slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
NARKOTIKAI, SMEGENYS IR ELGESYS PowerPoint Presentation
Download Presentation
NARKOTIKAI, SMEGENYS IR ELGESYS

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 36

NARKOTIKAI, SMEGENYS IR ELGESYS - PowerPoint PPT Presentation


 • 379 Views
 • Uploaded on

NARKOTIKAI, SMEGENYS IR ELGESYS. MOKSLAS APIE PRIKLAUSOMYBĘ. Nacionalinis priklausomybių nuo narkotikų institutas Nacionalinis sveikatos institutas JAV Sveikatos ir socialinių paslaugų departamentas. T URINYS. Pratarmė ……………………………………………………………………… 2

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'NARKOTIKAI, SMEGENYS IR ELGESYS' - wray


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

NARKOTIKAI, SMEGENYS IR ELGESYS

MOKSLAS APIE PRIKLAUSOMYBĘ

Nacionalinis priklausomybių

nuo narkotikų institutas

Nacionalinis sveikatos institutas

JAV Sveikatos ir socialinių paslaugų

departamentas

slide2

TURINYS

Pratarmė ……………………………………………………………………… 2

Įvadas...………………………………………………………………………. 4

I. Narkotikų vartojimas ir priklausomybė..............……………………. 6

II. Narkotikų vartojimo prevencija – geriausia strategija …………… 12

III. Narkotikai ir smegenys ……………………………………………….. 16

IV. Priklausomybė ir sveikata ……………………………………….…… 22

V. Gydymas ir reabilitacija...………………………………………….…... 26

VI. Leidiniai ......................................................….…..............................30

slide3

Sveiko žmogaus smegenųaktyvumas: aukštas gliukozės apykaitos aktyvumas (raudona spalva)

Narkotikų vartotojo smegenųaktyvumas: žemas gliukozės apykaitos aktyvumas (tamsiai mėlyna spalva)

„Priklausomybė nuo narkotikų yra pagydoma smegenų liga.”

Nora D. Volkow, M.D.

Nacionalinio priklausomybių nuo narkotikų instituto direktorė

slide4

PRATARMĖ

Kaip mokslas iš pagrindų pakeitė priklausomybės nuo narkotikų supratimą

Pastarąjį šimtmetį mokslininkai, tyrinėjantys narkotikų vartojimą, dirbo egzistuojant įsigalėjusiems mitams ir klaidingoms pažiūromsapie priklausomybės prigimtį. Apie 1930 m., pradėjus tyrinėti priklausomybe sergančių žmonių elgesį, manyta, kad priklausomi nuo narkotikų asmenys yra morališkai degradavę ir silpnavaliai. Tokios nuostatos formavo visuomenės požiūrį į narkotikų vartojimą kaip į moralinį nuosmukį, o ne kaip į psichikos ir elgesio sutrikimą. Šitoks požiūris skatino bausmes, o ne prevenciją ar gydymą. Šiandien mokslo pažanga nulėmė, kad požiūris į narkotikų, tabako ir alkoholio vartojimą pasikeitė. Nauji smegenų tyrinėjimai pakeitė supratimą apie priklausomybę nuo narkotikų ir leido efektyviau spręsti šią problemą.

Taigi, šiandien žinome, kad priklausomybė yra liga, kuri veikia kartu ir smegenis, ir elgesį. Nustatyta daug biologinių ir aplinkos veiksnių, jau pradedami tyrinėti genetiniai pokyčiai, darantys įtaką ligos vystymuisi ir progresavimui. Mokslininkai naudoja šias žinias, siekdami plėtoti efektyvias prevencijos ir gydymo priemones, kurios sumažintų narkotikų vartojimo žalą individams, šeimoms ir bendruomenėms.

Nepaisant progreso moksle, daugelis žmonių ir šiandien nesupranta, kaip asmenys tampa priklausomi nuo narkotikų, kaip narkotikai keičia smegenis ir skatina neįveikiamą potraukį piktnaudžiauti jais. Šio leidinio tikslas -užpildyti žinių spragas, suteikiant mokslinę informaciją apie priklausomybę nuo narkotikų kaip ligą, narkotikų vartojimo žalingas pasekmes, formuojant naują požiūrį, kuris turi būti taikomas šios ligos prevencijai ir gydymui. Nacionalinis priklausomybių nuo narkotikų institutas (NIDA) ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) tikisi, kad gilesnis priklausomybės priežasčių supratimas suteiks žmonėms žiniomis pagrįsto pasirinkimo galimybę, leis įgyvendinti mokslu pagrįstą politiką ir programas, kurios sumažins narkotikų vartojimą ir priklausomybių atsiradimą, bei skatins mokslinius tyrimus, skirtus žmonių gerovei.

Pastaba: verčiant šį NIDA leidinį nedidelė dalis informacijos buvo pašalinta, taip pat buvo įtraukta Lietuvos statistika ir pateikta papildoma informacija apie NTAKD išleistus leidinius ir nuorodos.

2

slide5

MEDICININĖS

SOCIALINĖS

EKONOMINĖS

TEISINĖS

Narkotikų vartojimo pasekmės yra milžiniškos ir įvairiapusiškai paliečia bet kurio amžiaus žmones.

slide6

ĮVADAS

Kodėl tyrinėjamas narkotikų vartojimas ir priklausomybė?

Narkotikų, tabako ir alkoholio vartojimas kelia didžiulus nuostolius, atsižvelgiant į šių medžiagų vartojimo sukeltas pasekmes sveikatai, ekonomikai, nusikalstamumui ir socialinei sričiai. Vien JAV narkotikų ir alkoholio vartojimas kasmet tampa daugiau nei 100 000 amerikiečių mirties priežastimi, o su tabako vartojimu siejama iki 400 000 mirčių per metus.

Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje 2010 m. dėl alkoholio vartojimo mirė 962 žmonės (2,3 proc. visų Lietuvoje registruotų mirčių). Dažniausia šių mirčių priežastisbuvo alkoholinė kepenų liga (46%), atsitiktinis apsinuodijimas alkoholiu (32%) ir alkoholinė kardiomiopatija (13,5%). Vyrų mirtingumas dėl alkoholio vartojimo buvo net 3,4 karto didesnis nei moterų. 2010 m. nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo mirė 51 asmuo, šis skaičius sudaro 0,12 proc. visų Lietuvoje registruotų mirčių.

4

slide7

Įvairaus amžiaus žmonės kenčia nuo narkotikų, tabako, alkoholio vartojimo ir priklausomybės pasekmių:

 • Kūdikiai, kurių motinos nėštumo metu vartojo narkotikus, tabaką ar alkoholį, gali gimti neišnešioti arba mažesnio svorio. Tokių medžiagų poveikis gali sulėtinti vaikų pažintinę raidą ir neigiamai paveikti vėlesnį elgesį.
 • Paaugliai, vartojantys narkotikus, tabaką ar alkoholį, dažnai blogai mokosi ir nelanko mokyklos. Jiems gresia didesnė smurto, infekcinių ligų ir neplanuoto nėštumo rizika.
 • Suaugusieji, vartojantys narkotikus, turi mąstymo, atminties ir dėmesio koncentracijos sutrikimų. Piktnaudžiavimas narkotikais formuoja netinkamą jų socialinį elgesį, nukenčia darbinė veikla ir tarpasmeniniai santykiai.
 • Tėvų piktnaudžiavimas narkotikais dažniausiai sukuria chaotišką, kupiną streso namų aplinką, skatina smurtą prieš vaikus ir netinkamą jų priežiūrą. Tokia aplinka tėvų namuose kenkia vaikų gerovei ir jų vystymuisi bei gali paskatinti pačius vaikus pradėti vartoti narkotikus.
 • Kaip teikiamos mokslu pagrįstos išvados apie narkotikų, tabako ir alkoholio vartojimą ir priklausomybę?
 • Mokslininkai tyrinėja, kaip narkotikai, tabakas ir alkoholis veikia smegenis ir žmonių elgesį. Gauta informacija naudojama narkomanijos prevencijos ir reabilitacijos programų kūrimui, siekiant padėti žmonėms, priklausomiems nuo narkotikų, tabako, ar alkoholio.
 • Tolimesni tyrimai padeda šias idėjas praktiškai įgyvendinti bendruomenėse.

