Arama sonu lar listesi
Download
1 / 17

- PowerPoint PPT Presentation


  • 195 Views
  • Uploaded on

Arama Sonuçları Listesi. Kullanıcı Kılavuzu. EBSCO host Sonuç Listesi (Result List) kullanıcı klavuzuna hoşgeldiniz. Bu klavuzda, sonuçlarınızı kısıtlayıcılar ve konu kümeleri ile rafine edebilmeyi de içeren EBSCO host sonuç listesi özelliklerini inceleyeceğiz.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - aderes


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Arama sonu lar listesi

Arama Sonuçları Listesi

Kullanıcı Kılavuzu

support.ebsco.com


Arama sonu lar listesi

EBSCOhostSonuç Listesi (Result List) kullanıcı klavuzuna hoşgeldiniz. Bu klavuzda, sonuçlarınızı kısıtlayıcılar ve konu kümeleri ile rafine edebilmeyi de içeren EBSCOhost sonuç listesi özelliklerini inceleyeceğiz.


Arama sonu lar listesi

Sonuçlarınızı Tam Metin (Full Text) ya da Hakemli (Peer-Reviewed) Dergilerle kısıtlayınız ya da sonuçlarınızın tarih aralığını (Publication Date) değiştirmek için tarih çubuğunu kaydırınız. Bütün kısıtlayıcıları görmek için Daha Fazla Göster (Show More) linkine tıklayınız.


Arama sonu lar listesi

Arama yapılan veri tabanlarına bağlı olarak, bir aramayı belirli bir yayın ismine göre ya da belirlediğiniz bir tarih aralığına(Publication Date) göre kısıtlayabilirsiniz. Kısıtlayıcılarınızı seçtikten sonra Ara(Search) butonunatıklayınız.


Arama sonu lar listesi

Bir arama yaparken Sonuç Listesi, Bütün Sonuçları gösterecek şekilde ayarlanmıştır. Belirli bir kaynak çeşiti için gelecek sonuçlara, kaynak tipine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kaynak tiplerini (Source Types), Akademik Dergileri (Akademik Journals), Kitapları (Books) ve Monografları (Monographs) içerebilir.


Arama sonu lar listesi

Tüm döküman türlerini ya da konuları görmek için gösterecek şekilde ayarlanmıştır. Belirli bir kaynak çeşiti için gelecek sonuçlara, kaynak tipine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kaynak tiplerini (Source Types), Akademik Dergileri (Akademik Journals), Kitapları (Books) ve Monografları (Monographs) içerebilir.Daha Fazla Göster(Show More) linkinetıklayınız ve açılan ekranda birden fazla terim seçiniz. İstenilen terimlerin kutuarını işaretleyiniz ve Güncelle(Update) butonuna tıklayınız.Veri tabanına bağlı olarak şu daraltıcılar içerilebilirKonular(Subjects), Konu Terimleri(Subject Terms), Authors(Yazarlar), Company Names(Şirket İsimleri) ya daYayınlar(Publications).


Arama sonu lar listesi

Sonuçlarınızı kısıtlayıcılar, kaynak tipleri ve kümeler kullanarak rafine ettiğinizde, her öğe soldaki sütunun üstkısmında yer alan Güncel Arama(Current Search) kutusuna eklenir. Bu kutu içinde yer alan konu terimine tıklamak, sadece o terim için bir arama gerçekleştirir. X işaretine tıklamak ise terimi Güncel Arama(Current Search) kutusundan siler ve arama sonuçlarınızı yeniler.


Arama sonu lar listesi

Bir makalenin kümeler kullanarak rafine ettiğinizde, her öğe soldaki sütunun üstDetaylı Kaydının (Detailed Record) önizlemesini görmek için farenizi makale başlığının yanındaki büyüteç işaretinin üzerine getiriniz. Önizlemeler bazı makalelerin özetlerini (Abstract) ve eğer tam metni varsa tam metin (Full Text) simgelerini içerir.


Arama sonu lar listesi

Makaleleri oturum klasörüne eklemek için kümeler kullanarak rafine ettiğinizde, her öğe soldaki sütunun üstKlasöre(Folder) simgesine tıklayınız. Oturum klasöründeki öğeler tek araştırma oturumu boyunca kaydedilebilir ya da ekranın üst kısmında bulunan Oturum Aç (Sign In) linkine tıklayarak My EBSCOhost kişisel klasörünüze oturum açıp, sonuçlarınızı kalıcı olarak depolayabilirsiniz.


Arama sonu lar listesi

Eğer sonuç listesindeki makaleler ile ilgili görseller(related images) bulunuyorsa, küçük görselin üzerine farenizi getirerek önizlemelerini görebilirsiniz.


Arama sonu lar listesi

Bulunduğunuz oturumundaki arama geçmişinize görseller(related images) bulunuyorsa, küçük görselin üzerine farenizi getirerek önizlemelerini görebilirsiniz. Arama alanının altında yer alan Arama Geçmişi (Search History) linki ile ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için EBSCO Support Site sitesinde bulunan Arama Geçmişi Özelliğini (Using the Search History Feature) kullanım klavuzunu inceleyiniz.


Arama sonu lar listesi

Sonuç Listesini yukarısındaki sekmeyi kullanarak görseller(related images) bulunuyorsa, küçük görselin üzerine farenizi getirerek önizlemelerini görebilirsiniz. Tarihe (Date), Kaynağa (Source), Yazara (Author) ya da İlgililiğe (Relevancy) göre sıralayabilirsiniz.


Arama sonu lar listesi

Sayfa Ayarları (Page Options) görseller(related images) bulunuyorsa, küçük görselin üzerine farenizi getirerek önizlemelerini görebilirsiniz. sekmesi size Sonuç Formatını(Result Format) belirleme, Image Quick View özelliğini açma ya da kapama, sayfa başına gösterilecek sonuç sayısını(Results per Page) belirleme ve Sayfa Düzenini(Page Layout) belirleme seçeneklerini sunar.


Arama sonu lar listesi

Kişisel klasörünüzde yer alan bir aramaya link eklemek için Paylaş(Share) linkine tıklayınız. Açılan menüden, Aramayı Klasöre Ekle(Add Search to Folder) linkini seçiniz. Bu menüden, görüntülenen bütün sonuçları da klasöre ekleyebilirsiniz, E-mail Uyarısı (E-mail Alert) oluşturabilirsiniz, aramanıza kalıcı bir link (Permalink) kopyalayabilirsiniz ya da Facebook, Twitter ve Del.icio.us gibi servisler aracılığıyla paylaşabilirsiniz.


Arama sonu lar listesi

Sonuç listesinin iki yanında bulunan sütunları oturumunuz süresince yok edebilir ya da görünür hale getirebilirsiniz. Bunları yapmak için, sütunların üst kısmında bulunan ok işaretlerine tıklayınız.


Arama sonu lar listesi

İstediğiniz zaman oturumunuz süresince yok edebilir ya da görünür hale getirebilirsiniz. Bunları yapmak için, sütunların üst kısmında bulunan ok işaretlerine tıklayınız. Yardım (Help) linkine tıklayarak online Yardım sisteminin tamamını görüntüleyebilirsiniz.