patron naszej szko y ksi dz jan twardowski 1915 2006
Download
Skip this Video
Download Presentation
PATRON NASZEJ SZKOŁY Ksiądz Jan Twardowski (1915 – 2006)

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 65

PATRON NASZEJ SZKOŁY Ksiądz Jan Twardowski (1915 – 2006) - PowerPoint PPT Presentation


 • 139 Views
 • Uploaded on

PATRON NASZEJ SZKOŁY Ksiądz Jan Twardowski (1915 – 2006). 22 marca 2003 roku zapisał się w historii naszej szkoły – jako dzień nadania jej imienia Księdza Jana Twardowskiego. Życiorys.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' PATRON NASZEJ SZKOŁY Ksiądz Jan Twardowski (1915 – 2006)' - pooky


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
22 marca 2003 roku zapisał się w historii naszej szkoły – jako dzień nadania jej imienia Księdza Jana Twardowskiego
yciorys
Życiorys

Ksiądz Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. W okresie gimnazjalnym współredagował międzyszkolne pismo "Kuźnia Młodych”.Na łamach tej gazetki miał miejsce jego debiut poetycki.

Maturę zdał w 1936, a rok później ukazał się pierwszy tomik jego wierszy pt. "Powrót Andersena", w tym samym roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej, podczas której zaginął cały jego wcześniejszy dorobek poetycki, był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. W czasie powstania został ciężko ranny i to właśnie wtedy zrodziła się myśl – wstąpienia do tajnego seminarium.

slide7
W trakcie wojny w roku 1945 zaczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie. 4 lipca 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie. Zajął się nauczaniem religii w szkole specjalnej w Żbikowie.

Przez wiele lat był rektoremkościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci, którym później zadedykował dwa zbiory: "Zeszyt w kratkę" oraz "Patyki i patyczki". Publikował swe wiersze m.in. na łamach Tygodnika Powszechnego.

slide9
„Dziewczynka z zapałkami”

Refren:

Święta dziewczynko z zapałkami, chroń nas przed staruchami,co płaczą, że wszędzie zło, martwią się, że nas okłamują (bis)

Nie mówiąc nam o tym.

slide10
A nas cieszy pole różowe, kiedy wschodzi zboże,nagietek, który przekwita w październiku.Pszczoły dokładnie złote, czujemy niewidzialne ręce,widzimy dalej i więcej.

Refren:

Święta dziewczynko z zapałkami, chroń nas przed staruchami,co płaczą, że wszędzie zło, martwią się, że nas okłamują (bis)

Nie mówiąc nam o tym.

slide11
Leszczyna, co wydaje jednocześnie kwiaty i orzechy,

Spotykamy się z Matką Boską w ogrodzie,

Żyjemy z kundlem na co dzień.

Czujemy niewidzialne ręce,

Widzimy dalej i więcej.

Refren:

Święta dziewczynko z zapałkami, chroń nas przed staruchami,co płaczą, że wszędzie zło, martwią się, że nas okłamują (bis)

Nie mówiąc nam o tym.

slide12
Czujemy niewidzialne ręce,widzimy dalej i więcej.

Refren:

Święta dziewczynko z zapałkami, chroń nas przed staruchami,co płaczą, że wszędzie zło, martwią się, że nas okłamują (bis)

Nie mówiąc nam o tym.

slide13
Twórczość księdza Jana Twardowskiego jest popularna na całym świecie, jego dzieła przetłumaczono aż na 17 języków.
 • Ksiądz Twardowski był laureatem licznych nagród i odznaczeń:

- Nagroda literacka PEN

- Order uśmiechu

- Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

- Nagroda TOTUS – zwana katolickim noblem

slide14
Ksiądz Twardowski jest dla nas doskonałym wzorem, jego twórczość pisana językiem prostym, obrazowym, o sprawach nam bliskich i z dużą dozą humoru doskonale dociera do czytelnika.
slide15
Utwory księdza Twardowskiego przekazują pozytywny obraz świata, uczą dostrzegać w ludziach dobro, pomagają nawiązywać właściwe relacje międzyludzkie.
 • Wiersze Księdza Twardowskiego wyrażają uczucia, które są bliskie wszystkim, uczą jak radzić sobie z własnymi emocjami, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, taktu, empatii. To utwory na chwile smutne i radosne, na co dzień i od święta, na dzieciństwo, dojrzałość i starość.
slide17
„Kopciuszek”