5

slide8

I. NARKOTIKŲ VARTOJIMAS IR PRIKLAUSOMYBĖ

Piktnaudžiaujant narkotikais

medžiagų apykaita smegenyse lėtėja

Kas yra priklausomybė nuo narkotikų?

Priklausomybė nuo narkotikų yra lėtinė, recidyvinė psichikos liga, apibūdinama sunkiai įveikiamu potraukiu vartoti narkotikus, nepaisant žalingų pasekmių. Tai – smegenų liga, kadangi narkotikai keičia smegenų struktūrą ir veiklą. Šie smegenų pokyčiai yra ilgalaikiai ir sukelia žalingą narkotikų vartotojų elgesį.

Aukšta

Sveikos smegenys

Pažeistos kokaino vartotojo smegenys

Širdies liga sergančio paciento

širdyje sulėtėja medžiagų apykaita

Priklausomybė nuo narkotikų yra panaši į kitas ligas, pvz., širdies, kraujagyslių. Tokios ligos sutrikdo normalų, sveiko organo funkcionavimą, sukelia sveikatos sutrikimus. Šių ligų galima išvengti ir jas pagydyti,tačiau negydomos jos progresuoja ir gali tęstis visą likusį gyvenimą.

Šaltinis:

Dr. N. Volkow ir H. Schelbert laboratorijos

Žema

Sveika širdis

Sutrikusi širdies veikla

6

slide9

7

 • Kodėl žmonės vartoja narkotikus?
 • Paprastai žmonės pradeda vartoti narkotikus dėl įvairių priežasčių.
 • Maloniems pojūčiams sukeli. Daugelis vartojamų narkotikų sukelia stiprų malonumojausmą. Pradinį euforijos pojūtį lydi kiti poveikiai, kurie priklauso nuo narkotiko rūšies. Pavyzdžiui, vartojant kokainą, jaučiama euforija yra lydima jėgos, pasitikėjimo savimi ir energijos antplūdžio pojūčių. O heroino sukeltą euforiją lydi atsipalaidavimas ir pasitenkinimas.
 • Savijautai pagerinti. Kai kurie žmonės, varginami socialinių rūpesčių, su stresu susijusių sutrikimų ir depresijos, pradeda vartoti narkotikus norėdami sumažinti nemalonius sielvarto bei nerimo jausmus. Stresas gali turėti didelę įtaką narkotikų vartojimo pradžiai ir piktnaudžiavimui jais, taip pat asmens, sveikstančio nuo priklausomybės, atkryčiui.
 • Gebėjimams pagerinti. Kai kuriems asmenims vis stiprėjantis noras pagerinti savo fizinius ar protinius gebėjimus cheminiu būdu gali būti pradinio eksperimentavimo ir tolesnio narkotikų vartojimo priežastimi.
 • Smalsumo ir motyvo pritapti vedami. Šiuo požiūriu dėl stiprios bendraamžių įtakos ypač pažeidžiami yra paaugliai. Jie labiau linkę įsitraukti į „nepatirtą-jaudinantį“ ir „rizikingą“ elgesį.
slide10

Jei narkotikai leidžia žmogui jaustis geriau, kodėl tai laikoma problema?

Vartojimo pradžioje žmonėms gali atrodyti, kad narkotikų poveikis yra teigiamas. Jie tiki, kad gali kontroliuoti vartojimą. Tačiau narkotikai gali greitai užgožti jų gyvenimą. Įsivaizduokite, kaip alkoholio padauginęs žmogus sėdasi už vairo. Taigi, malonus poveikis gresia virsti tragedija jam pačiam ir kitiems. Tam tikrą laiką tęsiant narkotiko vartojimą, jo malonus poveikis sumažėja ir narkotiko vartojimas jau tampa būtinas tam, kad asmuo jaustųsi įprastai. Narkotikų vartotojai pasiekia būklę, kai jie ieško ir vartoja narkotikus bet kuria kaina, nepaisydami jiems ir jų artimiesiems iškylančių milžiniškų problemų. Kai kurie asmenys jau ankstyvame vartojimo etape pradeda jausti dažnesnių ir didesnių narkotikų dozių poreikį.

Ar tolesnis narkotikų vartojimas yra savanoriškas?

Pradinis apsisprendimas vartoti narkotikus dažniausia yra savanoriškas. Tačiau, kai piktnaudžiavimas narkotikais ima viršų, asmens gebėjimas kontroliuoti vartojimą bei savikontrolės pastangos labai susilpnėja. Priklausomų nuo narkotikų asmenų smegenų vaizdavimo tyrimai rodo fizinius pokyčius tose smegenų srityse, kurios atsakingos už suvokimą, sprendimų priėmimą, mokymąsi, atmintį ir elgesio kontrolę. Mokslininkai mano, kad šie pakitimai pakenkia smegenų veiklai ir leidžia paaiškinti priklausomybėms būdingą kompulsyvų ir destruktyvų elgesį.

8

RIZIKOS IR APSAUGINIŲ VEIKSNIŲ PAVYZDŽIAI

slide11

Nėra vieno veiksnio, lemiančio asmens priklausomybę nuo narkotikų

9

Kodėl kai kurie žmonės tampa priklausomi nuo narkotikų, o kiti ne?

Tikimybė tapti priklausomu, kaip ir tikimybė susirgti kitomis ligomis, yra nevienoda. Kuo daugiau individas turi rizikos veiksnių, tuo didesnė tikimybė piktnaudžiauti narkotikais ir vystytis priklausomybei. Apsauginiai veiksniai mažina priklausomybės išsivystymo riziką.

Kokie veiksniai lemia asmens priklausomybę?

Nėra vieno veiksnio, lemiančio asmens priklausomybę nuo narkotikų. Apskritai priklausomybės rizikai įtakos turi tiek biologinės asmens savybės (lytis, priklausymas tautinei mažumai, amžius), tiek socialinė aplinka (sąlygos namuose, mokykloje, kaimynystė ir kt.).

Kokie biologiniai veiksniai padidina priklausomybės riziką?

