ap terap n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
APİTERAPİ PowerPoint Presentation
Download Presentation
APİTERAPİ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 98

APİTERAPİ - PowerPoint PPT Presentation


 • 472 Views
 • Uploaded on

APİTERAPİ. Engin DEREBAŞI Ziraat Yüksek Mühendisi ederebasi@hotmail.com. APİTERAPİ.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'APİTERAPİ' - yonah


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
ap terap

APİTERAPİ

Engin DEREBAŞI

Ziraat Yüksek Mühendisi

ederebasi@hotmail.com

ap terap1
APİTERAPİ

Apiterapi, arı ürünlerinin bir ya da birden fazla hastalığın önlenmesi ya da iyileştirilmesi amacıyla kullanılması şeklinde tanımlanabilir. Her geçen gün sonuçlanan araştırmalar toplumların dikkatini bu konu üzerine çekmekte ve özellikle Uzakdoğu ülkelerinde başlayan ve dünyada hızla gelişen arı ürünleri ile tedavi yöntemleri hızla yaygınlaşmaktadır. Hatta, başta Japonya, Doğu Asya ülkeleri, Amerika, Kanada gibi ülkelerde apiterapi merkezleri kurulmuştur.

slide4

Balın besin içeriğinin insan sağlığına etkisinin yanısıra olağanüstü bir özelliği de vardır ki, bu özellik antimikrobiyal aktivitesidir. Balın bu özelliği nedeniyle Hipokrat zamanından beri hastalıklarda tedavi edici bir araç olarak kullanıldığı bilinmektedir.

slide5

Balların antimikrobiyal aktivitesi için farklı mekanizmalar ileri sürülmüştür. İleri sürülen mekanizmalardan biri, balın sahip olduğu yüksek şeker konsantrasyonudur. Bir diğer sebebi de balda enzimsel olarak üretilen H2O2’dir. Üçüncü olarak da balın düşük pH’sıdır (ort. 3.2-4.5).

bal n antimikrobiyel aktivitesi
Balın Antimikrobiyel Aktivitesi

Balda mikrop üreyemez çünkü;

 • Şeker konsantrasyonu çok fazladır.
 • Balın pH sı 3.5-4.0 civarındadır.
 • Baldaki enzimler inhibin (H2O2) oluşmasına neden olur.

Glukoz oksidaz

GLUKOZ Glukonik asit + H2O2

Not: Isıtılmış ballarda antimikrobiyel aktivite görülmez veya yok denecek kadar azdır

bal ve ap terap1
BAL VE APİTERAPİ
 • Eski Mısırlıların; cerrahi pansumanda, göz iltihaplarının tedavisinde, Çinlilerin ve Hintlilerin de; çiçek hastalığının yayılmasını önlemede hasta vücudunu bal ile kapladıkları bilinmektedir.
 • Orta çağda, yara ve yanıkların bal ile tedavi edilmesi, kulak iltihabında; kulağa balın akıtılması, difteri vakalarında; çocukların ağız ve boğazlarına içten balın sürülmesi ilginçtir. Bazı Nijerya yerlileri balı halen öksürük kesici olarak kullanmaktadırlar.
slide8
İnsan vücuduna etki eden çoğu mikroorganizma balda yaşamını sürdürememektedir. Bal, temas ettiği mikroorganizmaları öldürdüğü gibi içerisinde de barındırmamaktadır. Öyle ki Mısır piramitlerinde bulunan ve Postum’da M.Ö. 6. asra ait çömlekler, içindeki balların biraz katılaşmakla beraber vasıflarını hiç kaybetmemesi, balda mikroorganizmaların yaşayamadığını tarihi bir gerçek olarak göstermektedir.
bal ve ap terap2
BAL VE APİTERAPİ
 • Tıbbi literatürde, İngiliz ve Amerikan hastanelerinde birinci sınıf mikrop öldürücü olarak bal kullanıldığını, Almanya’da yara ve soğuk algınlıklarından kaynaklanan hastalıklarda, baldan bu yönü ile istifade edildiğini görmekteyiz. Alman Dr. Zaiss’in mikrop öldürücü olarak balı tentürdiyot ‘a tercih ettiğini belirtmesi de ilginçtir.
 • Balın yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesini sağlamak için kullanımı 1981 yılında Dünya Sağlık Forumu tarafından da önerilmiş olup, Pharmaceutical Journal’da apse, çıban, göz yangıları, ishal, üriner sistem enfeksiyonları, dizanteri etkeni, deri ve ağız içi enfeksiyonlarına antimikrobiyal etkisinin olduğu rapor edilmiştir.
slide10

