Arden i Inselii - PowerPoint PPT Presentation

arden i inselii n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Arden i Inselii PowerPoint Presentation
Download Presentation
Arden i Inselii

play fullscreen
1 / 17
Arden i Inselii
175 Views
Download Presentation
yeva
Download Presentation

Arden i Inselii

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Arden i Inselii Przedstawianie Turystyka Rolnictwo Kultura Religia Historia Inne Internetia

 2. Arden i Inselii… Tereny prowincji stanowią: archipelag Wysp Inselijskich u wschodnich wybrzeży kontynentu Scholijskiego, oraz na kontynencie, nizina Arden i fragment wyżyny Febry. Na terenie regionu inselijskiego znajdują się niezbadane jeszcze dokładnie pozostałości starej miejscowej kultury. Dzięki oddzieleniu od kontynentu, zachowały się także ślady unikalnej fauny, chronione w Tomanijskim Parku Narodowym na terenie wyspy Tomanii. Ardeńska powierzchnia nizinna, porośnięta zaś jest roślinnością sawannową i stepową.

 3. Turystyka… • Turystyka: Wyspy archipelagu Inselijskiego są idealnym miejscem wypoczynku! Praktycznie nie tknięta ludzką ręką przyroda tętni życiem, a krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli! Rajskie widoki w połączeniu z bogatą bazą noclegową gwarantują udany wypoczynek. Plaże: Szerokie, czyste i piaszczyste plaże rozciągają się praktycznie wzdłuż całego wybrzeża. Można nimi odbyć długi, relaksujący spacer wokół pomniejszych wysepek prowincji; a także po prostu wypocząć od miejskiego zgiełku. Wielkość i długość plaż gwarantują komfort wypoczynku, bez tzw. "efektu przeludnienia".

 4. Rolnictwo… • Rolnictwo: prowincja rolnicza, kukurydza i kauczukowiec, poza tym uprawia się trzcinę cukrową, tytoń, bawełnę, palmę kokosową (na wybrzeżach), orzeszki ziemne, ananasy i banany. Hodowla zwierząt: Trzoda chlewna, bydło, owce, kozy. Rybołówstwo koncentruje się głównie w okolicach Ab-oris i Maternussus, główne gatunki ryb łowionych to tuńczyk, makrela i scholana - duża ryba przybrzeżna, o smaku przypominającym łososia.

 5. Kultura • Głównymi ośrodkami kulturalnymi na są dwa amfiteatry mieszczące się w obrębie granic miasta Internetii oraz ruiny "SAVERGENE". Starszy z nich powstał około XVI-XVII w., kiedy to rozwój kultury sięgał szczytów. Ponieważ starszy został uznany za zabytek, a zapotrzebowanie na spektakle w Internetii były duże, nad brzegiem morza wybudowano lepszy, nowoczesny amfiteatr. Ruiny "SAVERGENE" to ruiny antycznego miasta, które znajdują się w pobliżu osady Yacoo, na wyspie Insel. Raz do roku w dniach 5.- 8. maja odbywa się tam festiwal teatralny. Podczas tych dni ruiny i pobliskie okolice zmieniają się w mieniący się kolorami tęczy jarmark. Pełen ekspresji i niezwykłego uroku minionych czasów festiwal staje się kulturalną wizytówką kraju, dostarczając widzom niezapomnianych przeżyć!

 6. Religia • Oprócz ośrodków kulturalnych Arden może pochwalić się też szeroką gamą świątyń. Na obrzeżach miasta znajduje się synagoga, która jednocześnie jest Muzeum Judaizmu - jedynym muzeum tego typu w Scholandii. W centrum i po całej Internetii rozrzucone są kościoły różnych wyznań - między innymi: Kościół Chrześcijański, Kościół Ewangelicki, Cerkiew Prawosławna oraz Kościół Pokutujący. Wiele z nich uznanych jest za zabytki, jednak nie wszystkie posiadają swoją dokumentację, nad którymi archeolodzy i naukowcy ciągle pracują.

