slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009 PowerPoint Presentation
Download Presentation
Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 59

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009 - PowerPoint PPT Presentation


 • 138 Views
 • Uploaded on

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009. Laureatką konkursu Akcja Akacja Niezwykła Polka 2009 została Pani Bożena Mulik Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Izerskie”. Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009' - varian


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Laureatką konkursu

Akcja Akacja

Niezwykła Polka 2009

została

Pani Bożena Mulik

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Izerskie”

slide2

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

 • Pani Bożena od 2008 r. pełni funkcję prezeski nowo powstałego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Izerskie”, działającego w ramach programu „LEADER +” i zajmującego się rozwojem lokalnym oraz aktywizacją młodzieży w regionie.
 • Absolwentka II edycji programu „Liderzy PAFW” organizowanej przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów.
 • Dzięki wiedzy, energii i umiejętności Pani Bożeny, udało się pozyskać fundusze na założenie wielu gospodarstw agroturystycznych, które wkrótce utworzą Biuro Gospodarstw Agroturystycznych, którego zadaniem będzie koordynowanie działań wspólnych i obsługa turystów przyjeżdżających ze strony czeskiej i niemieckiej.
 • Pani Bożena jest wyjątkową kobietą, która swoją energię, umiejętności i czas poświęca na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, z którymi jest związana od wielu lat.
slide3

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

 • Swoje doświadczenia z wieloletniej pracy sołtyski i innych funkcji jakie pełniła w samorządzie lokalnym i rolniczym, wniosła do Fundacji „Partnerstwo Izerskie Bogactwem Trójgranicza”. Celem fundacji zajmującej się rozwojem obszarów wiejskich była pomoc w zakresie samoorganizacji, przedsiębiorczości, tworzenia i promocji lokalnej kultury oraz prowadzenia działań na rzecz aktywizacji kobiet do przedsiębiorczości i pracy społecznej
 • Pani Bożena wiele ze swoich działań adresuje do kobiet z obszarów wiejskich, dla których nadal ogromnymi barierami są brak wiedzy, marazm i brak pewności siebie, poczucia, że mogą zrobić coś wyjątkowego i potrzebnego.
 • „…Pani Bożena ma wielkie doświadczenie w pracy na rzecz rozwoju lokalnego. A to, co zasługuje na szczególne docenienie, to jej gotowość do dzielenia się nim, uruchamiania energii w innych, zachęcania, by brali sprawy w swoje ręce. Pani Bożena stale się rozwija i razem z nią rozwijają się inni…”
slide4

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Wyróżnienie w konkursie

Akcja Akacja

Niezwykła Polka 2009

otrzymała

Pani Urszula Maga

Radna Rady Miejskiej w Gryfowie Śląskim

slide5

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

 • Jest sekretarką medyczną szpitala w Gryfowie. Przez rok prowadziła biuro senatorskie, a od 3 lat jest radną Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski. Jednak jej aktywność w pomoc innym nie ma charakteru sformalizowanego.
 • Pani Urszula pomaga drugiemu człowiekowi w sposób bezinteresowny i taktowny, tak aby udzielana pomoc nie sprawiała przykrości czy nie budziła poczucia niższości. Jej determinacja, pogoda ducha i zaangażowanie budzą podziw wśród mieszkańców miasta.
 • Należałoby również docenić odwagę i bezkompromisowość w niesieniu pomocy. Pani Urszula dokłada wszelkich starań, aby pomóc osobie, która się do niej zwróciła. Angażuje w swoje działania zarówno swoje umiejętności, wiedzę, jak i środki własne i czas prywatny. Robi to bezinteresownie, nie oczekując na wdzięczność. Wszystko to świadczy o tym jak skromną i dobrą osobą jest Pani Urszula.
slide6

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

 • Pani Urszula odznacza się również cierpliwością i pogodą ducha, co sprawia, że obcowanie z nią staje się ogromną przyjemnością. Przez wielu mieszkańców Gryfowa Śląskiego jest uważana za wzór społecznika, osoby zaangażowanej w sprawy społeczne, uczciwej i godnej zaufania.
 • „…Osoby zagubione, dotknięte przez los, bezradne, mają w niej stałe oparcie wiedząc, że nigdy nie odmówi pomocy. Miasto Gryfów Śląski ma szczęście, że mieszka w nim Pani Urszula Maga zarówno ze względu na sprawy, których się podejmuje, jak również ze względu na wzór, jakim jest dla swojego środowiska…”
slide7

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Wyróżnienie w konkursie

Akcja Akacja

Niezwykła Polka 2009

otrzymała

Pani Irena Caryk

Noworudzkie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Nasza Nadzieja”

slide8

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

 • Prowadzi działania społeczno-edukacyjne na terenie Nowej Rudy i okolic już od ponad 14 lat. Jest założycielką Noworudzkiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych – „Nasza Nadzieja”.
 • Od 1998 r. Pani Irena organizuje Powiatową Integrację Spartakiady Osób Niepełnosprawnych.
 • Dzięki inicjatywie i energii Pani Irena zachęciła nauczycieli do założenia Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono, które prowadzi świetlice środowiskowe. Miejsca te stają się ważnym ośrodkiem integracji społecznej i edukacji, rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych z terenów całego regionu. Świetlice prowadzą działalność przedszkolną i terapeutyczną wpływając w znaczący sposób na pozytywny rozwój dzieci i ich rodziców, opiekunów. Pozwalają im łatwiej pokonywać przeciwności dnia codziennego.
slide9

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

 • Pani Irena miała również duży udział w powołaniu Szkolnego Klubu Wolontariusza w Gimnazjum nr 2, które to przedsięwzięcie stało się wzorem dla pozostałych szkół z regionu.
 • Pani Irena podczas swojej wieloletniej społecznej działalności dokładała wszelkich starań, aby współpraca między organizacjami pozarządowymi, a samorządem rozwijała się pomyślnie. Obecnie Pani Irena jest radną Rady Miejskiej w Nowej Rudzie i chociaż nie może piastować funkcji w zarządzie, to nadal pozostaje aktywnym członkiem dwóch stowarzyszeń.
 • „…Na prośbę Ireny Caryk dziewięć lat temu urzędujący burmistrz przeznaczył w Ratuszu lokal na siedzibę organizacji pozarządowych. Teraz w Ratuszu pod „1” swoją siedzibę mają Stowarzyszenie „Nasza Nadzieja”, Związek Kombatantów RP i BWP, Polski Związek Emerytów i na zebraniach spotykają się członkowie Klubu Ekologicznego…”
slide10