Balın çeşitli hastalıklara karşı tedavi edici özelliğini incelemek amacıyla birçok araştırma yapılmıştır. Bu konuyla ilgili ilgi çekici çalışmalardan birisi 1991’de King Suud Üniversitesi tarafından yapılanıdır. Yapılan bu çalışmanın sonunda gastrit ve oniki parmak bağırsağı ülserine sahip hastalara, alternatif bir tedavi olarak balın tek başına veya antimikrobiyal bir ajanla uygun bir bileşiminin kullanılması önerilmiştir.

slide11

Lavanta, karahindiba, ve kolza balları yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahipken orman gülü, okaliptus ve portakal nispeten düşük aktivite göstermektedir.

slide12
Balın antimikrobiyal etkisini destekleyen bir başka bildirişte, eşit miktarda bal, çavdar unu ve zeytin yağı karışımı ile hazırlanan kremin günde üç kez kullanımı ile inek ve atlarda görülen ve kangrene dönüşen yaraları dahi tedavi ettiği sonucuna varan Lucke’nin bildirişidir
slide13

Bal, karaciğer rahatsızlıklarında da başarı ile kullanılmaktadır. Bu başarıda balın antimikrobiyal etkisinin yanında, fruktozun doku ve kasları yumuşatıcı ve gevşetici özelliği de önemli sayılabilir.

Balın çeşitli araştırmalar sonucunda, doku oluşmasını hızlandırdığı, yara ve yanık izlerini azalttığı (Arman, 1980; Dumronglert, 1983),bazı ülkelerde doktorlar tarafından katarakt ve kojuktivit ile bazı kornea rahatsızlıklarında başarı ile kullanıldığı bildirilmektedir (Mikhailov, 1950). Ayrıca kornea ülserinin de saf bal ile veya vazelin yerine bal ile hazırlanan % 3 lük sulphidine pomadı ile başarılı bir şekilde tedavi edildiği görülmüştür.

basinda bal t rk doktor t m r balla tedavi etti
BASINDA BALTürk doktor tümörü balla tedavi etti
 • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Hakkı Hamzaoğlu'nun, kolon kanserini balla tedavi yöntemi dünyada yankılandı.
 • Doç. Hamzaoğlu ve ekibi, kalınbağırsak ameliyatından sonra yaraya bal sürerek o bölgede tümör oluşumunu önledi. AP, başarıyı tüm dünyaya duyurdu. ABD Tıp Birliği de tedaviyi yayınladı
basinda bal di r mesine kar bal
BASINDA BAL Diş çürümesine karşı bal
 • Yeni Zelandalı araştırmacılar, antiseptik özellik içeren bazı bal cinslerinin diş çürümelerini önlediğini, diş eti iltihabına iyi geldiğini ileri sürdüler. Yeni Zelandalı araştırmacılara göre bu olumlu etki, balın içinde bulunan bir enzimin ürettiği oksijenli sudan kaynaklanıyor
slide16

Şeker Hastalığıve Bal:

Zaman zaman hakiki (!) balın şeker hastalığına iyi geldiği şeklinde yazılar çıkmakta veya söylentiler duyulmaktadır. Bunun bilimsel bir dayanağı yoktur ve yanlıştır. Bal da kan şekerini yükseltir ve fazla alındığında şeker hastalarını komaya sokabilir.

Ancak eşit miktarda alınan bal, kan şekerini çay şekerine oranla daha az yükseltmektedir. Bu nedenle şeker yerine az miktarda bal kullanılabilir.

polen ve ap terap
POLEN VE APİTERAPİ

1960 ‘lı yıllardan itibaren Isveç’li bilim adamları bu çiçek üreme organlarının çok yüksek bir besin ve ilaç özelliğinde oldugunu kesfedip dünyaya duyurmasından sonra polen botanik yönden ögretildigi kadar tıbbi yönden de bilim adamlarına ve kullanıcılara tüm özellikleriyle tanıtılmaya ve dünyada bilinçli kesim tüketiciler tarafından yogun sekilde kullanılmaya baslanmıstır.

slide19
Polenin insanlar tarafından ilk kullanımı Eski Çin, Pers, Mısır ve Yunanistan’da olmuştur. Hurmanın poleninde gonatotropik hormonların bulunması, Bedevilerin kısırlık tedavisinde bu bitkinin polenini kullanmalarını doğrulamaktadır.

Polenin, doğal bir besin kaynağı olması nedeniyle Avrupa’da insan beslenmesinde kullanımı hızla artmaktadır. Avrupa ülkelerinde son 30 yılda yapılan bilimsel çalışmalar ve klinik test sonuçları, polenin prostat, alerjik hastalıklar ve kanser türlerine etkisi üzerinde yoğunlaşmıştır.

slide20

Polen insanlar tarafından günlük olarak protein, vitamin ve mineral madde gereksinimini karşılamak için doğrudan doğruya kullanılabilmektedir. Ayrıca besleme amacıyla az miktarda alınan polenin sinerjik etki yaparak pek çok yarayışlı maddenin karşılıklı etkileşmesi ile metabolizmayı ve sindirimi iyileştirmekte olduğu bildirilmiştir( Krell, 1966 ).

slide21

Polende B vitaminleri çok yüksek orandadır. B vitaminleri, bilindigi gibi “uzun ömür vitaminleri” dir. Dıs etkenlere karsı hücreyi, bagısıklık sistemini uyararak korur, sürekli hücre yeniler, hemoglobini çogaltarak hücreye bol oksijen gelmesini saglar.

