מצגת זאת עוסקת במטבע ובשטר הדולר. מכיוון שלאחד מאיתנו י...
Download
1 / 16

מהו מקור הסימן של הדולר? - PowerPoint PPT Presentation


 • 167 Views
 • Uploaded on

מצגת זאת עוסקת במטבע ובשטר הדולר. מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו. הדולר הוא מטבע ידוע בעולם כולו, אך לא נערכים עליו מחקרים ברמה ובשפה פשוטות שניתנות להבנה גם על ידי אנשים שאינם כלכלנים מקצועיים.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'מהו מקור הסימן של הדולר?' - wynn


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

מצגת זאת עוסקת במטבע ובשטר הדולר. מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

הדולר הוא מטבע ידוע בעולם כולו, אך לא נערכים עליו מחקרים ברמה ובשפה פשוטות שניתנות להבנה גם על ידי אנשים שאינם כלכלנים מקצועיים.

החלטנו לבחון את המידע "היבש" העוסק בדולר, הנמצא באינטרנט ובספרות עיונית, ולנתח אותו לפי הבנתנו.

המצגת עוסקת בדולר, מעט על ההיסטוריה שלו, כיצד הגיע למעמדו הרם כיום, השפעתו הרבה על העולם, ובעיקר בשאלות המטרידות את כולנו, כגון: מה יקרה לכלכלה בישראל כשהדולר יצנח? מה יקרה לכלכלה העולמית? למה הדולר צונח? איך ניתן להתמודד עם זה? וכו', וכו'..

לדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם, ולכן הוא המטבע המעניין ביותר לחקור. ואנחנו מקווים שבמהלך העבודה נוכל להבין אותו יותר ולדעת כיצד מתמודדים עם שער הדולר המשתנה כל הזמן, מה גורם לכך, ולמה אנחנו עדיין משתמשים בדולר, אם הוא מטבע כל כך לא יציב.

את העבודה הכינו ניטאי ומיכאל, כיתה ט' במסגרת קורס לעבודות חקר במכללת תל-חי לשנת 2007.


מראה הדולר מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

מטבע הדולר

 • מהו מקור הסימן של הדולר?

  הסימון הבינלאומי המקובל לדולר הוא $, וכשרוצים להדגיש שמדובר בדולר אמריקני (להבדיל מדולר של מדינה אחרת) משתמשים בסימון $US או לחילופין בקו אנכי על גבי ה-S. מקורו של סימן הדולר הוא מן הפזו הספרדי, הסימן $ התפתח מקיצור השם על ידי כתיבת שתי האותיות P ו-S ביחד.

 • מהו מקור השם "דולר"?

 • מקור השם "דולר" אינו אמריקני, אלא דווקא גרמני - "טאלר" (Thaler או Taler), על שם מטבעות שהוטבעו במכרות הכסף של עמק יואכימסטאל בבוהמיה (טאל thal בגרמנית = עמק).

 • במה השתמשו לפני הדולר?

 • מטבע הדולר האמריקאי קיים מאז איחוד ארצות הברית. לפני כן כל מדינה השתמשה במטבע המקומי שלה.

 • אילו סימני ביטחון יש בשטרות הדולר?

 • סימני מים, אשר הינם תמונות של עצם שמופיע בגלוי על השטר (כמו ראש של איש) וגם מוסתרים בתוך חלק לבן בשטר. כאשר מסתכלים על השטר דרך האור (כלומר מחזיקים בו ביד ומכוונים אותו לעבר מקור אור) ניתן לראות את תמונת המים.

 • פסי מתכת, אשר כמו תמונות המים מתגלים בחשיפה לאור.

 • דיו, שמשנה צבע .


מראה הדולר מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

 • סמלי המטבע: על צידו הראשון תמונת ראשו של ג'ורג' וושינגטון הנשיא הראשון, והעל צידו השני שני סמלים: הימני – נשר והשמאלי – פירמידה קטומה ומעליה עין רואה-כל.

 • משמעות הסמלים:

 • תמונת ראשו של ג'ורג' וושינגטון הנשיא הראשון– שכן הדולר הוא השטר הראשון.