 7. Historia • Na terenie Ardenu nie rozwinęły się własne większe organizmy polityczne. Ziemie te pozostawały pod pośrednim wpływem kultury prescholijskiej, przebiegały przez nie szlaki handlowe znad Scholii i wybrzeża Oceanu Wirtualnego w głąb kraju, ku ziemiom Elfów i plemion Delty. Stąd najwięcej śladów, świadczących o żywej działalności handlowej można odnaleźć w pobliżu miejscowości Rabur oraz Mariusburg. Także dzisiejsza Stolica, leżąca na wybrzeżu Internetia, zbudowana w wielu XVI, jest wyjątkiem na terenie prowincji: miasto zapewne było osobnym, niezależnym ośrodkiem portowo-handlowym, być może nawet założonym i zamieszkiwanym przez ludność obcego pochodzenia, o czym świadczą budynki w stylu europejskim. Mieszkańcy Inselii nigdy nie utworzyli terytorialnego państwa. Plemiona, zamieszkujące wyspy Archipelagu Inselijskiego, choć spokrewnione są ze sobą, nie wytworzyły nie tylko wspólnej organizacji, ale nawet jednolitego narzecza lub języka. Prawdopodnobnie człowiek z ziemi relanej postawił tu swoją stopę bardzo dawno, pierwszymi osadnikami byli Rzymianie( III w. przed Chrystusem). Dowodem na pochodzenie pierwszych osadników są pozostałości romańskiej architektury i obecnośc kilkunastu słów pochodzenia łacińskiego w dialekcie mieszkańców wysp Insel.

 8. Historia • W póznym Średniowieczu Inselia zostala skonfrontowana z drugą falą realnych przybyszów - tym razem byli to żeglarze hanzeatyccy (pochodzenia niemiecko-holenderskiego). Także oni przybyli w niewielkiej liczbie i ograniczyli swoje działania do wybrzeża, tym razem jednak po jego wewnętrznej, zachodniej stronie. Oni to własnie załozyli port i miasto Inselburg (niem.: "zamek na wyspie", ok. roku 1450) potem kilka innych , znacznie mniejszych osad. Hanzeaci przywiezli ze sobą na Inselie także chrzescijanstwo, w jego katolickim wydaniu, ich drugą falę zaś, która pojawiła się na wyspach (i w ardenskiej Internetii) około roku 1600 także w wersji ewangelickiej (luteranskiej). Tej fali osiedlenczej zawdzieczala Inselia znaczny postep techniczny, poważny wzrost obrotów handlowych z kontynentem, przepiekne budynki portowych kantorów w Inselburgu, a także swoją dzisiejszą nazwe: Insel to po niemiecku wyspa.

 9. Inne • Najwyższe wzniesienie: Cerro Catedral, 513 m n.p.m. Główne rzeki: Czarna Febra i żółta Febra. Jeziora: liczne jeziora lagunowe, największe Kirijam. Lasy: subtropikalne, galeriowe stanowią 14% powierzchni. Bogactwa naturalne: duże pokłady węgla brunatnego, zalegające płytko pod powierzchnią ziemi, znaczne pokłady wolframu i kwarcytów, rozsiane po całej Nizinie Arden, nieco bardziej skoncentrowane w okolicach Mariusburga.

 10. Internetia • Jest stolicą prowincji Arden i Inselii. Znajdują się w niej liczne zabytki, instytucje kulturalno-naukowe oraz port morski, lotniczy, a także dworzec kolejowy. • Historia • Zabytki • Sport • Transport • i turystyka

 11. Historia (Internetia) • Dzieje Internetii są, jak dotąd, słabo zbadane; niewiele dokumentów pisanych zachowało się do dziś, jeszcze mniej dało się ich odczytać. Badania archeologiczne, prowadzone na terenie Starego Miasta wykazały, że pierwsza osada nadmorska na półwyspie Netia istniała już około połowy IX wieku po Chrystusie. Było to jednak osiedle rybackie, nie odnaleziono jak dotąd żadnych śladów, świadczących o jego handlowej lub administracyjnej funkcji. Jednak ślady materialne, zachowane z okresu ostatnich 500 lat, opowiadają nam znacznie bardziej fascynujące dzieje tego miasta: od wieku XVI miejscowość przeżyła znaczny rozwój: w tym okresie powstał port handlowy, a osada została otoczona murami. Mniej więcej w latach 80-tych tego wieku miejscowość rozrosła się tak znacznie, że trzeba było otoczyć ją kolejnymi murami, tym razem już poza niewielkim półwyspem.