Polen arastırmacılarından bilim adamı Alain Callas,100 gram karısık çiçek poleninden günde alınacak 1 gram, insana yeterli B vitaminlerini sağlıyor demektedir.

slide22

Artırıcı etki

İyileştirici etki

Atletik performans

Kanser (Hayvanlarda)

Sindirim kolaylığı

Soğuk algınlığı

Doku yenileme

Ağrı-apse

Genel canlılık

Erkekte kısırlık a

Cilt canlılığı

Anemi b

İştah b

Yüksek tansiyon b

Hemoglobin miktarı b

Sinirsel ve endokrinrahatsızlıklar b

Seksüel etki

Ülserler

Performans(Yarış atları)

Tablo 4. Polenin İyileştirici ve Tedavi Edici Özellikleri

a Ridi et al., 1960

b Sharma and Singh, 1980

polen ve ap terap1
POLEN VE APİTERAPİ
 • Bu sonuçlar, hastalık belirtilerinin polen kullanımı ile kaybolduğuna tanık olan bazı doktorların ve ilgililerin bilimsel anlamda tam olarak kanıtlayamadıkları hususlar olup üzerinde önemle durdukları bilgilere dayanmaktadır(Tablo 4).
slide24

Polenin sağlık konusunda en önemli etkisi kronik prostat hastalığı ile ilgilidir. Polenin prostat rahatsızlığı sonucu oluşan ateşi düşürdüğü rapor edilmiştir ( Dennis, 1996 ). Polenin prostat hastalığını tedavide tam olarak neye yaradığı bilinmemektedir. Ancak polenin yüksek seviyede çinko içermesi ve prostat salgılarının çıkmasında çinkonun anahtar element olması dikkat çekicidir. Yapılan bir denemede, kronik prostat vakalarında 3 ay süreyle denenen polen % 92 başarı sağladığı görülmüştür.

slide25

Polenin bir diğer etkisi X ışınlarına karşı koruyucu etkisi olmasıdır. (Wang,1984 ). Bu konuda yapılan çalışmalar polenin radyasyonun olumsuz etkilerini azalttığını göstermektedir. Polenin aynı zamanda lösemi vakalarında oldukça etkili olduğu rapor edilmiştir. Polenin kansere karşı olumlu etkisinin nedeni, yapısında bulunan yüksek seviyedeki karotenoidlere bağlanmaktadır.

polen ve ap terap2
POLEN VE APİTERAPİ

Arılar tarafından toplanan polenin değişik oranlarda antibiyotik içermesi, bağırsak ve kan hemoglobini üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Bazı raporlar da polenin cinsel hormonları beslediği ve uyardığı belirtilmiştir. Bu nedenle özellikle gençlerin gelişme çağında beslenmesinde polen tüketimi büyük yarar sağlayacaktır.

slide27

Polenin solunum sistemi üzerinde de olumlu etkisi vardır ki; 110 mg polen extraktı ve 100 mg aspirinden oluşan fluaxin ticari isimli preperatın soğuk algınlığı ve gribe karşı başarılı sonuçlar verdiği bildirilmiştir .

( Hanssan, 1979 ).

slide28

Polonya’ da 8-12 yaş grubu çocuklarda yapılan araştırmalara göre günde 20 g polen verilen öğrenciler ile polen verilmeyen öğrenciler arasında önemli derecede farklılıklar meydana gelmiştir. Polen alan öğrencilerin kan ile ilgili bütün değerlerinde artış saptanmış ve organizmada genel fizyolojik durum ile vücut direncinde iyileşme görülmüştür. Sinir sistemi üzerinde ki etkileri de dikkate değer bulunmuştur. Yine Polonya Farmakoloji ve Toksikoloji Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar sonucu polenin lipit (yağ) metabolizması bozukluğunda, kan serumunda ki trigliserit düzeyinin düşürülmesinde oldukça etkili olduğu belirlenmiştir.

slide29
Polen; dağcılık yapanlar, pilotlar, yüksek rakımlarda bulunanlar için uygun bir gıda maddesidir. Çünkü polen yüksek irtifa hastalığının semptomlarını azaltmakta ve uyumu arttırmaktadır.
slide30

Polenin apiterapik kullanımından başka bir çok kullanım alanı vardır.