 • הנשר – סמל להתעלות הרוח, עצמה וחן שאותם מייצגת האומה. לנשר אין כתר או ציצית דבר המסמל את התנתקות האומה משושלת המלוכה. באחד מטפריו של הנשר ישנו עלה זית המסמל את השלום המיוחל, שהוא רצון כל האדם, ובטופר השני הוא נושא 13 חצים, המסמלים את 13מדינות האיחוד המקוריות, שלמרות רצונן בשלום, לא יהססו לתקוף ולהגן על עצמן.

 • בסמל זה מיוצג בדרכים רבות ומגוונות המספר 13 שהוא בעל קונוטציה שלילית באמונה הנוצרית, כמו למשל מערך הכוכבים בצורת המגן דוד שמעל לנשר.

 • הפירמידה – סמל לעבודה הרבה שעשתה האומה, אך למרות זאת העבודה לא גמורה ויש עוד הרבה לעשות.

 • הפירמידה מסמלת גם שהעבודה לא תיגמר ותמיד יש לשאוף ליותר, כיוון שסיום העבודה יביא בתורו לחורבן כל אמריקה.

 • העין מסמלת את השגחת האל על עבודתם, האל צופה ומשגיח אך לא מתערב.

 • הזוהר מאחורי הפירמידה והעין מייצג את היום החדש שהתחילה בו אמריקה.


מראה הדולר מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

קידום מטבע הדולר לעומת השטר

לפני כ-25 שנה הושק מטבע שנשא את דיוקנה של הפמיניסטית סוזן ב. אנתוני.

בשנת 2000 הושקה גרסה שנשאה את דיוקנה של האינדיאנית סאקאגאווה (Sacagawea), שהדריכה את המשלחת של שני הקצינים לואיס וקלארק, שערכה בין השנים 1804 ל-1806 את המסע היבשתי הראשון בארה"ב לחוף האוקיינוס השקט וחזרה.

ב 15.2.07 נכנס לשימוש מטבע חדש של הדולר. המטבע הראשון שנכנס לשימוש ב 15.2 יציג את דמותו של הנשיא הראשון ג'ורג' וושינגטון. לאחר מכן מתוכננים מטבעות נוספים עם דמותיהם של ג'ון אדמס, תומס ג'פרסון וג'יימס מדיסון, כאשר כל שלושה חודשים יוטבעו מטבעות שנושאים את דיוקנו של נשיא אחר.

סוזן ב. אנתוני

המטבע החדש

סאקאגאווה


מראה הדולר מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

מה חשים האמריקנים לגבי החלפת שטר הדולר במטבע?

סקר שביצעה סוכנות הידיעות AP בשיתוף מכון המחקר Ipsos מצא כי 75% מהאמריקנים מתנגדים להחלפת השטר של דולר אחד במטבע. כמחצית מהנסקרים התנגדו לרעיון של שימוש גם בשטר וגם במטבע.

מהו ההרכב המדויק של הנייר?

ההרכב המדויק של הנייר ממנו עשויים שטרות הדולר הינו סוד.

מי החליט מה תהיה צורת הדולר?

שלוש ועדות שהתכנסו להתדיין בדבר צורת השטר האמריקאי החליטו על התמונות ועל צבע הדולר

איפה מדפיסים ומטביעים דולרים?

מטבעות אמריקנים מוטבעים במטבעה הלאומית האמריקנית. שטרות דולריים מודפסים בידי מדפיס ממשלתי מיוחד (Bureau of Engraving and Printing) עבור הפדרל ריזרב מאז שנת 1914.

הסמל של ה - Bureau of Engraving and Printing

בניין המדפיס


מראה הדולר מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

 • מניעת סריקת שטרות

 • חברת אדובי הוסיפה בחשאי לתוכנת עריכת הגרפיקה שלה, פוטושופ, רכיב מיוחד הבודק האם המשתמש בתוכנה סורק דולרים. במידה והוא עושה זאת התוכנה מודיעה כי מדובר במעשה בלתי חוקי.

 • החברה, הכניסה רכיב המזהה את החתימות הייחודיות שעל שטר הדולר. רכיב התוכנה פותח על ידי הקונסורציום של 27 בנקים מרכזיים בהם הבנק המרכזי בארצות הברית, יפן ובנקים באירופה.