Mokslininkai teigia, kad genetiniai veiksniai įtakoja asmens galimybę tapti priklausomu nuo 40 iki 60 procentų, įskaitant ir aplinkos poveikį genų raiškai ir funkcijoms. Paaugliai ir asmenys su psichikos sutrikimais, lyginant su kitais asmenimis, turi didesnę riziką piktnaudžiauti narkotikais ir tapti priklausomais nuo jų.

slide12

Pirmieji vaikų bendravimo įgūdžiai šeimoje yra sveiko vystymosi ir narkotikų vartojimo rizikos sumažinimo pagrindas

10

 • Kokie aplinkos veiksniai padidina priklausomybės riziką?
 • Namai ir šeima.Vaikystėjenamų aplinkos įtaka yra labai svarbi.Tėvai ar vyresni šeimos nariai, kurie vartoja alkoholį ar narkotikus bei yra linkę nusikalsti, gali padidinti riziką, kad vaikas pradės vartoti narkotikus.
 • Bendraamžiai ir mokykla.Paauglystėje draugai ir pažįstami turi didžiausią įtaką. Narkotikus vartojantys bendraamžiai gali įkalbėti net ir neturinčius rizikos veiksnių vaikus pamėginti narkotikų pirmą kartą. Mokymosi nesėkmės ir prasti vaiko socialiniai įgūdžiai taip pat gali paskatinti ateityje vartoti narkotikus.
 • Kokie kiti veiksniai didina priklausomybės riziką?
 • Ankstyvas vartojimas.Bet kokių narkotikų vartojimas ir bet kokiame amžiuje gali tapti priklausomu elgesiu. Tyrimai rodo, kad kuo jaunesnis asmuo pradeda vartoti narkotikus, tuo didesnė tikimybė, kad narkotikų vartojimas progresuos. Tai atspindi žalingą narkotikų poveikį besivystančioms smegenims. Taip gali nutikti ir dėl ankstyvo biologinio ir socialinio pažeidžiamumo, įskaitant genetinį polinkį, psichikos ligas, nepatvarius šeimyninius ryšius, dvasinio ir seksualinio išnaudojimo pavojų. Ankstyvas narkotikų vartojimas yra grėsmingas ateities problemų, tuo tarpu ir piktnaudžiavimo narkotikais bei priklausomybės, požymis.
 • Vartojimo būdas.Narkotikų rūkymas arba švirkštimasis didina priklausomybės išsivystymo galimybę. Abiem atvejais narkotikai pakliūva į smegenis per kelias sekundes, sukeldami stiprų malonumo jausmą. Tačiau ši stipri euforijos būsena gali nublankti per kelias minutes, ir individas pasijunta blogiau nei jausdavosi įprastai. Susidaro pojūčių kontrastas. Mokslininkai mano, kad bloga savijauta skatina asmenis kartoti narkotikų vartojimą, kad vėl patirtų euforiją – didelio malonumo būseną.
slide13

Priklausomybė yra raidos liga –

paprastai ji prasideda vaikystėje ar paauglystėje

11

Smegenys vystosi iki brandos ir labai stipriai keičiasi paauglystėje

Viena iš smegenų sričių, kuri bręsta paauglystės laikotarpiu, yra prefrontalinė galvos smegenų žievė – smegenų dalis, atsakinga už situacijos įvertinimą, svarbių sprendimų priėmimą, emocijų ir aistros valdymą. Ši svarbi smegenų dalis formuojasi ir vystosi paauglystėje. Kol smegenys nėra pilnai subrendusios, neatsakingų sprendimų rizika yra didesnė (pvz.: pabandyti narkotikų ar toliau juos vartoti ir pan.).

Prefrontalinė galvos smegenų žievė

Taigi, narkotikų vartojimas kol smegenys dar vystosi gali turėti sunkių ir ilgalaikių pasekmių.

Šaltinis: PNAS; 101: 8174-8179. 2004

slide14

II. NARKOTIKŲ VARTOJIMO PREVENCIJA – GERIAUSIA STRATEGIJA

Kodėl paauglystė yra lemiamas amžius narkotikų priklausomybės prevencijai?

Kaip buvo pabrėžta anksčiau, ankstyvas narkotikų vartojimas kelia didelę grėsmę, kad vėliau asmuo pradės jais piktnaudžiauti. Atsiminkite, kad narkotikų vartojimas neigiamai veikia smegenis ir asmuo gali tapti priklausomas bei susidurti su kitomis, su narkotikų vartojimu susijusiomis rimtomis problemomis. Todėl alkoholio ar narkotikų vartojimo prevencija sumažina piktnaudžiavimo ir priklausomybės riziką.

Piktnaudžiavimo narkotikais rizika labiausiai išauga pereinamuoju laikotarpiu: keičiant mokyklą, persikeliant gyventi į kitą vietą, tėvų skyrybų atveju. Ankstyvoje paauglystėje, kai vaikai pereina iš pradinės į vidurinę mokyklą, jie susiduria su naujais socialiniais ir mokymo aplinkos pasikeitimais. Dažnai šiuo laikotarpiu vaikai atsiduria situacijose, palankiose piktnaudžiauti tabaku ar alkoholiu. Įstojus į aukštesniąją mokyklą paaugliai taip pat gali susidurti su narkotikų vartojimo galimybe, tuomet kai narkotikais piktnaudžiauja vyresni paaugliai ir supa tokia socialinė aplinka, kurioje vartojami narkotikai.

Paauglių polinkį eksperimentuoti su narkotikais gali padidinti elgesys, būdingas paauglystės amžiui – tai nepatirtų ir rizikingų įspūdžių siekimas. Narkotikus vartojantys draugai, norėdami pasidalinti patirtimi, gali primygtinai siūlyti narkotikų paaugliams. Kartais galvojama, kad narkotikų (tokių kaip steroidai) vartojimas pagerins jų išvaizdą ar atletinius pasiekimus, o alkoholis ar ekstazis (MDMA) sumažins socialinėse situacijose jaučiamą nerimą.

Paaugliams, kurių nuomonė ir sprendimų priėmimo įgūdžiai vis dar vystosi, gali būti sunku tiksliai įvertinti riziką ir priimti teisingus sprendimus. Narkotikų ir alkoholio vartojimas gali sutrikdyti smegenų funkcijas srityse, atsakingose už motyvaciją, atmintį, mokymąsi, sprendimų ir elgesio valdymą. Taigi, nenuostabu, kad paaugliai, vartojantys alkoholį ar narkotikus, dažnai turi problemų šeimoje ir mokykloje, blogai mokosi, turi sveikatos problemų (įskaitant psichikos sveikatos sutrikimus) ir patenka į nepilnamečių teisėtvarkos akiratį.

12

slide15

Nacionaliniai narkotikų vartojimo tyrimai rodo, kad kai kurie vaikai piktnaudžiauja narkotikais jau nuo 12-13 metų

13

Ar gali moksliškai pagrįstos prevencijos programos užkirsti kelią jaunų žmonių priklausomybei nuo narkotikų?

Taip. Sąvoka „moksliškai pagrįstos“ reiškia, kad programos yra racionaliai sudarytos ir pagrįstos naujausiomis žiniomis, kruopščiai patikrintos ir leidžia pasiekti teigiamų rezultatų. Mokslininkai išplėtojo daug įvairių programų, teigiamai keičiančių rizikos ir apsauginių veiksnių pusiausvyrą, kuomet narkotikai vartojami šeimose, mokyklose ir bendruomenėse.

Tyrimai parodė, kad moksliškai pagrįstos programos, aprašytos NIDA „Vaikų ir paauglių narkotikų vartojimo prevencija: tyrimais pagrįstas vadovas tėvams, ugdytojams (pedagogams) ir bendruomenei“, gali žymiai sumažinti ankstyvą narkotikų vartojimą paauglių, kurie jau pradėjo vartoti narkotikus ar alkoholį, tarpe.

Ankstyvo narkotikų vartojimo pradžia – dažniausiai paauglystės amžiuje

Pirmo narkotikų vartojimo atvejų pradžia

Kūdikis Vaikas Paauglys Suaugęs Senas žmogus

slide16

14

 • Kaip veikia moksliškai pagrįstos prevencijos programos?
 • Šios prevencijos programos skirtos apsauginių veiksnių didinimui ir narkotikų vartojimo rizikos veiksnių mažinimui ar pašalinimui. Programos numatomos įvairaus amžiaus grupėms ir gali būti taikomos individualioje ar grupės aplinkoje, mokykloje ar namuose. Yra trys programų rūšys:
 • Universalios programos, nukreiptos į rizikos ir apsauginius veiksnius, būdingus visiems vaikams tam tikroje aplinkoje, pavyzdžiui, mokykloje ar bendruomenėje.
 • Atrankinės programos, skirtosvaikų ar paauglių, kuriems būdingi veiksniai, didinantys narkotikų vartojimo riziką ateityje, grupėms.
 • Tikslinės programos, sukurtos jaunimui, jau pradėjusiam vartoti narkotikus.