·Bambusların beslenmesinde ,

·Polen evcil hayvanların, özellikle yarış atlarının beslenmesinde ve laboratuar böceklerinin yemlerine eklenerek büyüme hızını artırmakta kullanılmaktadır.

·Arılar tarafından peteklere depo edilen ve arı ekmeği olarak bilinen polen özellikle çocukların beslenmesinde kullanılmaktadır.

·Kozmetik sanayiinde, deriyi yenileyici ve besleyici olarak kullanılmaktadır.

·Polinasyon çalışmalarında kullanım.

·Hava kirliliğini belirlemede

slide32

Arı sütü genel olarak vücutta hücre yenilenmesi, üretimi (hücre) ve metabolizması üzerinde etkili olduğundan organizmanın bütün dokularında canlılık ve bunun sonucunda sağlık, enerji, bağışıklık ve dinçlik meydana getirir. Bu yönüyle akla gelebilecek bütün sağlık problemlerinde önemli düzeyde motivasyon sağlar.

Arı sütü kalp rahatsızlıklarından kansere kadar bir çok hastalıkta vücudu güçlendirmek, bağışıklık sistemini uyarmak amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle yoğun antibiyotik kullanan radyoterapi ve kemoterapi olan hastalarda muhtemel karaciğer ve böbrek zararlarını önlemekte, fonksiyonlarını korumaktadır.

slide33

Arı sütünün insanlar üzerinde etkilerini belirlemek amacıyla bir çok çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalardan bazıları şunlardır;

Japonya’da 54 farklı hastalık üzerinde yapılan uygulamalarda ortalama % 80 dolayında iyileşme belirleyen araştırıcılar bu hastalıkların bazılarının iştahsızlık, kronik hastalıklar nedeniyle vücut savunma sistemi yetersizliği, metabolizma ve beslenme bozuklukları, adet bozukluğu, sindirim sistemi rahatsızlıkları, astım, bronşit, kronik kabızlık, asabilik uykusuzluk ve karaciğer rahatsızlıkları olarak bildirmektedirler. Aynı araştırıcılar kanserde tümör oluşumunun ve büyümesinin arı sütü tarafından engellediğini de belirtmektedirler.

slide34

Çin’de yapılan başka bir denemede, deney hayvanlarına tümör oluşumuna neden olan antijen verilmiş ve iki gruba ayrılmıştır. Grubun birine arı sütü verilmiş diğerine verilmemiştir. Arı sütü almayan gruptaki bütün hayvanlar kanserden öldüğü halde arı sütü alan gruptaki hayvanlarda ölene rastlanmamıştır. Bu durum arı sütünün en azından kanser oluşumunu engelleyici etkisini kanıtlayıcı niteliktedir.

slide35
Yine Arjantin’de yapılan bir başka araştırmada tavşanlara aşırı yağ içeren diyet uygulanmış ve iki gruba ayrılarak grubun birine arısütü verilmiştir. Deney sonucunda kontrol grubunun kanındaki kolesterol düzeyi ortalama % 1,37 olarak belirlenirken arı sütü verilen grupta bu değer ortalama % 0,68 bulunmuştur. Ayrıca aynı denemede kroner damarların ve karaciğerin incelenmesi sonucu arısütü alan bu grupta önemli derecede üstünlük belirlenmiştir.
slide36

Çukurova Üniversitesi Ziraat ve Tıp Fakültelerinde, Kaftanoğlu ve Tanyeli tarafından yapılan bir araştırmada “lösemi, lenf bezi kanseri ve karaciğer kanseri” olan ve 4-7 yaşları arasındaki sekiz çocukta, tedavi ile beraber l g/gün olarak kahvaltıdan önce ağızdan verilen arı sütü ile yapılan takipte, kanda lökosit (beyaz küre), parçalı lökosit ve lenfositlerin dikkati çekecek derecede arttığı, çocukların genel durumlarının düzeldiği ve kilo aldığı bildirilmiştir

ari s t ve ap terap
ARI SÜTÜ VE APİTERAPİ

Arı sütünün çeşitli iltihabi hastalıklarda başarı ile kullanılabileceğini destekleyen bir çalışma da Bulgaristan’da yapılmıştır. 125 iltihabi hastalık üzerinde yapılan araştırmada arı sütünün organizmada immino-biyolojik aktiviteyi arttırarak hastalığın önlenebileceği sonucuna varılmıştır

slide38

Arı sütünün karaciğer yağlanmasını önleyebileceği destekleyen unsur yapısında bol miktarda asetil kolinin bulunmasıdır. Çünkü asetil kolin ile yağlanma arasında negatif korelasyon vardır.