 • לאחר שפוטושופ פסקה כי המשתמש ביצע פעולה בלתי חוקית, היא הפנתה אותו לאתר אינטרנט בו מסביר משרד האוצר האמריקאי באילו תנאים מותר לסרוק שטרות כתמונות.

 • גם חברת Jasc שותפה לעניין והטמיעה את שיטת זיהוי השטרות בגרסה האחרונה של תוכנת PaintShop Pro שלה.

 • נציג של איגוד הבנקים מסר כי הגרסה הנוכחית של הטכנולוגיה (הנקראת CDS - Counterfeit Deterrence System) לא תאפשר סריקת שטרות לכל מטרה שהיא וכי מי שמעוניין להשיג עותק וירטואלי של שטר כסף, יכול לפנות לבנק המרכזי של המדינה שבה הוא מתגורר, אשר לו שמורות הזכויות על השטרות.


מטבע גלובלי מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

השפעת הדולר על ערך נדל"ן בישראל

מחירי שכירות הנדל"ן בישראל כבר למעלה מ-30 שנה נקובים בדולרים.

כשעולה שער הדולר הקונים נפגעים וטוענים שמחיר זהה, בשער גבוה משמעו לשלם יותר בשקלים. וכשהשער יורד המוכרים נפגעים והם טוענים שהם מקבלים פחות שקלים.

יש צדק מסוים בטענות הקונים כאשר עולה שער הדולר בשיעור חד.

באותה מידה, ניתן לומר כי כעת הקונים מרוויחים כיוון ששער הדולר נמוך ובשפל הנמוך ביותר זה שנים.

ניתן לומר כי ברוב המקרים המוכרים אינם נפגעים כששער הדולר נמוך, מכיוון שבמצב של דולר נמוך השוק מתעורר, יש יותר קונים ושוב – המוכרים מרוויחים.


מטבע גלובלי מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

צניחת הדולר

השפעת צניחת הדולר על הכלכלה בישראל

צניחת הדולר גורמת להפסדים של מוכרי הנדל"ן בארץ, מפני שמחירי הנדל"ן נקובים בדולרים, אך משלמים תמורתם בשקלים. כאשר הדולר יורד נדרשים פחות שקלים למכירת הנדל"ן, שלהקמתו שילמו בדולרים יקרים יותר. כך נגרמים ההפסדים למוכרי הנדל"ן אבל מתחוללת התעוררות בשוק הנדל"ן.

כאשר יש התעוררות כזאת בשוק הנדל"ן יש התעוררות בבורסה ועולות מניות. כאשר מחירי הדיור זולים הציבור לוקח הלוואות כדי לקנות את הדירות.

במצב כזה שבו יש עלייה ברכישת הנדל"ן, שלבסוף מתבטאת בעליית מניות הבורסה, הציבור לוקח הלוואות נוספות, קונה יותר ומעלה את רמת החיים שלו. חובות תופחים על חשבון רווח בלתי ממומש של נכסי נדל"ן, שנרכשו בהלוואה מכסף מודפס שאין מאחוריו כל ערך כלכלי בר קיימא.

הכלכלה הופכת לתלויה בגורמי חוץ. המדינות הקולטות את עודפי הדולרים מעודדות את הדפסת הכסף כדי להבטיח את צמיחתן. צניחה בערך הדולר תפחית גם את ערך עודפי הדולרים הנמצאים ברשות מדינות אחרות.

השפעת צניחת הדולר בעולם

צניחת ערך הדולר ועודפי הדולרים במדינות אחרות תגרום לירידה בלתי נמנעת בערך ההכנסות ולכן, באופן בלתי נמנע, יהיו פיטורים רבים יותר. ירידת ההכנסות הבלתי נמנעת של המפוטרים צפויה להוביל להקטנת הצריכה, ומשם אף למיתון ולהאטה כללית. מכאן הדרך כבר קצרה לירידה במחירי הנדל"ן, עליו תלויה כל התנועה במשק האמריקאי; לא יהיה כיסוי למשכנתאות וגם הבנקים עלולים להתמוטט. מספר מדינות להן רזרבות דולריות גדולות הודיעו באחרונה כי בכוונתם לגוון בעתיד את הרכב העודפים שברשותם, כלומר להמירו גם למטבעות אחרים דוגמת האירו האירופי.

כך, למשל, גרעון הסחר יגרום להתפרקות כלכלית של ארה"ב.


