4 2 unit rates and proportional reasoning
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 7

4.2 Unit Rates and Proportional Reasoning PowerPoint PPT Presentation


  • 84 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

4.2 Unit Rates and Proportional Reasoning. I can find unit rates and unit costs using proportional Reasoning. Rates. Ratios comparing two quantities measured in different units. Ex: Miles per hour (distance and time). Unit Rate. Rate for one unit of a given quantity

Download Presentation

4.2 Unit Rates and Proportional Reasoning

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


4 2 unit rates and proportional reasoning

4.2 Unit Rates and Proportional Reasoning

I can find unit rates and unit costs using proportional Reasoning


Rates

Rates

Ratios comparing two quantities measured in different units.

Ex: Miles per hour (distance and time)


Unit rate

Unit Rate

  • Rate for one unit of a given quantity

  • To find a unit rate, divide the first quantity by the second.

  • Ex: there are 15 grams of fat in 5 servings of canned soup.

  • What is this expressed as a rate?

  • What is the unit rate? That is, how much per 1 serving?

    • 3 grams per serving


You try

You try!

Find the unit rate for 210 heartbeats in 3 minutes.

70 beats per minute

Units need to be included


Finding a unit rate with fractions

Finding a Unit Rate with Fractions

  • Cindy walks of a mile in of an hour. What is her speed?

    • Hint (Miles per hour)

    • Number of miles divided by number of hours

    • miles per hour


Unit cost

Unit Cost

A unit rate that gives cost per unit

Divide total cost by number of items or units in the item.

You can compare prices using unit costs.

Ex: Which size of shampoo is the better

buy?

The smaller bottle


Assignment

Assignment

ODDS Only

P.134 #7-23


  • Login