ivo chy pom haj ce v po nohospod rstve porte a zdravotn ctve
Download
Skip this Video
Download Presentation
Živočíchy pomáhajúce v poľnohospodárstve, športe a zdravotníctve

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

Živočíchy pomáhajúce v poľnohospodárstve, športe a zdravotníctve - PowerPoint PPT Presentation


 • 101 Views
 • Uploaded on

Živočíchy pomáhajúce v poľnohospodárstve, športe a zdravotníctve. Roberta Ilašenková Patrícia Manková KVINTA. Obsah. poľnohospodárstvo - kôň , včela , dážďovka , krava(tur domáci) šport - kôň , kohút , pes (záprahy) zdravotníctvo

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Živočíchy pomáhajúce v poľnohospodárstve, športe a zdravotníctve' - varian


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
ivo chy pom haj ce v po nohospod rstve porte a zdravotn ctve

Živočíchy pomáhajúce v poľnohospodárstve, športe a zdravotníctve

Roberta Ilašenková

Patrícia Manková

KVINTA

obsah
Obsah
 • poľnohospodárstvo

-kôň, včela, dážďovka,krava(tur domáci)

 • šport

-kôň, kohút, pes (záprahy)

 • zdravotníctvo

-kôň, pes, pijavica(lekárska), krava

po nohospod rstvo k
PoľnohospodárstvoKôň

Najobľúbenejším koňom v Taliansku je ťažný kôň, ktorý sa niekedy nazýva taliansky poľnohospodársky kôň. Tretina žrebcov, ktoré chovajú v žrebčínoch v Taliansku, pochádza z tohto plemena. Charakteristickým znakom plemena je skoré dospievanie, čo je jasná výhoda u koňa, ktorého teraz chovajú pre jeho jatočný potenciál a uplatniteľný na trhu s mäsom, a pre pracovné vlastnosti.

Belgický kôň, známy aj ako brabantský, dostal toto meno podľa jednej z hlavných oblastí jeho chovu. Je to jedno z najdôležitejších svetových plemien koní, ktoré prispelo k vývoju koní aj mimo rodnej krajiny. V Británii je toto plemeno málo známe a v krajine pôvodu nie je dostatočne uznávané, ale pre svoje spoľahlivé vlastnosti je populárne a oceňované najmä v USA.

v ela
Včela
 • Opeľovanie - prenos peľu z peľnice kvetu na bliznu toho istého alebo iného kvetu.

Prispôsobenie včiel opeľovaniu rastlín

 •  ochlpenie celého tela umožňuje zbierať peľ na čo najväčšiu plochu tela
 •  u vysoko sociálnych druhov (včela medonosná) je veľmi vysoká spotreba peľu
 • maximálne opelenie a zmiernenie konkurencie medzi včelami je zabezpečené tzv. florokonštantnosťou u včely medonosnej a floromigráciou u ďalších druhov včiel. Florokonštantnosť znamená, že včela medonosná lieta na jeden druh rastliny, až kým sa v prírode neobjaví zdroj hodnotnejší. Táto vlastnosť má veľký význam pri poľnohospodárstve.

Robotnice si tancami navzájom odovzdávajú informácie o tom, akým smerom, ako ďaleko, v akej hojnosti a chuti sa nachádza potrava. Dorozumievacie tance umožňujú včele medonosnej využiť každý zdroj pastvy s plnou efektívnosťou

