Ly ovanie
Download
1 / 7

- PowerPoint PPT Presentation


 • 172 Views
 • Uploaded on

Lyžovanie. Roman Kosík I.ŠA. Čo je to lyžovanie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - wylie


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Ly ovanie

Lyžovanie

Roman Kosík

I.ŠA


O je to ly ovanie
Čo je to lyžovanie

 • Lyžovanie je zimný šport spočívajúci v pohybe človeka vlastnou silou po snehu pomocou lyží, páru dlhých úzkych dosiek (pôvodne drevených, dnes častejšie z kompozitných materiálov) pripojených k topánkam pomocou lyžiarskeho viazania. Ako alternatíva k lyžiam sa dnes používa aj snowboard, jediná širšie doska, ku ktorej sú pripevnené obe nohy. Lyžovanie sa vyvinulo z rôznych foriem pohybu po snehu, najmä zo snežníc Náznaky o existencii niečoho, čo by sme dnes mohli označiť za počiatky lyžovanie existujú už na kresbách starých približne 4 000-4 500 rokov, ktoré sa ojavili napríklad v Rodo v Nórsku. Zjazdové lyžovanie je mladšie a na rozdiel od behu (chôdze) na lyžiach vzniklo ako druh zimnej zábavy. Jedným zo zakladateľov zjazdového lyžovania bol Čechorakušan Matyáš Žďárský, ktorý vynašiel upravený typ viazania, u ktorého je lyža viazaná k topánke pevnejšie, čo umožňuje ľahšie zatáčanie. Staršie sú aj skoky na lyžiach, naopak najmladší sú rôzne disciplíny akrobatického lyžovania. Roku 1924 vznikla Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS), v roku 1936 sa zjazdové lyžovanie prvýkrát objavilo v programe olympijských hier. V roku 1967 vznikol každoročný Svetový pohár v alpskom lyžovaní.


Be eck ly ovanie
Bežecké lyžovanie

 • Bežecké lyžovanie alebo beh na lyžiach alebo hovorovo bežkovanie je vytrvalostný druh lyžovania za pomoci bežeckých lyží. Je to zimný olympijský šport. Rekreačne sú rozšírené tri typy bežkovania: klasické, korčuľovanie a turistika. Klasické bežkovanie je lyžovanie vo vyfrézovanej stope. Turisti využívajú rovnakú techniku, no zväčša bez stopy a vo voľnej prírode. Korčuľovanie je pravidelné striedanie sklzu na jednej a druhej lyži na rovnom upravenom povrchu (podobné korčuľovaniu). Pri klasickej a korčuliarskej technike sa používajú rozdielne lyže i palice.

 • Bežkovanie je pomerne lacný šport, za využitie trás sa zväčša platí len symbolický poplatok. Zároveň ide o veľmi zdraviu prospešný šport, pri ktorom sú zapojené takmer všetky svalové partie a kĺby sú namáhané minimálne. Tento šport je preto vhodný ako doplnkový šport v zimnom období a taktiež na chudnutie. Najznámejšie bežkárske stredisko na Slovensku je Skalka pri Kremnici. Nachádza sa v ňom viac ako 50 kilometrov upravovaných trás a konajú sa tam najznámejšie slovenské bežecké preteky Biela stopa.


Skoky na ly iach
Skoky na lyžiach

 • Skoky na lyžiach vznikol v Nórskom Morgedalu. Prvá súťaž sa konala v Trysilu v roku 1862. Od roku 1924 sú skoky súčasnosti zimných olympijských hier. Od roku 1953 sa v Rakúsku a Nemecku koná slávne Turné štyroch mostíkov. Medzi tradičné skokanské krajiny je považované predovšetkým: Fínsko, Nórsko, Nemecko a Rakúsko.Skoky sú ďalej relatívne populárne a úspešné vo:Švajčiarsku, Slovinsku, Poľsku a Česku, menej potom vo Francúzsku, Taliansku a Rusku.Medzinárodných pretekov sa tiež zúčastňujú skokani zo:Slovenska, Estónska, Švédska, Rumunska, Bulharska, Bieloruska, Ukrajiny a Holandska.V Ázii sa skokom darí v Japonsku, menej potom v Južnej Kórei, Číne a Kazachstane.Na západ od nultého poludníka sa skáče v USA a v Kanade.Na južnej pologuli je vraj jediný skokanský mostík, a to v argentínskom San Carlos de Bariloche. Od roku 2011 drží svetový rekordJohan Remen Evensen ( NOR ) 246,5 m