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Wyróżnienie w konkursie

Akcja Akacja

Niezwykła Polka 2009

otrzymała

Pani Elżbieta Wojdyła

Oławskie Stowarzyszenie „Zawsze Kobieta”

Centrum Odnowy Biologicznej „Wallness” w Oławie

slide11

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

 • Prezeska Oławskiego Stowarzyszenia „Zawsze Kobieta”, jak i założycielka Centrum Odnowy Biologicznej w Oławie.
 • W ramach pracy w Stowarzyszeniu inicjuje szereg działań w środowisku lokalnym na rzecz profilaktyki w walce z rakiem piersi jak m.in. Marsz Różowej Wstążki czy bezpłatne badania mammograficzne i USG piersi.
 • Organizuje lokalne i ogólnopolskie akcje charytatywne, zbiórki pieniężne i rzeczowe na potrzeby dzieci z rodzin ubogich, niepełnosprawnych.
 • Centrum Odnowy prowadzone przez Panią Elżbietę to nie tylko zwykły „fitness club”, to także miejsce integrujące środowisko lokalne poprzez imprezy kierowane nie tylko do osób stale korzystających z usług klubu np. „Noc świętojańska 2008” czy „Andrzejki 2008”, które odbiły się szerokim echem w lokalnej prasie.
slide12

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

 • „…Pani Elżbieta Wojdyła jest osobą niezwykłą, przede wszystkim dlatego, że na co dzień daje ludziom siebie – uśmiechniętą, życzliwą, przyjazną, zawsze służy radą i bezinteresowną pomocą. Podziwiam ją za odwagę, pomysłowość i determinację, z jaką pomaga przede wszystkim kobietom (…) Pomoc kobietom to niezwykły cel działań Pani Wojdyły, jest z nami kobietami w różnych chwilach życia: narodzin dziecka, wydania dziecka za mąż, towarzyszy także w smutnych chwilach jak utrata bliskiej osoby czy utrata zdrowia…”
 • „…Elżbieta Wojdyła swoją życzliwością i otwartością na ludzi a także wielką umiejętnością skupiania wokół siebie ludzi, potrafi zainspirować ich do wspólnej działalności na rzecz innych. Jest niekwestionowaną liderką działań na rzecz integracji lokalnej społeczności…”
slide13

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Wyróżnienie dodatkowe w konkursie

Akcja Akacja

Niezwykła Polka 2009

otrzymała

Pani Grażyna Szura

slide14

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

 • Pani Grażyna jest osobą niezwykle aktywną. Z powodzeniem realizuje się jako żona, matka i kierownik prywatnego sklepu w Wałbrzychu.
 • Kapituła konkursu zdecydowała się przyznać specjalne wyróżnienie dla Pani Grażyny Szury z uwagi na to w jak prosty i ciepły sposób została przedstawiona jej kandydatura. Zgłaszającą osobą był mąż Pani Grażyny. Ważne jest to aby w rzeczach wydających się z pozoru zwykłą codziennością doceniać nieprzeciętność. Takie wrażenie odniosła kapituła i tymi motywami kierowała się przyznając wyróżnienie dla Pani Grażyny.
slide15

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Małgorzata Zarubajko

Nauczycielka Gimnazjum nr 5 w Głogowie. Twórca programu dla młodzieży „Marzenia do spełnienia – wyrównywanie szans edukacyjnych” w ramach projektu z EFS. Dobry, zaangażowany pedagog. Organizator wyjazdu z młodzieżą szkolną na akcje „Maraton Pisania Listów” organizowaną przez Amnesty International w celu obrony praw człowieka. Swoją pracą na rzecz młodzieży i edukacji wykonuje w sposób bezinteresowny.

„…Kiedy rozmawia z ludźmi o młodzieży w tym, tak zwanym „trudnym” okresie dojrzałości, ludzie słuchają ze zdziwieniem czy na pewno mówi o tych samych ludziach, których oni widują na przystankach, przy blokowiskach. Dziwny widok kiedy młodzież licealna (…) na jej widok ściąga kaptur, odsłania twarz i z szerokim uśmiechem mówi zwykłe, ależ jak niezwykłe – dzień dobry…”

slide16

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Barbara Romaniszyn

Założycielka fundacji Marek = Nadzieja, promująca, życie i twórczość Marka Grechuty. Organizatorka koncertu upamiętniającego artystę w Krakowie po jego śmierci jaki i corocznych Zlotów Miłośników Twórczości Marka Grechuty. Oprócz tego Pani Barbara działa społecznie na rzecz ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

„…Znam osobiście kilka rodzin, którymi opiekuje się Barbara; zanosi im żywność, ubrania, wykupuje leki, opłaca rachunki, a jak trzeba zawozi własnym autem drewno, koks. (…) Barbara (…) bez rozgłosu, be oczekiwania na podziękowanie czy uznanie, pomaga ludziom i krzewi piękną ideę OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA…”

slide17

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Maria Jasińska Cepin

Wieloletnia działaczka, od lat od lat 70-dziesiątych silnie zaangażowana w życie społeczne swojego regionu. Prezes i pomysłodawca Chocianowskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Dorosłym Specjalnej Troski. W ramach działalności stowarzyszenia Pani Maria organizowała liczne wyjazdy rehabilitacyjne. Utworzyła również świetlice środowiskową i nawiązała kontakt z polonijnym ruchem społecznym w Anglii i Austrii, który zaowocował pozyskaniem sprzętu dla niepełnosprawnych (wózki inwalidzkie, rowery rehabilitacyjne itp.).

„…Dzięki Pani Marii Jasińskiej wiele rodzin zamkniętych ze swoim problemem w czterech ścianach zaczęło normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Uczyła ludzi jak rozumieć niepełnosprawność, jak patrzeć na nią, jak wspierać i pomagać. Jest symbolem walki, wytrwałości, bezinteresowności, otwartości i wielkiego poświęcenia…”

slide18

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Anna Lutz

Nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej nr 10 w Bielawie oraz założycielka Studia Piosenki i Tańca FART dla dzieci i młodzieży. Dzieci pod jej kierunkiem z powodzeniem uczestniczą w licznych festiwalach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Soliści dzięki zaangażowaniu swojej wychowawczyni brały udział w programach „Od przedszkola do Opola”, „Przebojowe Dzieci” oraz w filmie „Na dobre i na złe”. W dni wolne Pani Ania prowadzi scholię dziecięcą ”Małe AVE” i młodzieżową „AVE”, które swym śpiewem uświetniają msze święte i uroczystości.