d ovka
Dážďovka
 • Priaznivý účinok na úrodnosť pôdy je známy už od pradávna. Dážďovky sa živili rastlinnými zvyškami. Rastlinné zvyšky premieňali dážďovky na humus, ktorý obohacoval pôdu. Na pobreží Kalifornie vyšľachtili nový hybrid tzv. „červený hybrid“.Od našej bežnej Eisenia foetida sa líši rýchlosťou rozmnožovania. Rýchlosť reprodukcie je približne 3-krát vyššia. Čím viac dážďoviek získame, tým vyrobíme viac vermihumusu, získame viac biomasy a spracujeme viac odpadov.
 • Pod pojmom chov dážďoviek rozumieme premieňanie organických odpadov činnosťou veľkého množstva dážďoviek na vermihumus.
krava hnojivo
Krava (hnojivo)
 • Hnoj od kráv sa v súčastnosti nahradzuje tekutým hnojivom.
 • Organominerálne hnojivo v tekutej forme patrí momentálne k najoblúbenejším medzi hnojivami, vzhľadom na jeho unikátnosť pri získaní keratínového základu z organických odpadov a ekologickým charakterom vo svojej brandži.
 • Výrazné pozitíva:
 • - postupné uvoľňovanie živín,- rýchly rastový štart rastlín-vizuálne výsledky,- vynikajúce výsledky pri hydroponickom pestovaní,- výrazné zrýchlenie rastu rastliny u sadeníc až cca o 1/3,- veľká variabilita prípravy hnojiva /variabilita makro a mikrobiogénnych prvkov/
 • V súčastnosti spoločnosť vie namiešať požadované parametre hnojiva „na požadovanú mieru“.
port k
ŠportKôň

Westernové jazdenie je spôsob jazdenia na koni, ktoré sa vyvinulo z pôvodného farmárskeho života a vojenských tradícií.

-         Voltíž je akrobatické a gymnastické cvičenie vykonávané na cválajúcom koni, niekedy zhľačene nazývané tiež „tanec na koni“.

-         Parkúrové skákanie je jedna z jazdeckých disciplín, v ktorej jazdec a kôň musia v ohradenom priestore – kolbisku prekonať predpísanú dráhu s rozostavenými prekážkami

-         Drezúra je jazdecká diciplína, v ktorej sa jazdec a kôň snažia v absolútnom súlade predvádzať vopred predpísané cviky v stanovenom poradí podľa vypísanej drezúrnej úlohy.

-         Všestranná spôsobilosť je najťažšia jazdecká disciplína, ktorá sa skladá z troch častí: drezúra, terénna jazda a parkúr. Jazdec na jednom koni počas náročných troch dní musí predviesť eleganciu a súlad v drezúrnej úlohe, aby mohli na druhý deň ukázať odvahu a vytrvalosť v najnáročnejšej časti terénnej jazde a tretí deň zvádli technický náročný parkúr na kolbisku.§

Konské dostihy vyvolali vznik veľkolepého priemyslu vo Veľkej Británii.

koh t
Kohút
 • Bitky kohútov v malých arénach, je to nelegálne športové stávkovanie.
 • Aby sa postavili proti sebe rovnocenní súperi, najskôr treba všetkých odvážiť a určiť dvojice.
 • Každý z kohútov má vyholený pás na chrbáte a do "výbavy" dostane dlhý špicatý osteň na každú nohu, ktorý treba prilepiť voskom a upevniť lepiacou páskou.
 • Na povzbudenie dostane každý do zobáka trochu rumu.
 • Nebojuje sa až do zabitia jedného zo súperov, ale aj tak nakoniec vyzerajú obaja dosť žalostne.Porazeného pozbierajú a môže sa začať odznova s prípravou a ďalším súbojom.
slide10
Pes

Najčastejšie sú psie dostihy, kde pretekajú chrty. Najčastejšie sa takýto šport praktizuje v Austrálii

-        policajné psy chodia na športové súťaže, kde predvádzajú svoju vytrvalosť, zdatnosť a nasedenie v ťažkých terénoch

-        nelegálne psie bitky, kde ľudia stavia na svojho víťaza a psy bojujú medzi sebou až kým zostane jeden nažive

