slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
ERK İSG-İK

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

ERK İSG-İK - PowerPoint PPT Presentation


 • 127 Views
 • Uploaded on

ERK İSG-İK. 0505 705 8046 – 0505 705 80 47 www.erkisg.com www.erk-isg.com [email protected] DEMİR ÇELİK. LÜTFEN BÜTÜN İŞLERİNİZ SIRASINDA KENDİNİZİN VE BAŞKALARININ GÜVENLİĞİNİ ÖN PLANDA TUTUN. AİLELERİNİZ EVDE SİZİ BEKLİYOR. GENEL BİLGİ:

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ERK İSG-İK' - xavier-caldwell


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
ERK İSG-İK

0505 705 8046 – 0505 705 80 47

www.erkisg.com

www.erk-isg.com

[email protected]

slide2
DEMİR

ÇELİK

slide3
LÜTFEN BÜTÜN İŞLERİNİZ SIRASINDA

KENDİNİZİN VE BAŞKALARININ

GÜVENLİĞİNİ ÖN PLANDA TUTUN.

AİLELERİNİZ EVDE SİZİ BEKLİYOR.

slide4
GENEL BİLGİ:
 • Mevzuatımıza göre Çok Tehlikeli İşler sınıfına tabi olan bu sektör; gerçekten çok tehlikeli ve ağır olarak kabul edilen endüstrilerden biridir. Yapılan işlerin ağırlığı ve son derece yüksek sıcaklıklarda yapılan yoğun işler nedeniyle sektörün çok ciddi iş kazası ve meslek hastalığı riski bulunmaktadır.
 • İşletmelerin çoğunluğunun; büyük ölçekli olup, belirli yörelerde yoğunlaşmış olması nedeniyle sektör kayıt dışı çalışmanın az olup, işçi örgütlenmelerinin fazla olduğu bir sektördür. Hem bu nedenden ve hem de riskler nedeniyle İSG yönünden riskler nedeniyle ciddi çalışmalar yapılsa da sektörün en ciddi sorunlarından birisi de iş kazası ve meslek hastalığı yönünden ciddi sorunları bulunmaktadır..
slide5
Yangın ve kas iskelet yaralanmaları ile düşmeye bağlı kazalar sektörde oldukça sık görülür. Sektördeki ciddi otomasyon sistemlerine rağmen özellikle taşımacılıkta manuel sistemler kullanılması ve etraftaki dağınıklık ve kirlilik nedeniyle kazalar yeterince azaltılamamaktadır.
 • Taban ve zeminlerin yeterince sağlam, engebesiz, düz olmaması ile çalışma platformlarının dayanıksız, engebeli, korkuluksuz olması da oluşan kazaların önemli nedenlerindendir.
slide6
Ciddi risk analizi değerlendirmesi, İşin yapılması sırasında rotasyon, takım çalışması ve güvenlik eğitimleri, risklerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Yüksek gürültüye neden olan elektrik ark ocakları, buhar vakum sistemleri, öğütücüler ve havalandırma sistemleri-fanları bulunduğu yer ve civarları başta olmak üzere sektörde çalışanlarda ciddi duyma kaybı olmaktadır. Bu bağlamda eğer gereken işitme KKD’ leri kullanılmadığı takdirde işçilerin neredeyse yarısı 10 yıl içinde işitme kaybına uğramaktadır.
slide7
Diğer yandan yüksek sıcaklığa sahip partiküller kulak zarını yakmakta ve bazı ağır materyallerin düşmesi sonucu çıkan ses, kulak zarının yırtılmasına neden olmaktadır ki; bunlarda işitme kaybı nedenleridir.
 • Büyük makinaların doğrudan zemine temas ederek montesi nedeniyle ortamdaki sürekli titreşim ve sarsıntı ile titreşime neden olan matkap, çekiç, testere vb. aletlerin titreşimi nedeniyle işçilerde bulanık görme ve baş dönmesi de işçilerin yaşadığı ciddi sağlık sorunlarıdır.
slide8
Demirin eritilmesi, dövülmesi ve şekillendirilmesi sırasında çok yüksek derecede sıcaklık ortaya çıkmaktadır. Sıcaktan etkilenmeyi engellemek için sıvı tüketilmekte, havalandırma sistemleri çalıştırılmakta, ısıdan koruyucu elbiseler ve donanımlar kullanılmış olmasına rağmen işçilerin sıcaklığın olumsuz etkisinden korunmasına yetmemektedir.