Ar visos prevencijos programos efektyviai mažina narkotikų vartojimą?

Kai moksliškai pagrįstos narkotikų vartojimo prevencijos programos mokyklose ar bendruomenėse yra tinkamai įgyvendinamos, sumažėja alkoholio, tabako ir narkotikų vartojimas. Tokios programos padeda mokytojams, tėvams ir sveikatos priežiūros specialistams pagilinti jaunimo suvokimą apie piktnaudžiavimo narkotikais riziką ir žalą. Nors nemažai kultūrinių veiksnių veikia narkotikų vartojimo tendencijas, bet kai jaunimas suvokia, kad narkotikų vartojimas yra žalingas, jie vartoja mažiau narkotikų.

slide17

Narkotikų vartojimas sumažėja, kai suvokiama jų žala

15

PREVENCIJA YRA GERIAUSIA STRATEGIJA

BET KOKIO NARKOTIKO VARTOJIMAS TARP 8, 10 IR 12 KLASIŲ MOKSLEIVIŲ

PER PASKUTINES 30 D.

Vartojimas per paskutinius12 mėn.

Pavojaus supratimas

Geros naujienos!

Paauglių narkotikų vartojimas sumažėjo 24 proc. nuo 2001 iki 2007 metų. Prevencija vaidina pagrindinį vaidmenį mažinant narkotikų vartojimą.

Procentai

Procentai

Metai

Metai

Marihuanos vartojimas mažėja didėjant supratimui apie keliamą pavojų.

Šaltinis: „2007 m. stebėsena. Jaunimo tyrimas“.

Mičigano universitetas, Nacionalinio priklausomybių nuo narkotikų instituto finansavmas.

Daugiau informacijos NIDA leidinyje “Vaikų ir paauglių narkotikų vartojimo prevencija“ (Preventing Drug Use among children and Adolescents:a Research Based Guide for Parents, Educators, and Community Leader’s,

www.drugabuse.gov.Prevention/Prevopen.html

slide18

III. NARKOTIKAI IR SMEGENYS

Žmogaus smegenų apibūdinimas

Žmogaus smegenys yra pats sudėtingiausias kūno organas. Pusantro kilogramo sverianti pilkšvai baltos medžiagos masė yra visos žmogaus veiklos centras, reikalingas vairuojant automobilį, mėgaujantis valgiu, kvėpuojant, kuriant meno šedevrus, džiaugiantis kasdienine veikla. Trumpai tariant, smegenys reguliuoja pagrindines kūno funkcijas, leidžia interpretuoti, suvokti ir reaguoti į viską, ką patiriame, formuoja mintis, emocijas ir elgesį.

Smegenys yra sudarytos iš daugybės dalių, kurios visos dirba kaip vieninga komanda. Skirtingos smegenų dalys yra atsakingos už specifinių funkcijų koordinavimą ir vykdymą. Narkotikai gali pakenkti svarbioms smegenų sritims, kurios yra reikalingos gyvybinėms funkcijoms užtikrinti, ir visa tai sąlygoja priklausomybės išsivystymą.

Narkotikų vartojimas neigiamai veikia šias smegenų sritis:

 • Smegenų kamienas kontroliuoja žmogaus gyvybines funkcijas, pavyzdžiui, širdies ritmą, kvėpavimą, miegą.
 • Limbinė sistema – tai papildoma intensyvaus ir refleksinio elgesio kontrolės smegenų sritis, kontroliuojanti ir reguliuojanti mūsų sugebėjimą justi malonumą. Malonumo jausmas motyvuoja mus kartoti elgesį, kuris ypač svarbus mūsų gyvybei palaikyti, pavyzdžiui, valgymas. Limbinė sistema yra aktyvuojama, kai mes kartojame šiuos veiksmus – taip atsitinka ir vartojant narkotikus. Be to, limbinė sistema kontroliuoja suvokimą ir kitas, tiek pozityvias tiek negatyvias, emocijas. Tuo paaiškinamas daugelio narkotikų poveikis nuotaikos kitimui.
 • Smegenų žievės atskiros sritys kontroliuoja specifines funkcijas. Įvairios sritys apdoroja informaciją, gautąišmūsų jutimo organų, leidžia mums matyti, jausti, girdėti ir jausti skonį. Priekinė smegenų žievės sritis –kaktinė, yra pagrindinis smegenų suvokimo centras, atsakingas už sugebėjimą galvoti, planuoti, spręsti problemas ir priimti sprendimus.

Smegenų žievė

Limbinė

sistema

Smegenų

kamienas

16

slide19

17

 • Neuromediatoriai – cheminė medžiaga, dalyvaujanti nervinio impulso perdavime

Impulsai tarp neuronų yra perduodami cheminių medžiagų, vadinamų neuromediatoriais, pagalba.

 • Receptoriai – molekulės, priimančios cheminių medžiagų perduodamą signalą

Neuromediatorius prisijungia prie tam tikrų ląstelių dalių, vadinamų receptoriais. Neuromediatorius ir jo receptorius veikia kaip „raktas su spyna“, sudarydami tam tikrą mechanizmą, užtikrinantį, kad kiekvienas receptorius priimtų tik tam tikrą impulsą po sąveikos tik su tam tikru, jam specifiniu neuromediatoriumi.

 • Nešėjai – cheminiai smegenų perdirbėjai (saugikliai)

Išsidėstę ant ląstelių, kurios paleidžia neuromediatorius. Nešėjai grąžina neuromediatorius atgal į tą pačią ląstelę, iš kurios jie buvo pasiųsti. Tokiu būdu nutraukiamas impulsas tarp neuronų.

Kaip veikia smegenys?

Smegenys yra informacijos apdorojimo centras, susidedantis iš milijardų neuronų ar nervinių ląstelių. Neuronų tinklai siunčia impulsus pirmyn ir atgal bei aktyvuoja skirtingas smegenų sritis, nugaros smegenis ir periferinę nervų sistemą. Šie nervų junginiai koordinuoja ir reguliuoja visa tai, ką mes jaučiame, galvojame ar darome.

 • Iš neurono į neuroną

Kiekviena smegenų nervinė ląstelė siunčia ir gauna žinią elektrinio impulso pavidalu. Jeigu ląstelė gauna impulsą, ji perduoda jį kitiems neuronams.

Impulsų siuntimas iš smegenų: smegenų ląstelė į tarpą tarp dviejų neuronų (vadinamą sinapse) atpalaiduoja cheminę medžiagą (neuromediatorių). Neuromediatorius praeina sinapsę ir prisijungia prie impulsą priimančios nervinės ląstelės baltymų (receptorių). Tai sukelia pasikeitimus priimančiame neurone, t.y. informacija perduota.

Taip bendrauja žmonės.

Taip smegenų ląstelės perduoda impulsus

Siuntėjas

Priėmėjas

Neuromediatorius

Receptorius

slide20

Narkotikų tikslas yra užpildyti dopaminu smegenų malonumų sistemos grandinę

18

Kaip narkotikai veikia smegenis?

