Yapılan araştırmalar sonucunda anız yakmanın toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özell...
Download
1 / 30

KATI ATIK - PowerPoint PPT Presentation


 • 186 Views
 • Uploaded on

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' KATI ATIK' - huy


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 • Yapılan araştırmalar sonucunda anız yakmanın toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bozduğu, verimliliği düşürdüğü ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. Bu nedenle modern tarımda anız yakmaya yer yoktur. Ülkemizde 1993 yılından itibaren anız yakılması yasaklanmıştır.


5 toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bozduğu, verimliliği düşürdüğü ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. Bu nedenle modern tarımda anız yakmaya yer yoktur. Ülkemizde 1993 yılından itibaren anız yakılması yasaklanmıştır.

KATI ATIK

(ÇÖP)

KİRLİLİĞİ


Katı Atık yani Çöp Nedir? toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bozduğu, verimliliği düşürdüğü ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. Bu nedenle modern tarımda anız yakmaya yer yoktur. Ülkemizde 1993 yılından itibaren anız yakılması yasaklanmıştır.

 • İnsan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde uzaklaştırılması gereken, sıvı içermeyen maddelere katı atık yani çöp denir. Bütün Dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle büyük yerleşim birimlerinde insanların karşılaştığı en büyük çevre sorunu çöplerdir.


Katı Atık (çöp) Çeşitleri Nelerdir? toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bozduğu, verimliliği düşürdüğü ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. Bu nedenle modern tarımda anız yakmaya yer yoktur. Ülkemizde 1993 yılından itibaren anız yakılması yasaklanmıştır.

1- Evsel Atıklar

2- Tehlikeli Atıklar

3- Özel Atıklar


Evsel katı atık (çöp) nedir? toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bozduğu, verimliliği düşürdüğü ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. Bu nedenle modern tarımda anız yakmaya yer yoktur. Ülkemizde 1993 yılından itibaren anız yakılması yasaklanmıştır.

 • Günlük faaliyetler sonucunda, ev ortamında üretilebilecek her türlü katı atıklardır. Örneğin; yiyecek atıkları, ev eşyası atıkları, cam şişeler, kağıt, karton, teneke kutular, yakacak atıkları ve benzeri atıklardır


Tehlikeli Atık Nedir? toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bozduğu, verimliliği düşürdüğü ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. Bu nedenle modern tarımda anız yakmaya yer yoktur. Ülkemizde 1993 yılından itibaren anız yakılması yasaklanmıştır.

 • Çevre ve insan sağlığını tehdit eden, endüstriyel nitelikli atıklardır. Örneğin; rafineri, enerji santralleri, yiyecek endüstrisi, oyuncak endüstrisi, ilaç fabrikalarının atıkları ve benzeri atıklardır


Özel Atık Nedir? toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bozduğu, verimliliği düşürdüğü ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. Bu nedenle modern tarımda anız yakmaya yer yoktur. Ülkemizde 1993 yılından itibaren anız yakılması yasaklanmıştır.

Bunları 5 ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlar sırası ile;

1- Tıbbi atıklar; hastane ve benzeri sağlık kuruluşlarından kaynaklanan ve pek çok hastalığa sebep olabilen atıklardır.

2- Radyoaktif Atıklar,

3- Piller,

4- Arıtma Çamurları,

5- Atık Yağlar ve benzeri atıklar.


Çöpler nereye dökülmelidir? toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bozduğu, verimliliği düşürdüğü ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. Bu nedenle modern tarımda anız yakmaya yer yoktur. Ülkemizde 1993 yılından itibaren anız yakılması yasaklanmıştır.

 • Bugün pek çok yerleşim merkezinde çöpler, “çöplük” denilen alanlara gelişi güzel dökülmekte ve zamanında toplanmamaktadır. Oysa çöpler, belirli teknolojik ve hijyenik şartlar altındaki çöplüklere dökülmelidir. Aksi halde toplum ve çevre sağlığı açısından büyük tehlike oluşturabilir.
 • Ülkemizde günde yaklaşık çöplük değildir. Çöplerin yeri çöp kutularıdır. Her yere çöp atıp çevreyi kirletenleri mutlaka uyarmamız gerekir.70 bin ton çöp üretilmektedir. Çöplere atılan pillerin içindeki kimyasal maddeler toprağa ve suya karışarak bizlere zehir olarak geri dönecektir.


GERİ çöplük değildir. Çöplerin yeri çöp kutularıdır. Her yere çöp atıp çevreyi kirletenleri mutlaka uyarmamız gerekir.

