Amer ka
Download
1 / 10

AMER?KA - PowerPoint PPT Presentation


 • 136 Views
 • Uploaded on

AMERİKA. AMERİKA.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'AMER?KA' - yuri


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Amer ka1
AMERİKA

 • Amerika Birleşik Devletleri, kısaca ABD, Kuzey Amerika kıtasında yer alan, 50 eyaletten oluşan federal bir devlet. ABD Anayurdunun komşuları, kuzeyde Kanada ve güneyde Meksika'dır. Resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776'dır.Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusu'ndan batıda Büyük Okyanus'a kadar 4.500 km genişliğindedir.


Amer ka2
AMERİKA

 • Alaska ve Hawai'yi de içine alan Amerika Birleşik Devletleri'nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Alaska, Kanada'nın kuzeybatısındadır. Hawai ise, Büyük Okyanus'ta olup, kıta üzerindeki Amerika Birleşik Devletleri'nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Alaska 50 eyaletin içinde yüzölçümü en fazla olanıdır. Ülkenin güney tarafında bulunan Teksas ikinci gelmektedir.


S m k ken
İSİM KÖKENİ

 • Amerika isminin kökeni ile ilgili birkaç teori vardır:

 • Bunlardan çok kabul göreni, İtalyan kaşif Amerigo Vespucci'nin adından geldiğine dair olanıdır.

 • İkinci bir teori kıtaya ayak basan ilk Batı Avrupalı olan John Cabot'nun finansörü Richard Amerike'nin adından türetildiğidir.

 • Bir başka teori de bu adın Nikaragua'daki "Amerrique" bölgesinin adından geldiğidir.


Amer ka
İKLİMİ

 • Amerika Birleşik Devletleri'nde çok değişik iklimler görülür. Doğu ve batı kıyılarındaki sıradağlar, okyanusların iç kısımların iklimine tesir etmesini önlediklerinden, bu kıyı şeritleri hariç bütün ülkede kara iklimi hakimdir. Batı taraflarında ise yağış daha azdır.


N fus ve etn k yapi
NÜFUS VE ETNİK YAPI

 • Amerika Birleşik Devletleri'nin nufusu çok sayıda değişik unsurdan oluşmaktadır. 2006 sayımına göre nufusu 1 milyon ya da üzerinde olan 32 tane grup vardır. Nufusun çoğunluğu (%81) beyaz ve Avrupa kökenlidir. Bunu %13 ile Latin Amerika kökenliler izlemektedir. Nufusun %13'ü siyahidir. Bunları çoğunluğu sömürgeler zamanında Afrika'da zorla getirilen insanlardan gelmektedir, ama büyük bir bölümü son yıllarda Afrika ve Karayipler'den göç etmiştir. Nufusun %4'ü Asya kökenli, %1'i ise Amerikan Yerlisi'dir.


Ekonom k zell kler
EKONOMİK ÖZELLİKLERİ

 • Kıta' nın ekonomik faaliyetlerinde ülkeler düzeyinde büyük farklılıklar görülür. Tarım faaliyetlerinde; ürün çeşitliliği ve zirai sistem çeşitliliği en fazla olan Kıta' dır. Kıta' nın en önemli tarım ürünü; Buğday, Mısır, Pamuk, Tütün, Ayçiçeği, kahve, Kakao ve muz oluşturur. Mısır, Buğday Pamuk, Tütün ve Ayçiçeği üretimi Dünya' da en fazla olan ülke ABD' dirKıta' da Kahve üretimi en fazla olan ülke Brezilya' dır. Beslenen hayvan sayısı, et ve süt üretimi açısından ; ABD, Brezilya, Arjantin, Kanada başta gelir. Arjantin özellikle koyun besiciliği ile ön plandadır. Balıkçılıkta Anglo Amerikan ülkeleri başta gelir. Dünya' da balıkçılık faaliyetleri en gelişmiş olan ülke ABD' dirBalina avcılığında ise Japonya, Norveç ve ABD ilk üç sırayı oluşturur. Bakır madeni en çok kıtada ABD' de bulunur. Yakıt madenleri içinde kıtanın en önemli rezerv kaynağını Linyit kömürü oluşturur. Linyit kömürü rezervinin en fazla olduğu kıtadır. 


Sanay
SANAYİ

 • Kıta' da en fazla sanayileşmiş olan ülke ABD' dir.

 • Dünya' da kişi başına ne fazla gıda maddesi tüketen ve en fazla kalori alan ülke; ABD' dir. 

 • Dünya' da ; enerji tüketimi, otomobil ve telefon kullanımı en fazla olan ülke ABD' dir. 


Kaynak a
KAYNAKÇA

 • http://www.cografya.gen.tr/siyasi/devletler/amerika.htm

 • http://tr.wikipedia.org/wiki/Amerika


Rana altinta

RANA ALTINTAŞ

11/B 1157