Narkotikai yra cheminės medžiagos. Jie veikia smegenis patekdami į jų impulsų perdavimų sistemą ir sąveikauja su keliu, kuriuo įprastai nervinės ląstelės priima, siunčia ir gamina informaciją. Kai kurie narkotikai, pvz., marihuana ar heroinas, veikia neuronus todėl, kad jų struktūros panašios į natūralius neuromediatorius. Šis struktūrinis panašumas apgauna receptorius ir atsitinka taip, kad narkotikai užima natūralių neuromediatorių vietą, ir nervinės ląstelės yra sužadinamos. Tačiau šie, į smegenų chemines medžiagas panašūs narkotikai nesužadina nervinių ląstelių lygiai taip kaip natūralūs neuromediatoriai. Dėl to tinkle yra siunčiama klaidinga informacija.

Dėl kitų narkotikų, tokių kaip amfetaminas ir kokainas, poveikio nervinės ląstelės paleidžia didesnį nei įprastai kiekį natūralių neuromediatorių arba neleidžia šioms smegenų cheminėms medžiagoms normaliai grįžti atgal. Šis sutrikimas labai sustiprina perduodamą informaciją, galiausiai visiškai sutrikdydamas informacijos perdavimo kanalus. Gaunamas toks efekto skirtumas, kurį būtų galima palyginti su skirtumu, kai kažkas šnabžda į ausį ir šaukia į mikrofoną.

Kaip narkotikai veikia smegenis, kad sukeltų malonumą?

Visi narkotikai veikia smegenų malonumų sistemos grandinę, užpildydami ją dopaminu. Dopaminas yra neuromediatorius, esantis tose smegenų srityse, kurios reguliuoja judesius, emocijas, pažinimą, motyvaciją ir malonumo jausmus. Padidintas šios sistemos, kuri užtikrina mūsų natūralų elgesį, dirginimas sukelia euforijos būseną, kurios siekia narkotikus vartojantys žmonės, ir skatina kartoti šį elgesį.

slide21

19

Kodėl narkotikai sukelia stipresnę priklausomybę nei natūralūs malonumai?

Pavartojus kai kurių narkotikų, jie gali atpalaiduoti nuo 2 iki 10 kartų daugiau dopamino, nei natūralaus elgesio sukelto malonumo atveju. Dažnai tai atsitinka staiga (kai narkotikai yra rūkomi ar švirkščiami) ir poveikis trunka žymiai ilgiau, nei sukeltas natūralių malonumų. Šitaip sukeltas malonumas užgožia tokį natūralų malonumą sukeliantį elgesį kaip valgymas ar seksas. Tokio galingo malonumo poveikis stipriai motyvuoja žmones vėl ir vėl vartoti narkotikus.

Kaip narkotikų vartojimo stimuliuojama smegenų malonumų grandinė veikia mūsų elgesį?

Mūsų smegenys garantuoja malonumą keliančių veiksmų kartojimą. Kai tik malonumų grandinė yra aktyvuojama, smegenys sureaguoja, kad atsitiko kažkas svarbaus, kąreikia prisiminti, ir skatina mus nesvarstant daryti tai vėl ir vėl. Kadangi narkotikai stimuliuoja tuos pačius malonumo centrus, tuo pačiu principu esame skatinami vartoti narkotikus.

Todėl kartais mokslininkai sako, kad narkotikų vartojimas yra tai, ką išmokstama daryti labai labai gerai.

Požievinis smegenų branduolys – malonumų centras

slide22

Ilgalaikis narkotikų vartojimas kenkia smegenų veiklai

20

Kas atsitinka jūsų smegenims, kuomet jūs tęsiate narkotikų vartojimą?

Jei radijo imtuvas groja per garsiai, mes sumažiname garsą, o smegenys prie to prisiderina gamindamos mažiau dopamino ar sumažindamos receptorių, kurie priima ir perduoda impulsus, skaičių. Dopamino poveikis narkotikus vartojančio asmens smegenų malonumų grandinei gali tapti neįprastai silpnas ir galimybė pajusti malonumą sumažėja.

Todėl narkotikų vartotojas galiausiai jaučiasi vangus, bedvasis ir prislėgtas, negali džiaugtis tuo, kas anksčiau jam teikė malonumą. Dabar jam reikia vartotinarkotikus tam, kad dopamino funkcija vėl taptų normali. Be to jis privalo vartoti vis didesnes dozes nei anksčiau, kadangi mažesnė dozė jau nebesukelia dopamino „kaifo“. Šis reiškinys yra vadinamas tolerancijos didėjimu.

METAMFETAMINO VARTOTOJO SMEGENŲ VEIKLA SULĖTĖJA

Kaip ilgalaikis narkotikų vartojimas paveikia smegenų grandines?

Mes žinome, kad tas pats mechanizmas, kuris sukelia tolerancijos vystymąsi, galiausiai gali sukelti rimtus neuronų ir smegenų grandinių pažeidimus, kuriuos lydi sunkūs ilgalaikiai smegenų veiklos sutrikimai. Pvz., glutamatas yra kitas neuromediatorius, kuris įtakoja malonumų grandinę ir gebėjimą mokytis. Vartojant narkotikus, pasikeičia optimali glutamato koncentracija, smegenys stengiasi kompensuoti šiuos pakitimus, kurie gali sukelti pažinimo funkcijos pablogėjimą.

SVEIKOS SMEGENYS

NARKOTIKŲ VARTOTOJO

SMEGENYS

Metamfetamino vartotojo smegenyse žymiai sumažėja dopamino pernešėjų.

Šaltinis: Am J. Psychiatry 158: 377-382.2001.

slide23

21

Ilgalaikis narkotikų vartojimas gali sukelti ir įpročių, atminties sistemos pokyčius. Sąlygojimas yra vienas iš išmokimo būdų, kuomet su narkotikų poveikiu siejama situacija gali iššaukti nesuvaldomą potraukį narkotikams, kai asmuo vėl susiduria su šiomis situacijomis, net jei narkotikai yra nepasiekiami. Išmoktas refleksas yra nepaprastai gajus ir gali pasireikšti net po ilgų abstinencijos metų.

Kokius dar smegenų pokyčius sukelia narkotikų vartojimas?

Nuolatinis narkotikų vartojimas sutrikdo įprastą svarbiausių smegenų struktūrų sąveiką kontroliuojant elgesį – elgesys pasidaro specifiškai priklausomas tik nuo narkotikų vartojimo. Pastovus narkotikų vartojimas veda prie tolerancijos ir vis didesnių narkotikų dozių poreikio, siekiant pajusti „kaifą“. Tai ir sukelia priklausomybę, kuri verčianarkotikų vartotoją vėl ir vėl ieškoti narkotikų ir juos vartoti. Priklausomybė narkotikams sugriauna asmens savikontrolę ir galimybę daryti sprendimus, vietoj to siunčiami stiprūs signalai, skatinantys vartoti narkotikus.

Daugiau informacijos apie narkotikus ir smegenis www.drugabuse.gov/parent-teacher.html.

slide24

IV. PRIKLAUSOMYBĖ IR SVEIKATA

Kokios yra priklausomybės nuo narkotikų pasekmės sveikatai?

Asmenys, kurie kenčia dėl priklausomybės nuo narkotikų, dažnai turi vieną ar daugiau sveikatos problemų – dažniausiai tai plaučių ar širdies kraujagyslių ligos, insultas, vėžys ir psichikos bei elgesio sutrikimai. Tomografijos skenavimo, krūtinės rentgeno ir kraujo tyrimai rodo narkotikų sukeltus pakenkimus visame kūne. Pavyzdžiui, tabako rūkymas sukelia burnos, gerklės, trachėjos, gerklų, kraujo, plaučių, skrandžio, kasos, inkstų, šlapimo pūslės ir gimdos kaklelio vėžį. Dar daugiau, kai kurie narkotikai, ypač lakiosios medžiagos, yra nuodingos nervų ląstelėms ir gali joms pakenkti bei suardyti jas smegenyse arba periferinėje nervų sistemoje.

