Major Henryk Sucharski - PowerPoint PPT Presentation

Major Henryk Sucharski
Download
1 / 13

  • 105 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Major Henryk Sucharski. Życiorys. Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie koło Tarnowa 12 listopada 1898. Jego rodzicami byli: Stanisław (szewc) oraz Agnieszka z domu Bojko. Miał pięciu braci i trzy siostry. Sucharskiego:. Edukacja.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

Major Henryk Sucharski

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Major henryk sucharski

Major Henryk Sucharski


Major henryk sucharski

Życiorys

Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie koło Tarnowa 12 listopada 1898. Jego rodzicami byli: Stanisław (szewc) oraz Agnieszka z domu Bojko. Miał pięciu braci i trzy siostry.


Major henryk sucharski

Sucharskiego:

Edukacja

Naukę w szkole powszechnej w Gręboszowie rozpoczął w roku 1904. Trwała ona do 1909 r. Od początku Henryk dał się poznać jako zdolny i pilny uczeń.


Major henryk sucharski

Edukacja

Sucharskiego:

Kolejnym etapem w nauce Henryka było tarnowskie gimnazjum, do którego wstąpił w 1909 roku za namową ks. Halaka.


Major henryk sucharski

Służba Wojskowa

Wybuch I wojny światowej pokrzyżował życiowe plany Henrykowi. 13 lutego 1917 roku zostaje powołany do służby w wojsku austriackim jako słuchacz rezerwowej szkoły oficerskiej w Opawie.


Major henryk sucharski

Sucharski zdaje maturę w dniu 17 października 1917. Kilka miesięcy po tym zostaje oddelegowany na front włoski. Tutaj zachorował na malarię.Do tworzącego się Wojska Polskiego wstępuje 7 lutego 1919. W 1920 roku został mianowany na stopień podporucznika.


Major henryk sucharski

Sucharski w latach 1919- 1920 w szeregach 6 Dywizji Piechoty brał udział w wojnie polsko- radzieckiej. To właśnie po tej wojnie zostaje odznaczony orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wojsku Polskim jako zawodowy oficer.Po kilku latach zostaje mianowany dowódcą Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte- obszaru który 1 września 1939 roku przechodzi do historii jako pierwsze pole bitwy II wojny światowej. Do ataku pancernika Schleswig- Holstein dochodzi dokładnie o 4.45 rano dnia 1 września 1939. Bohaterska obrona Westerplatte trwała 150 godzin po czym 7 września dowódca podjął decyzję o poddaniu placówki.


Major henryk sucharski

Niewola

Henryka Sucharskiego

Od 10 września 1939 roku major przebywa w obozie jenieckim Hostein a później w Arnswalde. Po wyzwoleniu z niewoli w 1946 roku udał się do Włoch gdzie został dowódcą 6 batalionu strzelców w II Korpusie Polskim. Był już wówczas bardzo schorowanym człowiekiem. Skierowano go do brytyjskiego szpitala wojskowego w Neapolu. Tam zmarł 30 sierpnia 1946 roku.


Major henryk sucharski

Ordery

Order Virtuti Militari


Major henryk sucharski

Dwukrotny Krzyż Waleczny


Major henryk sucharski

Śmierć Sucharskiego


Major henryk sucharski

Miejsce, gdzie pierwszego września 1971 roku złożono prochy majora Sucharskiego:


Major henryk sucharski

Koniec

Prezentacje wykonał: Tomasz Flont z klasy VI


  • Login