Arı sütünün 50-100 mg dozu bile total kolesterol düzeyinde % 14 lipit düzeyinde ise % 10 azalma sağlanmıştır. Ayrıca arı sütünün yüksek dozlarda kullanımı antiviral etki oluşumuna neden olduğundan gribe karşıda oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır.

slide39

İnvitro (laboratuar) çalışmalar, arı sütünün yapısında bulunan 10 HDA ‘nın antibiyotik etkiye sahip olduğunu desteklemektedir. Bu antibiyotik etki E.coli, Salmonella, Proteus, Basillus suptillis ve Saureus mikroorganizmalarına karşı kanıtlanmıştır. Bu konuda yapılan bir çalışmada arı sütünün 0,5 mg ve 1 mg miktarları bakteri gelişimini inhibe ettiği görülmüştür. Ayrıca bazı antibiyotiklere kıyasla bakteriler üzerinde daha etkili olduğu gözlenmiştir (Mercan, 2000).

ari s t ve ap terap1
ARI SÜTÜ VE APİTERAPİ

Arı sütü kozmetik sanayiinde de doku ve cildi yenileyici, deriyi gerdirici, derinin yağ sekrasyonunu düzenleyici etkisi göz önünde bulundurularak kullanım alanı bulmaktadır. Yanıklarda kullanılan dermatolojik krem ve merhemlere genellikle %0.05-1 oranında arı sütü katılmaktadır.

slide41
Arı sütünün apiterapik etkisini inceleyen çok sayıda çalışma hayvanlar üzerinde de yapılmıştır.

. Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi’nde geliştirilen bir proje ile tüp inek üretiminde kullanılan yumurtaya serum yerine arı sütü verildiği, çalışmanın embriyo üretimi aşamasından başarılı sonuç alındığı bildirildi.

Tavşanların normal besinine arı sütünün 100-200 mg/kg (vücut ağırlığı) eklenmesi embriyo gelişimi ve fertilitenin artmasını sağlamıştır.

Japon bıldırcınlarının besinlerine 0,2 g dondurulup kurutulmuş arı sütünün eklenmesi cinsel olgunluğa daha kısa sürede erişmelerine ve daha fazla yumurtlamalarını sağlamıştır.

Tavuk besinlerinin her bir kilogramına 5 mg arı sütü ilavesinin yumurta verimini ve kuluçka çıkış ağırlığını artırdığı belirlenmiştir.

slide43

Propolis, sağlık için vücut yoluyla alınması gereken 22 besini bünyesinde taşıması açısından içinde bulunduğumuz yüzyıl da keşfedilen mükemmel doğal ilaç olarak kabul edilmiş ve önem kazanmıştır.

Propolis çok eski çağlarda ilk kez Yunanlılar tarafından keşfedilerek doğal bir antibiyotik olarak kullanılmıştır. Yaşadığımız yüzyılda bu değerli ürünün antibakteriyel, antifungal, antiviral özellikleri yanında antiinflamatuar, antiülser, lokal anestezik, antitümör, bağışıklık uyarıcı gibi biyolojik aktivite özelliği göstermesi; tıp, apiterapi, beslenme ve biyokozmetik alanında kullanımını yaygınlaştırmıştır

slide44
Propolisin vazelinle karıştırılarak, hazırlanan merhemlerin Boer savaşları arasında kullanıldığı, yaraları iyileştirdiği belirtilmektedir.
 • Propolis Mısır Uygarlığında ölülerin mumyalanmasında kullanılırdı.
 • Hipokrat propolisin deri ülserlerinin ve sindirim sisteminin tedavisinde kullanıldığını söylemiştir.
 • Anadolu’da da geleneksel olarak insanlarda ve çiftlik hayvanlarında ayak ve deri problemlerinde, yaraların iyileştirilmesinde, çıbanlarda kullanıldığı bildirilmektedir.

Propolis, günümüzde ise artan bir popülerlik kazanmıştır. Arılar propolisi milyonlarca, insanlarsa binlerce yıldır kullanmaktadır..

slide45

Propolisin yapısında bulunan ve büyük önem taşıyan flavonoidler ve terpenler oldukça kuvvetli antioksidan, antisteril etkili birleşiklerdir. Özellikle flavonoidlerin kalp damar sistemi üzerine olumlu etkileri olduğu, kan dolaşımını düzenlediği, kılcal damar çatlamalarını azalttığını, mide mukozasını ülsere karşı koruduğu, mide yaralarını küçülttüğü, iç salgı sistemini düzenlediği ve halsizliğe karşı olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Bir çok kaynakta propolisin düzenli ve sürekli alınması durumunda sindirim, solunum ve dolaşım sisteminde ve tüm vücuttaki hastalık etmenlerine karşı etkin bir savunma gerçekleştirildiği bildirişlerine de rastlanmaktadır. Sentetik antibiyotiklerin aksine uzun süre propolis kullanımı zararlı bakterilerde direnç oluşturmamakta, yararlı bakterileri de olumsuz etkilememektedir.