„…Dzieci, dzięki zajęciom zorganizowanym przez Panią Anie mają wypełniony swój wolny czas, rozwijają swoje zamiłowania do muzyki i umiejętności sportowe w tańcu. Warto docenić takich ludzi, którzy potrafią robić coś dla innych bezinteresownie…”

slide19

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Elżbieta Stachurska

Pani Ela, dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedaszowie, jest niezwykle zaangażowaną społecznie osobą. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków Gminy Mściwojów, Stowarzyszenia Kaczawskiego, Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Kaczawskie” oraz innych nieformalnych grup.

Potrafi integrować społeczeństwo lokalne poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń. Fundacja Wspomagania Wsi dzięki jej inicjatywie i zaangażowaniu dwukrotnie przyznała granty na projekty „Mściwojowska oranżeria” (dzięki tym środkom powstało wiejskie muzeum) i „Pożyteczne ferie i Wigilia Pokoleń” (impreza środowiskowa dla mieszkańców wsi).

„…Natura społecznika nie pozwala jej siedzieć bezczynnie (…) Identyfikuje się z rodzinną wioską, próbuje integrować mieszkańców niezależnie od wieku…”

slide20

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Renata Zajączkowska

Przewodnicząca Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego (NTKS) we Wrocławiu, które od ponad 20 lat zrzesza osoby pochodzenia niemieckiego oraz Dolnoślązaków zainteresowanych kulturą, sztuką, językiem i tradycjami Niemiec. Współzałożycielka Towarzystwa im. Edyty Stein, między rokiem 2006-2008 była członkiem komisji rewizyjnej Towarzystwa.

NTKS pod okiem Pani Renaty prowadzi liczne działania społeczne mające na celu pomoc osobą potrzebującym. Organizowane są akcje przyznawania zapomóg finansowych czy punkty wydawania odzieży.

„…Jest to osoba wrażliwa i wyczulona na ludzką krzywdę, która dużą część poświęciła na działalność społeczną. …”

slide21

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Elżbieta Maćkowska

Pani Elżbieta pełni wiele funkcji społecznych, jest m.in. Wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Górowskiej, członkiem Rady Fundacji Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza czy sekretarzem w Lokalnej Grupie Działania „Ujście Baryczy”. Silnie zaangażowana w życie swojego regionu, znana nie tylko jako wspaniała nauczycielka ale również wielki społecznik i miłośnik historii. Organizatorka niezliczonych projektów, konkursów dla młodzieży.

„…Pani Elżbieta Makowska (…) swoją postawą, otwartością na problemy młodzieży i dorosłych inspiruje innych do działań służących rozwojowi i utrwaleniu tych wartości, które są ponadczasowe i nieprzemijające. Jej cechy osobowe oraz dar łatwego nawiązywania kontaktu (…) pozwala jej na realizacje wielu projektów, programów i przedsięwzięć edukacyjnych…”

slide22

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Dorota Bojakowska

Prezes Zarządu Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” w Bogatyni. Dzięki zaangażowaniu Pani Doroty organizacja zyskała status „pożytku publicznego”. Zrzeszenie organizuje coroczną akcje „Różowa Wstążka”, podczas, których mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych badań medycznych. Do sukcesów Pani Doroty można również zaliczyć nawiązanie kontaktu z podobnymi organizacjami z Czech i Niemiec, jak i integracja społeczności lokalnej dzięki zorganizowaniu I Spartakiady Amazonek, która przyciągnęła również zainteresowanie mieszkańców niezrzeszonych w organizacji.

„…Jej determinacja w dążeniu do celu zmienia wizerunek osoby, która zachorowała na raka, pokazuje, że można pokonać chorobę, można na nowo cieszyć się życiem, pracować zawodowo i być aktywną fizycznie…”

slide23

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Sabina Baran

Aktywna uczestniczka ruchu Amazonek w swoim regionie. Założycielka Klubu Amazonek w Olszynie. Organizatorka niezliczonych akcji mających na celu wczesne wykrywanie raka i profilaktykę m.in. od lat Pani Sabina dzięki swojemu zaangażowaniu sprowadza mammobus z Wrocławia do Olszyny. We wrześniu tego roku jako przewodnicząca klubu Amazonek zorganizowała w ramach programu SIMONTONA warsztaty dla kobiet, które przeszły chorobę nowotworową. Zajęcia miały na celu wsparcie psychiczne członkiń i ich bliskich.

„…Pani Sabina jako amazonka-wolontariusz jest wzorem i przykładem dla pacjentek (…) Aktywnie prowadzi profilaktykę raka piersi na terenach wiejskich i w szkołach wśród młodzieży, gdzie świadomość chorób nowotworowych jest znikoma (…) Wszystkie kobiety zagrożone chorobą bezpośrednio kieruje na badania we Wrocławiu, co w wielu wypadkach ratuje im życie…”

slide24

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Teresa Dudkiewicz-Kozań

Pani Teresa jest społecznie zaangażowaną osobą i swój wolny czas w pełni poświęca osobą potrzebującym. Bierze czynny udział w organizowaniu akcji profilaktycznych dla kobiet (jest działaczką w Klubie Amazonek w Olszynie). Oprócz tego jest również Szefową Caritas przy parafii św. Józefa w Olszynie jak i również radną Powiatowej Rady w Lubaniu. W ramach swojej pracy stara się organizować zbiórkę darów (gównie żywność) i rozprowadzać ją wśród osób potrzebujących.

„…Jest miłą i kompetentną osobą umiejącą nawiązać kontakt z osobami, które potrzebują pomocy w załatwieniu problemów życiowych…”

slide25

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Bożena Kłusek

Pani Bożena od 36 lat jest działaczką Polskiego Czerwonego Krzyża w Zgorzelcu. Dzięki jej pracy udało się zorganizować wiele - niosących pomoc osobą potrzebujących - przedsięwzięć. W 2004 r. zorganizowała turnusy rehabilitacyjne dla osób starszych i niepełnosprawnych, a od kilkunastu lat z powodzeniem urządza wypoczynek dla dzieci i młodzieży (kolonie i zimowiska). Propaguję akcje honorowego oddawania krwi i organizuję szkolenia dla mieszkańców z zakresu pierwszej pomocy.

