La Geode wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak : - sala kinowa w

Parku La Villette w Paryżu w kształcie kuli o średnicy 36 m.Konstrukcja pokryta jest wypolerowaną blachą stalową. Sala kinowa posiada 375 miejsc. Zastosowano tu ruchomą widownie i ekran hemisferyczny, który tworzy półkulę.


Sorbona
Sorbona wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Sorbona- wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak : tradycyjna nazwa historycznego uniwersytetu paryskiego założonego w 1257 roku, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Europie.

Uniwersytet paryski był modelem dla innych średniowiecznych uniwersytetów. Pierwotnie został on utworzony jako miejsce spotkań fakultetu teologii.


O p er a p ar y s ka
O wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :pera Paryska


  Opera Paryska - wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :wybudowana w stylu eklektyzmu w latach 70-tych XIX wieku. Utrzymany w stylu barokowym gmach opery posiada niezwykłe bogactwo ozdób i ornamentów, oraz wspaniałą sztukaterię i złote rzeźby mitologicznych bohaterów. Wnętrze gmachu ozdobione z wielkim przepychem - marmurowe schody a na suficie malowidła wykonane przez Marca Chagalla. Obecnie w Operze odbywają się wyłącznie przedstawienia baletowe.


Uk triumfalny
Łuk Triumfalny wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Łuk Triumfalny- wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak : Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.

Na łuku znajdują się 4 znaczne reliefy:

Wymarsz ochotników w 1792(François Rude)

Triumf Napoleona (Jean-Pierre Cortot)

Obrona Francji przed koalicją 1814 (Antoine Etex)

Pokój(la Paix, Antoine Etex)


Ko ci de la madeleine
Kościół de la Madeleine wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Kościół de la Madeleine - ś wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :wiątynia katolicka położona na placu

de la Madeleine.Jego budowa trwała 85 lat . Budowla reprezentuje styl neoklasycystyczny.

Napoleon Bonaparte zdecydował dekretem z 2 grudnia 1806r. o wzniesieniu świątyni ku chwale armii francuskiej. 


Most aleksandra iii
Most Aleksandra III wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Most Aleksandra III wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak : – most wybudowany w latach 1896-1900 w Paryżu. Został nazwany na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego Aleksandra III Romanowa. Most nawiązuje do przymierza

rosyjsko-francuskiego zawartego w 1892 roku. Na moście umieszczone są godła Francji i Imperium Rosyjskiego.


Pola elizejskie
Pola Elizejskie wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Pola Elizejskie- wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca plac Zgody z Placem Gwiazdy z monumentalnym Łukiem Triumfalnym, a dalej z nowoczesną dzielnicą biznesową.Długość tej alei wynosi 1910 metrów.Pola Elizejskie zawierają liczne kina,teatry,resteuracje i ekskluzywne sklepy.


Wielki uk braterstwa
Wielki Łuk Braterstwa wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Wielki Łuk Braterstwa- wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak : pomnik w biznesowej dzielnicy Paryża. Wybudowany jest specjalnie tak aby było z niegowidać Łuk Triumfalny i na odwrót.

Znajdują się w nim pomieszczenia zajmowane przez urzędy, galerie sztuki nowoczesnej oraz muzea historii i rozwoju komputerów.


Palais royal
Palais Royal wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Palais Royal- wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :dawna rezydencja królewska, położona na prawym brzegu, naprzeciwko Luwru, obecnie siedziba francuskiej Rady Stanu, Rady Konstytucyjnej i Ministerstwa Kultury, połączony z francuskim Teatrem Narodowym Comédie-Française.


Wie a eiffla
Wieża Eiffla wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Wierza Eiffla wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :-najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji.

Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji.


Bazylika sacr ceur
Bazylika Sacré-Ceur  wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Bazylika Sacré-Ceur wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :

 (Bazylika Najświętszego Serca)- zaprojektowana przez Paula Abadie, wybudowana została na szczycie wzgórza Montmartre. Ze szczytu kopuły można oglądać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone o 30 km.


Fontanna niewini tek
Fontanna Niewiniątek wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Fontanna Niewiniątek- wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :najważniejsza praca Goujon, powstała w 1549 roku z powodu uroczystego wjazdu Henryka II do Paryża. Początkowo miała być rodzajem architektonicznej trybuny na wzór łuku tryumfalnego. Ostatecznie wystrój rzeźbiarski ograniczył się do reliefów, a woda była tylko przedstawiona.


Pa ac sprawiedliwo ci
Pałac Sprawiedliwości wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Pałac Sprawiedliwości wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :- znajduje się na wyspie Cité, zajmuje łącznie 1/3 powierzchni całej wyspy.

Od początku istnienia stanowiący siedzibę najważniejszych organów wymiaru sprawiedliwości.


Cmentarz p re lachaise
Cmentarz Père-Lachaise wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Cmentarz Père-Lachaise- wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak : największy i najsłunniejszy cmentarz w paryżu,założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis.Na cmentarzu spoczywają m.in. Jarosław Dąbrowski, Walery Wróblewski, Klementyna Hoffman, Józef Wysocki, Maria Walewska oraz Fryderyk Chopin ...


Pa ac wersalski
Pałac Wersalski wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Pałac Wersalski wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :- pałac królewski w Wersalu, uznawany jest za symbol monarchii absolutnej.

W 1682 pałac w Wersalu stał się oficjalną rezydencją króla Francji i Wersal przejął rolę stolicy kraju.


Muzeum orsay
Muzeum Orsay wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Muzeum Orsay wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :- muzeum w Paryżu, zostało założone 9 grudnia 1986 roku.Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918. Dzieła w nim znajdujące się są znacznie młodsze od tych prezętowanych w Luwrze lecz nie zmienia to faktu, że muzeum rocznie odwiedzane jest przez około 4 mln ludzi.


Pa ac petit
Pałac Petit wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Pałac Petit wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :- wybudowany w 1900 roku w Paryżu specjalnie na Wystawę Światową . Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuk Pięknych Miasta Paryż. Aktualnie muzeum jest podzielone na sekcje którymi są: sekcja dzieła oraz obrazy pochodzące z okresu średniowiecza oraz renesansu, sekcja poświęcona dziełom 18 wiecznym oraz ostatnia sekcja zawiera dzieła francuskich artystów .


Przysmaki pary a
Przysmaki Paryża wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


 • Jednym z symboli kuchni francuskiej są sery. wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :

  Najsłynniejsze francuskie gatunki sera to: śmietankowy fromage blanc,brie i camembert

 • Popularnym pieczywem są bagietki oraz spożywane na śniadanie rogaliki croissanty.

 • Kuchnia ta słynie szczególnie z takich dań

  jak : żabie udka,ślimaki .


Ciekawostki
Ciekawostki wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :
Największa po II wojnie światowej operacja ewakuacji dzieł sztuki miała miejsce w 2003 roku, kiedy miastu zagrażała powódź.


Motyw pary a pojawia si w setkach film w m in
Motyw Paryża pojawia się w setkach filmów m.in. : dzieł sztuki miała miejsce w 2003 roku, kiedy miastu zagrażała powódź.

"Zakochany Paryż"

Paryż, Teksas"

"Kod da Vinci"


ad