slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 201 3 ( 6 . Sunu ) ( Yrd . Do ç . Dr. Deniz Dal)

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 21

BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 201 3 ( 6 . Sunu ) ( Yrd . Do ç . Dr. Deniz Dal) - PowerPoint PPT Presentation


  • 179 Views
  • Uploaded on

BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 201 3 ( 6 . Sunu ) ( Yrd . Do ç . Dr. Deniz Dal). Kompozisyon (HAS-A Relationship ). Bir x sınıfının bir üye değişkeni bir başka y sınıfının bir nesnesi olabilir. ( y HAS-A x )

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 201 3 ( 6 . Sunu ) ( Yrd . Do ç . Dr. Deniz Dal)' - phyre


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

BM-104

Nesneye Yönelik Programlama

Bahar 2013

(6. Sunu)

(Yrd. Doç. Dr. Deniz Dal)

kompozisyon has a relationship
Kompozisyon (HAS-A Relationship)
  • Birx sınıfının bir üye değişkeni bir başka y sınıfının bir nesnesi olabilir. (y HAS-A x)
  • Bu türden bir ilişkiye kompozisyon (composition) denir. Kompozisyon sayesinde küçük basit parçalardan daha sofistike bileşenler elde edebiliriz.
slide8

Atama operatörü int atamalarında farklı bir anlam, nesne atamalarında daha farklı bir anlam taşır. İleriki derslerimizde atama operatörünü aşırı yükleyeceğiz. (OperatorOverloading) (Polymorfism nedir?)

kal t m miras is a relationship
Kalıtım/Miras (is-a Relationship)
  • Birysınıfı bir x sınıfının tüm üye değişkenleri ve üye fonksiyonlarına ek/ilave olarak başka niteliklere ve davranışlara sahip olabilir. (y IS-A x)
  • Bu türden bir ilişkiye kalıtım/miras (inheritance) denir. Bu durumda x temel sınıf (baseclass) ve y türetilmiş sınıf (derivedclass) olarak adlandırılır. (Her y bir x’tir ama her x bir y değildir.)
  • Kalıtım sayesinde daha önceden yazılmış bir kodun yeniden kullanılması sağlanır ve kopyala yapıştıra gerek kalmaz.
slide16

Kalıtım sayesinde kopyala yapıştır ile yeni bir sınıf oluşturmak yerine var olan bir sınıfa yeni üye değişkenler ve/veya üye fonksiyonlar ekleyerek daha kompakt programlar oluştururuz. Bu sayede daha genel bir tanımı daha özel bir hale dönüştürürüz.

slide21

Dikdortgen Sınıfından DikdorgenlerPrizmasi Sınıfını Kalıtım Yoluyla Siz Oluşturunuz.(yukseklik Üye Değişkeni ile Hacim Hesaplayan Üye Fonksiyonu Yeni Sınıfınıza Eklemeyi Unutmayınız.)

ad