 • Sektörde lazer kullanımı sırasında, cilt veya göz retinası yanıkları ortaya çıkmaktadır. Cildin yanması için gereken lazer güç düzeyinden çok daha azı, göz retinasını tahrip etmek için yeterlidir. Kullanan kişi, her ne kadar gözünü korusa da çevreden geçen işçilerin gözleri için lazer kullanımı tehlikeli olabilmektedir.
slide9
Ergitme ocaklarının bakımı işini yapanlar patlamalı ocaklarda çalışanlar silikaya maruz kaldıkları için; bu kişiler Silikoz hastalığına maruz kalabilir.
 • Ergitme işinde çalışanlar ile kok kömürü kullanan, ocakları dolduran kişiler; ortamdaki duman ve toz nedeniyle kalıcı astım hastası olabilirler.
 • Kömürlü ocaklarda uzun süre çalışan kişilerin ortamdaki katran ve zift partikülleri nedeniyle, akciğer kanserine* yakalanma riski sıradan bir insanınkine göre 2 kat daha fazladır. Çünkü kok kömüründe bulunan katran ve zift kanserojendir.
slide10
Isı ve gürültü yalıtımı için kullanılan asbest; bakım ve inşaat çalışmaları sırasında tekrardan havaya karışabilmekte ve tehlikeler ortaya çıkabilmektedir. Asbestosa maruziyet, asbestoz ve diğer kanserlere neden olmaktadır.
 • Kömürün kısmen yakılması ile kok elde edilirken kömür katranın zifti bazı uçucuların açığa çıkmasına neden olur. Bunlar havada aerosol ya da buhar şeklinde bulunabilirler. Kısa süre ile bunlara maruz kalma deride kaşıntılara, müköz zar iltihabına*, baş ağrısına, baş dönmesine ve mide bulantısına neden olur.
slide11
Her birisi üretimin değişik aşamalarında kullanılan 1000’ den daha fazla kimyasal madde ile üretim aşamalarında ortaya çıkan kimyasal maddelerde çalışanlar açısından ciddi tehlikelerdir.
 • Kömürün yanarak kok haline gelmesi sırasında katran, benzen ve amonyak ortaya çıkmaktadır. Kükürt dioksit ve azot oksit içeren dumanlara maruz kalmak, vanadyum ve diğer metal alaşım katkıları kimyasal pnömonite* neden olmaktadır.
slide12
Benzen, toluen ve zaylen gibi kömür ocağı gazı içindeki kimyasal maddeler solunum yolu rahatsızlıklarına ve merkezi sinir sistemibozukluklarına neden olurlar. Bunlara uzun yıllar maruziyet ise kemik iliği hasarlarına, anemiye* ve kan kanserine* neden olurlar.
slide13
ALINMASI GEREKEN İSG ÖNLEMLERİ
 • Gürültünün zararlı etkilerinden korunulması için makinelerin montajına öze gösterilmeli ve tehlikeli-zararlı kimyasalların etkilerine karşı genel ve mevzi havalandırma sistemleri uygun olmalıdır.
 • KKD kullanımı ile uygun iş elbisesi kullanımı demir-çelik sektöründe iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemek konusunda çok önemlidir. Bu bağlamda işçilere ısıya dayanıklı uygun elbiseler ile baret, maske, solunum cihazı, gözlük ve eldivenler kullanılmalıdır.
slide14
Lazer kullanımı göz retinasına zara verebileceği gibi ortamda bulunan bazı tozlar, dumanlar ve buharlarda gözler için tehlikeli olabilir. Yapılacak iyi bir analiz sonucu riske maruz kalan tüm işçilere uygun göz koruyucular verilmelidir.
 • Gürültüye yoğun maruz kalınan sektörlerden biri olan sektörde makinalar çalışırken, malzeme taşınırken, havalandırma ve diğer işlemler yapılırken çıkan gürültü, ancak belirli bir miktarda kesilebilir. Bütün bunlar önemli risk faktörleridir ve bunları azaltmak için mutlaka mühendislik önlemlerinin yanında kulak koruyucu donanımlar olan kulaklıklar ve tıkaçlar kullanılmalıdır.
slide15
MESLEĞE BAĞLI OLASI HASTALIKLAR:
 • Akciğer kanseri,
 • Lösemi (Kan Kanseri)
 • Karpal tünel sendromu
 • Dupuytren kontraktürü
 • Mezotelyoma (Asbest Kanseri)
 • Müköz zar iltihabı
 • Raynaud Sendromu
 • Silikoz
 • Zatürre (pnömoni)
slide16
HİÇ BİR İŞ TEDBİR ALINMADAN

YAPILACAK KADAR

ACİL VE ÖNEMLİ DEĞİLDİR.

www.erkisg.com

www.erk-isg.com

ad