„…Pani Bożena angażuje się społecznie w konkretną pracę na rzecz ludzi. Z racji wykonywanego zawodu i osobistych odczuć pomagała i pomaga innym, za co zyskała uznanie społeczne na terenie powiatu zgorzeleckiego. Jest osobą znaną, szanowaną i wiarygodną. W ciągu lat naprawdę zrobiła wiele (…) jest daleka od promowania własnej osoby dla blasku i pustej popularności…”

slide26

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Edyta Mulka-Gonera

Niezwykle zaangażowana działaczka na polu społecznym jaki i zawodowym i politycznym. Radna Gminy Dzierżoniów jak i inicjatorka założenia Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi „Przystań Mościsko”. Dzięki działaniu organizacji udało się zrealizować liczne projekty mające na celu integracje środowiska lokalnego np. „Swojskie jadło” czy „Szuwarowe śpiewanie”. Zaangażowanie Pani Edyty pozwala jednoczyć osoby starsze jak i dzieci. Przy stowarzyszeniu działa Klub Seniora „Druga Młodość 50+”, jak Klub Kolorowej Rabatki polegający na organizowaniu zajęć dla dzieci w czasie wakacji.

„…Niewiarygodne jest, jak potrafi pogodzić pracę w gospodarstwie rolnym i w domu z organizacją licznych imprez i zajęć na wsi. Widzimy ją zawszę pełną uśmiechu i sympatii. Wspaniała żona, matka, a przede wszystkim Osoba identyfikująca się ze swoją rodzinna miejscowością. Wszystko co robi, robi społecznie. (…) Taka postawa jest godna naśladowania…”

slide27

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Zofia Sikora

Pani Zofia od ponad 30 lat aktywnie działa w PTTK w oddziale Ziemi Wałbrzyskiej. Pełniła też funkcje w tejże organizacji również na szczeblach wojewódzkich jak i centralnych. Organizuje liczne imprezy turystyczne skierowane dla młodzieży jak i do osób starszych czy niepełnosprawnych np. „Rajdy Skrzatów”, „Wędrowanie bez barier i granic”. Sprawdza się również jako kierownik kolonii, obozów czy wycieczek szkolnych. Jest ponadto współautorem licznych przewodników po Ziemi Wałbrzyskiej.

„…Pani Zofia trafiła do Wałbrzyskiej Rady Pożytku Publicznego (…) dzięki czemu rozszerzyła zasięg swoich działań na organizacje pomagające niepełnosprawnym, promujące kulturę, organizujące zajęcia sportowe, wspierające bezrobotnych, pracujące z osobami uzależnionymi, wspierające rozwój aktywności obywatelskiej jak i rozwój przedsiębiorczości …”

slide28

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Dorota Marek-Miakienko

Była Prezes, obecnie Sekretarz Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Ognisko KWISA. W ramach stowarzyszenia starała się aktywizować trudną młodzież zakładając dla nich m.in. klub piłkarski. Pani Dorota pracuję w Urzędzie Miasta w Referacie ds. Promocji Gminy, Turystyki, Kultury i Sportu dzięki czemu z powodzeniem organizuje liczne imprezy, spotkania dla społeczności Świeradowa-Zdrój.

„…Pani Dorota jest patriotką, która w swojej pracy społecznej dużo czasu poświęca, krzewieniu kultury polskiej, organizując obchody ważnych dla każdego Polaka świąt państwowych (…) Niewątpliwie (…) jest osobą do której zawsze i każdy może się zwrócić o pomoc i wsparcie (…) Bez wątpienia jest to osoba wrażliwa, uczynna, zawsze chętna do pomocy i otwarta na nowe inicjatywy, które zawsze stara się wprowadzać w życie…”

slide29

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Maria Bałda

Pani Maria od1955 roku jest zaangażowana w działania o charakterze społecznym na rzecz mieszkańców Wąsocza, a od 1986 do dnia dzisiejszego prowadzi Dzienny Klub Seniora. Dzięki jej postawie atmosfera panująca w Klubie jest rodzinna, ciepła i jest to miejsce, do którego ludzie chętnie wracają.

„…W środowisku naszym spostrzegana jest jako ta, która wysłucha, doradzi, a przede wszystkim nakarmi. Nikt kto jest potrzebujący nie wyjdzie z Klubu głodny. Nigdy nie jest żądna nagród czy też wyróżnień. Jest osobą bardzo skromną, cichą i wrażliwą na krzywdę. Pani Maria jest osobą otwartą, tolerancyjną, a jej codzienna praca i zaangażowanie może być wzorem i przykładem dla innych. Codzienną swoją pracę traktuję jako służbę drugiemu człowiekowi…”

slide30

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Beata Puławska

Działaczka i założycielka wielu organizacji pozarządowych o działalności charytatywnej jak np. Stowarzyszenie Charytatywne „Pomocna Dłoń” czy Stowarzyszenie „Żyć godnie”. Swoim działaniem w ramach pracy w stowarzyszeniach zainicjowała wiele wspaniałych pomysłów, które to zostały wykorzystane przez władze gminy do niesienia pomocy osobą niepełnosprawnym czy z problemami alkoholowymi. Pani Beata jako wolontariusz wspiera świetlice środowiskową dla dzieci i młodzieży.

„…Pani Beata Puławska jest znana ze swojej działalności na terenie Powiatu Polkowickiego oraz województwa dolnośląskiego. Jest kobietą o wielkim sercu, nie potrafi przejść obojętnie obok ludzi potrzebujących pomocy…”

slide31

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Bożena Pytel

Socjolog zajmujący z PR w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy. Działania Pani Bożeny służą upowszechnieniu bogatej tradycji kulturalnej i historycznej nie tylko samego obiektu Kościoła Pokoju, ale i Świdnicy oraz całego regionu. Dzięki jej zaangażowaniu realizowane są liczne projekty mające na celu aktywizacje i integracje środowiska lokalnego jak na przykład inicjatywa pt. „Artystyczne Lato na placu Pokoju”, które od kilku lat cieszy się niezwykłą popularnością, a prace kończące festiwal podziwiane są przez świdniczan.

