bah e b tk ler n n beslenme ve nsan sa li i a isindan nem 2 mineral madde su antioksidan l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
BAHÇE BİTKİLERİNİN BESLENME VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ ( 2. Mineral madde, su, antioksidan ) PowerPoint Presentation
Download Presentation
BAHÇE BİTKİLERİNİN BESLENME VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ ( 2. Mineral madde, su, antioksidan )

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 20

BAHÇE BİTKİLERİNİN BESLENME VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ ( 2. Mineral madde, su, antioksidan ) - PowerPoint PPT Presentation


 • 409 Views
 • Uploaded on

BAHÇE BİTKİLERİNİN BESLENME VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ ( 2. Mineral madde, su, antioksidan ).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

BAHÇE BİTKİLERİNİN BESLENME VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ ( 2. Mineral madde, su, antioksidan )


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
bah e b tk ler n n beslenme ve nsan sa li i a isindan nem 2 mineral madde su antioksidan
BAHÇE BİTKİLERİNİN BESLENME VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ(2. Mineral madde, su, antioksidan)
slide2

Meyve ve Sebzeler genel olarak protein, karbonhidrat ve yağ içeriği bakımından zengin olmamakla birlikte (mantar→ protein, patates ve muz → karbonhidrat; sert kabuklu meyveler, zeytin →yağ açısından mükemmel kaynaklardır) ; vitaminler ve mineral maddeler ile organik asitler, renk verici pigment ve flavonoidler bakımından zengindir.

Bu maddeler doğrudan enerji kaynağı olmasa da, eksiklikleri durumunda bütün vücut sisteminin çökmesine neden olabilmektedir.

slide3

Meyveler ve özellikle sebzeler (karbonhidrat ve yağ bakımından zengin olanlar hariç) çok az kalori verirler ve vücutta yağ depolanmasına neden olmazlar. Sebzelerdeki karbonhidratların büyük kısmı lifli yapıyı oluşturan ‘selüloz,hemiselüloz, pektik maddeler ve lignin’dir. Bu maddeler, sindirim enzimleri tarafından parçalanamaz; diğer besinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Lif yapısındaki bu maddeler barsakların genişlemesini sağlar, hareketlendirir, kabızlık, kolon kanseri, kalp hastalıkları, apandisit ve basuru önler.

slide4

Mineral madde, tad ve aroma maddeleri iştahı açar.

Sarımsak, soğan, pırasa, lahana, turp gibi sebze türlerinde bulunan bazı kimyasallar, antibiyotik etkiye sahiptir.

Kokulu otlar, nane, doğadan toplanan yabani otların çeşitli hastalıkların semptomlarını giderici etkileri bulunmaktadır.

slide5

Demir: Kanın alyuvarlarının yapılmasında kullanılır. Bu nedenle eksikliğinde kansızlık, tekrarlayan üst solunum yolları hastalıkları, iştahsızlık, huzursuzluk gibi hastalıklar görülür. Ebegümeci, roka, nane, maydanoz, pazı, ıspanak, semizotu zengin demir kaynaklarıdır.

slide6

Fosfor: Sinir sistemi ve beynin ana maddesidir. Kemiklerin yapılmasında kullanılır.

Bezelye, nane, sarımsak, kara lahana gibi sebzelerde ve birçok meyvede bulunur.

Örneğin ELMA:

Elma antioksidan içermesi bakımından kalp sağlığı açısından da yararlı olmasının yanı sıra, cilt yaşlanmasını da geciktiriyor. İçeriğinde yüzde 85 su, yüzde 12 şeker, organik asitler, soda, fosfor, vitamin A, B1, B2, B5, C, E ve PP bulunan elmanın kas ve sinir sistemi için gerekli olduğu bildirildi. Bedeni ve zihni yorgunluklarda yatıştırıcı etkiye sahip olan elma yatmadan önce yenildiği takdirde rahat bir uyku sağlıyor. Böbrekleri çalıştıran elma idrar söktürücü özelliği ile vücuttaki ürik asidin dışarı atılmasını hızlandırıyor. Taze elma suyuyla silinen cilt, canlılık ve tazelik kazanıyor. Böbrek, mesane hastalıklarıyla hemoroide karşı son derece faydalı olan elmanın, yemekten önce tüketilmesi, sindirim yetersizliğine iyi geldiği ifade ediliyor. 

slide7

Brokkoli, kalsiyum, demir ve magnezyum bakımından en zengin kaynaklardan biridir. Bundan başka vitamin A ve C bakımından da çok zengindir.

