Lom sv tla
Download
1 / 10

Lom sv?tla - PowerPoint PPT Presentation


  • 122 Views
  • Uploaded on

Lom světla. Aneta Trkalová Petra Košárková.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Lom sv?tla' - warner


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Lom sv tla

Lom světla

Aneta Trkalová

Petra Košárková


Lom sv tla

Optika je část fyziky, která zkoumá podstatu světla a zákonitosti světelných jevů, které vznikají při šíření světla a při vzájemném působení světla a látky.Zdroje světla jsou za a)přirozené – slunceb)umělé – žárovkac)chromatické – např.- bílé světlo (7 barev)d)monochromatické- laserMezi optické přístroje patří například oko, lupa, mikroskop,dalekohled.


Lom sv tla

  • Lom zákonitosti světelných jevů, které vznikají při šíření světla a při vzájemném působení světla a látky.světla je optický jev, ke kterému dochází na rozhraní dvou prostředí, kterými světlo prochází. Je důsledkem různých rychlostí šíření světla v různých prostředích a kromě světla platí pro veškeré elektromagnetické záření.


Lom sv tla
Odraz a lom světla se řídí stejnými zákonitosti světelných jevů, které vznikají při šíření světla a při vzájemném působení světla a látky.zákony, jaké byly odvozeny pro mechanické vlnění pomocí Huygensova principu.


Lom sv tla

Jako první zákon lomu vyslovil - a je tudíž i jeho objevitelem - Snellius Willebrodus - vlastním jménem Snell van Rojen Willebrod - který žil od roku 1580 až do 30.10.1626. Byl to nizozemský matematik, přírodovědec, fyzik a astronom, profesor na univerzitě. Zákon lomu vyslovil v roce 1620 a jako první provedl v Holandsku měření délky poledníku.


Lom sv tla

Když světlo přechází z jednoho materiálu do jiného, jeho frekvence zůstává stejná, ale mění se vlnová délka. Protože index lomu závisí u většiny látek i na frekvenci světla, můžeme díky lomu na rozhraních bílé světlo rozkládat na jeho barevné složky, například pomocí hranolu. Obdobně duha vzniká v důsledku lomu slunečního záření na vodních kapkách v atmosféře.


Lom sv tla

Čočky a lom světla jeho V brýlích, fotoaparátech, dalekohledech i mikroskopech se používají čočky na vytvoření specifického obrazu. Na příklad v dalekohledech se pomocí čoček získává zvětšený obraz vzdáleného objektu. Všechny čočky se chovají podle principu, že světlo se sice číří přímočaře, ale ve skle je jeho rychlost menší než na vzduchu. Když světelný paprsek dopadá na sklo pod určitým úhlem, jedna strana paprsku ho dosáhne o něco dříve než druhá, a proto se zpomaluje dřív. Důsledkem toho je, že se paprsek nepatrně ohne, přesně tak, jako když za jízdydostane auto defekt a začne se stáčet k jedné straně.


Konk vn o ka
Konkávní čočka jeho

  • Konkávní čočka (rozptylka) je silnější na okrajích než uprostřed, tak že světelné paprsky rozptyluje. Když se takovou čočkou díváte, vypadá všechno menší.

    Konvexní čočka

  • Konvexní čočka (spojka) soustřeďuje světelné paprsky do jednoho bodu. V ohnisku, kde se paprsky ze vzdáleného objektu setkávají, vytvářejí jeho obraz, který můžeme vidět na stínítku.Lom sv tla

Zdroje: jeho Dětská ilustrovaná encyklopedie Svět vědy a technikywww.wikipedie.czhttp://www.zslado.cz/vyuka_fyzika/e_kurz/7/lomsvetla/lomsvetlavykl.htm Referáty.czhttp://fyzika.jreichl.com/index.php?sekce=browse&page=436


ad