Unit 2 test review
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 42

Unit 2 Test Review! PowerPoint PPT Presentation


  • 40 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Unit 2 Test Review! . 7 th Grade Pre-Algebra 2013-2014 Ms. Beaty. An inequality states that two quantities either are not equal or may not be equal. An inequality uses one of the following symbols: . is less than. Fewer than, below. is greater than. More than, above.

Download Presentation

Unit 2 Test Review!

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Unit 2 test review

Unit 2 Test Review!

7th Grade Pre-Algebra

2013-2014

Ms. Beaty


Unit 2 test review

An inequalitystates that two quantities

either are not equal or may not be

equal. An inequality uses one of the

following symbols:

is less than

Fewer than, below

is greater than

More than, above

is less than or equal to

At most, no more than

is greater than or equal to

At least, no less than


Graphing inequalities

Graphing inequalities

  • When a number is greater than or less than, you used an open dot on the graph.

    • I think of the dot as being empty. It does not contain the number it is on.

  • When a number is greater than or equal to or less than or equal to, you use a closed dot.

    • I think of the dot as being full. It contains the number it is on.


Let s try one

Let’s try one!!!

3 + x < 9

WAIT!

The x is not isolated yet! What do we do??

That’s right! We do the inverse to isolate the variable. It’s the same way you have been solving the equations.


Let s try it again

Let’s try it again!

  • 3 + x < 9

  • Isolate the variable by undoing the constant. Subtract 3 from both sides and you’re left with:

    x < 6

  • This would read x is less than 6. This means that x can be any number less than 6.

  • In order to represent this, we put it on a graph.


Graphing the inequality

Graphing the inequality

  • x < 6

  • Why did we use an open dot?

  • Why did the arrow point to the left?

3 4 5 6 7 8 9 10


Let s try a few more

Let’s try a few more!

  • X> 4.5

  • X < -3

  • X < -17

  • X > 4


Lets try inequalities with words

Lets try inequalities with words!

  • All real numbers less than 5

  • All real numbers greater than -1

  • All real number less than or equal to ½

  • All real number greater than or equal to 0


Unit 2 test review

Write an inequality for the situation.

There are at most 87 people in the school.


Unit 2 test review

Write an inequality for the situation.

At least 31 pencils are on the tray.


Unit 2 test review

Additional Example 3: Money Application

Edgar’s August profit of $137 was at least $20 higher than his July profit. What was July’s profit?

Let p represent the profit increase from July to August.

August profitwas at least$20 higher thanJuly’s profit.

$137≥ 20 +p

137 ≥ 20 + p

Subtract 20 from both sides.

-20 -20

117≥ p

p ≤ 117

Rewrite the inequality.

July’s profit was at most $117.


Unit 2 test review

  • Antonio has read at least 12 more books than Benji. If Benji has read 32 books, at least how many books has Antonio read?


Unit 2 test review

y

2

– 6 > 1

y

2

> 7

y

2

> (2)7

(2)

Additional Example 1A: Solving Two-Step Inequalities

Solve. Then graph the solution set on a number line.

y

2

– 6 > 1

+ 6 + 6

Add 6 to both sides.

Multiply both sides by 2.

y > 14


Unit 2 test review

Additional Example 1C: Solving Two-Step Inequalities

Solve.

4y – 5 < 11

4y – 5 < 11

+ 5 + 5

Add 5 to both sides.

4y < 16

4y < 16

Divide both sides by 4.

4

4

y < 4


Unit 2 test review

12

252

, or 12

r ≤

Additional Example 2: Application

Sun-Li has $30 to spend at the carnival. Admission is $5, and each ride costs $2. What is the greatest number of rides she can ride?

Let r represent the number of rides Sun-Li can ride.

5 + 2r ≤ 30

– 5 –5

Subtract 5 from both sides.

2r ≤ 25

Divide both sides by 2.

2r ≤ 25

2 2

Sun-Li can ride only a whole number of rides, so the most she can ride is 12.


Unit 2 test review

Check It Out: Example 2

Brice has $30 to take his brother and his friends to the movies. If each ticket costs $4.00, and he must buy tickets for himself and his brother, what is the greatest number of friends he can invite?

Let t represent the number of tickets.

8 + 4t ≤ 30

– 8 –8

Subtract 8 from both sides.

4t≤ 22

Divide both sides by 4.

4t≤ 22

4 4

t ≤ 5.5

Brice can only buy a whole number of tickets, so the most people he can invite is 5.


Combining like terms

Combining Like Terms

  • Must have the same:

    • Variable (Letter)

    • Exponent (Power)

      • Example:

      • (2a + 3) + (a +7)


Steps for solving a 2 step equation

Steps for Solving a 2-Step Equation.

