jak na hrn sk m kruhu vyrobit aromalampu
Download
Skip this Video
Download Presentation
Jak na hrnčířském kruhu vyrobit aromalampu

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 22

Jak na hrnčířském kruhu vyrobit aromalampu - PowerPoint PPT Presentation


 • 93 Views
 • Uploaded on

Jak na hrnčířském kruhu vyrobit aromalampu. Popis práce s keramickou hmotou. ZÁKLADNÍ INFORMACE. Použijeme šamotovou hlínu s teplotním rozsahem 1000-1280 C°. Pro ochranu našich šatů se oblékneme do pracovního oděvu a hodit se bude také hadr na utírání rukou.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Jak na hrnčířském kruhu vyrobit aromalampu' - abla


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
jak na hrn sk m kruhu vyrobit aromalampu

Jak na hrnčířském kruhuvyrobit aromalampu

Popis práce s keramickou hmotou

z kladn informace
ZÁKLADNÍ INFORMACE
 • Použijeme šamotovou hlínu s teplotním rozsahem 1000-1280 C°.
 • Pro ochranu našich šatů se oblékneme do pracovního oděvu a hodit se bude také hadr na utírání rukou.
 • Po výpalu bude mít náš výrobek světlou barvu střepu. Pod pojmem střep rozumíme tloušťku stěny výrobku.
pom cky
POMŮCKY
 • Nádoba na vodu (tzv. kalník)
 • Houbička
 • Struna (vlasec)
 • Čepílek
 • Obkročák
 • Nůž
 • Podložku na výrobek
keramick hl na
KERAMICKÁ HLÍNA
 • Jedná se vlastně o jíl, který po úpravách a přidáním dalších materiálů získá plasticitu a odolnost vůči vysokým teplotám.
centrov n
CENTROVÁNÍ

Na desce prohněteme kus hlíny (podobně jako těsto na vánoční cukroví), aby se odstranily případné vzduchové bubliny. Vytvarujeme do koule, rázným pohybem připevníme na hrnčířský kruh a lehce vytvarujeme do bochánku.