מטבע גלובלי מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

מרבית סחר החוץ של ישראל מנוהל בדולרים ולכן גם ישראל תושפע מהתרסקות הכלכלה האמריקנית.

התרסקות כלכלת ארה"ב עלולה לגרום להפחתת הסיוע הכלכלי שבו נעזרת ישראל, כמו כן ארה"ב תיחלש מאוד כתוצאה מהמשבר, ולכן לא בטוח שתוכל להגן עלינו במועצת הביטחון.

כיוון שערך המטבע יורד, המדינה מפסידה, ולכן היא זקוקה לקבל עוד כסף.כרגיל הנטל עובר אל כתפי האזרחים, עליהם לשלם ולכן הריבית עולה והאזרחים סובלים. בכדי לתקן השפעה זו, הבנקים שוקלים הפחתת ריבית, דבר שבעיקרון מזיק לכלכלה, כיוון שמפחית את ההכנסות, אבל בכדי לשמור על ריבית סבירה בשביל האזרחים, הפחתת הריבית נעשית צורך.

ישראל הפסידה בתחום הסיוע האמריקאי קשה מאד עקב צניחת הדולר.

זאת, מכיוון שישראל אינה מקבלת למעשה דולרים אלא סחורות עבור מערכת הביטחון שמיוצרות בארצות הברית ושוות סכום שנקבע בדולרים. אם הדולר נמוך אפשר לרכוש בו פחות סיוע וזה בדיוק מה שקרה בתחילת מאי 2007. עקב צניחת הדולר ישראל הפסידה קשות בתחום הסיוע הביטחוני האמריקאי שחיוני לקיומה.


מטבע גלובלי מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

חוסן הדולר כמטבע כלל-עולמי

 • מדינות לא מחליפות מיד את שטרות הדולר שלהן כשהדולר צונח מהסיבה שהדולר הוא עדיין המטבע החזק בעולם, והוא גם מטבע גלובלי הניתן לשימוש בכל מקום, וזה סיכון רב מאוד להפסיק להשתמש במטבע חזק כזה לטובת מטבע שטמון בו סיכון מופחת, אך בה במידה גם אין בו את היוקרה של הדולר.

 • החלפת הדולר במטבע אחר תגרום לעולם לא להיות תלוי יותר בערכו של מטבע בודד, ועם זאת גם לבלבול מועט בכלכלה בין מדינות בעלי מטבעות שונים. כל הכלכלה העולמית, הנשענת כיום על הדולר, תשתנה ותהפוך לכלכלה מדינית, שבה צריך להמיר מטבע עם כל סחר חוץ בין מדינות. כמו כן מעמד ארצות הברית ירד, מכיוון שהיא כבר לא תהיה המעצמה המייצרת של המטבע העולמי.


ערך הדולר מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

תקן הזהב – כמה הדולר באמת שווה?

ב-14 במרץ 1900, חוקק חוק תקן הזהב (Gold Standard Act) אשר הצמיד את ערכו של הדולר ל-25.8 גריין (1.67 גרם) זהב 0.9 טהור (תואם לתקן הקודם של 23.2 גריין זהב). בכך עברה ארצות הברית להצמדה מלאה של המטבע לזהב, שערכו הועמד עתה על $20.67 לאונקיית זהב, בניגוד לעבר , שהדולר הוצמד לערך הזהב והכסף ביחד.

במהלך השפל הגדול קבע הנשיא פרנקלין רוזוולט את ערכו של הדולר על $35 לאונקיה, ובכך פוחת הדולר בצו ממשלתי בשיעור של 41%.

לפי הסכם ברטון וודס (Bretton Woods) שנחתם לאחר מלחמת העולם השנייה, הוערכו כל המטבעות בעולם במושגים של דולר אמריקני, ובכך נקשרו באופן עקיף לערכו של הזהב. הצורך של ממשלת ארצות הברית לשמור גם על יחס ה-$35 דולר לאונקיית זהב וגם על אפשרות ההמרה למטבע חוץ יצר לחצים כלכליים ומסחריים.

