Unit rates and proportional reasoning
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 3

Unit Rates and Proportional Reasoning PowerPoint PPT Presentation


  • 48 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

= $2.73 unit price • number of units = total price. COURSE 2 LESSON 5-2. Unit Rates and Proportional Reasoning. Use the unit price to find the total price: 7 yd of ribbon at $.39 per yard. $.39 • 7. The total price of 7 yd of ribbon is $2.73. 5-2. price number of lb. $.89 3.

Download Presentation

Unit Rates and Proportional Reasoning

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Unit rates and proportional reasoning

= $2.73 unit price • number of units = total price

COURSE 2 LESSON 5-2

Unit Rates and Proportional Reasoning

Use the unit price to find the total price: 7 yd of ribbon at $.39 per yard.

$.39 • 7

The total price of 7 yd of ribbon is $2.73.

5-2


Unit rates and proportional reasoning1

price

number of lb

$.89

3

$.30/lb

price

number of lb

$1.59

5

$.32/lb

COURSE 2 LESSON 5-2

Unit Rates and Proportional Reasoning

Find each unit price. Then determine the better buy.

3 lb of potatoes for $.89

5 lb of potatoes for $1.59

Divide to find the unit price of each size.

Since $.30 < $.32, 3 lb of potatoes for $.89 is the better buy.

5-2


Unit rates and proportional reasoning2

4.35 mi/h

$1.08/lb; $1.10/lb; 20 lb for $21.50.

COURSE 2 LESSON 5-2

Unit Rates and Proportional Reasoning

1.It took Anthony 5 h 45 min to complete a 25-mi walkathon. What was his average speed in miles per hour? Round your answer to the nearest hundredth.

2.A 20-lb bag of dog food costs $21.50. A 30-lb bag of the same dog food costs $32.90. Find each unit price. Then determine the better buy.

5-2


  • Login