„…Osobowość i zaangażowanie Bożeny Pytel przyciągają w orbitę działań całą plejadę znanych animatorów kultury (…) Posiada Ona dar nie tylko nawiązywania kontaktów, ale ich podtrzymywania i rozwijania. Dzięki temu wydarzenia kulturalne nabierają coraz większego rozmachu (…) promując kulturę Świdnicy i Dolnego Śląska…”

slide32

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Marta Chmielewska

Przewodnicząca Legnickiego Oddziału Towarzystwa im. Zofii Kossak. Udało się jej zorganizować w Muzeum Miedzi w Legnicy wystawę „Niepospolity Ród Kossaków-Magiczny Świat Zofii Kossak”, oraz dzięki zaangażowaniu Pani Marty Rada Miasta Legnicy ogłosiła „Rok Zofii Kossak” pod nazwą „Czytać Zofie Kossak w XXI wieku”. Oprócz działalności na tym polu, Pani Marta jest również Prezesem Stowarzyszenia Kobiet „Babiniec”. Towarzystwo to objęło stałym patronatem Oddział Opieki Paliatywnej w Legnicy oraz oddział Leczenia Uzależnień dla Kobiet w WSP w Legnicy.

„…Pani Marta Chmielewska całe życie działa społecznie na rzecz środowiska kobiecego i nauczycielskiego (…) Zorganizowała udział kobiet w sprzątaniu legnickiego parku po huraganie w lipcu br., a także zbiórkę, poprze aukcje, środków na odbudowę parku…”

slide33

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Elżbieta Małgorzata Mach

Pani Elżbieta jest członkiem Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu Solowego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie. Zajmuję się edukacją artystyczną dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Prowadzi i dyryguje chórem „Aster” w Centrum Kultury „Agora”. Dzięki jej pracy chór „Aster” zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Lubaniu.

„…Śpiewając pod kierownictwem pani Elżbiety przeżywamy wiele radości, doskonalimy nasze głosy oraz integrujemy się. Naszym śpiewaniem i muzyką niesiemy radość ludziom, którzy bardzo tego potrzebują (…) Pani Elżbieta jest osobą miłą i otwartą na nowe propozycje, co powoduje, że coraz więcej seniorów chce śpiewać pod jej kierownictwem…”

slide34

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Bernadeta Bocian

Działaczka Fundacji Hospicyjnej (tzw. Hospicjum domowe) i Towarzystwa Opieki Paliatywnej we Wrocławiu. Pani Bernadeta poświęca swój wolny czas aby pomoc chorym - będącym niejednokrotnie w stanie terminalnym. W swojej pracy wykazuję się niezwykłą determinacją, zaangażowaniem oraz niespożytą energią.

„…Pani Bernadeta Bocian, jest osobą niezwykłą. (…) Nie wiem skąd Pani Bernadeta czerpie siłę do działania i tą swoją niespożytą, pozytywną energie, ale jeśli się angażuję to się angażuję na 500%, a ponieważ ma charyzmę pociąga za sobą wolontariuszy, darczyńców i inne osoby do efektywnego działania…”

slide35

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Sylwia Kowalska

Pedagog w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu oraz współpracownik Społecznego Komitetu Obrony Bezrobotnych. Dzięki udziałowi Pani Sylwii organizowane są akcje charytatywne (np. zbiórki żywności). Swoją pracą dociera do rodzin najbardziej potrzebujących. Poświęca swój czas na pracę z wolontariuszami, aby ich działalność miała charakter świadomego czynienia dobra i rozwoju empatii.

„…Ponadto od kilku lat angażuje uczennice swojej szkoły w działania prozdrowotne, szczególnie dotyczące profilaktyki raka piersi. Organizuje spotkania młodych kobiet ze specjalistami, uczy samobadania piersi na fantomach, współpracuję z Klubem Amazonek w Lubaniu, wraz z wolontariuszami organizowała „Marsz różowej wstążeczki…”

slide36

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Bogumiła Tomkiewicz

Wiceprezeska Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Wrocławskie. Pani Bogumiła rozpoczęła działalność społeczną w 1987 r. w Zespole Synodalny przy Parafii Św. Mikołaja we Wrocławiu. Następnie została przewodniczącą Komisji Charytatywnej i ma na swoim koncie wiele działań i akcji społecznych, których celem jest niesienie pomocy najuboższym, a w szczególności dzieciom z ubogich rodzin. Dzięki inicjatywie Pani Bogumiły parafia przystąpiła do Fundacji Św. Jadwigi i rozpoczęła współprace z niemieckimi parafiami. Pani Bogumiła jest również opiekunem Schroniska dla kobiet i matek z dziećmi.

„…Pani Tomkiewicz jest osobą bardzo skromną, o ogromnym potencjale empatii skierowanym na niesienie pomocy innym, w swoim działaniu zawsze przedkłada dobro społeczne nad dobro osobiste…”

slide37

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Renata Bułkowska

Jest pedagogiem w szkole podstawowej oraz członkiem Stowarzyszenia dla dzieci młodzieży Szansa, które działa na rzecz przeciwdziałania wszelkim formom patologii wśród dzieci i młodzieży, pomagając im rozwijać ich potencjał twórczy, intelektualny i emocjonalny. Pani Renata swoimi działaniami promuje otwartość i tolerancję oraz poprzez swoją postawę i pracę zachęca młodych ludzi do działań na rzecz społeczności lokalnej i do pomagania osobom potrzebującym. Pani Renata jest również artystką – malarką - i swoje artystyczne pasje przelewa na swoich podopiecznych, zachęcając ich tym samym do samodzielności i własnej twórczości.

„…Muszę nadmienić, że Renata Bukowska zasługuje w pełni na miano współczesnego bohatera. Z czym zgadzają się wszyscy, którzy mieli możliwość poznania tej osoby. Jest ona nad wyraz dobra, ambitna, niezależna, dzielna, inteligentna i kreatywna, co wyraża jej twórczość malarska...”

slide38

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Danuta Świercz-Wrona

Pani Danuta od ponad 20 lat prowadzi i inicjuje różnego rodzaju działania na rzecz osób chorych na cukrzycę i osób niewidomych. W Polskim Związku Niewidomych organizuje szkolenia stacjonarne i wyjazdowe, prowadzi zajęcia z nauki życia z niepełnosprawnością i z radzenia sobie z przewlekłą chorobą, jaką jest cukrzyca. Od ok. 10 lat prowadzi w centrum Wrocławia punkt edukacyjny dla diabetyków. Robi to z pełnym poświeceniem i pasją. Dzięki działalności punktu edukacyjnego, z jej inicjatywy została wznowiona działalność Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków jako Wrocław-Centrum.