בחודש מרץ 1968 הופסק הניסיון להשפיע על מחיר הזהב בשוק העולמי, ותחת זאת הוקמה שיטה "דו-שכבתית". לפי שיטה זו, בוצעו כל עסקאות הזהב בין בנקים מרכזיים במחיר בלתי-תלוי במחיר שוק הזהב החופשי. הבנקיים המרכזיים סחרו בזהב ביניהם במחיר $35 דולר לאונקייה ולא סחרו עם השוק הפרטי, בעוד השוק הפרטי סוחר במחיר משתנה לפי היצע וביקוש. מחיר הזהב בשוק החופשי נקלע לתנודות הולכות וגדלות, ובשנת 1972 האמיר עד לרמה של מעל $70 לאונקייה. הסכם ברטון וודס החל לאבד בפועל מתוקפו. שיטת המסחר ה-"דו שכבתי" הופסקה בנובמבר 1973, בשעה שמחיר הזהב הגיע עד ל-$100 לאונקייה.


ערך הדולר מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

בשנות ה-70, האינפלציה שיצרה עליית המחירים של סחורות מיובאות, במיוחד נפט, יחד עם ההוצאות על מלחמת וייטנאם שלא לוו בקיצוץ בהוצאות הממשלתיות ועם גירעון מסחרי, יצרו מצב בו ערכו של הדולר היה נמוך מערך הזהב שגיבה אותו.

בשנת 1972 קבעה ארצות הברית את ערך הדולר על $38 לאונקייה. מכיוון שהמטבעות האחרים הוערכו במושגים של דולר אמריקני, הדבר לא פתר את חוסר היציבות שבין הדולר למטבעות האחרים.

בשנת 1975 החלה ארצות הברית בקביעת שער חליפין צף בין הדולר לערך הזהב ולערכם של מטבעות אחרים, ובכך היה הדולר לראשונה למטבע פיאט, שערכו אינו בא מערכה של סחורה אחרת אלא רק מצו השלטון.

מרגע שהבנקים המרכזיים הפסיקו להכתיב את ערך הדולר בזהב, עלה מחיר הזהב בצורה חדה, מה שהביע את אובדן האמון בדולר. המשקיעים העדיפו לשים את מבטחם בזהב במקום בדולר, ומחירו של הזהב הרקיע מ-$35 דולר לאונקיה בשנת 1969 ל-$900 דולר לאונקיה בשנת 1980.


הדולר בכלכלה מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

השיקולים בקביעת הערכים הנקובים על השטרות והמטבעות

השיקול הראשון הוא מידת השימושיות של השטר, ועל כן נבחרים ערכים במרווחים הנחשבים שימושיים ביותר לציבור. בנוסף, עלות הפקת השטר אשר לרוב גבוהה יותר מעלות הפקת מטבע, מהווה שיקול בהחלטה אלו שטרות להנפיק. על כן נהוג להנפיק שטרות רק מעל ערך מסוים.

 • בארצות הברית נעשה נסיון לעבור למטבע של דולר, אולם הדבר נתקל בהתנגדות עזה של הציבור והרעיון נגנז. עלות השטר גם דוחפת לכיוון של שטרות בעלות ערכים גבוהים, כדי לצמצם את מספר השטרות שיש להנפיק. מצד שני, הנפקת שטרות של ערכים גבוהים נחשבת כמסייעת למעבר הון שחור. נשיא ארצות הברית ריצ'רד ניקסון צוטט כאומר שהוא אינו רוצה להנפיק שטרות בערכים מעל 100 דולר כדי לא לסייע למאפיה.

  מהו תפקיד הדולר בכלכלה העולמית?

  תפקיד הדולר בכלכלה העולמית הוא שמירה על יציבות ואחידות המשק העולמי, בכך שמודפסים שטרות דולרים בארצות הברית, בלי לאבד מערכם, וכיוון שיש עודפים, ניתן לייצאם גם למדינות אחרות. כאשר הדולר יצנח, תצנח איתו גם הכלכלה האמריקאית ואיתה כל המדינות שכלכלתן נשענת על ייצוא שטרות הכסף, שהן רוב המדינות. לכן ייצוא הדולר, הוא השומר על כל יציבות הכלכלה הגלובלית, בכך ששומר על ערכו ומיוצא באופן תמידי לכל מדינות העולם. כאשר ערכו משתנה, כל הכלכלה משתנה איתו.