Ar narkotikų vartojimas yra psichikos ligų priežastis, ar atvirkščiai?

Narkotikų vartojimas ir psichikos ligos dažnai yra vienas kitą lydintys reiškiniai. Vienais atvejais psichikos sutrikimai gali būti ankstesni nei narkotikų vartojimas, o kitais atvejais narkotikų vartojimas gali sukelti ar pasunkinti psichikos ligos eigą pažeidžiamiems asmenims.

22

slide25

Narkotikų vartojimas ir ŽIV/AIDS yra susijusios epidemijos

23

Kokias žalingas pasekmes priklausomybė nuo narkotikų sukelia aplinkiniams?

Be žalingų pasekmių pačiam priklausomam asmeniui, narkotikų vartojimas gali sukelti sunkių sveikatos problemų kitiems asmenims. Išskiriamos šios rimčiausios ir skaudžiausios priklausomybės pasekmės kitiems:

 • Auga sergamumas infekcinėmis ligomis
 • Tokių narkotikų, kaip heroinas, kokainas ar metamfetaminas, švirkštimasis yra daugiau kaip trečdalio naujų AIDS atvejų priežastis. Dėl narkotikų švirkštimosi plinta hepatitas C, sunki, potencialiai mirtina kepenų liga, sukelianti rimtas visuomenės sveikatos problemas. Infekciniai susirgimai gali plisti ne vien dėl narkotikų vartojimo būdo, t.y. švirkštimosi. Visi narkotikų vartojimo būdai ir narkotikai sukelia intoksikaciją, trukdo priimti sprendimus ir didina rizikingo seksualinio elgesio tikimybę. Tai ir sukelia ŽIV/AIDS, hepatito B ir C bei kitų lytiškai plintančių ligų gausėjimą.
 • Neigiamas narkotikų poveikis kūdikiams ir vaikams

Vykdomi moksliniai darbai tyrinėja, ar narkotikų poveikis vaisiaus smegenims ir elgesiui tęsiasi ir sukelia raidos problemas paauglystėje. Tikėtina, kad narkotikų paveiktiems vaikams mokykloje reikės pagalbos įveikiant sunkumus tokiose raidos srityse kaip elgesys, dėmesys ir pažinimas.

4 iš 10 AIDS sukeltų mirčių yra susijusios su narkotikų vartojimu (JAV)

slide26

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų, kuriomis piktnaudžiaujama, poveikis

24

 • Marihuana –narkotikas, kuris yra vartojamas dažniausiai. Šis narkotikas blogina trumpalaikę atmintį ir mokymosi gebėjimus, galimybę sukaupti dėmesį ir koordinaciją. Marihuana didina širdies ritmą, gali pakenkti plaučiams, rizikos asmenims gali sukelti psichozę.
 • Inhaliantai yra lakiosios medžiagos, esančios namų aplinkoje irdažniausiai naudojamos buityje kaip valymo priemonės, taip pat benzinas, dažai, kiti aerozoliai, turintys poveikį sąmonei. Lakiosios medžiagos yra nepaprastai nuodingos ir gali pakenkti širdžiai, inkstams, plaučiams bei smegenims. Inhaliantų uostymas dėl vienintelio ilgesnio įkvėpimo visiškai sveikam žmogui per kelias minutes gali sukelti širdies veiklos sutrikimus ir mirtį.
 • Kokaino poveikis yra trumpalaikis, todėl dozės vartojamas po keletą kartų vieno seanso metu. Kokaino vartojimas sukelia rimtus širdies, kvėpavimo, nervų ir virškinimo sistemų veiklos sutrikimus.
 • Amfetaminas, įskaitant metamfetaminą, yra galingas stimuliantas, kuris gali sukelti euforiją ir suteikia žvalumo. Metamfetamino poveikis trunka ilgai ir yra žalingas smegenims. Amfetaminas gali sukelti aukštą kūno temperatūrą ir sunkius širdies veiklos sutrikimus, priepuolius.
 • Ekstazis (MDMA) – narkotikas, turintis dvejopą poveikį – stimuliuoja ir keičia suvokimą. Vartojantiems ekstazį taip pat pakyla kūno temperatūra, padažnėja širdies ritmas, kyla kraujospūdis ir gali įvykti širdies sienelės pertempimas. Ekstazis yra toksiškas nervų ląstelėms.
 • LSD yra vienas iš stipriausių haliucinogenų ir suvokimą sutrikdančių narkotikų. Jo poveikis yra nenuspėjamas ir vartotojai gali girdėti garsus, matyti ryškius vaizdus ar paveikslus, kurie atrodo kaip tikri, nors jie neegzistuoja. Vartotojai gali patirti įvairių pojūčių, traumuojančių baisių išgyvenimų ir emocijų, besitęsiančių daugelį valandų. Trumpalaikiu poveikiu gali būti kūno temperatūros pakilimas, dažnas pulsas, pakilęs kraujo spaudimas, prakaitavimas, apetito stoka, nemiga, burnos džiūvimas ir tremoras.
 • Heroinas yra galingas opiatams priskiriamas narkotikas, kuris sukelia euforijos jausmą ir nusiraminimą, sulėtina kvėpavimą. Švirkščiamas heroinas sukelia sunkių infekcinių susirgimų riziką. Kitų opioidinių vaistinių preparatų, teisėtai vartojamų medicinos praktikoje, nemedicininis vartojimas ar piktnaudžiavimas jais sukelia tokias pačias žalingas pasekmes, kaip ir piktnaudžiavimas heroinu.
slide27

25

 • Vaistiniais preparataisvis daugiau piktnaudžiaujama ne gydymo tikslais, o siekiant apsvaigti. Ši praktika gali sukelti ne tik priklausomybę, bet kai kuriais atvejais ir mirtį. Dažniausiai piktnaudžiaujama nuskausminančiais, raminamaisiais ir stimuliuojančiais preparatais. Daugiausia nerimo kelia didėjanti medikamentų vartojimo tendencija paauglių bei jaunimo tarpe ir klaidingas suvokimas, kad jeigu šie medikamentai yra išrašomi gydytojų, tai jie yra saugūsvartoti net ir neteisėtai.
 • Anaboliniai steroidai gali būti skiriami gydytojų esant tam tikroms medicininėms indikacijoms. Tačiau jais piktnaudžiaujama siekiant padidinti raumenų masę ir pagerinti atletinę veiklą ar fizinę išvaizdą. Vartojimo pasekmės gali būti spuoguotumas, širdies ligos, kepenų problemos, insultas, infekcinės ligos, depresija ar savižudybė.
 • Kelių narkotikų, dviejų ar daugiau, vartojimas yra ypač pavojingas ir dažnas reiškinys. Kelių narkotikų vartojimas gali būti labai įvairus: nuo alkoholio ir tabako, iki pavojingo atsitiktinai maišomų receptinių vaistų, ar mirtino heroino, kokaino ar fentanilio (nuskausminantis medicininis opioidas) derinio. Bet koks kelių narkotikų sumaišymas dėl jų tarpusavio sąveikos yra žymiai pavojingesnis nei vienos rūšies narkotiko vartojimas.

