Patroni gdy skich ulic
Download
1 / 28

Patroni gdy?skich ulic - PowerPoint PPT Presentation


  • 140 Views
  • Uploaded on

Patroni gdyńskich ulic. Antoni Abraham (1869-1923) – żarliwy obrońca polskości Kaszub, delegat na konferencję pokojową w Paryżu .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Patroni gdy?skich ulic' - aaralyn


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Patroni gdy skich ulic


Patroni gdy skich ulic


Ul abrahama
Ul . Abrahama konferencję pokojową w Wersalu, by manifestować na rzecz polskiego Pomorza i Gdańska. Po puckich zaślubinach Polski z morzem w roku 1920, osiadł w Gdyni.Patroni gdy skich ulic


Ul batorego
Ul . Batorego dynastii Jagiellonów. W 1577 roku zmusił zbuntowany Gdańsk do uznania jego wyboru – za cenę przysięgi na wierność i ogromną kontrybucję, pozostawił miastu autonomię


Patroni gdy skich ulic


Patroni gdy skich ulic

  • Pochodził z ziemiańskiej rodziny o bardzo silnych tradycjach patriotycznych. Wysłany na studia do Charkowa , prowadził działalność niepodległościową , wśród studentów. Podejrzany o udział w spisku na życie cara., skazany został na zesłanie . Na Syberii przebywał od 1887 do 1892 roku . Po powrocie wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej . Był twórcą Organizacji Bojowej PPS i współtwórca związku walki czynnej .


Al marsza ka j pi sudskiego
Al. Marszałka J. Piłsudskiego tradycjach patriotycznych. Wysłany na studia do Charkowa , prowadził działalność niepodległościową , wśród studentów. Podejrzany o udział w spisku na życie cara., skazany został na zesłanie . Na Syberii przebywał od 1887 do 1892 roku . Po powrocie wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej . Był twórcą Organizacji Bojowej PPS i współtwórca związku walki czynnej .


Patroni gdy skich ulic


Patroni gdy skich ulic

  • Ta ulica – symbol miasta- początkowo nazywała się Drogą na Oksywie, ponieważ przez wiele wieków łączyła wieś Oksywie z wsią Gdynią o z drogą prowadzącą do Gdańska . Regularna zabudowa ul. Świętojańskiej zaczęła się w roku 1926, ale już dwa lata wcześniej poświecony został kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.


Ul d browskiego
Ul . Dąbrowskiego Drogą na Oksywie, ponieważ przez wiele wieków łączyła wieś Oksywie z wsią Gdynią o z drogą prowadzącą do Gdańska . Regularna zabudowa ul. Świętojańskiej zaczęła się w roku 1926, ale już dwa lata wcześniej poświecony został kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.


Ul wi toja ska
Ul . Drogą na Oksywie, ponieważ przez wiele wieków łączyła wieś Oksywie z wsią Gdynią o z drogą prowadzącą do Gdańska . Regularna zabudowa ul. Świętojańskiej zaczęła się w roku 1926, ale już dwa lata wcześniej poświecony został kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.Świętojańska


Patroni gdy skich ulic


Patroni gdy skich ulic


Patroni gdy skich ulic


Patroni gdy skich ulic


Ul kili skiego
Ul . Kilińskiego a od 1793 r . brał udział w pracach przygotowujących powstanie . Jako jedyny przedstawiciel średniego mieszczaństwa powołany został przez króla do zastępczej rady tymczasowej


Patroni gdy skich ulic


Patroni gdy skich ulic

  • Z zawodu b prozaik , publicysta , autor prac z dziedziny wychowania ył lekarzem z zamiłowaniem pedagogiem . Całe życie poświecił dzieciom , walce o ich prawa i właściwe kształcenie osobowości . Był współ twórcą i kierownikiem żydowskiego domu sierot w warszawie i sierocińca dla dzieci polskich nasz dom. Zginął w obozie hitlerowskim w Treblince dobrowolnie towarzysząc swoim wychowankom z domu sierot .


Ul korczaka
Ul . Korczaka prozaik , publicysta , autor prac z dziedziny wychowaniaPatroni gdy skich ulic

  • W latach (1776-17783) wziął udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki . Od roku 1794 został przywódcą powstania narodowego, obejmując dyktatorską władzę jako najwyższy naczelnik Sił Zbrojnych Narodu . Pod Racławicami rozbił wojska rosyjskie , ale w bitwie pod Maciejowicami poniśł klęskę , dostał się do niewoli rosyjkskiej . W 1796 został uwolniony , przez dwa lata przebywał na emigracji w Stanch Zjednoczonych następnie we Francji .


Ul ko ciuszki
Ul . Kościuszki niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki . Od roku 1794 został przywódcą powstania narodowego, obejmując dyktatorską władzę jako najwyższy naczelnik Sił Zbrojnych Narodu . Pod Racławicami rozbił wojska rosyjskie , ale w bitwie pod Maciejowicami poniśł klęskę , dostał się do niewoli rosyjkskiej . W 1796 został uwolniony , przez dwa lata przebywał na emigracji w Stanch Zjednoczonych następnie we Francji .


Patroni gdy skich ulic


Patroni gdy skich ulic


Ul sienkiewicza
Ul . Sienkiewicza polskiej jako autor powieści pisanych ,, ku pokrzepieniu serca’’- i w roku 1900 , podczas jubileuszu 25-lecia pracy twórczej , otrzymał w prezencie od społeczeństwa polskiego Oblęgorek pod Kielcami .