slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Лірика Шевченка крізь призму кохання PowerPoint Presentation
Download Presentation
Лірика Шевченка крізь призму кохання

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 22

Лірика Шевченка крізь призму кохання - PowerPoint PPT Presentation


 • 219 Views
 • Uploaded on

Лірика Шевченка крізь призму кохання. Підготували учениці 5-Б гімназійного класу: Баран Юлія, Білобран Аня, Малицька Настя. Мета: З ’ ясувати, які проблеми поет порушує у творах інтимної лірики і як ці твори пов’язані з його особистим життям.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Лірика Шевченка крізь призму кохання' - waylon


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Лірика Шевченка крізь призму кохання

Підготували учениці 5-Б гімназійного класу: Баран Юлія, Білобран Аня, Малицька Настя.

slide2

Мета:

З’ясувати, які проблеми поет порушує у творах інтимної лірики і як ці твори пов’язані з його особистим життям.

slide3

Тарас Шевченко кохав палко і не задля натхнення, а шукаючи в коханні жіночий ідеал

slide4
Проблематика творів Т.Шевченка:
 • розбещеність панів;
 • кохання взаємне і нерозділене;
 • ставлення батьків та інших людей до закоханих;
 • любов і ненависть;
 • вірність і зрада;
 • соціальна нерівність.
slide5
Оксана Коваленко

Першим коханням Тараса була Оксана Коваленко - сусідська дівчинка, на три роки молодша від поета.Їйприсвячена поема «Мар’яна-черниця», про неїзгадуєвін у своїхавтобіографічнихвіршах «Менітринадцятийминало», «Ми в купочці колись росли».

slide6

Юна Беатрічейогопоезіїбулазанапащенамоскалямиі стала покриткою. До змалюваннядоліпокриток Шевченко звернетьсяще в поемах «Катерина», «Наймичка», «Капітанша», «Слепая», у яких поет засуджуєрозбещеністьпанів.

slide7
Євдокія Гусіковська

Нам здається, щосхожою на Оксану булапольськашвачкаГусинська, теж «чорнобрива» — друге юнацькекоханняШевченка, овіянечарівністю великого містаВільно, чужого народу йчужоїмови. Вона навчила дворового козачка пана Енгельгардапольськоїмови, по-сестринськижалілайого, допомоглайомувідчутирізницюміж долями хочібідної, алевільноїлюдиниі раба.

slide8
Марія Європеус

Студентом Академії мистецтв у Петербурзі Шевченко переживає своє захоплення натурницею, яку він вивів під іменем Паші в повісті «Художниця». П’ятнадцятирічною входить у його академічну мансарду ця дівчина, а тридцятирічною, знову в 1859 році відвідує ту саму майстерню і тепер уже немолодого хворого Шевченка.

 • 1839 року студент Шевченко малює портрет молодої натурниці з розпущеним волоссям, напівдитячим ротом і великими очима. На цій акварелі художник вперше і востаннє підписався не Шевченко, а Чевченко.
slide9
Ганна Закревська

Шевченко їде в 1843 році в ріднуУкраїну. І саме в ці роки 1843–1847 переживаєвінсправжнє, своєєдиневеликекохання. До цьоговінзовсім не думав про шлюб. Але післяподорожі в Україну у поетаз’являється те характерне для ньогоівженезміннеупродовжусьогожиттябажаннямати свою родину, свійдім, дружину, тихий інадійнийзахисток. Цебажанняневдовзі переросло в гострудушевну потребу. Він намалював її портрет, присвятив вірш «Немає гірше як в неволі…» та кілька віршів-спогадів про Україну.

slide10

Г.З.

Якби зустрілися ми знову,

Чи ти злякалася б, чи ні?

Якеєтихеє ти слово

Тоді б промовила мені?

 …

 Моя ти доле чорнобрива!

Якби побачив, нагадав

Веселеє та молодеє

Колишнє лишенько лихеє.

Їй поет присвятив поема «Слепая», поезії «Г. З.», «Якби зустрілися ми знову»

slide11
Варвара Рєпніна

Що саме: соціальна нерівність, чи відсутність справжнього почуття з боку Шевченка стали на шляху до поєднання його долі з долею Варвари Рєпніної, дочки російського державного діяча, генерала кавалерії? Ця таємниця назавжди схована в їхніх серцях. Але той факт, що Шевченко подарував їй свій автопортрет, присвятив поему російською мовою «Тризна», є переконливим свідченням глибокої симпатії до цієї неординарної жінки.