Daugiau informacijos apie narkotikus, sukeliančius priklausomybę, ir jų pasekmes sveikatai, galite rasti NIDA tinklalapyje www.drugabuse.gov, www.drugabuse.gov/ResearchReports/ResearchIndex.html

slide28

Tabako ir alkoholio vartojimo pasekmės

26

Dėl tabako vartojimo visame pasaulyje kasmet nustatoma 5 milijonai mirčių

Rūkimas sukelia visų kūno organų vėžį

 • Nikotinas yra priklausomybę sukeliantis stimuliantas, randamas cigaretėse ir kituose tabako gaminiuose. Tabako rūkymas didina vartotojo riziką susirgti vėžiu, plaučių emfizema, bronchų ir širdies kraujagyslių ligoms. Mirtingumas nuo priklausomybės tabakui yra stulbinantis. Tabako vartojimas XX amžiuje nužudė apytikriai 100 milijonų žmonių ir jei dabartinis rūkymas turės tendenciją augti, planuojama, kad didėjančios mirtys – aukos šiame šimtmetyje pasieks milijardą.
 • Neigiamas pasyvaus rūkymo poveikis. Pasyvus tabako rūkymas, dar vadinamas aplinkos užterštumu dūmais, yra pavojingas dėl didelio kiekio medžiagų, labai žalingų žmogaus, ypač vaikų, sveikatai. Bendrosios Chirurgijos 2006 m. ataskaitoje „Sveikatos sutrikimai dėl pasyvaus rūkymo“ nurodoma, kad pasyvus rūkymas didina širdies ligų ir plaučių vėžio riziką iki 30 proc.
 • Alkoholio vartojimas gali pakenkti smegenims ir kitiems kūno organams. Alkoholio vartojimo labiausiai pažeidžiamos smegenų sritys yra smegenų žievė (daugiausia atsakinga už aukštąsiassmegenų funkcijas, įskaitant problemų sprendimą ir sprendimų priėmimą), hipokampas (svarbus mokymuisi ir atminčiai) ir smegenėlės (svarbios judėjimui ir koordinacijai).
slide29

V. GYDYMAS IR REABILITACIJA

Ar priklausomybė gali būti sėkmingai gydoma?

TAIP. Priklausomybės mokslo atradimų dėka pasiekta didelė priklausomybe sergančių asmenų gydymo pažanga, įvairūs gydymo metodai padeda žmonėms nustoti vartoti narkotikus ir susigrąžinti produktyvų gyvenimą.

Gydymas padeda žmonėms nutraukti galingą priklausomybės griaunamąjį poveikį smegenims ir elgesiui bei vėl kontroliuoti savo gyvenimą.

SMEGENŲ FUNKCIJOS ATSISTATYMAS NUTRAUKUS NARKOTIKŲ VARTOJIMĄ

Šis smegenų vaizdas rodo nepaprastas smegenų galimybes atsistatyti bent dalinai, ilgai nevartojant narkotikų – šiuo atveju metamfetamino.

Methamfetamino vartotojo smegenys

po 14 mėn. abstinencijos

Methamfetamino vartotojo

smegenys

po 1 mėn. abstinencijos

Sveikos smegenys

(kontrolinės)

Šaltinis: The Journal of Neurosience 21 (23): 9414-9418.2001.

27

slide30

Priklausomybė neturi būti gyvenimo nuosprendis

28

PRIKLAUSOMYBĖS NUO NARKOTIKŲ IR KITŲ LĖTINIŲ SUSIRGIMŲ ATKRYČIŲ PROCENTO PALYGINIMAS

Ar narkotikų vartojimo atkrytis reiškia, kad gydymas buvo nesėkmingas?

Ne. Lėtinė susirgimo eiga reiškia, kad narkotikų vartojimo atkrytis yra ne tik galimas, bet turi panašų atkryčių procentą kaip ir kitų gerai žinomų medicinoje lėtinių ligų, tokių kaip diabetas, hipertoninė liga, astma. Lėtinių susirgimų gydymas apima esminius įsišaknijusio ydingo elgesio pokyčius ir atkrytis nereiškia, kad gydymas nesėkmingas. Narkotikų vartojimo atkrytis priklausomiems asmenims yra ženklas, kad būtina atnaujinti arba keisti gydymą.

Kas yra efektyvaus priklausomybės gydymo pagrindas?

Tyrimai rodo, kad siekiant užtikrinti daugelio pacientų gydymo sėkmę yra derinamas gydymas vaistais su elgesio terapija. Sprendžiant sveikatos, psichologines ir socialines problemas, gydymo priemones reikia pritaikyti kiekvieno sergančio priklausomybe paciento poreikiams.

50-70%

50-70%

Atkritusių pacientų

procentas

40-60%

30-50%

Priklausomybė

nuo narkotikų

I tipo

diabetas

Hipertonija

Astma

Priklausomybės ligomis sergančių pacientų atkryčių procento palyginimas su kitomis ligomis sergančių, pvz., diabetu, hipertenzija, astma. Jis įprastas ir panašus į kitų lėtinių ligų atkryčio procentą. Priklausomybė narkotikams turi būti gydoma kaip ir kiti lėtiniai susirgimai, vengiant atkryčių ir keičiant gydymą.

Šaltinis: McLellan et al, JAVA 284:1689-1695.2000.

Kaip vaistai gali padėti gydyti priklausomybę nuo

narkotikų?

Atitinkamuose gydymo etapuose (nutraukiant narkotikų

vartojimą, tęsiant gydymą ar siekiant išvengti atkryčio) gali būti naudojamos skirtingos medikamentų rūšys.

slide31

29

 • Abstinencijos gydymas. Kai pacientas nutraukia narkotikų vartojimą, jis gali patirti įvairius fizinius ir emocinius ligos simptomus: depresiją, nerimą ir kitus nuotaikos sutrikimus, nuovargį ir nemigą. Gydant medikamentais šie simptomai sumažinami ir tuomet lengviau nutraukti narkotikų vartojimą.
 • Atkryčio prevencija. Mokslininkai nustatė, kad stresas, su narkotikų vartojimu susijusios situacijos (žmonės, vietos, daiktai, nuotaika) ir narkotikų vartojimui palankios situacijos susidarymas yra dažniausios atkryčio priežastys. Šių priežasčių poveikio mažinimui kuriami medikamentai ir tai padeda pacientams išvengti atkryčio.

Kaip elgesio terapija gydo priklausomybę nuo narkotikų?

Elgesio terapija padeda žmonėms nevartoti narkotikų keičiant jų požiūrį ir elgesį, susijusį su piktnaudžiavimu narkotikais, bei stiprina jų gyvenimo įgūdžius, valdant stresines situacijas bei aplinką, kuri gali sukelti nenugalimą potraukį vėl vartoti narkotikus. Be to, elgesio terapija gali padėti žmonėms ilgiau išsilaikyti gydymo procese.

Mokslo atradimai veda į priklausomybės

nuo narkotikų gydymo progresą

slide32

Paciento gydymas turi būti visapusiškas

30

Kaip geriausios gydymo programos padeda pacientams sveikti nuo priklausomybės?

Priklausomybė paveikia labai daug asmens gyvenimo sričių, taigi norint, kad gydymas būtų sėkmingas, jis turi visapusiškai apimti asmens problemas. Štai kodėl geriausios gydymo ir socialinės psichologinės reabilitacijos programos, turi apimti individualias medicinos, psichologines, socialines, profesines ir teisines pacientų problemas ir jas spręsti.