„…Pani Danuta w swojej działalności kładzie duży nacisk na tolerancję, akceptowanie osób niepełnosprawnych i integrację ze środowiskiem osób zdrowych. Działa zarówno wśród niepełnosprawnych, jaki i w środowisku osób medycznym, prowadząc działania mające na celu lepsze zrozumienie problemów osób chorych na cukrzycę…”

slide39

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Wanda Dobrzyńska

Jest założycielką Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Gogołowice, autorką i inicjatorką licznych działań o charakterze społecznym, obywatelskim i edukacyjnym. Pani Wanda z wykształcenia jest nauczycielką i w swoim zawodzie odniosła wiele sukcesów. Podczas swojej wieloletniej pracy z młodzieżą starała się propagować aktywność i rozwijać pasje młodych ludzi poprzez zachęcanie do udziału w życiu kulturalnym i społecznym swojej społeczności lokalnej. Pani Wanda w swoich działaniach edukacyjnych kładzie również duży nacisk na ochronę środowiska i kształtowanie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.

„…Pani Wanda, jako dyrektor szkoły, dbała o szkołę, o edukację nie tylko dzieci, ale wszystkich mieszkańców Gogołowic. Razem z Nauczycielkami starała się wpajać dzieciom, jak ważna jest ochrona przyrody i za pośrednictwem uczniów wpłynąć na rodziców i mieszkańców wsi…”

slide40

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Danuta Wojtaczka

Jest pracownikiem socjalnym w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich. Jest kobietą niezwykle aktywną i społecznie zaangażowaną. Jest również radną Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich. Pani Danuta jest osobą znaną w środowisku lokalnym i stara się nieść pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, ubogim i zmagających się z trudnościami losowymi tj. choroba czy utrata pracy. Jest również matką trojga dorosłych dzieci. W życiu codziennym stara się być sumienna, rzetelna i otwarta na drugiego człowieka.

„…Pani Danuta (…) wykazuje duże zaangażowanie przy realizacji powierzonych zadań niejednokrotnie wychodząc poza ich zakres. Jest osobą, która podejmuje się w pierwszej kolejności pracy z trudnymi podopiecznymi. Pomaga im przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe, bowiem nierzadko nie są w stanie sami ich pokonać…”

slide41

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Dorota Komornicka

Jest prezesem Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika, który zakresem działań obejmuje cztery gminy: Bystrzycę Kłodzką, Międzygórze, Lądek Zdrój i Stronie Śląskie. Od 2000 r. jest również członkiem „Ashoki”, która gromadzi osoby aktywne i wspierające rozwój swoich społeczności lokalnej. Dzięki pomysłowości, energii i pracowitości Pani Doroty organizacja, której jest prezesem cały czas podejmuje nowe wyzwania i rozwija się sprawiając, że życie wszystkich mieszkańców staje się lepsze.

„…Pani Dorota jest osobą bardzo otwartą, bezpośrednią i wyjątkowo przedsiębiorczą. Jest wymagająca, ale jej podejście do ludzi sprawia, że pracują nie dlatego, że muszą, ale chcą. Dzięki działaniom Funduszu nasz świat staje się lepszy…”

slide42

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Jolanta Oliwa

Jest przewodniczącą Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Dzierżoniowie. Pani Jolanta stała się liderką w środowisku osób działających na rzecz osób niepełnosprawnych, głównie dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do problemu i energii, którą kieruje w stronę drugiego, potrzebującego człowieka. Już od 1993 r. uczestniczy w tworzeniu systemu rehabilitacji, terapii i edukacji oraz wspiera integrację środowiska dzieci i młodzieży, osób dorosłych zmagających się z niepełnosprawnością umysłową.

„…Przy wsparciu i pod nadzorem Pani Oliwy udaje się zmienić postawy społeczne, takie jak tak rzadko odczuwana tolerancja (…) Pani Oliwa stała się liderką w środowisku osób działających na rzecz niepełnosprawnych, głownie poprzez innowacyjne działanie, dzięki którym rzeczywistość staje się mniej dotkliwa…”

slide43

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Maria Ignaszewska-Nicpoń

Od 20 lat jest nauczycielką biologii w miejscowym gimnazjum w Górze. Jest bardzo zaangażowana, kreatywna i energiczna w swojej pracy z młodzieżą, którą stara się zachęcać do podejmowania działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i ochrony środowiska naturalnego. Jest opiekunem samorządu uczniowskiego i wraz z młodzieżą działa w Dolnośląskim Parlamencie Dzieci i Młodzieży. Pani Maria była również inicjatorką wielu warsztatów edukacyjnych dla młodych ludzi, których celem była edukacja na różne trudne tematy.

„…Dzięki podejmowanym działaniom, zaangażowaniu młodzieży w pracę na rzecz innych stwarza warunki do ujawniania się talentów organizatorskich młodych ludzi, uczy ich odpowiedzialności za własne działania i środowisko, w którym funkcjonują. (…) Jest cenionym pedagogiem i społecznikiem w środowisku naszego miasta i gminy…”

slide44

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Katarzyna Kaźmierczak

Jest aktorką, a od 7 lat z dużym sukcesem prowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych w Legnicy. Pani Katarzyna stara się poprzez sztukę i działania artystyczne (gł. Teatralne) wpływać pozytywnie zwłaszcza na rozwój najmłodszych mieszkańców miasta. Poprzez teatr chce edukować, bawić i integrować młodych ludzi, a jednocześnie dawać im przykład samodzielności i twórczego podejścia do rzeczywistości. Pani Katarzyna jest wykwalifikowanym trenerem i dzięki prowadzonej działalności wspomaga rozwój osobisty młodzieży i dzieci.

„…Praca przy projektach realizowanych przez SIT za każdym razem jednoczy grupę ludzi, zarówno dzieci, jak i dorosłych, nie pomijając osób niepełnosprawnych, którą kieruje Kasia dbając o twórczą atmosferę, umożliwiając każdemu rozwój osobisty. To uczy tolerancji wobec odmienności wynikającej z różnicy płci, wieku i poglądów…”

slide45

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Marianna Jarząb

Jest sołtysem wsi w Posadowicach. Od wielu lat jest kobietą bardzo aktywną i zaangażowaną w sprawy swojej społeczności lokalnej. Swoje działania kieruje przede wszystkim do osób starszych, chorych oraz samotnych i stara się w umiejętny sposób poprawić ich czasami bardzo ciężki los. Pani Marianna swoimi działaniami stara się wpływać na postawy ludzi i promować w stosunkach międzyludzkich takie wartości jak tolerancja, otwartość i szacunek.