slide46

Propolisin kullanılır hâle getirilmesi

 • Arıcılar, propolisi kovandan kazıyarak toplar. Bu toplama işini genellikle kovandaki balı hasat ettikten sonra yaparlar. Toplama sırasında propolise bir miktar mum karışır. Propolis işlenmek üzere fıçıların içerisinde işletmelere gönderilir ve önce değerlendirilmeye alınır. Eğer çok fazla mum ihtiva ediyorsa, yıkanmak için soğuk suya konur, böylece propolise karışmış mumlar giderilir. Geride kalan propolis paslanmaz çelikten yapılmış kafesler üzerinde açık havada kurutulur. Eğer propolisin içindeki mum az ise, propolis doğrudan doğruya % 95'lik etil alkol içerisinde çözülür.
 • Böylece arıların kopmuş vücut parçaları, tahta yongaları ve diğer yabancı maddeler giderilir. Çok sayıda kimyevî maddeden yapılmış propolisin içindekileri birbirinden ayırmak oldukça zordur. Onun için propolis önce alkolde çözülür, çözünen maddeler alkole geçtikten sonra alkol uzaklaştırılır. Alkolde çözünen şekline 'propolis balsam'ı adıverilir. Mumlu kısım alkolde çözülmez.
slide47
Propolisin en yaygın olduğu ülke Brezilya olmakla beraber, bu madde Brezilya,Uruguay,Çin, Tayland, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde de önemli miktarlarda üretilmektedir. Propolisin yıllık üretim miktarı ile ilgili net rakamlar mevcut değildir. Ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda 20.000 kg satışının yapıldığı tahmin edilmektedir. Ticarî olarak tablet, toz, konsantre sıvı ve sakız formları mevcuttur. Propolis, Amerika'da yaklaşık 50 mg'lık kapsüller şeklinde satılmaktadır.
slide48

Propolisin insanlar üzerinde olumlu etkisini gösterdiği hastalıklar; beriberi, deri ülseri, ağız yaraları, diş ağrısı, burun iltihabı, mide ülseri, böbrek bozuklukları İYE iyi huylu tümör, kist, damar sertliği, diabet, kemik erimesi, kırıkların kaynaması, sedef, sinir ucu iltihabı, sivilce, egzama, vajinal ve rahim iltihaplanması, şeker hastalığı, nefes darlığı, çeşitli yaralar, cilt kanseri, menopoz dönemi kemik erimesi, astım, bronşit, romatizmal ağrılar, tiberküloz, mikrobik rahatsızlıklar, parkinson, hemeroid, akciğer kanseri, grip, uçuklar, gastrit, oniki parmakülseri, orta kulak iltihabı, ÜSYE, baş ağrısı, güneş yanıklığı, akne olarak sıralanabilir.

slide49

Propolisin oldukça güçlü bir anestezik özelliği vardır ki kokainden 10 kat daha güçlü olduğu kabul edilir. Bu nedenle Rusya’da uzun zamandır diş hekimliğinde anastezik olarak önerildiği ve kullanıldığı bilinmektedir.

slide50

Propolisin bazı kanser türlerinde kullanımı yapısındaki cynamic asit ve terpenoidlerin sitotoksik activitesi ile ilgilidir. Bu yönüyle propolis, bağırsak, böbrek, meme, burun ve pharynx kanserinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Uruguay menşeili propolisle yapılan bir çalışmada meme kanserini yavaşlattığının bulunması bu yargıyı güçlendirmektedir ( Novatny et al, 1999).

slide51

İnsan kullanımında güvenli doz 1,4 mg/kg vücut ağırlığı/ gün veya 70 mg/gündür (Burdock, 1998).

slide53

Arı zehirinin birçok rahatsızlığa iyi gelmesi nedeniyle üretimi ve tıpta kullanımı her geçen gün artmaktadır. Farmokolojik olarak arı zehiri kan dolaşımını artırıcı, bakteri öldürücü, radyasyona karşı koruyucu, tansiyon düşürücü etkileri ve bağışıklık sistemini aktive edici etkilere sahiptir.

Arı zehiri ile herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka arı zehiri alerji testi yaptırılmalıdır. Arı zehiri tedavisi, tüberküloz, bel soğukluğu, endokardit rahatsızlıklarında ve hamilelikte kullanılmamalıdır

slide54
İnsanların tedavisinde arı zehirinin toplanarak kullanımı yerine, ergin işçi arıların doğrudan hastayı iğnelemesi yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde; arılar kovan önünden, kuluçkalık veya ballık bölümünden açılan küçük bir delikten kavanozla toplanabilirler. Toplanan 10-100 adet işçi arı, yaklaşık iki hafta şeker şurubuyla beslenir ve hasta üzerinde günlük sokma işleminde kullanılır.
slide55

