SYMBOLE MIŁOŚCI W LITERATURZE I FILMIE - PowerPoint PPT Presentation

Symbole mi o ci w literaturze i filmie
Download
1 / 4

  • 170 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

SYMBOLE MIŁOŚCI W LITERATURZE I FILMIE. MIŁOŚĆ W LITERATURZE.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

SYMBOLE MIŁOŚCI W LITERATURZE I FILMIE

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Symbole mi o ci w literaturze i filmie

SYMBOLE MIŁOŚCI W LITERATURZE I FILMIE


Symbole mi o ci w literaturze i filmie

MIŁOŚĆ W LITERATURZE

”Romeo i Julia” W. Szekspir stworzył najsławniejszą parę kochanków wszechczasów. Pomiędzy Romeem a Julią nawiązuje się czyste i nierozerwalne uczucie, zniszczone przez vendettę skłóconych rodów – Kapuletich i Montekich. Nieszczęśliwi kochankowie, w wyniku pomyłki, popełniają samobójstwo.

”Odyseja” - Homer przedstawia Penelopę - żonę Odysa, króla Itaki, jako wzór, ideał i odwieczny symbol najtrwalszej małżeńskiej miłości oraz bezwzględnej wierności. Przez dwadzieścia lat, pomimo natarczywości licznych zalotników była niezmiennie wierna tułającemu się Odysowi.

”Balladyna” - J. Słowacki ukazuje miłość Filona do zmarłej Aliny zamordowanej przez zachłanną siostrę. Filon odnalazłszy zwłoki Aliny widzi w niej idealną kochankę, wybrankę swego losu. Zakochuje się w niej i pogrąża się w rozpaczy, ponieważ jego uczucie nie może się spełnić.

”Dziady” cz. IV – A. Mickiewicz wspomina godzinę miłości, godzinę rozpaczy godzinę przestrogi. Podczas godziny miłości Gustaw wspomina szczęśliwe dni, spędzone z ukochaną. Godzina rozpaczy poświęcona jest rozpamiętywaniu przeżyć Gustawa po rozstaniu z ukochaną. Gustaw buntuje się przeciw bogactwu, dzięki któremu jego rywal zdobył ukochaną. Pod wpływem obłąkania i rozpaczy popełnia samobójstwo.


Symbole mi o ci w literaturze i filmie

MIŁOŚĆ W FILMIE

Dirty Dancing 16-letnia Frances poznaje na wakacjach w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym przystojnego instruktora tańca. Choć różni ich wiele, połączy ich wspólna pasja i miłość.

Titanic film o wielkiej katastrofie morskiej, Rose- młoda dziewczyna z wyższych sfer podróżuje w pierwszej klasie wraz z matką i narzeczonym CaledonemHockleyem . Jack- młody , ubogi chłopak podróżuje z przyjacielem dzięki wygraniu w karty biletów na podróż w trzeciej klasie. Oboje poznają się w momencie, gdy Rose rozczarowana dotychczasowym życiem zamierza popełnić samobójstwo przez skok do lodowej głębi oceanu.


Symbole mi o ci w literaturze i filmie

SYMBOLE MIŁOŚCI

  • Serce symbolizuje miłość, dobroć, uczucie, szczerość, niewinność

  • Róża symbolizuje miłość, a kolce róży ból i cierpienie.

  • Amor jest bogiem miłości, symbolem niespełnionego pragnienia. Przedstawiany jest jako pulchny chłopiec z łukiem i strzałą. Według wierzeń, osoba, która zostanie trafiona prosto w serce, zakochuje się bez pamięci.

  • Obrączki symbolizują ciągłość, nieskończoność i wieczność miłości. Scalają uczucie dwojga ludzi na całe życie

  • Biały gołąb symbolizuje szczęście, miłość i wierność, a w niektórych kulturach także dobrobyt


  • Login