„…Pani Marianna ma szczególny dar inspirowania i angażowania innych w działania na rzecz lokalnej społeczności. Jej zaangażowanie w sprawy społeczne odbywa się bardzo często kosztem braku czasu wolnego dla swojej rodziny…”

slide46

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Aldona Wiktorska-Święcka

Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorką licznych artykułów i analiz poświęconych sprawom społeczeństwa obywatelskiego i jego społeczno-kulturowym uwarunkowaniom.

Jednak obok działalności naukowej, Pani Aldona jest również bardzo zaangażowana w życie i problemy wrocławskich organizacji pozarządowych. Od 2005 r. jest członkiem Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, a od 2007 r. ekspertem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego ds. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

„…Cenimy naszą kandydatkę ze jej pasję i odwagę wchodzenia w obszary tradycyjnie zarezerwowane dla mężczyzn (…) Jej szczerość, uczciwość, gotowość niesienia pomocy (…) stanowią dopełnienie cech, którymi wykazywać się powinna kobieta godna Akacjowych Laurów.

slide47

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Marzena Zawał

Z wykształcenia jest informatykiem i poligrafem, od kilkunastu lat fotografuje, tworzy projekty graficzne i animuje wydarzenia kulturalne. Na co dzień prowadzi pracownię fotograficzną w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju. Pani Marzena łączy swoją pasję z aktywizowaniem środowisk lokalnych. Zbiera grupy młodych ludzi ze swoich okolic i umożliwia im odkrywanie swoich talentów poprzez uczestnictwo we wspólnych działaniach artystycznych, społecznych, edukacyjnych. Jest uznanym fotografem, nagradzaną w konkursach międzynarodowych.

„…Marzena Zawal w niezwykły sposób łączy sztukę z angażowaniem społeczności lokalnej. Tworzy wspaniałe fotografie, które stają się pretekstem do spotkań, dzieli się swoją pasją z innymi, ucząc fotografowania rozwija talenty młodzieży Kotliny Kłodzkiej…”

slide48

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Lilla Różańska

Jest osobą bardzo aktywną i społecznie zaangażowaną na rzecz rozwoju swojej społeczności lokalnej. Pani Lilla potrafiła zainicjować i zaanimować działania w środowisku wsi popegeerowskiej, umożliwiając jej mieszkańcom aktywny udział w wielu innowacyjnych przedsięwzięciach. Jest autorką i inicjatorką takich projektów jak „Naratów i Szaszorowice wczoraj i dziś” oraz „Przyjedzie do nas filharmonia”. Oba projekty odegrały kluczową rolę w procesie integracji mieszkańców społeczności lokalnej i pobudziła uśpiony duch przedsiębiorczości. Pani Lilla jest również członkinią Koła Gospodyń Wiejskich oraz prezesem niedawno powstałego Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Naratów.

„…Lilla Różańska jest osobą niezwykłą: otwartą, pełną humoru, ciepła i uważności na drugiego człowieka…”

slide49

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Katarzyna Potoczna

 • Jest Prezesem Zarządu Fundacji „Nasze Dzieci”. Fundacja została powołana, aby działać na rzecz poprawy warunków i możliwości rozwojowo-edukacyjnych dzieci z ubogich rodzin. Fundacja działa w obszarach edukacji, kultury, zdrowia i polityki społecznej. Pani Katarzyna obecnie pracuje w Departamencie Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego. Jest absolwentką II edycji programu „Liderzy PAFW” organizowanej przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Stworzyła lokalną sieć organizacji pozarządowych wspierających się wzajemnie w realizacji dużych projektów oraz wspólnym pozyskiwaniu środków na zintegrowaną pomoc dzieciom.

„…Zrealizowała wiele projektów na terenie całego powiatu. Jej działalność zasługuje na wyróżnienie zarówno ze względu na skalę, jak i na umiejętność wychodzenia poza własną organizację, łączenia różnych działań, budowania współpracy na poziomie lokalnym…”

slide50

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Agata Chwiszczuk

 • Działa na rzecz rozwoju lokalnego na obszarach swojej gminy, powiatu, a także na obszarze całego Partnerstwa Doliny Środkowej Odry. Jest związana z wieloma organizacjami, takimi jak Regionalne Koło Gospodyń Wiejskich w Wińsku, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”. Jej wielkim sukcesem jest to, że uczyniła z konfitury z zielonych pomidorów - która tradycyjnie przygotowują kobiety z jej gminy - znaną na szeroką skalę produktu lokalnego. Pani Agata zaangażowała grupę kobiet do wspólnego przygotowania przetworów według starych receptur. Dzięki temu doświadczeniu stała się znanym w całym województwie ekspertem od promocji produktów regionalnych. W efekcie jej działań nastąpił rozwój zubożałego regionu, powstały nowe miejsca pracy.

„…Widać, że Pani Agata czuje w sobie powołanie do takiej działalności, szczególnie w małych środowiskach, na wsi, że potrafi zaangażować ludzi, by jak najlepiej wykorzystali swoje, często niedocenione zasoby…”

slide51

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Anna Połubińska

 • Pani Ania z wykształcenia jest nauczycielką, obecnie jest już na emeryturze. Swój wolny czas poświęca pomaganiu ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, zmagającymi się z nałogami, chorobami i osobom zagubionym, samotnym. Jest również inicjatorką licznych akcji integracyjnych i imprez o charakterze społecznym z udziałem dzieci i osób dorosłych.
 • Dzięki Pani Ani dzieci ze wsi spędzają swój czas wolny mądrze i kreatywnie oraz otrzymują wsparcie na najwyższym poziomie merytorycznym.

„…Naszym zdaniem Pani Ania jest znakomitym przykładem jak w swojej maleńkiej miejscowości można stworzyć mądre i kreatywne otoczenie dla dzieci, wprowadzić nowe schematy spędzania wolnego czasu całych rodzin…”

slide52

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Danuta Gross

 • Pani Danuta od początku swojej społecznej działalności prowadzi szeroką aktywność, która ma na celu aktywizację i integrację środowisk senioralnych. Jej zaangażowanie przyczyniło się do poprawy jakości życia osób starszych. Jest autorem i współautorem wielu programów, które merytorycznie i finansowo wspierają działalność Głogowskiego Uniwersytetu III Wieku.
 • Dzięki inicjatywie Pani Danuty w 2008 r. powstało Głogowskie Centrum Aktywizacji Seniorów. Zadaniem Centrum było utworzenie miejsca, w którym seniorzy z terenu Głogowa i gmin ościennych mogliby uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną, prawną i medyczną, porady specjalistyczne i zawodowe.

