Wiat dzieci cej wyobra ni
Download
1 / 12

Świat dziecięcej wyobraźni - PowerPoint PPT Presentation


  • 80 Views
  • Uploaded on

Świat dziecięcej wyobraźni. Techniki plastyczne na zajęciach w świetlicy szkolnej Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim. Twórczość plastyczna – czy to takie ważne?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Świat dziecięcej wyobraźni' - karah


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Wiat dzieci cej wyobra ni

Świat dziecięcej wyobraźni

Techniki plastyczne na zajęciach w świetlicy szkolnej

Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi

w Janowie Lubelskim


Tw rczo plastyczna czy to takie wa ne
Twórczość plastyczna – czy to takie ważne?

Działalność plastyczna dzieci w młodszym wieku szkolnym jest jedną z najprzyjemniejszych i najchętniej podejmowanych form aktywności. Zarówno rysowanie, malowanie, lepienie czy grafika cieszą się wśród młodych ludzi niesłabnącym uznaniem. Jednak mały uczeń, podobnie jak dorosły człowiek, poszukuje nowych rozwiązań i zaciekawia go to, co nowe i atrakcyjne.

Dzięki zajęciom manualnym możemy osiągnąć szereg dyspozycji, takich jak: percepcja wzrokowa dziecka, koordynacja wzrokowo-ruchowa, koncentracja uwagi, postawa otwartości i samorealizacji oraz twórcza inspiracja. Jeśli będziemy działać w sposób ciekawy i atrakcyjny - sprawimy radość dzieciom, a sami będziemy mieć wiele satysfakcji ze swej pracy.


Sukcesy zach t do dzia ania
Sukcesy – zachętą do działania

W świetlicy szkolnej od kilku lat skupiamy się na tym, by poprzez działalność plastyczno-techniczną wspomagać rozwój dziecka.

W poprzednich latach działalności świetlicy prace naszych uczniów zdobiły sale i korytarze szkolne, cieszyły oczy rodziców, dzieci i nauczycieli. W roku szkolnym 2011/2012 wzięliśmy udział w konkursie plastycznym na Najpiękniejsze Ozdoby Wielkanocne zorganizowany przez Janowski Ośrodek Kultury, w którym wspólnymi siłami zdobyliśmy pierwsze miejsce. To zachęciło nas do urządzenia Kiermaszu Świątecznego oraz do poznawania nowych ciekawych technik plastycznych. Dzieci z zapałem brały się do pracy i czerpały z niej ogromną radość i satysfakcję.


Scrapbooking
Scrapbooking

Scrapbooking to przede wszystkim metoda artystycznego ozdabiania stron albumów fotograficznych.

Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki z ozdobnymi ostrzami, kolorowe nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek, dekoracyjnych naklejek i dziurkaczy wzorków. Na zajęciach wykorzystujemy tę technikę do tworzenia kartek świątecznych i ozdabiania ramek na zdjęcia.


Kusudama
Kusudama

Kusudama to dekoracyjna kula wykonana przeważnie techniką origami z kilku lub kilkudziesięciu połączonych ze sobą modułów.Takie właśnie kusudamy wykonały dzieci z klas I i II w szkolnej świetlicy. Na każdą kulę trzeba zużyć aż 60 kwadratowych karteczek w różnych kolorach, lecz to nie zraziło małych amatorów orgiami.

Zasady tej techniki  są proste: żadnego cięcia, ozdabiania – tylko składanie. Tych reguł starały się przestrzegać dzieci w czasie pracy, która trwała wprawdzie dość długo, efekt jednak był imponujący: kolorowe kule zawieszone na wstążeczkach ozdabiały nie tylko szkolną świetlicę, ale również domy dzieciaków.

Przy okazji powstały prace z tajemniczymi liścikami, ale tu oczywiście zadziałała dziecięca wyobraźnia…


Jesienny zawr t g owy
Jesienny zawrót głowy

Podczas wycieczek klasowych dzieci często zbierają po drodze naturalne okazy otaczającej nas przyrody: wiosną trawy i polne kwiaty, gałązki bazi, jesienią kolorowe liście, owoce jarzębiny, korę drzew, żołędzie, kasztany i liście kukurydzy. Wykorzystując te materiały można stworzyć przepiękne obrazy, które są również utrwaleniem zdobywanej przez dzieci wiedzy przyrodniczej. Kontakt z przyrodą w takiej formie, rozwija u dziecka wrażliwość na piękno natury, uczy zasad ekologii i rozwija wyobraźnię.


Quilling
Quilling

Quilling - ("nawijać na pióro lub rurkę") technika z rodzaju papieroplastyki, służąca do tworzenia ozdób z wąskich kolorowych pasków papieru, zwiniętych w kształt spiralnej sprężynki odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru.

Jest to ulubiona technika dzieci w świetlicy szkolnej (tzw. „paseczki”), która rozwija motorykę małą, uczy precyzji i co ciekawe: wycisza i uspokaja 

Ten sposób zwijania papieru wykorzystaliśmy do tworzenia kartek okolicznościowych, wykonania kolb kukurydzy, ozdabiania jajek styropianowych a nawet do tworzenia biżuterii. Dzieci potrafią w każdej wolnej chwili zająć się paseczkami i wymyślać nowe sposoby wykorzystania tej techniki.


Decoupage
Decoupage

Decoupage to technika polegająca na przyklejanu wzoru wyciętego z papieru lub serwetki na odpowiednio przygotowaną powierzchnię drewnianą, szklaną, tekturową czy plastikową. Praca dzieci polegała więc na pomalowaniu powierzchni farbami plakatowymi lub akrylowymi i naklejeniu wyciętego motywu z serwetki.

Techniką tą ozdabialiśmy dzbanuszki na Święto Mamy, drewniane bazy do kolczyków i ramki do zdjęć, które również zostały wykorzystane przez dzieci jako prezenty dla bliskich.

Prace wykonane tą techniką były piękne i miały wartość użytkową, co jeszcze bardziej zachęciło dzieci do stosowania tej metody ozdabiania.


Mandale
Mandale

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi.

Praca z mandalą wywiera bardzo korzystny wpływ na edukację uczniów już od pierwszego etapu nauczania. Pobudza i rozwija twórcze myślenie, które jest podstawą kreatywnej edukacji. Do pracy twórczej wykorzystuje się, oprócz pisaków i kredek, także plastelinę, ryż, wycinki gazet, kolorowy papier i farby. Należy jednak pamiętać, że praca nad mandalą powinna odbywać się w ciszy i skupieniu, można włączyć spokojną lub powiązaną z tematem rysunku muzykę.

W świetlicy prace z mandalami są organizowane cyklicznie, bardzo często związane są z porami roku. Mandala wycisza i uspokaja, specyficzna atmosfera, jaka wytwarza się podczas malowania, łagodzi napięcia, nieporozumienia i agresję wśród dzieci, ćwiczy motorykę dłoni najmłodszych uczniów, uczy jak dobierać kolory, kształty, typ kreski, pozwala na wypracowanie własnego stylu.


Oprócz przyjemności i dobrej zabawy, którą bez wątpienia zapewniają dziecku zajęcia plastyczne, skupiamy się także na wykształceniu u uczniów podstaw myślenia kreatywnego. Kreatywność i innowacyjność stały się obecnie ważnymi celami edukacyjnymi, które w przyszłości mają skutkować umiejętnością nietypowego oraz efektywnego rozwiązywania wszelkich problemów i zadań, z którymi człowiek styka się na co dzień.


Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.

Albert Einstein


Koniec

KONIEC Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.


ad