Bugün için arı zehiri tedavisi Çin, Japonya, Güney Kore, Rusya, Bulgaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya, Avusturya, Almanya, İsviçre ve Fransa’da kullanılmaktadır. Günümüzde 9 Avrupa ülkesinde arı zehiri içeren 22 farklı ürün kullanılmaktadır.

slide56

Dünyada bir çok araştırmacı arı zehiri ile, özellikle köpek, kedi, at gibi hayvanlar üzerinde deneyler yapmışlar ve başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. Özellikle arthritis(eklem iltihabı) ve romatizma, M.S., kronik ağrılar, depresyon, tümörler, böbrek problemleri, kas spazmları, göz hastalıkları, meme hastalıkları, bademcik, vajinitis, ürtiker ve prostat rahatsızlıklarında başarıyla kullanıldığı belirlenmiştir. Multiple sklerosis hastalığı bugün dünyada tıp otoritelerince tedavi edilemez hastalıklar arasında gösterilmektedir. Arı zehiri ile 1500 MS hastası üzerinde yapılan ve 6 ay süren bir çalışmada tedaviye alınan 4 değişik grupta % 30-86 arasında bir başarı elde edilmiştir. Bu sonuç MS için gelecekte umut vericidir.

slide57

Arı zehirinin etkili olduğu kabul edilen MS, arthritis (eklem iltihabı) ve romatizma rahatsızlıklarından başka epilepsi( sara ), migren, Sinüzit, bazı kanser türleri, damar tıkanıklıkları, astım ve AİDS’te kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Çağın vebası olarak nitelendirilen AİDS üzerinde yapılan çalışmada arı zehirinin HİV virüsünün bağışıklık sistemini çöktürücü etkisini kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek önce yavaşlattığı sonra da gelişimini durdurduğu ortaya konulmuştur (Tolon,B. 2002). Kanser vakalarında ise arı zehirinin merhem, tablet veya iğne yoluyla vücuda uygulanmasıyla umut verici gelişmeler kaydedildiği belirtilmektedir.

miele
MIELE

O.L.

Sesso : M .Anni : 48.

Frattura esposta del piatto tibiale mediale sinistro con perdita di sostanza cutanea ed infezione da Stafilococco epidermidis e Pseudomonas Aeruginosa.

4/11/1999 : medicazione con miele d’acacia e zucchero.

miele1

MIELE

Medicazione del 21 / 11/ 1999 con miele e zucchero.

Completa cicatrizzazione il 7/1/2000

miele2

MIELE

V.A.

Sesso : F . Anni : 64

Frattura esposta dell’estremo prossimale della gamba sinistra.

Medicazioni con miele d’acacia per evitare l’infezione e stimolare la cicatrizzazione.

miele3

MIELE

Guarigione a 60 giorni.

miele4

MIELE

S.B.

Sesso: M . Anni : 28.

Ulcera da decubito al malleolo mediale sinistro in esiti di frattura del malleolo tibiale , contaminata da Staphilococcus Aureus .

Medicazioni a giorni alterni con zucchero e miele millefiori.

miele5

MIELE

Guarigione a 60 giorni.

slide65

P.L.

Sesso : M. Anni :38 .

Frattura esposta gamba sinistra con necrosi massiva dei muscoli peroneali. Infezione da Staphilococcus Aureus e Pseudomonas aeruginosa.

Medicazioni con miele di melata.

slide67

F.A.

Sesso : M . Anni : 56.

Frattura esposta gamba destra . Dopo l’intervento di riduzione e sintesi della frattura con fissatore esterno residua lesione nei tessuti cutanei e muscolari , attraverso la quale è fuoriuscito il frammento prossimale della tibia.

slide68
Medicazioni con zucchero e miele d’acacia. (Non si somministrano antibiotici per gravi problemi renali ed allergici)
veleno

VELENO

Il veleno d’api si trova in commercio in forma grezza disidratata, sotto forma di granuli omeopatici , liquido , pronto per essere iniettato , ed in preparati farmaceutici.

veleno1

VELENO

Ma la forma generalmente più utilizzata è la puntura diretta dell’ape .

chinese clinic
Chinese Clinic

Using live Bees.

© Apimondia Commission of Apitherapy & AAS

chinese clinic1
ChineseClinic

Bees & Acupuncture.

© Apimondia Commission of Apitherapy & AAS

chinese clinic2
Chinese Clinic

BVT is done in a relationship

© Apimondia Commission of Apitherapy & AAS

veleno2

VELENO

C.P. Sesso : M Anni : 64 . Gravissima arteriopatia all’arto inferiore destro con ulcera alla gamba ed al dorso del piede. Ricoverato per essere amputato di gamba , il paziente rifiuta.