  • Our Goal: Isolate the Variable!

    • 1. Draw your slide to line up the equal signs.

    • 2. Undo the constant by using the inverse operation.

    • 3. Undo the variable term by using the inverse operation

    • 4. Write the solution.


4 x 2 38

4x + 2 = 38


What if there are two variable terms

What if there are two variable terms?

  • 2a = 7a +40

    -7a -7a

    -5a = 40

    -5 -5

    a = -8

  • 1. Get the variable terms on one side, and constants on the other.

  • Use inverse operation to isolate the variable.


Words in math

Words in Math


Look for key words and translate them into mathematic symbols

Look for key words and translate them into mathematic symbols.

  • Special cases

    • More than: addition expression with the terms swapped

    • Less than: subtraction expression with the terms swapped

    • Divided into: division expression with the terms swapped


Unit 2 test review

  • Luis’s cell phone plan costs $39 per month. Text messages cost an additional $0.15 each. If Luis’s cell phone bill last month totaled $55.05, write and solve an equation to determine how many text messages he sent.


Unit 2 test review

  • Syreeta wants to buy some CDs that each cost $23. She has $65. Write and solve an equation to find how many CDs she can buy.


Unit 2 test review

  • Toya had her birthday party at the movies. IT cost $27 for pizza and $8.50 per friend for the movie tickets. How many friends did Toya have at her party if she spent $78.


Unit 2 test review

  • Joan bought a soft drink for 2 dollars and 7 candy bars. She spent a total of 16 dollars. How much did each candy bar cost?


Unit 2 test review

  • Oceanside Bike Rental Shop charges 11 dollars plus 7 dollars an hour for renting a bike. Keith paid 53 dollars to rent a bike. How many hours did he pay to have the bike checked out?


Unit 2 test review

  • Liam bought a movie ticket and a popcorn for $24. What was the price of each item if the ticket cost 3 times as much as the popcorn?


Unit 2 test review

  • Doritos are on sale at Kroger. If Ms. Beaty buys 3 bags, it will cost her $6. If she buys them individually, she has to pay $3.99 each. How much money will she save on each bag if she buys 3.


Unit 2 test review

  • Ms. Beaty can buy a Blu-Ray player for $45 and rent redbox movies for $10 a month or she can use her laptop and stream netflix for $15 per month. How many months would she need to stream netflix to pay as much as she would if she had bought the Ble-Ray and rented redbox movies?


Unit 2 test review

  • One movie ticket at the Mall of Georgia costs $18, while one movie ticket at Regal costs $12. What is the difference in cost if you buy 5 tickets at each theater?


Unit 2 test review

  • Jackie visited New York City and needed to take a cab from the airport to her hotel. The cab charges a $5.00 fee plus $0.20 per mile. If her total cost was $9.80, how many miles did Jackie ride in the cab?


Unit 2 test review

  • Kristina rented a car for a road trip. She paid a rental fee of $60.00, as well as $9.75 each day. Her total cost was $138.00. For how many days did she rent the car?


Unit 2 test review

  • Ms. Beaty found a Braves shirt that she wants to buy for her little brother’s birthday. The original price is $25. It is currently on sale at 15% off Ms. Beaty also has a $5 coupon. How much will the shirt cost before tax?


Unit 2 test review

  • Yuan just bought a new television for $719.00. He made a down payment of $68.00 and will pay monthly payments of $31.00 until it is paid off. How many months will Yuan be paying? (Assume that Yuan pays no interest.)


Unit 2 test review

  • A store is selling a couch for $873.00 on a 24-month payment plan. If a down payment of $121.00 is given, and no interest is charged, how much will a customer have to pay each month? Round your answer to the nearest cent.


Unit 2 test review

  • Taylor needs to take a taxi to get to the movies. The taxi charges $4.00 for the first mile, and then $3.00 for each mile after that. If the total charge is $17.50, then how far was Taylor’s taxi ride to the movie?


Unit 2 test review

  • Monday's low temperature in New York was 30°F. The same day in Dallas, the low temperature was above 57°F. at least how many degrees warmer was the low temperature in Dallas than the low in New York?


Unit 2 test review

  • Erin spent $12.25 on supplies to make lemonade. At least how many glasses of lemonade must she sell at $0.30 per glass to make a profit?


Unit 2 test review

  • Greg has $357.00. A DVD player costs $114.00, and he can purchase used movies for $8.85 each. What is the greatest number of movies Greg can buy if he also buys a DVD player?


  • Login