Refren: Kopciuszku, tobie się udało, Kopciuszku, tobie się udało oddzielić mak od popiołu przez jedną noc. (Bis)

Powiedz jak oddzielić kota od kotki,ból od miłości, łzę od doświadczeń, smutek od czasu, mądrość od starości. I nie mieć już słonia lat.

portrety naszego patrona wykonane przez klas v
Portrety naszego patrona wykonane przez klasę V

Katarzyna Fiedor

Franciszek Jaruga

portrety naszego patrona wykonane przez klas v3
Portrety naszego patrona wykonane przez klasę V

Hubert Wójcik

Weronika Grochowina

portrety naszego patrona wykonane przez klas v4
Portrety naszego patrona wykonane przez klasę V

Izabela Fundament

Szymon Wieczorek

slide36
„Można odejść na zawsze, by stale być blisko…”

Ks. Jan Twardowski

Ksiądz Twardowski zmarł wieczorem 18 stycznia 2006 w Warszawie. Pochowany został w krypcie dla zasłużonych Świątyni Opatrzności Bożej, zgodnie z życzeniem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.

pieszmy si
„Śpieszmy się”

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzązostaną po nich buty i telefon głuchytylko co nieważne jak krowa się wlecze najważniejsze tak prędkie że nagle się staje potem cisza normalna więc całkiem nieznośna jak czystość urodzona najprościej z rozpaczykiedy myślimy o kimś zostając bez niego Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęścieprzychodzi jednocześnie jak patos i humor jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon żeby widzieć naprawdę zamykają oczychociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć kochamy wciąż za mało i stale za późno Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodząi ci co nie odchodzą nie zawsze powrócąi nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą…

przyroda w wierszach ksi dza jana twardowskiego
Przyroda w wierszach Księdza Jana Twardowskiego

Do motywów szczególnie umiłowanych przez księdza Twardowskiego należy niewątpliwie przyroda.

Świat roślin i zwierząt jest obecny w wielu utworach księdza Twardowskiego, motywów przyrodniczych odnotowano w jego twórczości blisko 400.

"Długo i cierpliwie uczyłem się przyrody. Czytam książki przyrodnicze, zbieram zielniki..."

slide39
Wiedza jaką czerpiemy z twórczości Księdza Jana Twardowskiego niewątpliwie jest imponująca, jej przekaz różni się jednak od botanicznych ksiąg. Poetę możemy przyrównać nie tyle do nauczyciela, co do mędrca – przewodnika wprowadzającego nas w niesamowity świat przyrodniczy…
slide40
Ksiądz Jan od Biedronki

Moim symbolem jest biedronka (boża krówka).

Święty Janie od Krzyża, kiedy pełnia latai derkacz się odezwał, głuchy odgłos łąki, owieczka dzwonkiem beczy, przepiórka szeleści,rzuć mi malwę i nazwij Janem od Biedronki.Lubię to stworzenie, gdyż jest wesołe, ma kropki i jest dowcipne.

Pisać wiersz niczyj dla wszystkichjak zabawny byczek co podchodzi z bliskabyć biedronką co uklękła w słońcuBez adresu imienia nazwiska.

W pisaniu potrzebna jest pokora. Ja uważam, że pokora własnej miary. Stąd – Jan od Biedronki.

slide41
„Biedroneczko leć do nieba”czyli o zwierzętach w utworach Ks. Jana Twardowskiego

Autor Wiktoria Cieślik

slide42

„Biedronka jest jednym z chrząszczy. W Polsce najczęściej spotykamy taką, która ma siedem kropek. Nazywamy ją bożą krówką.”„Kiedy biedronka usiądzie na przykład na ręku, bluzce, na pledzie w czasie wakacji, to przynosi szczęście…”

slide43
„słowik niesie dwa czubki do góry” „słowik nie narzeka, że nie sypia nocą”„dla słowika w czerwcu każda noc za mała”
sowa uszatka od puchacza o po ow mniejsza
„sowa uszatka od puchacza o połowę mniejsza”

Czy wiesz, że?...