DÖNÜŞÜM

HAYDİ ÇÖPLER GERİ DÖNÜŞÜME!


Geri dönüşüm nedir? çöplük değildir. Çöplerin yeri çöp kutularıdır. Her yere çöp atıp çevreyi kirletenleri mutlaka uyarmamız gerekir.

 • Kullanılmış ambalajların ve değerlendirilebilir diğer atıkların genel çöpten ayrı, temiz olarak toplanması ve ekonomiye yeniden kazandırılmasına Geri Dönüşüm denir.


Geri dönüştürülebilir nitelikli ambalaj malzemeleri nelerdir?

Bunları 4 grupta toplayabiliriz;

1- Cam Ambalajlar,

2- Metal Ambalajlar,

3- Plastik Ambalajlar,

4- Kağıt-Karton Ambalajlar.


1- Cam Ambalajlar nelerdir?: En sağlıklı ambalaj çeşidi olup, geri dönüşüm oranı en yüksek olanıdır.


2- Metal Ambalajlar nelerdir?: En önemlileri yağ tenekeleri ve meşrubat kutularıdır. Geri dönüştürüldüğünde pencere çerçevesi gibi malzemeler üretilmektedir.


3- Plastik Ambalajlar nelerdir?: Özellikle gıda, meşrubat, deterjan ve kozmetik ürünlerin ambalajlarıdır. Geri dönüştürülmesi sonucunda; plastik torba, marley, pis su borusu, elyaf, dolgu malzemesi, sera örtüsü imalatı ve otomotiv sektöründe kullanılmaktadır.


4- Kağıt-Karton Ambalajlar nelerdir?: En önemli kısmı gazete kağıtları, süt ve meyve suyu kutuları oluşturmaktadır. Geri dönüştürülmesi sonucunda; önemli ölçü de tekrar kağıt olarak değerlendirilirler.


Geri dönüşüm uygulamasında sırayla yapılması gereken işlemler nelerdir?

1-Cam,metal,plastik,kağıt ve karton atıklar diğer çöpe karıştırılmadan biriktirilir.

2- Ayrı biriktirilen bu atıklar çöpe karıştırılmadan temiz bir şekilde toplanır.

3- Her malzeme tür, cins ve niteliğine göre, geri dönüşüm tesislerinde değişik işlemlere tabi tutularak, yeniden hammadde veya bir ürün yapımında kullanılır.

4-Geri dönüştürülen ve ekonomiye kazandırılan ürün, yeniden kullanıma sunulur.


Geri dönüşümün yararları nelerdir? işlemler nelerdir?

 • Doğal kaynaklar korunur.

 • Enerji tasarrufu sağlanır.

 • Atık miktarı azalır.

 • Ekonomiye katkı sağlanır.


Geri dönüşüm ile ilgili faydalı bilgiler verir misin? işlemler nelerdir?

 • Evde biriken cam, metal, plastik ve kağıt çöplerimizi ayrı ayrı poşetlerde biriktirirsek ekonomiye çok büyük katkımız olacaktır.
 • Bir ton kullanılmış kağıdın geri kazanılması; ile yok olmamaktadır. Geri dönen her bir ton cam için yaklaşık 100 litre petrol tasarruf edilmiş olacaktır.

 • 16 adet çam ağacının kesilmesini önler.

 • 4100 KW/saat enerjinin kullanılmasını önler.

 • 25.900 litre suyun harcanmasını önler.

 • 30 kg. hava kirleticisinin atmosfere bırakılmasını önler.


Çevre andını birlikte söyleyelim mi? ile yok olmamaktadır. Geri dönen her bir ton cam için yaklaşık 100 litre petrol tasarruf edilmiş olacaktır.

 • Şimdi hep birlikte ayağa kalkalım ve çevre andını beraberce söyleyelim.


ÇEVRE ANDI ile yok olmamaktadır. Geri dönen her bir ton cam için yaklaşık 100 litre petrol tasarruf edilmiş olacaktır.

 • İYİ BİR ÖĞRENCİ OLARAK;

 • Çevre kirliliğinin önlenmesinde, üzerime

 • düşen görevi yapacağıma,

 • Evde okulda yaşadığımız her ortamda, çevreyi

 • temiz tutacağıma,

 • Havayı, suyu, toprağı kirletmeyeceğime,

 • Çöpleri yere atmayacağıma,

 • Yerlere tükürmeyeceğime,

 • Daha temiz bir çevre için çalışacağıma,

 • Doğal kaynakları kullanırken israf etmeyeceğime,

 • Gönüllü bir çevre dostu olacağıma

 • SÖZ VERİRİM


ad