-        klasickáprechádzka do parku so psíkom a hádzanie mu tanier alebo paličku

výstavy psov, kde majitelia vystavujú krásne rasy svojich miláčikov

pes z prahy
Pes - záprahy
 • Dnes s určitosťou nikto nevie povedať, kedy človek prvý krát zapriahol psa do saní.Predpokladá sa,že to bolo asi 2000 rokov p.n.l.Eskimáci používali psov na prepravu nákladov, neskoršie aj lovci kožušín, ktorí v 18. storočí zaplavili Aljašku. Na prelome nášho storočia ich začínajú využívať aj polárni bádatelia.Ukázalo sa, že jedine psy sú natoľko odolné, že dokážu zniesť nástrahy a drsné podnebie týchto oblastí. V roku 1908 sa začínajú usporadúvať prvé preteky, dovtedy boli neoficiálne. Prelomovým rokom v histórii tohto športu bol rok 1925. Na Aljaške zomreli dve deti na záškrt. Príznaky choroby sa objavili aj u ďalších z vyše 2000 obyvateľov. Potrebná dávka očkovacej látky však bola v ďalekom meste, kde mohol dôjsť len psí záprah.Záchrancovia prešli pri -46 stupňoch Celzia cestu dlhú viac ako 1100 míľ za 127,5 hodiny a obyvatelia boli zachránení.
zdravotn ctvo k
ZdravotníctvoKôň
 • Hipoterapia alebo hippoterapia je využitie koňa pri liečbe. Je jednou z metód animoterapie. Prvá zmienka o liečbe pomocou koní pochádza od Hypokrata, ktorý odporúčal jazdu na uvoľnenie stuhnutého svalstva. Galenos ju odporúčal pre cvičenie tela a zmyslov. Hipoterapia je komplexná rehabilitačná metóda vychádzajúca z neurofyziologických základov, ktorá využíva nasadenie koňa na liečebné účely. Pomáha hlavne deťom, ktoré majú problémy s chrbticou alebo majú nejaký postih.
slide14
Pes

Canisterapia

 • Využíva sa najmä schopnosť psa pretekať sa s deťmi, aportovať palice či hračky, vhodné je naučiť psa trik – podávanie labky, štekanie na povel. Vplyv psa sa využíval na zaujatie dieťaťa, rozvíjali sa komunikačné schopnosti – deti rozprávali o svojich psíkoch doma, prihovárali sa psom, kreslili zážitky so psíkom na komunite. Taktiež sa rozvíja empatia detí ku psovi, učia sa láskavo a vhodne správať k zvieraťubitkou. Tu sa liečia prevažne deti s detskou mozgovou obrnou.
pijavica
Pijavica
 • Využitie pijavíc má úspechy aj pri kožných chorobách, pri reume, artróze, zraneniach, bolestiach svalov, alebo pri natrhnutí svalov. Mnohí lekári liečiaci pijavicami zdôrazňujú ich priaznivé účinky. Obnovuje sa normálna teplota, klesá krvný tlak, ustane krvácanie z nosa a krku, zlepšuje sa látková výmena, odtoky sa vytrácajú a tromby sa vstrebávajú. V rovnakom čase môže byť povedané, že terapia pijavicami môže byť príčinou zlepšenia útlmu bolesti. Všetci pacienti pocítili zmiernenie bolesti, k najväčšej úľave dochádzalo po 24 h. po priložení pijavice. 
krava
Krava
 • Nápoj nazvaný "kravská voda" bol podrobený laboratórnym testom a údajne príde na trh už čoskoro, možno už na konci aktuálneho roku. Ortodoxná hinduistická organizácia, ktorá spravidla vystupuje proti dovozu potravín zo "západných" krajín, plánuje začať s výrobou a predajom nápoja.Projekt musí najprv prejsť v najbližších mesiacoch laboratórnymi testami.
 • "Nebojte sa, nebude zapáchať po kravskom moči a bude veľmi chutný," prehlásil hovorca výrobcu. "Nielenže nebude nasýtený kysličníkom uhličitým, ale nebude obsahovať ani žiadne toxíny." Jeho súčasťou vraj bude len kravský moč a liečivé bylinky, či aloe veru, egreše, ktoré vraj pomáhajú pri prevencii cukrovky a rakoviny. Kravský moč lieči 70 až 80 nevyliečiteľných chorôb ako napríklad cukrovku.
ad