Варвара Рєпніна була гідна любові Тараса. Її інтелект, духовне багатство, поетичне світосприймання сповнили хвилюванням серце поета, але не спричинили бурі.

slide12
Тризна

Тарас ШЕВЧЕНКО

  На память 9-го ноября 1843 года. Княжне Варваре Николаевне Репниной.

ПОСВЯЩЕНИЕ

Душе с прекрасным назначеньем Должно любить, терпеть, страдать; И дар господний, вдохнвенье, Должно слезами поливать. Для. вас понятно это слово!.. Для. вас я радостно сложил Свои житейские оковы, Священнодействовал я снова И слезы в звуки перелил. Ваш добрый ангел осенил Меня бессмертными крылами И тихостройными речами Мечты о рае пробудил.

slide13
Феодосія Кошиць

Феодосія Кошиць – попівна з села Кирилівка, до якої він сватався, але батько йому відмовив. Саме в цей час з'являються “Єретик”,

“ Сліпий”, “Наймичка” та інші…

“Єретик”

slide14
Агата Ускова

Взимку 1854–1855 роківйомузновуз’явилосякохання — іобірвалося. Цебула дружина коменданта Новопетровськоїфортеці — Агата Ускова, яка здаласяйомууособленнямдосконалості. Але тверезийрозум Тараса Григоровича, на хвилинузатьмаренийпочуттям, побачивУскову такою, якою вона буланасправді: звичайноюманірноюпровінційною дамою зміщанськимиінтересами.

Агафія в «Матросе, или Про гулке с удовольствием и не без морали» іАгафіяЄмельянівна в «Художнике» — це вона, Агата Ускова.

slide15
Катерина Піунова

У Нижньому Новгороді Шевченка застало чергова поетично-любовне захоплення: Катерина Піунова - молоденька 16-річна акторка.

slide16
Марія Максимович

Шевченко був батьком сина Марії – Олексія. Поет був закоханий у молоду дружину Максимовича, вона була черговою його музою, що надихнула його на написання величної поеми «Марія».

slide17
Ликера Полусмак

27 липня 1860 року він посватався до Ликери Полусмакової.

Не судилося стати Шевченковою долею і Ликерії Полусмаковій. Згодом вона виходить заміж за перукаря Яковлєва. А серце поета переповнюють біль, розпач, безнадія від усвідомлення страшної всеохопної самотності.

slide18

Прагнення простого людського щастя виявилося в Тараса Григоровича таким жагучим, що навіть в останній строфі останньої поезії, вміщеній у «Кобзарі» ( « Чи не покинуть нам, небого…»), за кілька днів до того, як відійти у вічність, він пише:

…над Стіксом, у раю,

Неначе над Дніпром широким,

В гаю – предвічному гаю,

Поставлю хаточку, садочок

Кругом хатини насаджу…

Самотність , нерозділеність кохання – ось ті струни, на яких звучить Шевченкова пісня печалі.

slide19

Такою жахливою була трагедія самотньої душі великого Поета Тараса Григоровича Шевченка...

Минули літа молодії,

Холодним вітром від надії

Уже повіяло. Зима!

Сиди один в холодній хаті,

Нема з ким тихо розмовляти,

Ані порадитись…

(«Минули літа молодії»)

slide20
Ідеал жінки

Поступово вимальовується Шевченків ідеал кохання: єдинолюбство, щирість і повна відданість у почуттях, незрадливість у стосунках і велика-превелика ніжність закоханих. А який же ідеал коханої поета? Це зовнішньо гарна дівчина (жінка), неодмінно кароока, чорнобрива, з гнучким станом, легкою ходою. Поет був тонким цінителем українки-вродливиці, підносив і опоетизовував її красу.

slide21
Висновок:

У своїх ліричних творах Т.Шевченко засуджував:

 • зраду (Феодосія Кошиць)
 • розбещеність панів; (“ Катерина ”, “ Наймичка ”)
 • соціальну нерівність; (“ Тризна ”)

Возвеличував:

 • взаємне кохання;
 • щирі почуття;
 • самозречення заради своєї дитини.(“ Марія ”)
slide22
Використана література
 • http://poetry.uazone.net/kobzar/zmist.html
 • http://history.opck.org/Shevchenko.php
 • http://poetyka.uazone.net/kobzar/