Sowy są to jedyne ptaki o nieruchomych gałkach ocznych.

czy wiesz e
Czy wiesz, że? …
 • Ptaki podczas toków chętnie obdarowują się prezentami –w trakcie godów – samce obdarowują pokarmem samice, samiec daje tez budulec na gniazdo lub upolowanego owada
czy wiesz e1
Czy wiesz, że? …
 • Samiec kukułki donośnym kukaniem najczęściej rano i wieczorem informuje o zajęciu jakiegoś terytorium w lesie, kukaniem przywołuje tez samiczki.
 • Kukułka nie wysiaduje swoich jaj tylko podrzuca je innym ptakom
slide51

„żółta pliszka cieszy się swoim czarnym dziobem” „ pliszka żółta, bo taką i o zmroku widać” „kiedy przylecą drozdy i pliszki można już spać przy otwartym oknie”

slide52

„bocian dalej podnosi tylko lewą nogꔄbocian klekocze dłużej i krócej, głośniej i ciszej, wolniej i tak szybko jakby się już do Egiptu spieszył…”

ZAGADKA

Gdzie wylatują bociany na zimę?

dzi cio co nie piewa tylko wo a
„dzięcioł co nie śpiewa tylko woła”

Czy wiesz, że…?

 • Dzięcioły potrafią uderzać w drzewo z prędkością nawet 40 km/h.
czaplo pi knie krzywa
„czaplo pięknie krzywa”

ZAGADKA:

Co jest znakiem rozpoznawalnym czapli?Jaką literę przypomina jej szyja?

derkacz w zbo u po wilgach i derkaczach przychodzi pierwsza burza
„derkacz w zbożu”„ po wilgach i derkaczach przychodzi pierwsza burza”

Czy wiesz, że?...

Nasz patron sporadycznie umieszczał swoją poezję w czasopismach: "Tygodnik Powszechny", "Odra", pod pseudonimem Antoni Derkacz.

slide58
„pszczoła nie zna Chopina ale jest muzyką” „ pszczoła jak z carskiego złota na trzeciej parze nóżek trzyma swój koszyczek”
czy wiesz e2
Czy wiesz, że?...
 • pszczoły miodne nigdy nie śpią
 • pszczoły muszą odwiedzić 50–100 kwiatów, żeby napełnić wole nektarem i powrócić do ula,
 • do zebrania kilograma miodu pszczoły muszą odwiedzić od 2 do 8 milionów kwiatów i przelecieć średnio 80000 km,
 • rodzina pszczela licząca nawet 100 tys. osobników w ciągu roku produkuje od 60 do 120 kg miodu,
 • 80% drzew i krzewów owocowych, warzyw i roślin nasiennych zapylanych jest przez pszczoły miodne,
wielb dzie kulfonie
„wielbłądzie kulfonie”

ZAGADKAJak nazywa się wielbłąd dwugarbny, a jak jednogarbny?Co znajduje się w garbie wielbłąda?

yrafo dryblasie z tr jk tn g ow
„żyrafo dryblasie z trójkątną głową”

ZAGADKACzłowiek w odcinku szyjnym kręgosłupa posiada 7 kręgów, a ile ma żyrafa??

slide63

„Obiecanki cacanki”

Refren: Będę mądry – obiecuję, Będę grzeczny – obiecuję, Będę wdzięczny – obiecuje, Kochać ludzi obiecuję.

Będę mądry obiecuję – lecz w zeszycie przyniósł dwóję,

Nie chcę plotek obiecuję – znowu wujka obgaduje,

Być rozsądnym obiecuję – łyka lody i choruje,

Ciocię kochać obiecuję – znów jej język pokazuje.

slide64

Refren: Będę mądry – obiecuję, Będę grzeczny – obiecuję, Będę wdzięczny – obiecuje, Kochać ludzi obiecuję.

Jeść najpiękniej obiecuję – krem z talerza wylizuje,

Być na piątkę obiecuję – lecz z piątego piętra pluje,

Być aniołem obiecuje – wszedł na stołek i wariuje,

Będę grzeczny obiecuję – lecz mamusi swej pyskuje.

slide65

Refren: Będę mądry – obiecuję, Będę grzeczny – obiecuję, Będę – obiecuje, Kochać ludzi obiecuję.

Będę grzeczny obiecuję – lecz dziadkowi życie truje,

Kochać ludzi obiecuję – koleżance nie daruje,

Piękno drzewa deklamuję – lecz gałęzią wymachuje,

Reperować obiecuję – czego dotknie, to popsuje,

Być dentystą obiecuję – zęby lalkom wyłamuje,

Iść do nieba obiecuję – Matkę Bożą denerwuje.

ad