„…Angażując się w pracę społeczną Pani Danuta Gross, nigdy nie kalkulowała, aby przy okazji „lansować” siebie. Pochylenie się nad starym człowiekiem, to nie gest litości z jej strony, ale potrzeba serca…”

slide53

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Danuta Anna Lechowska

 • Od 10 lat jest prezesem Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży „Szansa”. Z wykształcenia Pani Danuta jest logopedom i pedagogiem specjalnym.
 • Pani Danucie udało się stworzyć organizację, której główny potencjał stanowią ludzie. „Szansa” ma na swoim koncie wiele działań przyczyniających się do zwalczania przemocy wobec dzieci. Stowarzyszenie realizowało wiele projektów i działań, które przyczyniły się do pogłębienia wiedzy na temat zjawiska przemocy wobec dzieci. Pani Danuta jest cenioną specjalistka i uznanym terapeutom w tej dziedzinie, a swoja wiedzę i doświadczenie wykorzystuje, aby pomagać najmłodszym.

„…Pani Danuta od lat zajmuje się problematyką zapobiegania przemocy na terenie powiatu głogowskiego, woj. Dolnośląskiego i na terenie całego kraju. Tworzy lokalny system pomocy dzieciom krzywdzonym. Opracowała diagnozę zasobów i potrzeb środowiska…”

slide54

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Ewa Drozd

Jest parlamentarzystką, posłanką VI kadencji Sejmu RP, startowała z listy wyborczej Platformy Obywatelskiej. Pani Ewa jest również wiceprezesem działającego w Głogowie Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i młodzieży z Porażeniem Mózgowym i Zespołem Downa „Dajmy dzieciom Nadzieję”. Jest aktywnym politykiem, który dokłada starań, aby region i społeczność lokalna wciąż się rozwijały i pozyskiwały nowe możliwości. Jest zaangażowaną mieszkanką Głogowa i silnie związana z całym rejonem Dolnego Śląska.

 • „…Pani Ewa jest osobą otwartą, potrafiącą słuchać innych, zawsze chętna do pomocy. Wszystko co robi, ma na celu lokalny rozwój i dobro mieszkańców…”
slide55

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Krystyna Pisarska

Jest opiekunką świetlicy wiejskiej w Janowicach Wielkich. Jak sami mieszkańcy wsi mówią Pani Krystyna stała się inicjatorką rewolucji, jaka dokonała się we wsi w wyniku działań animacyjnych i edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży z regionu. Działania pani Krystyny maja na celu zachęcenie jak największej liczby młodzieży do wzięcia udziału w wydarzeniach i życiu społeczności lokalnej. Wszystko to ma na celu rozwijanie kreatywności, optymizmu, pomysłowości i optymizmu, który drzemie uśpiony w mieszkańcach wsi i okolic. Pani Krystyna jest ceniona za swoją pogodę ducha, pomysłowość i twórcze podejście do rzeczywistości.

„…Pani Krystyna odkąd pracuje w świetlicy wiejskiej „Rudawy” zmieniła rzeczywistość Janowic Wielkich. Niegdyś nic się nie działo, dzieci całkowicie nie miały co robić (…) Dzięki Pani Krysi odnalazły siebie, rozbudziły wcześniej skrywane zainteresowania i talenty…”

slide56

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Janina Roter-Szewczyk

Z wykształcenia Pani Janina jest pielęgniarką i nauczycielką zawodu. Jako wolontariuszka Fundacji im. Jana Pawła II aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz młodych, niepełnosprawnych mieszkańców regionu Dolnego Śląska. Uczestniczyła aktywnie w projektach „Pokoleniowy pomost” i „Akademia Ruchu”. Projekty te były kierowane głównie do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pani Janina prowadzi również zajęcia taneczno-ruchowe dla najmłodszych.

„…Pani Janina jest osobą uśmiechniętą, skorą do pomocy, potrafi zapomnieć o swoich problemach i dolegliwościach by wesprzeć potrzebujących pomocy…”

slide57

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Iwona Agnieszka Łebek

Jest wójtem gminy Długołęka. Dzięki jej pracy i zaangażowaniu gmina notuje dynamiczny rozwój gospodarczy i społeczny. Jak mówią sami mieszkańcy Długołęki ich miejsce zamieszkania zyskało nowy, lepszy wizerunek i stało się miejscem bardziej przyjaznym dla przyjezdnych i przede wszystkim miejscowych. Pani Iwona jest postrzegana, jako osoba pracowita, przedsiębiorcza i zaangażowana w sprawy społeczności lokalnej. Właśnie za te cechy jest ceniona przez mieszkańców, którzy doceniają jej wysiłki na rzecz rozwoju i wprowadzanych zmian w dziedzinie społecznej, edukacyjnej, kulturalnej, ekologicznej i zdrowotnej.

„…Dzięki zaangażowaniu Pani Iwony (…) Gmina Długołęka uzyskała 3 razy z rzędu certyfikat Gminy Fair Play. Oznacza to, że nasza gmina jest wrażliwa na potrzeby mieszkańców i rozwija się w oparciu o dialog społeczny, prowadzony również z przedstawicielami biznesu…”

slide58

Akcja Akacja – Niezwykła Polka 2009

Grażyna Kaźmierczak-Majewska

Aktywnie uczestniczy w prezydium Dolnośląskiej Rady Pielęgniarek i Położnych, legnickim stowarzyszeniu „Babiniec” i Stowarzyszeniu Miłośników Legnicy. Pani Grażyna jest pielęgniarką oddziałową Oddziału Medycyny Paliatywnej w legnickim szpitalu. Na podkreślenie zasługuje to, że nie ogranicza się tylko do wykonywania swoich obowiązków służbowych, organizuje liczne akcje charytatywne umożliwiające zakup dodatkowego sprzętu dla Oddziału. Corocznie uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Hospicjum to też Życie”, co owocuję rosnącą liczbą wolontariuszy wspierających chorych i ich rodzin.

„…Pani Grażyna rozumie problemy, z jakimi muszą się zmierzyć ludzie umierający na raka. Nie tylko pomaga im poprzez fachową opiekę medyczną, ale również wspiera dobrą radą, możliwością rozmowy czy po prostu – swoim towarzystwem. Rodziny chorych wiedzą, że w trudnych chwilach mogą liczyć na Panią Grażynę…”