Daugiau informacijos apie piktnaudžiavimo narkotikais ir priklausomybės gydymą pateikiama:

NIDA „Narkotikų priklausomybės gydymo principai: tyrimais paremtas vadovas“ (www.drugabuse.gov/PODAT/PODATIndex.html) ir „Trumpa šeimos terapijos strategija narkotikus vartojančiam paaugliui“ (www.drugabuse.gov/TXManuals/bsft/bsftindex.html).

Daugiau informacijos apie priklausomybės gydymą ir teikiamas paslaugas Lietuvoje galite rasti:

www.vplc.lt - Vilniaus priklausomybės ligų centras

www.kaplc.lt - Kauno apskrities priklausomybės ligų centras

www.kplc.lt - Klaipėdos priklausomybės ligų centras

www.splc.lt - Šiaulių priklausomybės ligų centras

www.pplc.lt - Panevėžio priklausomybės ligų centras

 • Kognityvinė ir elgesio terapija siekia padėti pacientams atpažinti, išvengti ir susidoroti su situacija, kurioje tikėtina jie bus linkę piktnaudžiauti narkotikais.
 • Motyvacijos skatinimas remiasi teigiamu pastiprinimu, suteikiant tam tikras lengvatas ar apdovanojimus už narkotikų vartojimo atsisakymą, dalyvavimą konsultacijose arba gydymui paskirtų vaistų vartojimą.
 • Motyvaciniai pokalbiai apima strategijas, skatinančias greitai ir motyvuotai keisti elgesį, siekiant nustoti vartoti narkotikus ir pradėti gydymą.
 • Grupinė terapija padeda pacientams realistiškai pažvelgti į jų piktnaudžiavimo narkotikais istoriją, apima žalingas jų vartojimo pasekmes ir stiprina motyvaciją gyventi be narkotikų. Pacientai mokomi, kaip veiksmingais būdais, nevartojant narkotikų, reikėtų spręsti savo emocines ir tarpasmenines problemas.
slide33

VI. LEIDINIAI

31

Narkotikų kontrolės departamento (NKD) informacinė medžiaga:

Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento informacinė medžiaga:

Sveikos gyvensenos rekomendacijos

Narkotikų kontrolės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Vilnius, 2011. 102 p.

Metodinių rekomendacijų tikslas – skatinti sveiką gyvenseną bei dėmesį savo sveikatai.

Ankstyvosios intervencijos taikymas mažinant psichiką veikiančių medžiagų vartojimąMetodinės rekomendacijos / Akstinienė R. ir kt. VšĮ „Globali iniciatyva psichiatrijoje. Vilnius, 2007. 62 p.

Rūkymo įtaka mamos ir vaiko sveikatai

Aurelijus Veryga, Nida Žemaitienė, Jolanta Dičkutė, Mindaugas Dūdonis, Ernesta Grygalytė. Kauno medicinos universitetas, 2011.

Kartu su vaiku

Narkotikų kontrolės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Vilnius, 2009. 32 p.

Tėvams pristatomas informacinis leidinys, kuriame pateikiama informacija apie narkotikus, tabaką ir alkoholį, jų poveikį, žalą ir pasekmes bei patarimai tėvams, kaip kalbėtis su vaikais apie šiasmedžiagas.

Sugriauk mitus apie kanapes. 2011.

Leidinyje apžvelgiami visuomenėje paplitę klaidingi įsitikinimai apie kanapes. Susipažinkite su naujausių mokslinių tyrimų rezultatais ir sužinokite daugiau apie Lietuvos jaunimo dažniausiai vartojamą narkotiką.

Kaip vertinti prevencijos efektyvumą?Metodinės rekomendacijos / Dr. Astrauskienė A., ir kt. NKD, Vilnius, 2007. 52 p.

Sugriauk mitus! Alkoholis. 2011. Šiuolaikinėje visuomenėje alkoholio vartojimas giliai įsišaknijo, nes daugelis tiki šimtmečius formuota klaidinga informacija. Leidinyje mėginama paneigti tvirtai prigijusias nuostatas.

Vaiko, tėvų, pedagogų teisės, pareigos ir atsakomybė

NKD, LR vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga. Vilnius, 2008. 68 p. Leidinyje surinkti aktualiausi teisės aktai padės įtvirtinti žinias apie vaiko teisių apsaugą ir pareigas, formuojant stipresnes socialines ir dorovines vertybes.

Visus šiuos ir kitus NTAKD bei NKD leidinius galite rasti ir nemokamai parsisiųsti adresu

http://ntakd.lt/lt/Informacine-medziaga/NTAKD-medziaga

slide34

NIDA leidiniai

32

Tikslinės NIDA veiklos, skirtos

moksleiviams, mokytojams ir tėvams

Leidiniai apie prevencijos ir gydymo principus

„Vaikų ir paauglių narkotikų vartojimo prevencija: tyrimais pagrįstas vadovas“

NIDA tyrimais paremtas vadovas vaikų ir paauglių narkotikų vartojimo prevencijai pateikia 16 principų, pagrįstų narkomanijos prevencijos efektyvumo tyrimais, įskaitant atsakymus į klausimus apie rizikos ir apsauginius veiksnius, narkomanijos prevencijos planavimą ir įgyvendinimą bendruomenėje, pagalbą prevencijos specialistams, naudojant narkotikų vartojimo tarp vaikų ir jaunimo šalyje tyrimo rezultatus.

„Priklausomybės nuo narkotikų gydymas – tyrimais pagrįstas vadovas“

Šis vadovas apima 13 veiksmingų gydymo principų, atsakymus į dažnai pasitaikančius klausimus, gydymo metodikų aprašymą, pateikiant moksliškai pagrįstų ir patikrintų gydymo būdų pavyzdžius.

„Priklausomybės nuo narkotikų gydymo principai įkalinimo įstaigose: tyrimais pagrįstas vadovas“

NIDA vadovas, skirtas nuo narkotikų priklausomų asmenų įkalinimo įstaigose gydymui, supažindina su 13 pagrindinių gydymo principų, pateikia atsakymus į dažnai užduodamus klausimus bei kitą informaciją.

Nida grįžta į mokyką

Skirta pagrindinių ir vidurinių mokyklų moksleiviams ir mokytojams

www.backtoschool.drugabuse.gov

Rubrika: Faktai apie narkotikus ir jūsų organizmą

NIDA ir mokymo centro sukurtas mokymo apie narkotikų žalą ciklas

6-12 klasių moksleiviams

www.teacher.scholastic.com/scholasticnews/indepth/headsup

NIDA paaugliams: mokslas apie

piktnaudžiavimą narkotikais

Daugiau informacijos

NIDA publikacijas galima nemokamai atsisiųsti iš NIDA internetinės svetainės (www.drugabuse.gov). NIDA svetainėje taip pat yra papildomos tyrimais pagrįstos informacijos apie narkotikus, jų vartojimą ir priklausomybę. Jūs taip pat galite užsisakyti šią medžiagą paskambinę į Nacionalinius informacijos apie alkoholį ir narkotikus atsiskaitymų rūmus telefonu 800-729-6686.

Interaktyvi (dialoginė) internetinė svetainė, skirta paaugliams, kurioje pateikiami amžių atitinkantys

faktai apie narkotikus, tikros istorijos apie paauglius ir piktnaudžiavimą narkotikais, žaidimai, namų užduotys ir klausimų/ atsakymų forumas su gyd. NIDA.

www.teens.drugabuse.gov

slide35

www.drugabuse.gov

www.ntakd.lt

slide36

NIDA

NACIONALINIS

PRIKLAUSOMYBIŲ

NUO NARKOTIKŲ

INSTITUTAS

NARKOTIKŲ TABAKO IR ALKOHOLIO KONTROLĖS DEPARTAMENTAS