Lo sottopongo così ad apiterapia e medicazioni

dell’ulcera con miele di acacia.

veleno4

VELENO

Trattamento dell’ulcera con punture d’api : inizia a sanguinare dopo 12 giorni di terapia.

veleno5

VELENO

Guarigione dopo 70 giorni di terapia.

slide80

Nel trattamento delle infezioni la propoli grezza o in soluzione alcolica ha dimostrato una straordinaria efficacia , sia da sola , sia , nei casi più gravi , in associazione con il miele , acqua distillata , acqua ossigenata ed aglio.

slide81

Sesso: M . Anni : 64. Infezione da Staphilococcus aureus MRSA di impianto protesico all’anca destra.

Dopo 30 giorni di terapia antibiotica nessun risultato. Inizio medicazioni con miele e acqua bidistillata.

slide82
Infiltrazione della fistola residua Guarigione a 70 giorni dall’inizio

con propoli in soluzione alcolica. del trattamento.

slide83

A 5 mesi dal 1° intervento si esegue nuova pulizia chirurgica senza ottenere la risoluzione dell’infezione. Sospendo tutta la terapia antibiotica ed inizio ad infiltrare le fistole fino all’interno

del femore con propoli alcolica (2 volte al dì per 21 giorni).

slide85
B.L.

Sesso : M. Anni : 58. Grave frattura esposta settica di avambraccio.

(Contaminazione da Staphilococcus aureus e Acinet. Lwoffii)

slide88

S.M.

Sesso : F . Anni 43. Si punge accidentalmente il 1° dito della mano sinistra con una spina di pesce . Questa è la situazione dopo 7 giorni. (Infezione da Staphilococcus aureus)

propoli

PROPOLI

Dopo 7 giorni di terapia antibiotica il quadro clinico è nettamente peggiorato ed inizio infiltrazioni locali con propoli alcolica ed impacchi di miele.

propoli1

PROPOLI

La lesione è guarita dopo 35 giorni di terapia con propoli e miele.

Questo è il quadro clinico dopo un anno.

propoli2

PROPOLI

Utilizzo la propoli grezza per trattare lesioni infette ampiamente esposte , come in questo caso :O.L.

Sesso : M . Anni : 39. Frattura esposta gamba sinistra contaminata da Staphilococcus aureus e Pseudomonas aeruginosa.

propoli3

PROPOLI

Dopo venti giorni di terapia antibiotica senza beneficio , ho iniziato ad applicare sulla lesione della propoli grezza per 3 settimane.

propoli4

PROPOLI

Risoluzione dell’infezione dopo 20 giorni ed inizio della cicatrizzazione.

propoli5

PROPOLI

Controllo a 4 mesi dal trauma.

slide95
Sonuç

Antibiyotiklerin etkisini yitirdiği günümüzde arı ürünleri, insanları çeşitli hastalıklara karşı koruyan en iyi doğal savunma yöntemi olarak kabul edilebilir.

Arı ürünlerinin tek kullanımının yanında tümünün belirli oranlarda karıştırılarak kullanımının daha yararlı olduğu ve her hangi bir sağlık probleminin çözülmesinde tıbbi tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılabileceği bildirilmektedir. Bu yönüyle arı ürünleri tıbbın alternatifi değil destekçisi olarak görülmelidir.

slide96
Ancak bu gerçek ülkemiz doktorları tarafından da kabul edilmelidir. Dünyanın hemen her tarafında tıp tarafından dikkatle izlenen ve hatta doktorlar tarafından ele alınan apiterapi konusu ülkemizde büyük bir ihmal ve hatta bazı kimseler tarafından da muhalefet ile karşılanmaktadır. Oysa uygulanacak tıbbi yöntemlere ek olarak arı ürünlerinin kullanılması ile elde edilecek tedavi öncelikle doktorun başarısı olacaktır.
ner ler
ÖNERİLER
 • Türkiye ‘de destekleyici tıp önündeki mevzuat engelleri gözden geçirilmelidir.
 • Üniversitelerde ve araştırma kuruluşlarında konuyla ilgili daha çok araştırma yapılmalı, sonuçları kamuoyuna duyurulmalıdır.
 • Altyapısı uygun Tıp ve Eczacılık Fakültelerinde; destekleyici tıp hatta arı ürünleriyle tedavi ( apiterapi) klinikleri ve laboratuarları kurulmalı ve müstakil uzmanlık alanı olmalıdır.
 • Konuyla ilgili kuruluşlar, uluslararası projelerde yer almalıdır.
 • Apiterapi konusu medya ve sivil toplum örgütlerine iyi anlatılmalı, ciddi tartışmalar yapılmalıdır. Halk bu konuda bilgilendirilmeli böylece yanlış uygulamaların önüne geçilmelidir.
 • Unutulmamalıdır ki; sentetik ilaçlarda olduğu gibi destekleyici ve ya alternatif doğal ürünlerde de dozaj çok önemlidir. Uygulamalar mutlaka uzman denetiminde olmalıdır