centrov n1
CENTROVÁNÍ
 • Pravou nohou na pedálu roztočíme kruh na nejvyšší obrátky a namočenýma rukama stlačujeme hlínu ze všech stran rovnoměrně směrem ke středu. Lokty máme pro větší oporu opřeny o kolena nebo stehna.
centrov n2
CENTROVÁNÍ
 • Tento postup opakujeme do té doby, než se nám podaří tvar zacentrovat. Ruce dle potřeby namáčíme, lokty máme stále opřené o kolena, občas otřeme kruh houbičkou.
centrov n3
CENTROVÁNÍ
 • Přítlakem mezi prsty a dlaněmi zmáčkneme hlínu a vyženeme ji tak do výšky. Palcem stlačíme hlínu pomalejším pohybem dolů a zbavíme ji dalších vzduchových bublin. V konečné fázi zacentrujeme hlínu jemným stlačením prstů a dlaní tak, aby se výsledek „nevrtěl“.
z kladn tvar
ZÁKLADNÍ TVAR
 • Zvolníme rychlost kruhu, palcem vyhledáme střed tvaru, přitlačením vytvoříme díru tak, abychom dole cítili přibližně 0,5 cm silný střep-dno výrobku. Prsty na okrajích neustále hlídáme zacentrovanost.
z kladn tvar1
ZÁKLADNÍ TVAR
 • Z vytvořené díry palcem nebo ukazovákem podepřeným o druhou ruku pomalu v rytmu otáček kruhu roztahujeme hlínu do stran. Přibližně do takové šířky jakou má mít budoucí výrobek. Druhou ruku zvnějšku hlídáme zacentrovaný tvar a palcem druhé ruky okraj střepu.
tvar kachlice
TVAR KACHLICE
 • Prsty nebo palcem upravíme dno, zarovnáme a vyhladíme případné nerovnosti a můžeme začít s vytahováním střepu do výšky. Ukazováčky obou rukou uchopíme střep těsně u dna. Oporu získáme zaklesnutím palců. Ukazováčky lehce zmáčkneme střep tak, aby nad nimi vznikla malá boulička, kterou pak pomalu v rytmu otáček kruhu vytahujeme rovně nahoru. Tento postup opakujeme do té doby než se nám vytvoří střep o síle cca 0,5 cm.
tvar kachlice1
TVAR KACHLICE
 • Při vytahování střepu si hlídáme horní okraj, který by jsme neměli nechat příliš tenký, naopak je lepší vytvarujeme-li ho silnější než je střep výrobku, uchopíme jej lehce mezi palcem a ukazovákem levé ruky a zároveň ho s citem stlačujeme dolů ukazovákem pravé ruky. Tak si vytvoříme pevný a úhledný okraj. S pomocí čepelky vytvoříme požadovaný tvar tak, že ji levou rukou lehce přiložíme ke kachlici v protisměru točení kruhu a prsty druhé ruky uvnitř tlačíme proti ní. Postupujeme odspodu nahoru.
kone n pravy
KONEČNÉ ÚPRAVY
 • Promáčklý tvar vznikne tlakem prstů zvenku proti prstům uvnitř kachlice samozřejmě při mírných otáčkách kruhu a pohybem nahoru. Otevřený okraj vytvoříme naopak a lehkým stočením směrem ven. Nožičku vytvarujeme citlivým vmáčknutím prstu. Konečný výrobek vyhladíme a odstraníme kal a vodu ze dna houbičkou.
od znut z kruhu
ODŘÍZNUTÍ Z KRUHU
 • Zastavíme kruh, osušenýma rukama napneme strunku a hotový výrobek odřízneme jednorázovým pohybem buď k sobě nebo od sebe. Může se stát, že zvláště u více plastických hlín bude nutné odřezávat vícekrát (mají tendence se „přicucávat“ ke kruhu).
m n velikosti
MĚŘĚNÍ VELIKOSTI
 • Obkročákem změříme velikost vnějšku a vnitřku výrobku a tuto velikost si uchováme k pozdějšímu měření nádobky na vonný olej, kterou vytočíme stejným způsobem jako aromalampu, jen s tím rozdíle, že použijeme menší kus hlíny a tvar přizpůsobíme tak, aby dobře zapadl do vršku aromalampy.
pro ez n dekoru
PROŘEZÁNÍ DEKORU
 • Hotový výrobek suchýma rukama sundáme z kruhu na podložku, necháme několik hodin zavadnout tzv.“kožovitý stav“ kdy se lépe dodělávají detaily. Pak nožíkem načrtneme tvar dekoru, který chceme prořezávat. Je důležité rozvrhnout si jej tak, aby měl dost opor ve stěně výrobku a nepropadl se.
pro ez n dekoru1
PROŘEZÁNÍ DEKORU
 • Nezapomeneme také na zadní otvor pro vložení svíčky. Po vyřezání zamyjeme okraje houbičkou. Výrobek necháme několik dní schnout a poté vypálíme v peci na tzv.přežah což je cca 600-800C°.
hotov aromalampa
HOTOVÁ AROMALAMPA
 • Po přežahu výrobky naglazujeme, použít můžeme různé barvy, i více najednou. Důležité je, aby teplota, kterou potřebuje daná glazura odpovídala té, na kterou jí budeme pálit na ostrý výpal tj. od 1000-1400C° .
 • Pozn.Při glazování nezapomeneme otřít spodek nádoby, aby se při výpalu nespekl s pálicí podložkou. Ze stejného důvodu také obě části budeme pálit odděleně.
test ek
TESTíček

OTÁZKA 1: Jak v keramické terminologii říkáme stěně výrobku?

a) štěně

b) střep

OTÁZKA 2: Co je obkročák?

a) pomůcka pro měření

b) tanec keramiků

OTÁZKA 3: Co / kdo je kalník?

a) opilý hrnčíř

b) nádoba na vodu

slide21
OTÁZKA 4: První krok při tvorbě na hrnčířském kruhu?

a) odříznutí výrobku

b) centrování

OTÁZKA 5: Co je kožovitý stav?

a) zavadnutí výrobku

b) vzácný druh choroby způsobený dlouhodobým točením na hrnčířském kruhu

OTÁZKA 6: Líbila se prezentace?

a) ne – jdu si dát točenou Kofolu

b) ano – točení je lepší než točená Kofola

ad