arko lepik stom ii 1 r hm
Download
Skip this Video
Download Presentation
Arko Lepik STOM II 1.Rühm

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 9

Arko Lepik STOM II 1.Rühm - PowerPoint PPT Presentation


 • 323 Views
 • Uploaded on

Mehe ja naise genitaalrefleksid ning nendes osalevad aferentsed ja eferentsed närvid ja närvikeskused. Suguaktiaegsed ekstragenitaalsed reaktsioonid. Arko Lepik STOM II 1.Rühm. Mehe seksuaalreaktsioonide tsükkel:. Erektsioon Emissioon urethra interna`sse Ejakulatsioon urethra externa`st.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Arko Lepik STOM II 1.Rühm' - baruch


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
arko lepik stom ii 1 r hm

Mehe ja naise genitaalrefleksid ning nendes osalevad aferentsed ja eferentsed närvid ja närvikeskused.Suguaktiaegsed ekstragenitaalsed reaktsioonid.

Arko Lepik

STOM II

1.Rühm

slide2

Mehe seksuaalreaktsioonide tsükkel:

Erektsioon

Emissioon urethra interna`sse

Ejakulatsioon urethra externa`st

▪ Orgasm algab koos emissiooniga

või enne seda ning lõpeb

ejakulatsiooni lõpuga.

http://www.theodora.com/anatomy/the_penis.html

erektsioon

Suguti erektsiooni põhjustab ureetra corpora cavernosa ja corpus spongiosum`i arterite dilatatsioon

 • Tõenäoliselt põhjustab arterite dilatatsiooni sakraalse parasümpaatilise süsteemi postganglionaarsete koliinergiliste neuronite aktivatsioon, mille rakukehad paiknevad vaagna ganglionides.
 • Nende neuronite ülekandeaineks võib olla atsetüülkoliin ja üks temaga koos mõjuv neuropeptiid (Vasoaktiivne Intestinaalne Polüpeptiid, VIP).
 • Erektsioonirefleks on organiseeritud seljaaju sakraalsegmentides (S2-S4) ning funktsioneerib ka ristlõikehalvatusega meestel, kellel on seljaaju katkenud ülalpool sakraalsegmente.
Erektsioon
erektsioon1

See erektsioon vallandub seljaaju alumistes torakaal-ja ülemistes lumbaalsegmentides paiknevate sümpaatiliste neuronite kaudu.

 • Nende neuronite aksonite ümberlülitus postganglionaarsetele sümpaatilistele neuronitele toimub ganglion mesentericum inferius`es või suguelundite läheduses
Erektsioon
emissioon ja ejakulatsioon

Suguelundite aferentide tugev erutus suguakti ajal põhjustab seljaaju alumise torakaalosa ja ülemise lumbaalosa sümpaatiliste eferentide erutuse.

 • Emissiooni vallandavad erutavad aferendid kulgevad n.pudendus`es ja n.splanchicus pelvinus`es seljaaju sakraalossa ja sümpaatilise innervatsiooniga torakolumbaalsetesse segmentidesse.
 • Emissiooni järel algab ejakulatsioon.
 • Selle vallandab prostata ja urethra interna vaagnanärvi aferentide, kuid ka epididymis`e, ductus deferens`i ja vesicula seminalis`e seljaaju torakolumbaalossa suunduvate aferentide erutus.
 • Ejakulatsiooni ajal tekib suguelundite parasümp. ja sümp. neuronite maksimaalne erutus. Osalt on see seletatav skeletilihaste pideva aferentse tagasisidega nende rütmiliste kontraktsioonide ajal.
Emissioon ja ejakulatsioon
naise genitaalrefleksid

Ühest küljest on need välimiste genitaalide muutused seksuaalse erutuse ajal esile kutsutud reflektroorselt, suguelundite retseptorite ärritamise teel, mille aksonid kulgevad sakraalajju (S2-S4) n.pudendus`ega.

 • Teiselt poolt saab vaid ka puht-psühhogeenselt, tsentraalselt esile kutsuda. Oma tiheda aferentse innervatsiooni tõttu on eriti tähtis osa kõdistil.
 • Välimiste suguelundite suurenemine on seletatav üldise vasokongestsiooniga.
 • Viimane on arvatavasti põhjustatud seljaajusakraalsegmentides paiknevate koliinergiliste vasodilatatoorsete parasümpaatiliste neuronite poolt, mille aksonid kulgevad n.splanchicus pelvinus`te koosseisus

http://www.britannica.com/EBchecked/media/48179/Organs-of-the-female-reproductive-system

Naise genitaalrefleksid
naise genitaalrefleksid1

10 kuni 30 sekundi pärast aferentset või psühhogeenset stimulatsiooni algab mukoidse vedeliku transudatsioon läbi tupe lameepiteeli.

 • Transudatsioon tekib üldise venoosse paisu tagajärjel tupe seinas.
 • Selle vallandavad tõenäoliselt seljaaju sakraalsed parasümpaatilised neuronid ja torakolumbaalsed sümpaatilised neuronid.
 • Orgasmi ajal kontraheerub orgastiline mansett sõltuvalt orgasmi tugevusest 3-15 korda. Neuronaalselt reguleerib neid kontraktsiooni arvatavasti sümpaatiline NS.
 • Orgasmi ajal emakas kontraheerub rütmiliselt.
 • Emaka kontraktsioone reguleerib neuraalselt tõenäoliselt sümpaatiline NS.
Naise genitaalrefleksid
suguaktiaegsed ekstragenitaalsed reaktsioonid

Orgastiliste faaside ajal esinevad nii mehel kui naisel iseloomulikud ekstragenitaalsed reaktsioonid.

 • Kui genitaalseid orgastilisi reaktsioone reguleerib ülekaalukalt parasümpaatikus, on ekstragenitaalsed fenomenid kõrgenenud sümpaatikotoonuse sümptomid.
 • Suguakti ajal võib täheldada mitmekesiseid ekstragenitaalseid reaktsioone.
 • Näiteks: Südame löögisagedus ja arteriaalne rõhk suurenevad, pupillid on tugevasti laienenud, naise rinnanäärme verevoolutus on suurenenud ja rinnanibud erigeerunud.
 • Samuti võib paljudel naistel ja meestel täheldada ``seksuaalpuna``.
Suguaktiaegsed ekstragenitaalsed reaktsioonid
ad