Kalsiyum

Kemiklerin esas yapı maddesini oluşturur. Yeşil Yapraklı Sebzeler (Roka, nane, maydanoz, ebegümeci, pazı, ıspanak, semizotu , dereotu)

slide8
Family - CucurbitaceaeNames:Hindi - KarelaEnglish - Bitter GourdBitter Gourd is a tropical vegetable and is widely grown in places like India, China and neighbouring countries. It is a nutrient vegetable which contains Calcium, Phosphorus, Iron, Vitamin C and also Vitamin A, B1 and B2.It is a excellent tonic for the skin and its disorders such as itches,, rashes, and eruptions, hives and nettlerash, acne, pimples and blood boils, scabies, ringworm, even psoriasis
slide9
Calcium. Strongbones. No milk required.

Our bodies need calcium on a daily basis to maintain strong bones (teeth included). Our bodies cannot produce calcium on their own so we need to get it through nutrition. Some of the vegan dietary sources include tofu, green leafy vegetables, dried fruit, seeds and nuts. Note: In order to absorb calcium, our bodies need vitamin D. So be sure to expose yourself to the sun for at least 15 minutes a few times a week.

slide10

Magnezyum: Kemiklerin ve hemoglobinin yapısında bulunur.

Dereotundaki magnezyum ve kalsiyum kemik gelişimi icin oldukça önemli bir mineraldir. Yeşil sebzeler ve özellikle ıspanak, taze fasulye, bezelye magnezyumca zengindir. Kırmızı pancar, patates, havuçta da vardır.

Badem de iyi bir Mg

kaynağıdır. Fakat Kabak

Çekirdeği, Mg bakımından

neredeyse rakipsizdir.

slide11
MagnesiumCacao is remarkably rich in magnesium.  Cacao seems to be source of magnesium of any food. This is likely the primary reason women crave chocolate during the menstrual period. Magnesium balances brain chemistry, builds strong bones, and is associated with more happiness.
slide12

Potasyum:

Kanın yapılmasında kullanılır. Hücre içi ve dışındaki sıvıların pH’sını ayarlar. Böbrekleri çalıştırarak idrar söktürür. Romatizma ve eklem hastalıklarının tedavisinde gereklidir.

Muz..Muz...Muz.. Kayısı.. Kayısı...Kayısı...

Şeftali, Balkabağı, Patates (kabuğuyla birlikte), Maydanoz, ıspanak, marul, patates, enginar havuçta bulunur.

slide13

Su: Tüm sebze ve meyveler insan vücudunun su ihtiyacını dolaylı olarak karşılar. Genel olarak taze sebze ve meyvelerin %65-95’i sudur. Özellikle karpuz, hıyar ve kavun; turunçgiller, ağırlıklarının büyük bir bölümünü su olarak bulundurur.

slide14

TAD ve AROMA MADDELERİ

Organik asitler, tuzlar, karbonhidratlar tad, eterik yağlar ve uçucu bileşikler koku kaynağıdır.

Limon ve diğer turunçgiller (portakal, mandalina, vs.) yüksek miktarda sitrik asit içerirler. Sitrik asit, genel asit özelliği olarak (kimyasal yapısının bir sonucu olarak) ekşidir. (Domates, patates, salata, ıspanak, baklagillerde bulunur. )

slide15
Okzalik asit (Kabak, ıspanak, fasulye, pazı, asma yaprağı, semizotu, çay, kakao)
 • Malik asit (Elma, Kavun, havuç, karnabahar, brokoli, kereviz, marul, soğan)
g ndemdeki bah e bitkileri
Gündemdeki Bahçe Bitkileri
 • Go nuts A study published in the American Journal of Epidemiology suggests that a good intake of vitamin E might help to prevent poor memory. Nuts are a great source of vitamin E along with leafy green vegetables, seeds, eggs, brown rice and wholegrains.
 • Bet on broccoli

A great source of vitamin K, which is known to enhance cognitive function and improve brainpower.