הדולר בכלכלה מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

שער הדולר בעת כתיבת העבודה

מתוך YNET,26.04.07

שער הדולר נוגע ב-4.0 שקלים, שפל של 7 שנים

הדולר ממשיך לצנוח הבוקר, יורד ב-0.63% ונסחר סביב 4.003 שקלים. מדובר ברמה בה שהה הדולר לאחרונה באוגוסט 2000 - שפל של קרוב ל-7 שנים. אופציות המעו"ף לחודש מרץ פקעו בעליה של 1.93% ברמה של 1,082.51 במחזור של 1.7 מיליון שקל. בבורסה עליות חדות, מדד ת"א 25 עולה ב-1.77% ומדד ת"א 100 מטפס ב-1.47%

הדולר ממשיך הבוקר במסעו דרומה לכיוון הרמה של 4 שקלים. יורד ב-0.63%  לרמה של 4.003 שקלים - רמה בה שהה לאחרונה באוגוסט 2000 - שפל של קרוב ל-7 שנים. האירו מאבד אף הוא 0.7% ונסחר סביב רמה של 5.46 שקלים.

מחדר המסחר של פינוטק נמסר, כי הורדת הריבית המתונה והצפויה של בנק ישראל לא עצרה את מרוצו של השקל לכיוון רמת 4 שקלים לדולר. לפיכך, סבורים בפינוטק, כי הימשכות העליות באחד העם והיחלשותו של הדולר בעולם עשויים למשוך את זוג המטבעות - השקל והדולר - לרמות שפל חדשות שמתחת לרף ה-4 שקלים, כבר בזמן הקרוב.


סיכום מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

בעבודה למדנו רבות על הדולר, והבנו שיש סיבה לכך שהוא המטבע העולמי ולא מטבע אחר, הבנו שיש גם סיבה לחוסר היציבות של הדולר וראינו כמה מסוכנת יכולה להיות צניחת הדולר.

כיוון שהדולר הוא המטבע המקובל בעולם כולו, שינוי בערכו משפיע על כלכלת כל העולם, ויציבות הכלכלה תלויה רק במטבע זה. כמו כן, הדולר הוא המטבע של ארצות הברית, בידיה האפשרות לשנות אותו ולכן היא מרכז כלכלת העולם, ולכן, אם הדולר יצנח, תצנח איתו כלכלת ארצות הברית וגם כלכלת העולם שתלויה בה תיפגע קשות. בנוסף, מדינת ישראל תלויה במיוחד ביציבות כלכלת ארצות הברית, שכן ארה"ב היא ה"מלאך השומר" שלנו, ויציבות מדינת ישראל, וקיומה בכלל, תלוי בקיום המעצמה הזאת ובכלכלתה, שסייעה לנו לא פעם.

לדעתנו, כלכלת ארצות הברית לא תוכל להמשיך להתקיים עוד הרבה זמן במצב הנוכחי, מפאת חוסר היציבות בו שרוי הדולר, המסכן את כל כלכלת ארצות הברית, ולכן חייבים למצוא פיתרון כלשהו ליציבות הדולר.

לדעתנו, האפשרויות הקיימות בפני העולם לשמירה על כלכלתו, הן למצוא דרך לייצב את שער הדולר ואת כלכלת ארצות הברית או להחליף את הדולר במטבע אחר, יציב יותר, שייתפוס את מקומו. החלפה איטית בין הדולר למטבע החדש תיתן זמן לכלכלה להתרגל למטבע החדש, והיא לא תיפגע יותר מדי מההחלפה, ולכן, ככל שנקדים לממש פיתרון ליציבות הכלכלה, כן ייטב.


מקורות מכיוון שלאחד מאיתנו יש אוסף מטבעות, החלטנו לערוך עבודה העוסקת בנושא זה, ולדעתנו, הדולר הוא המטבע בעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם כולו.

 • ויקיפדיה - http://he.wikipedia.org

 • NRG ניו אייג' - http://www.nrg.co.il/online/15/ART1/494/806.html

 • YNETכלכלה - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3363618,00.html

 • וואלה!חדשות - http://news.walla.co.il/?w=/4/489976

 • HWzone - http://hwzone.co.il/news/1073828963/66609/

 • אומדיה - http://www.omedia.co.il/

 • מאמרים - http://articles.co.il/


ad