Freestyle ly ovania freeskiing
Freestyle lyžovania ( freeskiing)

 • Freeskiing je relatívne mladý šport, ktorý následoval snowboarding. V dnešnej podobe bol popísaný v roku 1990. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) sa v tom čase snažila do tohto športu vniesť pravidlá a poriadok pretekov podobne ako je to u ostatného zjazdového lyžovania. Pravidlá FIS obmedzovala lyžiarov v rozvoji nových trikov a tí si čoskoro uvedomili, že freeskiing má oveľa bližšie k postojom snowboardingu než k tradičnému zjazdovému lyžovaniu. V roku 1996 tak založili vlastnú asociáciu International freeskiers association, ktorá organizuje preteky menej spútané pravidlami než FIS.


Snowboarding
Snowboarding

Snowboarding (skratka SNB) je na snehu prevádzkovaný zimný šport podobný surfingu. Je prevádzkovaný na snowboarde - doske pevne pripntej k obom nohám jazdca, ktoré je pre jazdu na snehu uspôsobené. Od roku 1998 je súčasťou zimných olympijských hier. Prvé pokusy o " surfovanie " na snehu sa v USA objavili už v roku 1920. Pre snowboarding je zlomový rok 1965 , kedy Sherman Poppen spojil dve lyže , ku špičke primontoval povrázok a vytvoril tým prvý model snowboardu , zvaný " snurfer " , pretože jazda na ňom sa podobala skôr surfovanie na vode . Inšpirovaný Shermannovým úspechom začal Jake Burton Carpenter vyrábať svoje vlastné snowboardy . Rozpoznal chyby a nevýhody snurfer , opravil ich a primontoval na dosku prvé viazanie , ktoré niekoľkými pásky pevne držalo nohy . V roku 1977 založil vo Vermonte firmu Burton Snowboards . Medzitým Tom Sims na západe USA tiež jazdil na snowboarde a založil firmu Sims.Potom sa na scéne objavil Dmitrij Milovich , ktorý v roku 1969 prišiel s doskou odliatým z polyesteru . Táto dosky mala nízku životnosť , ale aj napriek tomu si Milovich nechal v roku 1972 tento výrobok patentovať ao tri roky neskôr založil vlastnú firmu . Tá nakoniec vyrábala už vylepšené verzie boardov - mali laminátovú konštrukciu a sklznicu z P – texu.


Slovensk ly iarske stredisk
Slovenské lyžiarske strediská

 • Vysoké Tatry

 • Tatranská Lomnica (Skalnaté pleso, Lomnické sedlo) 903 - 2196 m.n.m.

 • Štrbské Pleso (Park Snow Vysoké Tatry) 1381 - 2093 m n.m.

 • Starý Smokovec - Hrebienok 1025 - 1272 m n.m.

 • Jezersko - Bachledova dolina (Ski)

 • Podbanské 1000 m n.m.

 • Nízke Tatry

 • Jasná (Chopok Sever a Juh) 950 - 2005 m n.m. Opalisko - Závažná Poruba

 • Mýto pod Ďumbierom

 • Tále (Ski Centrum)

 • Pavčiná Lehota LA Žiarce

 • Javorovica Liptovský Ján

 • Chvatimech, info k lanovke

 • Čertovica 1200 m n.m

 • Bačova Roveň - Vyšná Boca

 • Polomka Bučník (Ski)

  ATĎ


ad