 • Pick up pumpkin seeds Just a handful a day is all you need to get

your recommended daily amount of zinc,

vital for enhancing memory and thinking skills.

slide17
Get a blackcurrant boost Vitamin C has long been thought to have the power to increase mental agility. One of the best sources of this vital vitamin is blackcurrants.
 • Enjoy oily fish The essential omega-3 fatty acids - found in oily fish, as well as fish oil, walnut oil and flaxseeds (linseeds) - are high in DHA, fatty acid crucial to the health of our nervous system. Low DHA levels have been linked to a higher risk of developing Alzheimer's disease and memory loss. Fish also contains iodine, which is known to improve mental clarity.
 • Binge on blueberries Research from Tufts University in the United States and published in the Journal of Neuroscience suggests that blueberry extract can improve short term memory loss. Widely available, so there's no excuse!
 • Eat more tomatoes

There is good evidence to suggest that lycopenea powerful antioxidant found in tomatoes, could help protect against the kind of free radical damage to cells which occurs in the development of dementia, particularly Alzheimer's.

10 foods to make you feel fantastic
10 foods to make you feel fantastic
 • BLUEBERRIES The ultimate immune-boosting food. Rich in anti-oxidants.
 • BROCCOLI Guards against cancer and is rich in a wide range of anti-oxidants, vitamins C and E, folate and iron.
 • CARROTS High in carotenes, known to boost the immune system.
 • LETTUCE AND SALAD GREENS Tangy varieties, such as chicory and endive, stimulate the liver, making them great detoxifiers. Most lettuces contain valuable amounts of vitamins, minerals and anti-oxidants.
 • BEETROOT Bursting with minerals and has anti-cancer, anti-inflammatory, anti-oxidant, immune-boosting and detoxifying properties.
 • BRAZIL NUTS You only need to eat two or three a day to benefit from their great combination of immune-boosting nutrients: vitamin E, selenium and B vitamins.
 • GRAPEFRUIT Has immune-boosting, antiseptic, wound-healing and anti-bacterial properties.
 • GARLIC Strengthens the heart and blood, and has anti-bacterial, anti-fungal and anti-viral properties. Also thought to help lower blood pressure. A key ingredient is allicin, which has cancer-fighting potential.
 • CRANBERRIES Best known for helping to prevent and treat urinary tract infections, especially cystitis, in women. They have both anti-fungal and antiviral properties.
 • GINGER Stimulates the immune system and circulation.
slide19
Plants provide many beneficial nutrients (phytochemicals) which may protect against cancer. Isothiocyanates (found in broccoli, cauliflower and brussel sprouts) may suppress tumor growth and hormone production. Flavonoids (apples, grapefruit, red wine, etc.), soy and lycopene (found in tomatoes) also demonstrate protection against cancer.
slide20
NAR
 • Health Benefits

It’s now proven to contain anti-oxidants. Pomegranate juice has far reaching health benefits and many top physicians for patients suffering from cardiac or cholesterol problems, prostate, etc. recommend its consumption. One glass of Pomegranate juice can also help protect a baby during pregnancy as it contains the recommended daily allowance of folic acid.

 • Pomegranate Juice Fights Heart DiseaseAccording to a new study, antioxidants contained in pomegranate juice may help reduce the formation of fatty deposits on artery walls. Antioxidants are thought to provide several heart-protecting benefits, includingreducing low-density lipoprotein (LDL, or "bad") cholesterol.Antioxidants are compounds that limit cell damage. Scientists have tested the juice in mice and found that it combats hardening of the arteries (atherogenesis) and related diseases, such as heart attacks and strokes.
 • Antioxidants and Cancer
 • Science has shown that unstable little molecules called free radicals are the cause for many diseases known to man.
 • They accelerate aging, lead to heart disease and stroke, Alzheimer’s, even cancer. Free radicals are formed by exposure to a high-fat diet, tobacco smoke, drugs, alcohol, sunlight and air pollution.
 • Antioxidants fight hard to prevent free radicals from doing their damage. The pomegranate has more antioxidant power than any other natural substance. Yes, more than red wine, orange juice, blueberry juice and cranberry juice. Antioxidants are extremely important in guarding our bodies against free radical damage. Current research shows that antioxidants might slow or even prevent the development of cancer.
 • Researches say that the pomegranate juice shows major promise to combat prostate cancer - the most common invasive cancer and the second-leading cause of cancer death in American men.
 • Pomegranate and Aging
 •  Pomegranates contain very high concentrations of polyphenols, substances also found in grapes, red wine, and berries that scientists have linked to potential neuroprotective and anti-aging effects.