 12. Zabytki (Internetia) • 1. Port Św. Brendana - już w X w. był głównym portem w Scholandii, na początku pełnił funkcję rybacką. W XV-XVII w. port tak jak cała Scholandia przeżywał okres świetności, zaczął on spełniać funkcję nie tylko rybacką, ale także pasażerską. Ponadto zaczął obsługiwać zagraniczne jednostki. W połowie XX w. został przebudowany i mógł przyjmować większe jednostki. Jednak w 2004 r. miasto postanowiło wybudować nowy port, będący jednym z najnowocześniejszych na świecie. Stary port jest obecnie największą atrakcją turystyczna miasta. • 2.Kościół Pokutujący - Scholandzki Kościół Pokutujący powstał w celu przepraszania Boga za grzechy wyrządzone przez społeczeństwa wirtualnych państw. Do Scholandii przybył 19.02.2003 roku. Jako miejsce wybrał sobie Internetię, miasto które prężnie się rozwija. W tej Wspólnocie można odnaleźć wiele interesujących rzeczy. Są tu homilie, teksty modlitw w dwóch językach, Ordinarium Missae i wiele innych przydatnych działów, jak np. rubrycela - kalendarz liturgiczny.

 13. 3. Kościół Ewangelicki - Powstał w latach 1572-1574, osiedlili się tu pierwsi ewangeliccy osadnicy. Kościół wybudowany został dzięki Urlichowi von Schaffgotschowi, był on pierwszym Scholandzkim kapłanem. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, ale ogólny wygląd zawsze pozostawał podobny. Nadal służy ona ewangelickim mieszkańcom. Zapraszamy do zwiedzania kościoła znajduje się on w centrum Internetii. • 4. Synagoga Żydowska (Muzeum Judaizmu) - świątynia żydowska mieści się na obrzeżach miasta. Powstała najprawdopodobniej w XVI w. Zbudowana tradycyjną miała w najwyższym punkcie ponad 30 m wysokości. Niestety z niewiadomych przyczyn synagoga uległa niemalże całkowitemu zniszczeniu. W roku 2001, kiedy to przybył na te ziemie obecny król Armin Frederik, zainteresowano się ruinami i postanowiono przebudować synagogę. Obecnie jest to w pełni funkcjonująca synagoga połączona z Muzeum Judaizmu, które mieści się na chórze.

 14. Sport (Internetia) • Sport - W centrum Internetii wybudowano nowoczesny stadion piłkarski, na którym drużyna FC Inter rozgrywa swoje mecze. Tutaj również odbywają się spotkania towarzyskie oraz treningi innych znanych klubów, a czasem i reprezentacji narodowych. Trybuny mogą pomieścić nawet do 70 tysięcy widzów. Drugi stadion wybudowano niedawno, a rozgrywane są na nim mecze hokeja. Internetia może się poszczycić istnieniem aż trzech drużyn hokejowych: Internetia-Żółwie, Akropol - Internetia i Dragons Internetia ( popularne smoki ).

 15. Transport i turystyka (Internetia) 1. Dworzec kolejowy - Jest to obiekt, który spełnia najrygorystyczniejsze normy w v-świecie, a jakość usług transportowych świadczonych w tym miejscu także stoi na bardzo wysokim poziomie. 2. Port w Internetii im. Bartosza Balcera - Jest to obiekt przystosowany do przeładunku wszelkich możliwych towarów i przewozu nieograniczonej liczby pasażerów. Nasz port może poszczycić się największą wydajnością spośród scholandzkich portów. Terminal portu został wzniesiony niedawno, gdyż Internetia posiadała jedynie stary Port św. Bernarda, który nie mógł nadążyć za potrzebami rozwijającego się prężnie miasta.

 16. 3. Lotnisko im. Magdaleny Hasse – jest to nowy obiekt należący do miasta. Możemy stąd polecieć najnowocześniejszymi samolotami do wszystkich scholandzkich miast. • 4. Hotel Internetia – nowopowstały hotel zapewniający szeroką gamę usług.

 17. Zapraszamy! • Arden i Inselii - www.prowincjaarden.glt.pl • Internetia - www.internetia.glt.pl